Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Câine bolnav

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
andreeamirunam

andreeamirunam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.11.2018
Buna seara! De ieri cainele meu nu prea mai mananca, este moleșit, prefera sa stea numai sub patura, iar când iese de acolo plânge sau tremura. Are mai putina energie și când vine vorba de jucatul cu mingea, nu are putere sa o apuce. Știți cumva ce poate fi? Are aproape 2 ani și este prime data când se îmbolnăvește.

#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu o fi prins vre-o raceala ??

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 andreeamirunam, on 24 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Are mai putina energie și când vine vorba de jucatul cu mingea, nu are putere sa o apuce. Știți cumva ce poate fi?
Nu dar pare o urgenta veterinara (dureri, spasme), maine la prima ora.

Edited by andreic, 24 November 2018 - 22:08.


#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Daca tremura e foarte probabil sa aiba temperatura, ceea ce nu e bine. Cand al meu nu mananca si are febra il banuiesc de babesioza (boala data de capuse), care e fatala destul de rapid daca nu e tratata.
Trebuie sa il duci la doctor repede.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are toate vaccinurie la zi ?

#6
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018

 andreeamirunam, on 24 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Știți cumva ce poate fi?
Sa nu aiba vreo afectiune digestiva.Eu am avut un catelus care avea aceleasi simptome , si era din cauza unei tulburari digestive.

Edited by Dragos_20, 24 November 2018 - 22:14.


#7
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
E epidemie de babesioză din cîte am auzit. Cît mai repede la veterinar. Și ia ceva bani la tine, dacă e babesioză trebe niște analize de făcut și trebuie început tratamentul pe loc, poate chiar internat.

#8
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
L-ai aglomerat cu minacre, taie 2 3 mere si dai sa manince, daca le maninca, este clar, regim, l-ai supraalimentat, poate si ceva gras...

#9
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Daca ar fi ceva digestiv care sa dea febra, ar trebui sa aiba diaree.

#10
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018
Niste lapte cald daca i-ar da ;) face bine la digestie.

#11
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu se da lapte la caini adulti nici cand sunt sănătoși. Simptomele sunt comune multor boli, unele din ele foarte grave deci maine la prima ora du-l la un veterinar bun, nu la primul cabinet intalnit in cale.

#12
vasile1964

vasile1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 29.05.2011
cainele meu a avut in primavara babesioza,starea lui pe langa moleseala avand temperatura,urina sa era rosiatica si putin vascoasa daca prezinta asemenea simptome imediat la doctor babesioza este mortala daca nu este tratata la timp,tratamentul consta in injectii cu clindamicina,antibiotic uman,de doua ori pe zi timp de cca 9 zile iar veterinarul i-a mai facut o singura data in timpul tratamentului o injectie subcutanata in functie de greutate cu imizol,acum este bine si am invatat lectia deparazitare externa lunara,nu intrati in panica in locul in care se face imizolul ramane o galma aproximativ 30 zile pana se retrage,daca un este babesioza atunci posibil o raceala,sau probleme digestive,sanatate maxima la catel.

#13
andreeamirunam

andreeamirunam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.11.2018

 cumparator, on 24 noiembrie 2018 - 22:32, said:

Daca ar fi ceva digestiv care sa dea febra, ar trebui sa aiba diaree.

Nu are diaree

 vasile1964, on 25 noiembrie 2018 - 06:02, said:

cainele meu a avut in primavara babesioza,starea lui pe langa moleseala avand temperatura,urina sa era rosiatica si putin vascoasa daca prezinta asemenea simptome imediat la doctor babesioza este mortala daca nu este tratata la timp,tratamentul consta in injectii cu clindamicina,antibiotic uman,de doua ori pe zi timp de cca 9 zile iar veterinarul i-a mai facut o singura data in timpul tratamentului o injectie subcutanata in functie de greutate cu imizol,acum este bine si am invatat lectia deparazitare externa lunara,nu intrati in panica in locul in care se face imizolul ramane o galma aproximativ 30 zile pana se retrage,daca un este babesioza atunci posibil o raceala,sau probleme digestive,sanatate maxima la catel.
Ma gândesc ca nu are cum sa fie babesioza pentru ca a avut pusă picătura anti capusi.

 cumparator, on 24 noiembrie 2018 - 22:09, said:

Daca tremura e foarte probabil sa aiba temperatura, ceea ce nu e bine. Cand al meu nu mananca si are febra il banuiesc de babesioza (boala data de capuse), care e fatala destul de rapid daca nu e tratata.
Trebuie sa il duci la doctor repede.

A avut picătura pusă mereu când l-am scos afara, de aceea ma gândeam ca nu are cum sa fie.

 Dragos_20, on 24 noiembrie 2018 - 22:12, said:


Sa nu aiba vreo afectiune digestiva.Eu am avut un catelus care avea aceleasi simptome , si era din cauza unei tulburari digestive.

Și eu ma gândeam la asta, deoarece nu prea mananca si refuza mai tot ce-i dau.

 gladiatore, on 24 noiembrie 2018 - 22:02, said:

Nu o fi prins vre-o raceala ??

In dimineața aceasta a plans cred ca in jur de o ora și era agitata pana m am trezit.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003
Si, esti la veterinar ? Ce zice ?

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Mananca, bea apa, cum are scaunul? Poate a înghițit vreun corp străin: oase, pietre, vreo creanga de copac care s-a blocat in tractul intestinal. Nu e de așteptat ci trebuie vazut repede de un veterinar.

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Cainele meu a avut babesioza de 4 ori in 11 ani, desi i-am pus lunar Advantix si mai nou ii dau pastile - Bravecto, Nexgard. De anul asta are si zgarda antiparaziti.

Edited by cumparator, 26 November 2018 - 14:17.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 cumparator, on 26 noiembrie 2018 - 14:12, said:

Cainele meu a avut babesioza de 4 ori in 11 ani, desi i-am pus lunar Advantix si mai nou ii dau pastile - Bravecto, Nexgard. De anul asta are si zgarda antiparaziti.
Chestia e ca toate aceste substanțe nu sunt repelenta. Deci căpușa urca pe caine, il musca, il infectează cu babesioza si abia dupa aceea moare. Dar ce folos daca l-a Ă®mbolnăvit. De aceea e bine ca pe langa picăturile antiparazitare sa-l dai si cu solutie repelenta. Eu le pun zgarda Foresto care are acțiune insecticida si repelenta si nu am vazut niciodata capusi pe ei. Ma cam ustura la buzunar primavara cand trebuie sa cumpar zgarzile dar cand ma gandesc cat m-ar costa tratamentul daca s-ar îmbolnăvi...imi trece supărarea.

Edited by Freddy12, 26 November 2018 - 18:00.


#18
poisoned_guy

poisoned_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 18.03.2012
Buna ziua,

As vrea sa va cer sfatul in legatura cu un caine bolnav. Mama mea vitrega are la tara o catelusa care de vreo aproximativ o saptamana 10 zile este apatica, de abia mai iese din cotet si vomita tot ce mananca. Ultima data cand am vazut cainele acum o saptamana vomita mancarea nedigerata, iar acum cand am vorbit la telefon cu una dintre rudele mele mi-a spus ca vomita ceva galben. Cateaua sta doar afara (in cotet) si nimeni nu stie exact ce varsta are deoarece au adus-o la rudele mele in curte niste rude de la o alta ruda care statea singura si a murit iar cateaua a ramas singura.

Credeti ca am cum sa ajut cateaua de la distanta si fara sa fie dusa la medic? eventual sa-i duc niste medicamente?

Din pacate locuieste intr-un sat pe un deal destul de greu accesibil si rudelor efectiv nu le prea pasa dar mie imi pare tare rau pt ea :( De fiecare data cand le spuneam neamurilor sa o duca la doctor imi tot spuneau ca e batrana si ca oricum nu o mai duce mult dar asta  tot zic de cativa ani de zile ceea ce m-a facut sa cred ca nu e nici asa batrana si nici asa bolnava, dar acum situatia pare mai grava din pacate.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate