Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3089 replies to this topic

#55
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View Postovisopa, on 06 decembrie 2018 - 19:39, said:



Confirm valoarea de mai sus, azi (6 decembrie 2012) a fost o zi insorita in Sibiu, productia din 1.7kwp a fost 6.4kwh (gaura aia din grafic este din cauza ca mi se umbresc panourile putin de la turnul bisericii, acum de vreo 2 saptamani , de cand soarele e tot mai jos)

Attachment 6.4kw productie fotovoltaica.jpg

He he ...si cu un tracker aveai o frumusete de putere constanta, de dimineata pana seara tarliu.
Eu sunt bazat pe langa Fagaras,planific doua trackere de 16 panouri 350w fiecare numai pe PV...poti sa imi dai access public la sistemul tau sa vad ceva productie din cand in cand am timp,te rog ?
Multam si mult soare...


#56
ovisopa

ovisopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 18.07.2003
nu am unde sa pun tracker, nu am loc in curte. Al doi-lea string pe care planific sa il iau luna asta, inca 6 panouri probabil, si pe acoperis il pot monta doar orientat catre EST, spre SUD nu mai prea am spatiu, inca maxim 2 panouri. Dar acum vad ca s-au ieftinit panourile, la 650 lei / bucata fata de 770 lei / bucata cat am dat eu in august (Mono de 295w)

O sa fac zilele astea o pagina publica unde se poate vedea live productia fotovoltaica.

Azi a mers foarte slab, toata ziua s-au produs doar 0.45kwh

Attached Files



#57
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Prieteni, să nu ne îmbătăm cu apă rece. Între noiembrie-februarie, producția lunară medie din energie regenerabila în România, scade sub 15% din cea a perioadei martie-octombrie.

Deci nu sunt fezabile aceste proiecte decât 7-8 luni/an.


#58
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Pai sa se modifice titlul in:
Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire zero iarna

#59
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am mai zis eu, as fi fericit sa am aport la acm iarna, dar si ala cam lipseste cu desavarsire.

#60
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu am apa in colector si nu am scos-o nici cand au fost -14 grade afara , nu a scazut temperatura niciodata sub 3 grade ! probabil a contat si faptul ca erau sub zapada , abia zilele astea s-a topit pe partea sudica a acoperisului.
ca o curiozitate , cand era soare afara temperatura crestea pe timpul zilei in colector pana la vreo 50 grade sub zapada !

#61
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgry2000, on 11 decembrie 2018 - 22:56, said:

...Între noiembrie-februarie, producția lunară medie din energie regenerabila în România, scade sub 15% din cea a perioadei martie-octombrie.
...

nu generaliza, pune „solar”
că dacă ai avea o eoliană (în paralel/serie) atunci ar fi altă mâncare de pește!

#62
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Buna ziua tuturor in primul rand. In primavara trebuie sa cumpar un boiler in casa unde o sa locuim. Momentan o sa fiu eu si sotia. Casa nu dispunne de gaz si nici nu o sa il trag in viitor asa ca am decis sa punem un boiler. Nascocind pe internet am gasit : https://www.emag.ro/...rch-Action=view . Avem 2 bai in casa , ambele fiind cu cabine de dus, deci nu va fi consum exagerat de apa asa ca ma gandeam, un boiler de 150Litri v-a fi de ajuns pentru dusuri si spalat vase. Acum pentru ca nu ma pricep eu foarte bine la asa ceva as dori sa stiu daca acest kit este de ajuns pentru noi ? A 2 intrebare ar fi asa : daca de exemplu pe perioada de iarna este soare foarte putin, boilerul va trage curent si din retea ca sa aduca apa la temperatura setata?
A 3 intrebare : chiar se poate face economie de 80-100 % pe perioada de vara? Pe internet am gasit ca un astfel de boiler consuma in medie anual 3600kw, asta insemnand 2.100 lei anual. Cu acest kit se poate face macar o economie de 50 % anual real ? Va multumesc mult pentru timpul acordat.

Edited by Suciuvlad24, 15 December 2018 - 12:45.


#63
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postgushpi, on 13 decembrie 2018 - 11:47, said:


nu generaliza, pune „solar”
că dacă ai avea o eoliană (în paralel/serie) atunci ar fi altă mâncare de pește!

Am spus regenerabila gresit, e adevarat. De fapt energiile regenerabile sunt cele ale apei si aerului.
In perioada mentionata energia apei este desigur mult peste perioada de vara. Cea a vantului probabil la fel.
Dar la nivel individual nu sunt fezabile decat in cazuri f rare. Ex cand ai o moara de apa in curte, sau stai in varful muntelui, unde poti sa pui o eoliana ca sa merite. Altfel ne multumim si cu cea solara.

View PostSuciuvlad24, on 15 decembrie 2018 - 12:44, said:

Buna ziua tuturor in primul rand. In primavara trebuie sa cumpar un boiler in casa unde o sa locuim. Momentan o sa fiu eu si sotia. Casa nu dispunne de gaz si nici nu o sa il trag in viitor asa ca am decis sa punem un boiler. Nascocind pe internet am gasit : https://www.emag.ro/...rch-Action=view . Avem 2 bai in casa , ambele fiind cu cabine de dus, deci nu va fi consum exagerat de apa asa ca ma gandeam, un boiler de 150Litri v-a fi de ajuns pentru dusuri si spalat vase. Acum pentru ca nu ma pricep eu foarte bine la asa ceva as dori sa stiu daca acest kit este de ajuns pentru noi ? A 2 intrebare ar fi asa : daca de exemplu pe perioada de iarna este soare foarte putin, boilerul va trage curent si din retea ca sa aduca apa la temperatura setata?
A 3 intrebare : chiar se poate face economie de 80-100 % pe perioada de vara? Pe internet am gasit ca un astfel de boiler consuma in medie anual 3600kw, asta insemnand 2.100 lei anual. Cu acest kit se poate face macar o economie de 50 % anual real ? Va multumesc mult pentru timpul acordat.

Ca si proiect de sistem, este ok la 2 persoane.
Dar ca si varianta de cumparat, nu iti recomand ce ai gasit pe emag. Sunt de slaba calitate.
Citeste si tu ultimile 50 de pagini din topicul vechi si o sa intelegi ce si cum.

#64
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Multumesc mult. Daca se poate o indicatie spre vechiul topic ca nu il gasesc sau vreo indicatie spre un alt loc unde sa ma uit dupa un asemenea sistem. Boilerul sau tuburile vidate nu sunt ok ca si calitate in kitul de pe emag? Si referitor la consum , chiar se poate face o economie anuala de 50 % real?

#65
danpin11

danpin11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.09.2016
Eu unul nu mi-as face o instalatie solara pt. ACM cu acel chit....
Este o vorba: "dai un ban dar stai in fata!"
Pt 2 persoane +, recomand un panou cu 30 tuburi si un boiler solar 200l cu 2 serpentine legate in serie sau automatizare care sa comute cele 2 serpentine in functie de temp din colector. Sau serpentina de sus legata la centrala termica. La iesirea din boilerul solar legat un boiler electric 100l cu termostat/monitorizare/programare electronica.
In felul asta economia la curent electric este maxima + apa calda din belsug + autonomie cand nu ai soare o zi doua...in functie de consumul de apa calda.
De gandit modul in care sa racesti automat instalatia cand nu consumi apa calda; plecat de acasa, vacanta etc.... Solutii sunt.
Economie faci, depinde ce sistem adopti, cat de bine este gandita/facuta instalatia si mai depinde si de comportamentul "consumatorului de ACM".
Sistemul meu este in genul celui descris, dar putin mai complicat.
Experimental, anul asta am scos boilerul electric din priza prin aprilie si l-am reconectat la retea prin octombrie, nu mai stiu datele exacte. Prin iunie cand a plouat mult am avut cateva zile apa putin mai rece...

#66
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Pai acest sistem trebuie gandit sa imi si raceasca apa cumva cand sunt plecat ? Adica nu este complect automat ? Cand apa ajunge la sa zicem 60 C nu se opreste din recirculare ? Nu ma prea pricep de aceea intreb. Problema este ca nu stau foarte bine cu locul pentru a pune boiler de 200 litri in casa si nu am nici gaze. Pe mine ma interesa strict sa fac o economie de macar 50%. Nu dispun nici de un buget exagerat de mare..sa zicem 4500-5000 lei maxim si ar trebuii sa fie gandit doar pt dusuri ( nu am cazi in casa) si pentru spalat vase si 2 chiuvete la bai. Multumesc mult.

#67
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Vlad, cu banii aia nu faci mare lucru. Insa o idee ar fi pentru început vreo 5-6 panouri fotovoltaice de 250w si asa ceva: https://www.ev-power...-3kW.html?cur=1 apoi mai adaugi 5-10.

#68
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Agree, dar ai băgat omul si mai în ceață...😀

Deci Vlad, cumperi boiler bun Ferroli Ecounit 200 WB + kit rezistente electrice, 4 panouri voltaice si invertorul recomandat de doega în bugetul spus de tine.

Pui mâna și înveți instalarea si PIF câteva luni bune si la vară ai ce dorești. Si da, poți face economie anuală peste 50% dacă vrea Dumnezeu să ne dea energie solara.

Pt topic vechi ai link în prima pagină a topicului curent.

Bafta la învățat căci ai mult.

#69
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Reluare din topicul vechi:

Acum iti vine si apa mai rece din retea la tine vs august, dar per ansamblu nu putem face o comparatie daca spui ca nu ai avut zile cu soare full in iulie-august. La gmartau este la fel de relevant insa ca la mine. Se confirma faptul ca in practica exista posibilitatea de a scoate randamente de 95-110% in octombrie vs august desi soarele are expunere de 75% acum vs august.
Explicatia fizica tine de unghiurile de azimut rasarit-apus, care in esenta sunt la 160 de grade eficienta maxima atat vara cat si iarna pentru panourile solare. Cum acum avem cei 160 de grade conform sursei date de camsonat, diferenta in minus poate veni doar din puterea mai scazuta a radiatiei solare. Daca mai pui la socoteala si elevatia reglata pentru toamna undeva la 55-60 de grade, eficienta de acum se explica mai ales in cazul planelor unde este vitala. Ne mai auzim in 22 decembrie la minimul solar, sa vedem cum stam...

Iar acum continuarea ca sa reincalzim putin apa (topicul)

So, 23 dec am prins soare cam 85% din zi. Temperatura medie exterioara 7 grade.
Castigul in boiler a fost de 23 de grade sus/jos.

Comparativ cu 06 august, care pentru mine a fost zi de referinta pe maxim de vara, am un randament de 80% la minimul solar. (solstitiu de iarna)
Pot sa spun ca sunt foarte multumit, mai bine de atat nu cred ca poata afirma cineva ca scoate.

De acum incolo puterea soarelui creste, deci va fi mai bine, soare sa fie.

Craciun plin de bucurie sa aveti!

#70
danpin11

danpin11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.09.2016
"exista posibilitatea de a scoate randamente de 95-110% in octombrie vs august desi soarele are expunere de 75% acum vs august."
De unde ai copiat citatul de mai sus? Randament 110% !!! ???

#71
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Am gasit asa ceva. Nu ar fi ok pentru o casa in care o sa stam 2 persoane pe moment cu viitori copii ? in casa avem 2 bai ambele cu cabine de dus, deci iese din discutie apa calda pentru baie, doar dusuri si spalat vase. Nu as vrea sa depasesc 5000 lei. Ar fi ok si ceva de 150litri ?

#72
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View Postdanpin11, on 24 decembrie 2018 - 13:51, said:

De unde ai copiat citatul de mai sus? Randament 110% !!! ???

Mai exact aici: https://forum.softpe...0#entry23623648

View PostSuciuvlad24, on 24 decembrie 2018 - 13:56, said:

https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Am gasit asa ceva. Nu ar fi ok pentru o casa in care o sa stam 2 persoane pe moment cu viitori copii ? in casa avem 2 bai ambele cu cabine de dus, deci iese din discutie apa calda pentru baie, doar dusuri si spalat vase. Nu as vrea sa depasesc 5000 lei. Ar fi ok si ceva de 150litri ?

Vlad, ce meserie ai ?
Daca esti de formatie tehnica, ti-am dat mai sus un sfat.
Sistemele alese de tine doar "dupa pret" si nu din considerente tehnice, nu te vor ajuta mult.
In plus mai sunt multe cheltuieli pe care trebuie sa le faci pe langa...
So, daca vrei sa inveti (ceea ce observ ca nu ai facut pana acum) mai documenteaza-te cateva luni si discutam prin martie-aprilie.
Daca nu vrei sa inveti, apeleaza la profesionisti, sunt destule firme in domeniu.

La final Merry Christmas pentru toti!

Edited by gry2000, 24 December 2018 - 17:57.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate