Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Formular ANAF pentru stabilirea rezidenței fiscale a persoanei fizice la plecarea din România

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 14:47, said:

Pana atunci am timp sa-mi inchid contul bancar de la Banca Transilvania. ANAF sunt niste scarbe.

Iti doresc noroc si cu asta

In tara cat am stat am avut conturi la 2 banci ING si BT
Cand am plecat am terminat treaba cu ei.
Sau cel putin asa am crezut

Acum vreo 2 ani ne gandisem sa cumparam o garsoniera, gand care ne-a trecut, thanks god.
Deci accesez io BT si surpriza, datorii la ei de vreo 250 de lei.
Ii iau la intrebari si mi se spune ca mi-au trimis carduri noi si ca nu am contul inchis.
Bun, hai sa-l inchid.
Ma pune cu un manager si ala-mi zice sa platesc datoria
Ii cer sa-mi trimita exact cat am datoria la ei si ce reprezinta.

"Norocul" face sa am un prieten care avea nevoie de niste piese din State, Transportul il costa vreo $70.
Il rog pe el sa imi vireze banii la BT si eu i-am trimis piesele de aici.
Ma anunta cand a facut viramentul si sun.

Aia imi multumesc dar ma anunta ca mai am de platit in plus vreo 150 de lei taxa de intretinere a contului.
I-am anunatat si la telefon si pe email ca nu voi mai plati nimic
Din pacate, operatorilor nu le pasa, asa ca la anu probabil daca voi ajunge prin tara voi merge personal sa inchei conturile cu ei si sa iau o hartie oficiala. la emailuri ei nu raspund

CUm am zis, mult noroc

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostKarhu, on 26 noiembrie 2018 - 12:34, said:

Nu exista buletin din ala, probabil de referi la pasaport CRDS.
Da, atunci scapi...

Eu cred că abia atunci când soliciți pașaport CRDS apare problema, anume renunțând la domiciliul în România automat renunți și la domiciliul fiscal și evident trebuie anunțat înainte și toată povestea, totuși lucrurile diferă de la caz la caz, să vedem în ordine.
Cazul 1
Sursa ta de venit este salariul în altă țară EU, atunci nu trebuie să faci nimic, este treaba angajatorului să facă raportările la fisc tu doar păstrezi fișa fiscală care o primești prin poștă de la angajator pentru eventuale deduceri pe care le poți solicita. Și în România dacă ești salariat e la fel nu raportezi tu nimic la fisc. Există un acord de evitarea dublei impuneri între statele membre și se mai aplică și principiul că banii sunt impozitați acolo unde sunt produși.
Cazul 2
Sursa ta de venit este salariul în altă țară EU dar eventual ai și alte surse de venit acasă, închiriezi un apartament, un teren, etc Atunci când completezi formularul de venituri pentru fisc te ajută dacă aduci documente doveditoare că plătești în alt stat european asigurarea medicală pentru a nu îți reține și asta, în rest oricum pe baza principiului că banii se impozitează acolo unde sunt produși chiar dacă ai mutat domiciliul fiscal în alt stat impozitul la chiria pe propietatea din România îl plătești în România.
Cazul 3
Sursa ta de venit este dificil de dovedit locația unde produci venitul, adică scrii articole, cărți, lucrezi pe internet, câștigi concursuri ca Simona, ei bine atunci plătești impozitul acolo unde ai domiciliul fiscal care este de regulă unde ai și domiciliul și preferabil pentru tine ar fi să îl plătești în România și nu în Germania unde este mai mare, dar și mai preferabil este să ai domiciliul în Cipru sau în Majorca, sau Lichenstein, ceva de genul. Bun aici este o problemă că dacă locuiești mai mult în Germania va sări pe tine fiscul german că la ei trebuie să plătești și la fel și cel român dar știi cum văd ei cât timp stai în un loc anume ? Se uita la ce plăți faci cu cardul, și dacă rezultă că stai mai mult de 180 de zile pe an într-un anume loc atunci acolo trebuie să plătești, de aia e bine să folosești cash sau carduri anonimesau bitcoin, etc
Cazul 4
Ești putred de bogat și ai multe afaceri și acțiuni și propietați în toată lumea, atunci apelezi la o firmă de avocatură specializată în "optimizări fiscale" și nu cauți soluții aici pe Softpedia. :)

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTruthHurts, on 26 noiembrie 2018 - 16:00, said:

Sunt grav retardati astia! Au vazut niste tampenii pe la altii si le-au copiat!
Oamenii nu ar trebui sa aiba absolut niciun fel de obligatii de declarat. Simpla angajare sau desfasurare de activitati economice intr-o tara ar trebui fie impozitata strict in tara in care se intampla respectiva chestie.
Pai te impoziteaza dublu daca nu declari ce trebuie acolo...

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 14:47, said:

Stiti pe cineva care a primit notificare desi locuieste tot in UE?
Deocamdata nu stiu dar fiind in UE s-ar putea sa afle singuri ce si cum prin cooperarea dintre tarile UE.

View Postcspot, on 26 noiembrie 2018 - 12:08, said:

De unde sa stie fiscul din tarile respective ce vrea ANAF ?
  In UK de exmplu nu se lucreaza cu hartii.
Afla prin "Schimbul automat de informaţii cu Statele Membre ale Uniunii Europene, se realizeaza în baza Directivei 2011/16/UE"

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Posteugeniusro, on 26 noiembrie 2018 - 20:00, said:


Eu cred că abia atunci când soliciți pașaport CRDS apare problema, anume renunțând la domiciliul în România automat renunți și la domiciliul fiscal

Nope

In Romania nu au legatura una cu alta

#23
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006

View Posteugeniusro, on 26 noiembrie 2018 - 20:00, said:



Eu cred că abia atunci cĂąnd soliciți pașaport CRDS apare problema, anume renunțĂąnd la domiciliul Ăźn RomĂąnia automat renunți și la domiciliul fiscal și evident trebuie anunțat Ăźnainte și toată povestea, totuși lucrurile diferă de la caz la caz, să vedem Ăźn ordine.
Cazul 1
Sursa ta de venit este salariul Ăźn altă țară EU, atunci nu trebuie să faci nimic, este treaba angajatorului să facă raportările la fisc tu doar păstrezi fișa fiscală care o primești prin poștă de la angajator pentru eventuale deduceri pe care le poți solicita. Și Ăźn RomĂąnia dacă ești salariat e la fel nu raportezi tu nimic la fisc. Există un acord de evitarea dublei impuneri Ăźntre statele membre și se mai aplică și principiul că banii sunt impozitați acolo unde sunt produși.


Pai sunt in cazul 1. Am venit doar din salariu, n-am lucrat niciodata la negru. N-am active in Romania.

Sper sa afle ce trebuie prin mecanismul de schimb de informatii al Uniunii Europene, dar eu lucrez in UK si UK n-o sa mai fie stat membru in curand.

N-am nimic impotriva sa completez un formular, dar cand se ajunge la invitatii in persoana, stat la ghiseu, scos certificate, adus documente justificative, legalizare in romana si taxele aferente, imi vine in minte un slagar: Enough is enough!

#24
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postandreic, on 26 noiembrie 2018 - 20:56, said:

Pai te impoziteaza dublu daca nu declari ce trebuie acolo...
Aia ziceam. Nu ar trebui sa existe decat impozit pe salariu si impozit pe profit persoane juridice. Nu cai verzi de prin alte tari.

#25
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006

View PostTsunnnami, on 26 noiembrie 2018 - 18:43, said:



Iti doresc noroc si cu asta

In tara cat am stat am avut conturi la 2 banci ING si BT
Cand am plecat am terminat treaba cu ei.
Sau cel putin asa am crezut

O sa ma uit pe BT24 cati bani mai am iar in primavara merg in tara la ghiseul lor si inchid toate conturile.

Adica sa imi dea la final o hartie semnata ca am incheiat relatia comerciala cu ei. Sper sa nu fie probleme

#26
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 21:19, said:

Pai sunt in cazul 1. Am venit doar din salariu, n-am lucrat niciodata la negru. N-am active in Romania.

Sper sa afle ce trebuie prin mecanismul de schimb de informatii al Uniunii Europene, dar eu lucrez in UK si UK n-o sa mai fie stat membru in curand.

N-am nimic impotriva sa completez un formular, dar cand se ajunge la invitatii in persoana, stat la ghiseu, scos certificate, adus documente justificative, legalizare in romana si taxele aferente, imi vine in minte un slagar: Enough is enough!
Da chiar dacă sunt discutii că va fi un divorț amiabil între UK și UE pentru tine cred că e mai bine să iei în calcul schimbul domiciliului fiscal și eventual chiar dobândirea cetățeniei.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postunique2, on 26 noiembrie 2018 - 21:23, said:

O sa ma uit pe BT24 cati bani mai am iar in primavara merg in tara la ghiseul lor si inchid toate conturile.

Adica sa imi dea la final o hartie semnata ca am incheiat relatia comerciala cu ei. Sper sa nu fie probleme


Vezi ca daca ai datorii nu poti intra pe site
Eu am intrat dupa ce-am platit cardurile, moment in care am aflat de .. taxa de intretinere
Numai in Romania e mizeria aia?
Aici in State sau in Canada platesc ZERO taxa de intretinere, nu platesc nici o tranzactie etc.

#28
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostTsunnnami, on 26 noiembrie 2018 - 18:43, said:


Iti doresc noroc si cu asta

In tara cat am stat am avut conturi la 2 banci ING si BT
Cand am plecat am terminat treaba cu ei.
Sau cel putin asa am crezut

Acum vreo 2 ani ne gandisem sa cumparam o garsoniera, gand care ne-a trecut, thanks god.
Deci accesez io BT si surpriza, datorii la ei de vreo 250 de lei.
Ii iau la intrebari si mi se spune ca mi-au trimis carduri noi si ca nu am contul inchis.
Bun, hai sa-l inchid.
Ma pune cu un manager si ala-mi zice sa platesc datoria
Ii cer sa-mi trimita exact cat am datoria la ei si ce reprezinta.

"Norocul" face sa am un prieten care avea nevoie de niste piese din State, Transportul il costa vreo $70.
Il rog pe el sa imi vireze banii la BT si eu i-am trimis piesele de aici.
Ma anunta cand a facut viramentul si sun.

Aia imi multumesc dar ma anunta ca mai am de platit in plus vreo 150 de lei taxa de intretinere a contului.
I-am anunatat si la telefon si pe email ca nu voi mai plati nimic
Din pacate, operatorilor nu le pasa, asa ca la anu probabil daca voi ajunge prin tara voi merge personal sa inchei conturile cu ei si sa iau o hartie oficiala. la emailuri ei nu raspund

CUm am zis, mult noroc

ce inseamna "Cand am plecat am terminat treaba cu ei." ? asa mai invatam si noi.
multumesc.

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTsunnnami, on 27 noiembrie 2018 - 02:09, said:



Vezi ca daca ai datorii nu poti intra pe site
Eu am intrat dupa ce-am platit cardurile, moment in care am aflat de .. taxa de intretinere
Numai in Romania e mizeria aia?
Aici in State sau in Canada platesc ZERO taxa de intretinere, nu platesc nici o tranzactie etc.

Eu in Germania platesc o taxa lunara pentru intretinerea contului, vreo 8€ parca. E mult sau putin, nu stiu, insa chiar si asa imi convine pentru ca automatele bancii respective se gasesc in absolut orice localitate din tara. Exista si banci unde nu platesc taxa aia lunara, insa acelea au mult mai putine automate si doar in orase.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postavenirv, on 28 noiembrie 2018 - 08:57, said:


ce inseamna "Cand am plecat am terminat treaba cu ei." ? asa mai invatam si noi.
multumesc.

Am inchis toate conturile..
... cel putin asa am crezut

View Postgiuliani, on 28 noiembrie 2018 - 11:47, said:


Eu in Germania platesc o taxa lunara pentru intretinerea contului, vreo 8€ parca. E mult sau putin, nu stiu, insa chiar si asa imi convine pentru ca automatele bancii respective se gasesc in absolut orice localitate din tara. Exista si banci unde nu platesc taxa aia lunara, insa acelea au mult mai putine automate si doar in orase.

Yup si eu plateam la Deutsche parca putin peste €10 pe luna
Fata de $0/luna cat platesc la CIBC in Canada si Bank of America, este enorm
Chiar si $1/luna pentru un cont care nu-l folosesc, e enorm.
E o escrocherie la nivel social, ai bani si de fapt platesti pe altul sa ti-i tina.

Ma rog nici in America de N nu e chiar gratis, esti obligat sa ai parca $1,000 in Canada si min $1,500 in America pentru a nu plati nimic
In Europa n-am intalnit asa ceva.
Este frustrant sa ai o suma de bani in Romania la care sa nu umblii si luna de luna se imputineaza fara sa cheltuiesti din ei

#31
dogsbody

dogsbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 15.11.2006
Sunt si in DE banci unde nu platesti nimic pentru administrare cont (ex.: ING DiBa, DKB) iar altele (ex. Commerzbank) vor sa iti intre in cont lunar o suma (ex: 1200 EUR la Commerzbank daca imi aduc aminte bine).
Diferenta fata de RO este ca in DE poti rezolva prin posta totul (la majoritatea bancilor), inclusiv identificarea persoanei (PostIdent).

Vara asta cand am fost in RO am inchis conturile la BT si am vrut sa le inchid si la ING. La ING nu am reusit pentru ca nu mai am CI (fiind posesor de pasaport CRDS) iar banca a motivat ca am deschis contul folosind CI-ul iar ei trebuie sa faca actualizare date personale pentru a inlocui in sistem CI-ul cu pasaportul CRDS.
Nu s-a putut realiza lucrul asta pentru ca au pretins un document oficial, cu traducere autorizata in limba romana, din care sa rezulte adresa actuala. Bineinteles ca nu am avut asa ceva cu mine iar ei nu au acceptat nici o alta dovada a domiciliului.

Ramane sa vad data viitoare cad ajung in tara cum rezolv cu ei.

#32
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
O mare porcarie care se intampla atunci cand optezi pentru pasaport CRDS.

Nu-ti mai sunt recunoscute datele......
CNP-ul este unic, Cum am putut obtine acel pasaport CRDS fara a fi verificat ?
Noaptea mintii in birocratia din RO

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postketa, on 29 noiembrie 2018 - 01:45, said:

O mare porcarie care se intampla atunci cand optezi pentru pasaport CRDS.

Nu-ti mai sunt recunoscute datele......
CNP-ul este unic, Cum am putut obtine acel pasaport CRDS fara a fi verificat ?
Noaptea mintii in birocratia din RO

Nu vor, nu ca nu se poate.

View Postdogsbody, on 28 noiembrie 2018 - 20:17, said:

Sunt si in DE banci unde nu platesti nimic pentru administrare cont (ex.: ING DiBa, DKB) iar altele (ex. Commerzbank) vor sa iti intre in cont lunar o suma (ex: 1200 EUR la Commerzbank daca imi aduc aminte bine).

Eu am spus ca DACA AM INCONT O SUMA MAI MARE DE $1,000 fara sa trebuiasca sa intre nimic, nu platesc nimic.
Pentru ca m-ar fi avantajat sa pot si in Romania sa am luxul asta.
Dar nu-l am. Pierde si banca, era o suma de care se puteau folosi

#34
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
In UK nu platesti nimic, nu ai nici o conditie si mai si primesti 4£/luna (la Barclays).
https://www.barclays...wE&gclsrc=aw.ds

#35
unique2

unique2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 15.07.2006
Din ce am aflat de pe un blog de consultant fiscal, obligația de a depune formularul ar reveni doar persoanelor plecate din țară după intrarea în vigoare a legii (2012).

Sursa: http://www.luizadane...dentei-fiscale/

Așasar, pentru cei care ați fost nevoiți să depuneți acel formular, puteți confirma, vă rog, data plecării definitive? (Înainte 2012 / după 2012).

Eu am plecat în 2007 și nu am primit nicio înștiințare.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postunique2, on 03 decembrie 2018 - 10:34, said:

Din ce am aflat de pe un blog de consultant fiscal, obligația de a depune formularul ar reveni doar persoanelor plecate din țară după intrarea în vigoare a legii (2012).

Sursa: http://www.luizadane...dentei-fiscale/

Așasar, pentru cei care ați fost nevoiți să depuneți acel formular, puteți confirma, vă rog, data plecării definitive? (Înainte 2012 / după 2012).

Eu am plecat în 2007 și nu am primit nicio înștiințare.

Sep 2014

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate