Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3057 replies to this topic

#2647
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,075
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgry2000, on 26 februarie 2023 - 11:55, said:

Nu te lua dupa schemele alea de pe net caci radiatia solara variaza mult de la un sezon la altul. Acest sezon rece a fost unul extrem de prost din ultimii 5 ani.
La 110 mpu ai consumat 4500 kwh electrici ca sa mentii temperatura aceea, nu termici !
Faci o confuzie mare.


Acela e situl oficial de la comisia UE dupa care se fac toate calculele de eficienta a instalatiilor solare. Datele sunt pt. un an tip, dupa ce citesti intelegi mai mult.

Consumul de gaz a fost de cca. 620 mc incalzire si ACM pe perioada mentionata la o centrala clasica cu rand de 70% dar la 20 grade temp. interioara, in concordanta cu directivele europene Posted Image si cam acolo la 4500 kWh iese la o casa tip duplex sa zicem.
Exact din acelasi motivul cerintelor europene doresc aport solar pt. eliminarea combustibilor fosili cat mai mult posibil.
Cu pompa de caldura e prea mare investitia, in acest moment si parca nu e ceea mai ecologica solutie.
De la temp. interioara de 24 grade la 20 se poate face o economie de pana la 28% asa ca datele de consum se apropie la tine si la mine.
PV-urile nu prea au spatiu de montare in situatia mea de acum, las pomii din gradina sa traiasca.

#2648
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
Daca te iei dupa UE iei....ue. Deci asculta de noi cei care avem experienta si care stim cum stau lucrurile in realitate, daca vrei.
Cat despre temperatura interioara din locuinte, eu o folosesc pe cea pentru oameni de 24-25 de grade iarna/vara.

Diferenta intre 20 si 25 de grade este cam de 250% in plus la energie.
Daca tot vrei sa stai in frig nu mai are rost sa bagi o caruta de bani in instalatii eco.
Parerea mea.

#2649
Narcispop

Narcispop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.10.2022
14000kwh termici...nu e cam mult?
Ce suprafață încălzești?
Eu încălzesc  aprox 140mp pardosea(22grade) + 60mp garaj și camera tehnica(încălzire indirecta-data de cazanul pe lemne...undeva la 18grade în garaj....iar in Ct 25-30😂)
Din noiembrie până acum am consumat (puțin sub)3000kg lemn fag( nu uscat in totalitate)
Deci 3000kg x 3.5kwh/kg(datorita umidității) x 0.8(randament)=8400kwh..daca scădem și ACM pt 5 pers avem alta valoare.
La un cop de 4....as consuma sub 2000kw electrici in 4 luni, adică undeva la 500kw x0.8= 400lei/ luna la 140mp(aici este inclus doar parterul...etajul este neîncălzit,am constant 15-16 grade)
Necesarul la mine (media e undeva la 2.5kw/h)
Daca cele 6 panouri ar fi poziționate corect, treseul bine izolat, cred că ar fi destule zile in care panourile sa acopere cel puțin jumătate din necesarul termic.
La o radiație de 250w/mp in 4 ore as primi un 12kwh.
Oricum...este clar că treabă cu pdc+ pv este ideala.
Pe mine panourile solare cu toată instalația mă scos puțin peste 1000euro.
Deci o investiție mică.

#2650
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,075
  • Înscris: 15.10.2006

View PostNarcispop, on 26 februarie 2023 - 23:22, said:

14000kwh termici...nu e cam mult?
Ce suprafață încălzești?
...
Pe mine panourile solare cu toată instalația mă scos puțin peste 1000euro.
Deci o investiție mică.

Cand necesarul termic e mare creste si temperatura de confort termic, din pacate.

Cum ai reusit sa pui cele 6 panouri cu doar 1000 Euro?
Pune si niste poze cu instalatia plus detalii despre stocarea caldurii.
Se pare ca esti unul dintre putinii de aici care are sansa la un aport solar mai consistent la incalzire.

#2651
Narcispop

Narcispop

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 15.10.2022
Deci problema la tine ține de gradul de izolare...
Panourile,și grupul de pompare  sunt sh, de aici și prețul respectiv. Montajul l.am făcut eu, iar valoare țevii(ppr)+ fitinguri a fost una mica.
Nu știu exact ce dorești să vezi..dar incerc sa incarc ceva poze(sunt nou pe aici😀)

Attached Files



#2652
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmariusrizea, on 25 februarie 2023 - 20:04, said:

Salutare, am si eu de 2 saptamani un panou solar presurizat de 150 litri din inox si vreau sa stiu daca temperatura de maxim 45 grade este una normala in perioada asta, fara sa folosesc rezistenta ?
Suntem 3 adulti care folosim panoul.
Panoul este asta:
https://www.panousol...rizat-150-litri

da, atât se ridică și la mine temp în boiler!
am 20 de tuburi pe 150 litri boiler
(am ceva „scrieri” fo' 2 pagini mai în urmă.)

o singură zi s-a dus la 52*C, dar fu soare excelent, fără urmă de ceață, iar noi n-am consumat nimic, că fuserăm plecați...

temp colector se duce peste 60*C.

#2653
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.02.2007
Salut! Va rog sa imi spuneti daca se poate monta un panou solar presurizat de 100-150L pe un acoperis din placi ondulate bituminoase (Onduline). Multumesc!

#2654
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

View PostNarcispop, on 26 februarie 2023 - 23:22, said:

14000kwh termici...nu e cam mult?
Ce suprafață încălzești?

Nu e mult deloc. Este chiar putin si o sa explic imediat.

Casa este una obisnuita cu 110 mpu incalziti, cnstructie noua, bine izolata atat jos cat si sus la pod, termopan dublu (nu tripan) si polistiren de 10 cm.
Este clasa B in opinia mea, ca 90% din casele construite intre anii 2000-2015 cu simt de raspundere.

Pierderile de caldura cele mai mari sunt pe geamuri desigur. La casele dupa 2015 se pune de regula tripan si se diminueaza pierderile semnificativ.
Consumul mediu in lunile de iarna a fost intotdeauna pentru temperatura decenta de 24 de grade la interior in jur de 300 mc gaz/luna, sau cam 1800 mc gaz/sezon rece. La puterea calorica a gazului metan si randament CT ieseau cam 15000 kw termici consumati.

Spun ieseau caci de 2 ani merg cu PDC si consumul e acelasi in kw termici, cu precizarea ca energia electrica trasa din retea in sezon rece doar pentru PDC este cam de 4 MWh.

Este o normalitate acest lucru si nu o sa vezi pe nimeni ca intr-o luna de iarna consuma mai putin de 900 kwh/luna energie electrica pt PDC la o casa similara, cu temperatura similara mentinuta la interior, adica regim confort.

Daca vrei sa faci frigul e alta discutie si nu are rost sa o dezvoltam aici.

Revenind ontopic la aportul de caldura adus de panouri solare iarna, este aproape ZERO.
Deci eficienta sistem fotovoltaic in ultimile 3 luni este de sub 1. Productie cam 250 kwh insumata in aceste luni din PV-uri la 2,7 kwp instalati, adica o nimica toata. Asa e la toti si nimeni nu se poate lauda ca in aceste ultime luni a facut mare branza.

La PS am o eficienta si mai slaba, de sub 0,7 in lunile dec 22, ian 23, feb 23, adica nu am produs nici 80 de kw termici INSUMAT in aceste 3 luni cu 1,3 kwp instalati in panouri solare. Apa calda a fost asigurata in aceste ultime 3 luni in proportie de doar 20% din PS. Restul din PDC ori CT.

Cam asta e scurta demonstratie de realitate.
TCB!

#2655
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,075
  • Înscris: 15.10.2006

View PostNarcispop, on 27 februarie 2023 - 00:20, said:

Deci problema la tine ține de gradul de izolare...
Panourile,și grupul de pompare  sunt sh, de aici și prețul respectiv. Montajul l.am făcut eu, iar valoare țevii(ppr)+ fitinguri a fost una mica.
Nu știu exact ce dorești să vezi..dar incerc sa incarc ceva poze(sunt nou pe aici��)

E vorba de un sistem pe care il ai care poate sa conteze la aport solar. Eu ma vazut un sistem similar ca marime dar cu puffer dublu care chiar functioneaza.
Sper sa reusim amandoi sa obtinem rezultate pozitive.
Teava de PP si lipsa izolatiei iti poate pune probleme pe viitor, mai ales pt. ca se pare ca ai o lungime mare a ei.
Daca vrei poti sa pui locatia pe mesaj privat, eu acum incerc sa corelez datele oficiale privind energia solara disponibila cu energia pe care o putem castiga.
La fel daca stii o sursa de panouri la preturile tale, poti sa imi scrii , poate ma razgandesc si trec pe solutia asta.
Mersi.

View Postgmartau, on 06 noiembrie 2022 - 21:08, said:

Panourile sunt umbrite pe la 17:00-18:00 orientate spre sud, ideal ar fi mai spre vest, dimineața poate e ceata si nu prea produc. Iar pe cer sunt nori mai mult sau mai puțin din timpul zilei, contează zona geografica. Realitatea e diferita de condițiile de laborator.

Salutare din nou.
Daca mai poti, mai prezinta datele actualizate din ultimele luni.

Ma intereseaza sa fac o corelatie intr-un program de calcul al energiei pe care o poti castiga cu panourile solare pe timpul iernii pentru un aport la incalzire.
Datele tale ar fi perfecte pentru verificarea respectiva, sa vad daca ceea ce e masurat corespunde cu formulele de calcul.
Acum ce mai lipseste ar fi inclinatia de 35 daca nu ma insel, ora de la care nu mai sunt la soare panourile pe lunile de iarna,
pierderile de caldura pe circuitul de tevi pe care le estimezi in procente, volumul de apa + antigel care se raceste noaptea, temperatura la care lucreaza panoruile tale iarna adica de la ce temperatura incep sa faca circulatia apei, insolatia necesara pentru a mentine aceasta temperatura pe panouri pt a exclude intervalele cu insolatie mai mica.
Datele aproximative sunt mai bune decat nimic.
Multumesc anticipat.

#2656
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcipaul, on 28 februarie 2023 - 02:15, said:

Ma intereseaza sa fac o corelatie intr-un program de calcul al energiei pe care o poti castiga cu panourile solare pe timpul iernii pentru un aport la incalzire.
Acum ce mai lipseste ar fi inclinatia de 35 daca nu ma insel, ora de la care nu mai sunt la soare panourile pe lunile de iarna,

iarna ai nevoie de 55* înclinație panou, pt că soarele mai mult se plimbă la zenit

pierderile de caldura pe circuitul de tevi pe care le estimezi in procente,

vrei să fii prea riguros, dar nu vei putea aproxima asta, datorită lipsei de date/senzori

volumul de apa + antigel care se raceste noaptea,

la mine (20 litri antigel) doar fo 2 litri sunt în casă, restul ajunge la temp de afară

temperatura la care lucreaza panoruile tale iarna adica de la ce temperatura incep sa faca circulatia apei,

circulația pleacă la o diferență, între senzorul din baza boilerului și cel de pe colector, de 9*C (se poate regla între 6* și 12*)
se oprește când diferența este de 4*C
mai contează - foarte mult - și viteza de circulație (aka cât stă antigelul în colector, pt colectare energie vs cât stă-n serpentină pt cedare energie)

insolatia necesara pentru a mentine aceasta temperatura pe panouri pt a exclude intervalele cu insolatie mai mica.

asta, CHIAR sunt curios cum o vei determina... Posted Image


Edited by gushpi, 28 February 2023 - 10:56.


#2657
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
@gushpi :

Zenit= sus, deasupra capului ... deci  vara Soarele se plimba (aproape) la zenit.

Probabil ai vrut sa zici ca iarna Soarele se plimba mai mult la Orizont , deci nu urca atat de sus pe bolta.

In rest, nu comentez :-)

#2658
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
sorry... :)

#2659
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Putin off-topic, consumul dat de gry2000 mai sus este cam mare.

View Postgry2000, on 27 februarie 2023 - 12:40, said:

Este o normalitate acest lucru si nu o sa vezi pe nimeni ca intr-o luna de iarna consuma mai putin de 900 kwh/luna energie electrica pt PDC la o casa similara, cu temperatura similara mentinuta la interior, adica regim confort.
Ba o sa vezi.
Eu la casa de 125 mp utili / 100 mp incalziti cu PDC am avut intre 300 si 400 kWh pe luna consum la pompa de caldura.
Si temperatura interioara tot in jur de 24 C.

View Postgry2000, on 27 februarie 2023 - 12:40, said:

Productie cam 250 kwh insumata in aceste luni din PV-uri la 2,7 kwp instalati, adica o nimica toata. Asa e la toti si nimeni nu se poate lauda ca in aceste ultime luni a facut mare branza.
Si la mine a iesit productie Nov + Dec + Ian + Feb = 250 kWh ... din FIECARE 1 kW de panouri.

#2660
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008
O stii pe aia ca lauda de sine nu miroase a bine?

Putin off-topic.

Eu am PDC aer apa cu COP mediu de 3 in perioada asta de sezon rece. Consumul de kwh electrici a fost cel spus si este real. Necesarul de kw termici este la fel de real si nu il contesta nimeni care locuieste in Romania cu o casa clasa B.
Nu am stat sa te urmaresc daca tu ai apa-apa, sau aer-apa acel PDC, dar iti spun ca nashul meu la cateva strazi distanta cu apa-apa are tot un consum similar ca al meu la o casa similara si temperatura similara in interior.
Poate tu ai casa mai noua in clasa A si ai pierderi de caldura mult mai mici. Asta e alta discutie.

Dar e prea suspect ca la tine sunt strugurii asa de dulci in perioada nov 2022-ian 2023, iar la noi restul nu prea....
Uite atasat grafic productie reala fotovoltaica NOV 22-IAN 23 din aplicatie ICC caci o cunosti....

Daca locatia ta e prin Grecia-Israel si nu in Romania, atunci se explica totul Posted Image

L.E. PDC nu a fost alimentata prin invertor solar. Ca sa nu fie confuzii.

Attached Files


Edited by gry2000, 28 February 2023 - 18:58.


#2661
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgry2000, on 28 februarie 2023 - 18:56, said:

O stii pe aia ca lauda de sine nu miroase a bine?
Aici ii incadrez eu pe cei care se lauda ca ei le stiu pe toate si se considera indreptatiti sa dea verdicte unice si categorice gen "Asa e la toti", "demonstratie de realitate", "nu o sa vezi pe nimeni".

Locatia este Timisoara.
Am PDC aer-apa Mitsubishi Electric Zubadan 8kW R32 split.

Atasez grafic productie si consum din VRM si consum PDC lunar din aplicatia Shelly.
Si o poza cu Termostatul Ambiental. Termometrul din stanga ecranului confirma faptul ca aceea este temperatura masurata in acest moment.

Consumul casei (in medie 900 kWh pe luna de iarna) include:
  • toate electrocasnicele normale dintr-o casa, inclusiv masina de spalat vase
  • gatit exclusiv electric, cuptor electric si plita cu inductie, n-am teava de gaz la bucatarie
  • incalzire si ACM preparat cu PDC aer-apa din 01-Dec-2022
  • transport cu autoturism electric
PS: La contorul Shelly, Phase A este unitatea exterioara iar Phase B este unitatea interioara
  • Dec 2022: 407 kWh
  • Ian 2023: 296 kWh
  • Feb 2023: 337 kWh
In Dec 2022 pompa de caldura mi-a consumat cam mult pana m-am prins cum s-o fac sa functioneze eficient.

Attached Files


Edited by kolfleading, 28 February 2023 - 19:56.


#2662
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 19.12.2009

View Postkolfleading, on 28 februarie 2023 - 19:52, said:


Aici ii incadrez eu pe cei care se lauda ca ei le stiu pe toate si se considera indreptatiti sa dea verdicte unice si categorice gen "Asa e la toti", "demonstratie de realitate", "nu o sa vezi pe nimeni".

Locatia este Timisoara.
Am PDC aer-apa Mitsubishi Electric Zubadan 8kW R32 split.

Atasez grafic productie si consum din VRM si consum PDC lunar din aplicatia Shelly.
Si o poza cu Termostatul Ambiental. Termometrul din stanga ecranului confirma faptul ca aceea este temperatura masurata in acest moment.

Consumul casei (in medie 900 kWh pe luna de iarna) include:
  • toate electrocasnicele normale dintr-o casa, inclusiv masina de spalat vase
  • gatit exclusiv electric, cuptor electric si plita cu inductie, n-am teava de gaz la bucatarie
  • incalzire si ACM preparat cu PDC aer-apa din 01-Dec-2022
  • transport cu autoturism electric
PS: La contorul Shelly, Phase A este unitatea exterioara iar Phase B este unitatea interioara
  • Dec 2022: 407 kWh
  • Ian 2023: 296 kWh
  • Feb 2023: 337 kWh
In Dec 2022 pompa de caldura mi-a consumat cam mult pana m-am prins cum s-o fac sa functioneze eficient.
Da, din cate imi aduc aminte ai o casa foarte bine izolata. Si sa nu uitam ca Zubadan este Mercedes.

#2663
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003

View Postgry2000, on 26 februarie 2023 - 15:51, said:

Diferenta intre 20 si 25 de grade este cam de 250% in plus la energie
Te rog ajută-mă să înțeleg cum ai calculat.
Mulțumesc

LE: Are cineva / unde pot găsi temperaturile medii lunare pentru zona Ilfov?

Edited by maiandrei, 28 February 2023 - 21:35.


#2664
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 18.01.2010
Eu știam de 3÷5% per grad, și alea discutabile...
Deci a pus un 0 în plus...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate