Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3086 replies to this topic

#1855
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Am lipsit putin de aici pentru ca am fost concentrat in alta parte

View Postreborn_21, on 17 ianuarie 2022 - 22:35, said:

Cica sint inferioare iarna. In realitate, depinde daca ninge sau nu, ca daca ai "vidate" si ninge, poti sa-ti iei adio de la ele pina ce se topeste zapada. Daca ai plane, se "curata" singure de zapada.
Realitatea este cu plus si minus -- nu prea sunt deacord cu tine . Pai ce  pe alea vidate nu se curata zapada ?????  Depinde foarte mult si de montaj . Eu zic ( din partea unui nepriceput Posted Image ) Ca ele trebuie inclinate la montaj pentru anotimpul rece . Nu ai inteles ce am vrut sa zic : pentru ca vara faci apa calda si daca lasi un furtun in soare si trece apa prin el . Spun asta pentru ca Romania nu se mai confrunta cu iernile de acum  20- 30- 40 ani cind mi-aduc aminte ca ningea din noiembrie si se lua zapada prin aprilie .  Pe 3 ianuarie am facut a 3-a doza de vaccin si ca tot am fost in zona , am fost cu baiatul la Predeal pe pirtia de ski .  5 grade  cu plus si zapada ici colo . Este SI adevarat ceea ce spui ca sun greu de controlat DAR daca te informezi sti cum sa faci un sistem cu tuburi vidate . Eu sunt pentru acest sistem pentru ca  i-mi ofera apa calda mai repede fata de celelalte ezact in anotimpul rece in tandem cu o casa bine contruita de la 0  . Ceea ce spui ca astea plane sunt garantate pe viata nu te cred . Ca orice pe pamint fara interventie , si pe alea ce omul le garanteaza pe viata  ajunge ca in timp sa piarda din eficienta . Ma repet : vara si cu sticle din plastic pline cu apa lasate la soare pe ciment faci apa calda . Fa apa calda eficient in anotimpul rece  Posted Image Posted Image

Edited by 71cristian, 22 January 2022 - 17:55.


#1856
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008
Daca ai putina logica si te ajuta si acoperisul cu inclinatie mica pe S, desigur poti monta tuburile vidate la 60 de grade pe suport de compensare unghi si iarna vei scoate un randament foarte bun.
In esenta eficienta acestor sisteme se vede intre noiembrie-aprilie, acolo unde planele nu prea au castig bun. S-a mai discutat.

Vara scoti apa calda si cu un furtun pus pe acoperis.
Dar in esenta trebuiesc utilizate colectoare solare cu boiler de pardoseala montat in camera tehnica izolata si nu sisteme all in one cu boiler deasupra tuburilor montate in exterior, precum vad ca inca se mai instaleaza din motive de cost evident. In sezon rece acestea sunt inutilizabile.

Edited by gry2000, 24 January 2022 - 09:02.


#1857
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
ura!
ce s-ar putea întâmpla rău dacă la un boiler de 150 de litri

https://www.solaro.r...0l-2-serpentine

aș cupla un sistem solar cu 20 de heat pipe

https://www.fornello...faraboiler.html

dar dacă aș cupla unul cu 30 de tuburi?

ideea mea este să am un aport mai bun în perioada octombrie...aprilie... în zilele cu soare...

#1858
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Problema e ce faci cu excesul vara. Daca de la 30 de tuburi nu ai exces, atunci, atata timp cat consumi apa calda de pe o zi pe alta nu cred sa fie probleme majore. Daca lipsesti de acasa cateva ziile devine problematic.

P.S. Depinzand de zona si de traseul instalatiei, 20 de tuburi la 150l poate sa nu fie asa de mult. Eu am 24 de tuburi la 200l si ma batea gandul odata sa mai pun vreo 10.

Edited by M_ierdnA, 28 January 2022 - 09:49.


#1859
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,243
  • Înscris: 28.02.2008
Daca ai boilerul cu doua serpentine, presupun ca o serpentina e legata la centrala. Eu am rezolvat problema asta plimband apa rece din centrala prin serpentina ei, la nevoie, mentinand apa din boiler in jurul temperaturii de 75*C. Ai aici solutia folosind un controller Avansa 110E.
https://forum.softpe...8#entry27826322

#1860
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
cred că voi opta pt 2x20, cu trasee de separare pe fiecare, iar vara (iunie-august) acoper unul, în rest lăsând ambele în funcțiune
astfel voi capta ceva mai mulți kwh pe timp rece!

#1861
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
sau mai poti pune tuburi cu oglinda pe care vara le intorci , toamna le folosesti toate

#1862
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
am văz't la panosol d-alea...

#1863
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

View Postdudu76, on 28 ianuarie 2022 - 10:59, said:

sau mai poti pune tuburi cu oglinda pe care vara le intorci , toamna le folosesti toate

Nu te ajuta cu aproape nimic. Radiatiile UV si IR trec prin branza aia de oglinda si fac praf pipele/colectorul daca nu recirculi apa.

#1864
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ca idee, intr-o zi frumoasa cu soare, cum e azi in Craiova, dar cu -2 -3 grade temperaturi, reusesc tuburile sa ridice apa la 30-40 grade?

Evident ca depinde de marimea instalatiei. Insa consideram un caz ipotetic unde totul este dimensionat cum trebuie, sau generos. Pot panourile cu tuburi sa ridice temperatura la un 30 40 grade?

#1865
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postvictor29cr, on 29 ianuarie 2022 - 10:42, said:

Ca idee, intr-o zi frumoasa cu soare, cum e azi in Craiova, dar cu -2 -3 grade temperaturi, reusesc tuburile sa ridice apa la 30-40 grade?

Evident ca depinde de marimea instalatiei. Insa consideram un caz ipotetic unde totul este dimensionat cum trebuie, sau generos. Pot panourile cu tuburi sa ridice temperatura la un 30 40 grade?

Daca aveti soare si inclinatia corespunzatoare minim 60 grd puteti sari peste 50 grade fara probleme...
Bineinteles orintare sud vest 10-15 grade...Puteti atinge 55 grade in instalatie....
Ar mai fi o conditie.... Zona in tara ude va aflati...

Edited by alin_ag2003, 29 January 2022 - 14:34.


#1866
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

View Postvictor29cr, on 29 ianuarie 2022 - 10:42, said:

Ca idee, intr-o zi frumoasa cu soare, cum e azi in Craiova, dar cu -2 -3 grade temperaturi, reusesc tuburile sa ridice apa la 30-40 grade?

Evident ca depinde de marimea instalatiei. Insa consideram un caz ipotetic unde totul este dimensionat cum trebuie, sau generos. Pot panourile cu tuburi sa ridice temperatura la un 30 40 grade?

Cu orientare si unghi exact cum spune colegul mai sus si am la ora asta 50,3 grade in boiler. Un tub la 20 de litri de apa si ceva consum in timpul zilei pentru bucatarie.
Cu un sistem mediocru vei ajunge in mod sigur la 35-40 de grade. Dar cu colector solar pe tuburi vidate, nu cu panouri plane.

#1867
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgry2000, on 29 ianuarie 2022 - 16:54, said:


Cu orientare si unghi exact cum spune colegul mai sus si am la ora asta 50,3 grade in boiler. Un tub la 20 de litri de apa si ceva consum in timpul zilei pentru bucatarie.
Cu un sistem mediocru vei ajunge in mod sigur la 35-40 de grade. Dar cu colector solar pe tuburi vidate, nu cu panouri plane.
De asta am si intrebat de tuburi vidate in mod special.

Initial doream sa merg pe panouri plane. Insa m-am tot uitat la discutii in spate si vad ca as prinde ceva productie si prin februarie. Evident cand este soare.

Ce imi spuneti mai sus, tu si colegul, mare increzator. 50 de grade este de vis, ma multumeam si cu un 35-40, sincer.

Ma interesa daca, chiar daca este soare, cum a fost azi in Craiova de exemplu, nu cumva din cauza temperaturii scazute(0 - -3), eficienta scade drastic.
Adica, sunt realist, si nici nu imi planific sa produc ceva semnificativ cand sunt de la -5 in jos, chiar si cu soare. Dar aici sunt multe zile din iarna cu temperaturi aproape de 0, dar soare gramada.

Daca traseul este undeva la 14m, pe sub pamant+izolat, merita sa iau un calcul un tub la 15 litri? Sau la 10 litri?

#1868
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
...io tot citesc că e bine un tub la 10 litri...
dar, după cum ai citit, io - pt perioada de iarnă - vreau să plusez: 1 tub la circa 4...5 litri
(boiler de 150 litri cu 2 x 20 tuburi vidate)

#1869
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,075
  • Înscris: 16.02.2008

View Postvictor29cr, on 29 ianuarie 2022 - 22:17, said:

Daca traseul este undeva la 14m, pe sub pamant+izolat, merita sa iau un calcul un tub la 15 litri? Sau la 10 litri?

Pune izolatia de elastomer gros minim 20 mm peretele si cu folie Al peste. Pune statie de pompare HE. Pune un tub la 5, maxim 7 litri de apa.
Sa ne spui rezultatele.

#1870
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 17.01.2012
merci!
acu mi-ai dat de treabă, să mă informez ce-nseamnă alea scrise de tine :P

#1871
alin_ag2003

alin_ag2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 27.02.2010

View Postgushpi, on 30 ianuarie 2022 - 11:25, said:

...io tot citesc că e bine un tub la 10 litri...
dar, după cum ai citit, io - pt perioada de iarnă - vreau să plusez: 1 tub la circa 4...5 litri
(boiler de 150 litri cu 2 x 20 tuburi vidate)

Foarte corecta observatia....vara se ia un tub la 11 l iarna la jumatate este corect...
Obligatoriu tuburi vidate... Ca sant cu heat pipe sau cu absortie directa depinde de configuratia sistemului....

#1872
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 30.11.2021
Nu stiu daca pot sa pun aici o intrebare despre un panou solar pentru incarcarea laptopului si a telefoanelor mobile.
Sau pe subiectul asta se discuta doar despre sisteme complete pentru casa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate