Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cum se spala o geaca cu puf

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Gecile bune cu puf costa multicel. Nu vorbesc de cele polare, ci vorbesc de cele care pot fi purtate in perioada aceasta, si care ofera caldura excelenta, fiind in acelasi timp foarte usoare.

Macar odata/sezon trebuie spalate sau duse la spalatorie profesionala. Eu nu am ramas imrpesionata de rezultatele pro, asa ca am cautat alternative.

1. Aveti nevoie de un detergen dedicat pt haine cu puf.
Eu am luat de la Himalaya detergent NikWax pt puf 1l (exista si mai mici, dar e mai bine la 1l)
NikWax DownWash Direct

2. Scoateti tot ce aveti prin buzunare.

3. Inchideti toate fermoarele si lasati-o pe fata (asa cum o purtati)

4. Adaugati 2 mingi de tenis sau 2 mingi speciale pt masina de spalat (cu tepi). Acestea ajuta sa nu se stranga puful.

5. Folositi cca 100 ml detergent dedicat Nikwax/articol.
Agitati bine detergentul inainte de folosire!

6. Folositi un program delicat (ex pt lana), cu 30-40C si max 800 RPM viteza de stoarcere.

7. Daca doriti, la terminarea spalarii (nu e nevoie sa asteptati uscarea), puteti sa si impermeabilizati materialul cu Nikwax Tx.direct.
Adaugati 100 ml/articol si mai lasati o spalare la ciclul delicat folosit la pct 6.
Agitati bine detergenitul inainte de folosire!

8. Pentru uscare se intoarce pe dos (pt a nu iesi puful in afara + materialul exterior e mai impwrmebil decat cel interior):
- nu se usuca agatate vertical pt ca se strange puful in parte de jos!
- daca nu aveti uscatori de rufe, stoarceti de mai multe ori.
- daca aveti uscator de rufe, folositi un program de rufe delicate (fara temperaturi mari).
Va fi nevoie de 2-3 cicluri pt a fi perfect uscate si sa nu "puta" a gasca/rata murata.

Quote

Wet down is heavy, so it is important to use the right wash cycle to ensure no damage occurs to your machine or your down items. A gentle cycle with a slow spin is recommended.
After washing it is important that down items are thoroughly rinsed and very thoroughly dried.
Even if you treat your items by hand, spin drying is recommended using a slow spin to get the maximum amount of water out of your down. It’s best to spin dry multiple times, each time incrementally increasing the speed of the spin cycle. If items are spun too quickly while still holding a large amount of water it is possible that internal baffles may be broken.

Tumble drying is recommended to ensure that the down is dried thoroughly and as quickly as possible.
Leaving down wet or damp can ruin it completely.
Ensure that there is sufficient room in the tumble drier to house the item once dry, as items will return to their original size during the drying process.

Teasing apart clumps repeatedly during the drying process will help restore loft to the down.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Si ai ramas impresionata de rezultatul non pro?

Edited by Bursul, 24 November 2018 - 10:21.


#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar cat de mare trebuie sa fie masina ? Intr-a mea, de 4.5 kg nu cred ca are loc sa o invarta. Cate kg are masina ta, adm ?

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mingile se folosesc dupa ce geaca s-a uscat (si arata ca dracu). Nu ai cum sa impiedici strangerea pufului, daca il uzi.

Doar programul de invartit, de cateva ori, si iar lasata la uscat intre ture.
Dureaza cateva zile uscarea unei geci din puf, cu totul.

Ca detergent e bun si asta de la Carrefour:
https://carrefour.ro..._250ml-11501989

Edited by don_dannielo, 24 November 2018 - 10:23.


#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
pare atat de complicat si de time consuming plus costuri (detergenti speciali, impermeabilizanti, uscator de rufe electric etc) incat pare mult mai simpla curatatoria pro.

Trebuie facut un calcul de rentabilitate si la toate procedurile versus cumparat alta

#6
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
nu mai cauta alternative, du-o la NUFARUL  (atentie, spalatori din reteaua nufarul!). am dus o canadiana careia i se tasasera fulgii, o perna si toate s-au intors ca noi ..

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am avut si Tako, si Nikwax pe care l-am folosit pentru perne, plapumi si geci.
Ambele au fost la fel de bune, Tako e mai concentrat, se pune mai putin.
Ca si pret per spalare, au preturi similare.
Nikwaxul miroase mai mult dupa spalare, ramane mirosul in puf.
Pentru o geaca e OK, pentru perne si plapumi, nu mi-a placut, te saturi la un moment dat de miros, mai ales ca dormi cu nasul in acea perna.
Sambata trecuta, imediat dupa black faidei, m-am hotarat sa spal.
Am spalat 5 perne si 2 plapumi cu o singura doza de Tako, insa le-am spalat in cada, manual, deoarece nu aveam suficient detergent.
Au iesit OK.
Si tot sambata am comandat varianta de detergent puf de la Miele
https://shop.miele.r...df-252-l/pd/290
Pretul per spalare e similar cu Nikwax si Tako, m-am gandit sa incerc si Miele.
Azi voiam sa spal o geaca a lui nevasta-mea, insa nu mi-au trimis astia detergentul, nici nu m-au anuntat ca nu mi-l trimit, asadar am ramas fara ocupatie.

Acuma.. cu impermeabilizarea. Eu am mai multe sprayuri pentru hidrofobizare, si mai ieftine, si mai scumpe pentru incaltari.
Si le-am folosit si pentru haine, am dat pe haine, pe glugi, pe umeri, acolo unde sunt mai expuse. Sunt OK, dar costa mult si efectul nu tine prea mult timp.
De exemplu pentru o geaca de puf pana la genunchi, e nevoie de un tub intreg din asta. Se aplica greu, muncesti ceva.

Si m-am hotarat sa le impermeabilizez si eu cu produse pentru masina de spalat, in speranta ca efectul e mai de durata.
In plus am o geaca noua, pentru fii-miu, care e acoperita cu un material destul de absorbant, e faina doar de design dar ca si functionalitate  lasa de dorit din motivul asta. Nu e din puf.
Asadar, am si eu tematica asta a impermeabilizarii.
Ma gandesc sa folosesc tot Miele, sa-l comand impreuna cu detergentul de puf.

Masinile de spalat Miele, unele dintre ele, au functia asta de Proofing. Eu am Bosch, fara program de proofing.
Intrebarea mea e : ce as putea face?
Ma gandesc sa nu dau un program de clatire, sa folosesc agentul de impermeabilizare si sa ma trezesc ca se duce pe furtunul de evacuare, eu nu stiu ce fac programele astea de clatire, dar baga apa si o schimba de mai multe ori.
Detergentii asita, chimicalele astea sunt chiar scumpe, n-as vrea sa le irosesc.

N-o fi mai bine sa le impermeabilizez in apa + agent, manual intr-un lighean?
Cam care ar fi procedura cea mai corecta?

 unbrutus, on 24 noiembrie 2018 - 10:26, said:

pare atat de complicat si de time consuming plus costuri (detergenti speciali, impermeabilizanti, uscator de rufe electric etc) incat pare mult mai simpla curatatoria pro.

Trebuie facut un calcul de rentabilitate si la toate procedurile versus cumparat alta
La spalatorie nu ti le impermeabilizeaza.
Cand cumperi o geaca noua de puf, ea e destul de hidrofoba, dar dupa ce-o duci o data la curatatorie, nu mai e hidrofoba.
Si daca vrei sa fie ca noua , tre sa-i faci ceva. Deci tot muncesti.

Edited by maccip, 24 November 2018 - 10:33.


#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 unbrutus, on 24 noiembrie 2018 - 10:26, said:

pare atat de complicat si de time consuming plus costuri (detergenti speciali, impermeabilizanti, uscator de rufe electric etc) incat pare mult mai simpla curatatoria pro.

Trebuie facut un calcul de rentabilitate si la toate procedurile versus cumparat alta

Isi bat joc de ea, nu merita.
Nu isi asuma raspunderea pentru rezultat. Nu stii ce detergent au folosit.
Plus ca procedura cu mingile, care sa-i redea “pufosenia”, nu o fac.

Este time consuming, dar o faci de 1-2 ori pe an.

Edited by don_dannielo, 24 November 2018 - 11:16.


#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 Adm, on 24 noiembrie 2018 - 10:01, said:

6. Folositi un program delicat (ex pt lana), cu 30-40C si max 800 RPM viteza de stoarcere.
Masinile de spalat Arctic au program special pt. asa ceva
Attached File  arctic.jpg   352.74K   78 downloads

Edited by STARTREK1, 24 November 2018 - 11:38.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
No' intrebare : de unde cumpar mingi de alea ?!

#11
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Masina de spalat are importanta ei, dar mult mai importanta in ecuatia asta este masina de uscat. Acolo se baga mingiile de tenis ;)

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Se gasesc dar sunt prea scumpe si nu fac mare lucru.

Detergentul normal, deterioreaza filamentele pufului si-l fac mai putin termoizolator. Dar nu-l fac mai putin pufos. Exceptie daca-l distrugi de tot, dar nu e cazul, chiar daca speli cu detergent praf, din ala normal. Eu prima data asa am spalat plapuma de puf, nici nu stiam ca exista detergent special. Am si acum acea plapuma, puful e la locul lui, nu s-a turtit.

Puful se turteste insa daca ajunge sa fie atacat de mucegai. Si asta daca nu ai posibilitatea sa-l usuci rapid.
Daca speli o perna cu puf +pene iarna si n-ai uscator, poti s-o si arunci, n-o sa mai fie niciodata cum a fost.
Pentru ca, uscata mai multe zile, incepe sa faca mucegai inauntru. Si pana a incepe sa miroase a mucegai, el oricum se dezvolta si-si face treaba, toaca toate filamentele pufului.


La uscator insa nu se va intampla asa.
Eu pana acum o luna si ceva, aveam masina cu uscator, aerul uscatorului era destul de fierbinte si tot nu mi-a distrus plapumile si pernele.
Dar uscatorul cu pompa de caldura functioneaza la un flux de aer de uscare cu mult mai rece.
In cateva ore se usuca. Eu am bagat 4 perne la o singura tura si dupa un program normal de puf care a durat 2 ore si ceva, am mai bagat un alt program cu timp prestabilit, altfel se oprea uscatorul ca nu detecta umezeala. Dar fiindca se simtea umezeala inauntru, am bagat un program de 3ore juma la temperatura normala(adica nu low ci high), si in 2 ore erau complet uscate si umflate mai mult decat erau cand le-am cumparat.


Cocoloasele se fac cand nu poti usca rapid si perna sta prea mult timp uda inauntru.
Perna e cel mai greu de uscat pentru ca e groasa. Plapumile si hainele se usuca si mai usor.
Hainele sunt acoperite cu un material dens, anti-ploaie, pentru a proteja puful. Tot acel material impiedica si uscarea, de aia ar trebui sa bagi mingile alea acolo, sa favorizeze circularea aerului in interiorul hainei. Tot acel material impiedica si spalarea.
Dar din experienta mea, daca ai masina de spalat calumea, detegent  special pentru puf si uscator(fie el si la masina de spalat, din ala gen feon), pui la un program lung de spalare, nu mai e nevoie de nicio minge, nimic.
Programul de spalare al pufuli nu e unul lung, dar nu esti obligat sa pui pe programul de puf, merge si pe coton la temperatura de 40 cu uscare la 800.
Pernele trebuiesc centrifugate la maximum, dupa cum am zis, sunt cel mai greu de uscat si spalat.
Eu prima data am folosit borcane pline cu apa, imbracate in sosete, bagate printre perne. Asta pentru a favoriza intrarea apei in perna. Tesatura care acopera perna e foarte densa, patrunde greu apa in perna si din cauza asta nu se spala calumea. Insa acum am alta metoda, mai rapida, le inmoi manual in cada  si le bag in masina de spalat dupa ce au fost inmuiate. E mai mult de munca, dar ies mai bine.
Ofcouse, o perna de puf costa 50 lei la Ikea, pana la urma exista si varianta sa nu mai muncesti deloc s-o arunci si sa iei alta. O plapuma e in jur de 200 lei. Dar totusi.. merita, mai ales ca nu speli doar una. Eu am vreo 10 perne si 4 plapumi. Daca le-as arunca de fiecare data cand se murdaresc, nu cred ca ar fi prea economic. Mai ales ca pe primele plapumi am dat 500-800 lei, erau foarte scumpe acum 16-17 ani.

Sacul de dormit necesita si mai mare grija deoarece are puful si mai fin. Puful trebuie sa fie extrem de elastic pentru a-si reveni repede, altfel mori de frig la cort, de regula desfaci sacul cand deja se lasa seara. Si un sac de dormit cu puf e chiar scump al naibii. Au aparut acum la Decathlon niste saci faini la 350 lei de puf, dar subtiri, pentru toamna cel mult.  Altfel sacii de puf de 0 grade si mai jos, costa peste 1000 lei. In plus nu te bagi tot timpul dusat in el, la munte cu cortul nu ai unde sa faci dus, deci nu dureaza mult si va trebui sa-l speli, sa-i faci ceva.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Prin geaca de puf intelegem in special gecile usoare, care NU sunt cu material impermeabil!
Daca gecile material impermeabil (gen costum de schi), se folsoeste alt detergent.

2. Unele masini de spalat (ca a mea) au programe speciale pentru:
- Outdoor (30C + 1200 RPM)
- Sintetice (30C + 800 RPM)
- Lana (40C + 800 RPM)

Toate au 3 clatiri.

Pe scurt, vedeti: temepratura (30-40C + viteza de stoarcere - 800 RPM)

3. Le spalati in fct de cat le folositi/jegositi.

4. Eu le usuc de cca 3x in uscatorul cu pompa de caldura, la programul de lana (cea mai scazuta temperatura de uscare)

5. Mingi de uscare la Jysc . E plin netul de ele, de tot felul.

#14
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007

 Adm, on 24 noiembrie 2018 - 16:02, said:

1. Prin geaca de puf intelegem in special gecile usoare, care NU sunt cu material impermeabil!
Daca gecile material impermeabil (gen costum de schi), se folsoeste alt detergent.


Si o geaca de puf normala, fashion, care are un fâș de protectie, cum o facem hidrofoba?
Pentru ca ii trebuie si ei o protectie la ploaie, chiar daca nu e facuta cu scopul de a fi antiploaie.
Ce chimicala e pentru asa ceva?

Edited by maccip, 24 November 2018 - 16:16.


#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Spray DWR. (Durable Water Repellent)

Edited by don_dannielo, 24 November 2018 - 16:21.


#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Scrie in primul post - pasul 7
http://www.himalaya....dus.php?crt=667

#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Totusi n-ai zis daca ai aruncat geaca la gunoi sau inca o mai porti. Care a fost pana la urma diferenta?

#18
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Daca ma intrebi pe mine, rezultatele sunt foarte bune.
La mine se spala industrial, ma mir ca masina de spalat si urcatorul rezista, ca merg macar de 2x/zi in medie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate