Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3057 replies to this topic

#1
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,308
  • Înscris: 30.01.2008
Continuare a topicului vechi :


Pentru ca toata lumea cauta aspectele practice ale unui sistem solar o sa fac o scurta descriere si din ce trebuie sa fie compus un sistem solar :


1. Avantaje ale instalatiilor solare:

- contribuie la un grad maxim de confort pe ACM, proportie de 100 % in sezonul insorit
- asigura o economie semnificativa in consumul de combustibil chiar si in zile mai putin insorite, prin absortia radiatiei solare indirecte
- reduc costurile de producere ACM in medie pe an cu pana la 70-80 %, iar costurile pentru incalzire cu pana la 30%
- ofera o performanta garantata a panourilor solare in concordanta cu EN 12975, de aproximativ 25-30 ani
- Daca detin marca de mediu "Ingerul Albastru (Blue Angel)" pentru eficienta ridicata si fabricare in concordanta cu normele de protectie a mediului inconjurator, utilizandu-se materiale reciclabile,
- realizeaza amortizarea investitiei in aproximativ 4-5-7 ani, prin economii semnificative de combustibil in functie de consum

2. Din ce se compune un sistem solar simplu:



SISTEME SOLARE PENTRU CASE UNIFAMILIALE CU PANOURI SOLARE PLANE SI BOILER BIVALENT PENTRU PREPARAREA APEI CALDE MENAJERE
  • Set de doua panouri solare compus din:  Panou solar plan  2 buc
  • Boiler bivalent 200-300-500 L
  • Set de racordare panouri solare la instalatie 1 buc
  • Set de montaj pe tigla/tabla/etc  pentru doua panouri solare 1 buc
  • Compensatoare de dilatare 2 buc
  • Ventil automat de aerisire 1 buc
  • Automatizare - 1 buc
  • Grup de pompare si robineti 1 buc
  • Vas de expansiune de 18 litri 1 buc
  • Agent termic solar 20 kg 1 buc


SISTEME SOLARE PENTRU CASE UNIFAMILIALE CU PANOURI SOLARE PLANE SI BOILER TANC IN TANC PENTRU PREPARAREA APEI CALDE MENAJERE SI APORT LA INCALZIRE

Set de cinci panouri solare compus din:
  • Panou solar plan  5/6/9  buc
  • Puffer  tanc in tanc -750/280 SAU Puffere   complexe cu statie de preparare ACM externa 1 buc
  • Set de racordare panouri solare la instalatie 1 buc
  • Set de montaj pe tigla/tabla/etc  pentru doua panouri solare 5//6/9 buc
  • Compensatoare de dilatare 8/sau cite sunt necesare  buc
  • Ventil automat de aerisire 1 buc
  • Automatizare Solar 1 buc
  • Grup de pompare si robineti 1 buc
  • Vas de expansiune de 35 litri 1 buc
  • Agent termic solar ANRO 30 kg 1 buc


3. Exista diferite tipuri de panori solare

O sa dau descrierea la un tip de panouri solare plane profesionale:

Descriere:
- cadru lateral stabil si carcasa din aluminiu eloxat
- izolatie termica din fibra de roca cu grosimea de 60 mm
- serpentina din cupru cu dispunere in forma dubla meandra pentru absortie puternica
- capacitate serpentina 1,7 litri
- sudura serpentina ultra-sonica
- suprafata de absortie acoperita cu un strat de inalta sensitivitate
- geam de protectie, asigura protectia mecanica la grindina, cu grosime de 3,2 mm, securizat termic, Abrut = 2,3 m2, Anet = 2,0 m2
- suprafata prismatica de absortie
- garnitura de etansare geam EPDM
- compensatori de dilatare la conexiunile de cuplare
- colector cu autogolire prin intermediul "tehnologia celor 4 conectari"

Avantaje:
- rezistanta la coroziunea factorilor de mediu si la supratemperatura
- coeficient de trasfer de caldura maxim
- regim de curgere lenta a agentului termic solar, cu pierderi scazute de presiune
- distributie uniforma a trasferului de caldura / necesar scazut de debit: 30-90 l/h x panou
- factor ridicat de eficienta: 82 / 77 %,
- absortie / reflexie / emisie = 97/ 3/ 5%
- trasmisie imbunatatita a luminii
- legatura etansa metal si sticla
- respecta normele de protectie a mediului 'Ingerul Albastru"
- conectari variabile lateral sau diagonal
- tehnologie de conectare care preia la temperaturi foarte ridicate (180°CC), dilatarea termica a tevilor din Cu
- panouri racordabile stanga / dreapta
- conectabile orizontal pana la 5 panouri
- conectabile diagonal pana la 10 panouri

Spor la discutii !

Edited by Adm, 23 November 2018 - 09:49.


#2
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
In momentul de fata, se pare ca in Romania cele mai vindute panouri solare sint cele Heat-Pipe, de tipul i-pipe. In princiupiu ele arata si se conecteaza ca in pozele de mai jos

Attached File  super-heat-pipe1.jpg   93.23K   219 downloads Attached File  Heat pipe collector cut diagram_M.jpg   774.46K   279 downloads

Ca si functionarea, avem un tub subtire de cupru care este umplut cu un lichid care fierbe la temperaturi scazute, ce se termina in capat cu un bulb care se incalzeste. Acel bulb este introdus intr-un teu din colector unde se realizeaza transferul de caldura

Attached File  heat-pipe3.jpg   108.17K   361 downloads

------
Mai exista si tuburile de tip U. In cazul acestor tuburi, agentul termic (antigel) circula direct prin tuburile de sticla, prin tevile de cupru in forma de U. Acest tip de panou nu este demontabil. Pentru exemplificare, atasez o poza.

Attached File  U type diagram_M.jpg   208.45K   384 downloads

In poza de mai sus avem un panou solar cu tuburi de tip U care sint racordate intre ele utilizind schema Tichelmann.

Edited by florin71_skoda, 24 November 2018 - 10:14.


#3
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
In opinia ta care sunt mai bune? intretinere, durata de viata,randament.
Eu personal am u-pipe si ma batea un gand sa le schimb cu i-pipe.

#4
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ca si durata de viata, sint mai bune cele U - pipe si cele plane. Nu prea ai cum sa le strici. Le poti fierbe, le poti lasa fara apa, fara sa te stresezi prea tare ca se strica ceva la ele.
Cele i-pipe se spune ca au un randament mai mare, insa daca le fierbi de 2-3 ori sau le lasi fara "apa", sa cam terminat viata lor. Plus ca in timp am impresia ca le scade randamentul. Avantajul ar fi ca pot fi schimbate, daca si reusesti sa le mai scoti afara. Daca stau prea mult timp fara apa, nu prea vor sa mai iasa din colector si pina la urma ajungi si la astea sa inlocuiesti colectorul cu totul.

#5
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Multumesc, raman pe u-pipe.

#6
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 gry2000, on 24 noiembrie 2018 - 21:21, said:

Nu stam sa inventam noi apa calda acum.
Si de 2 săptămâni nici n-o încălzim solar!

#7
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Am o curiozitate ... de ce la Upipe doar o jumătate de U este atașata foiței de aluminiu ca sa se încălzească ? Dacă ar fi ambele lipite de foița de aluminiu nu ar da randament mai mare ?

https://p.globalsour...r-Collector.jpg


http://www.dogstarso...working-pic.jpg


#8
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Pentru ca daca ar fi altfel adica tur si retur in contact cu foita de aluminiu, temperaturile dintre tur retur s-ar echilibra, ducand la scaderea  randamentului.

Edited by leomagic44, 25 November 2018 - 10:02.


#9
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Vrei sa spui ca o expunere pe o suprafața mai mare a pipei la aceeași temperatura scade randamentul ? Îmi pare rău dar mi se pare deloc logic. Cu cât m, masa de contact sau AT care trece prin cupru e mai mai mare la același delta t, cu atât Q e mai mare . Una e sa treacă x ml și sa fie încălzit la 50 de grade și alta e sa treacă x*2 ml la același delta t.

Sau ceva îmi scapă mie ?

Cazul clasic al caloriferelor , una e sa treacă 50 de grade printr-un calorifer de un metru și alta e sa treacă aceleași 50 de grade prin caloriferul de 2 metri, Q e aproape dublu .

#10
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

 doega, on 24 noiembrie 2018 - 21:40, said:

Si de 2 săptămâni nici n-o încălzim solar!

E, hai nu mai fi negativist. Si la mine e la fel, dar o sa treaca si ceata asta...
Astept sa vad randamente la -10 grade si soare afara full day.
Am bagat multi bani in superizolatie.

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 gry2000, on 25 noiembrie 2018 - 19:54, said:

Am bagat multi bani in superizolatie.
Dar putin timp intr-un mic tutorial nu poti sa bagi ?

Sinteti aici o mina de utilizatori care sunteti in masura sa va expuneti opinia si experienta in domeniu, pentru ca folositi panouri solare si mai sinteti si pasionati de domeniul asta. Pentru un viitor "doritor" ar fi mult mai simplu daca in primele pagini ale topicului ar agasi niste informatii "comasate" legate de panourile solare. In loc sa citeasca peste 450 pagini de pareri pro si contra, nu ar fi mai simplu ca in primele 2-3 pagini sa citeasca diverse review-uri ?

Nu mai comenta si pune si tu osul la treaba. Ca-i si topicul tau. Al meu nu-i ca nu am panouri solare Posted Image

Edited by florin71_skoda, 25 November 2018 - 20:32.


#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 4di, on 25 noiembrie 2018 - 08:58, said:

Am o curiozitate ... de ce la Upipe doar o jumătate de U este atașata foiței de aluminiu ca sa se încălzească ? Dacă ar fi ambele lipite de foița de aluminiu nu ar da randament mai mare ?


din poza lui florin observ că țeava rece este deasupra, iar cea fierbinte e dedesubt
în acest caz țeava rece (turul) se-ncălzește și prin convecție de la razele soarelui, pe când țeava fierbinte (returul) se-ncălzește preponderent prin conducție de la folia de aluminiu
se pare că dacă lipim și turul de folie scade randamentul...

fii sigur că variantele constructive au fost nenumărate, iar ce se vinde pe piață este rezultatul cel mai bun!!!

cât despre exemplul tău cu caloriferele, io zic că iar ești în eroare:
-dacă lungimea caloriferul (suprafața sa de transfer) este prea mare, atunci agentul termic se răcește excesiv, iar centrala menține un foc puternic pe tot timpul încălzirii;
-la un foc puternic, gazele de ardere sunt și ele mai fierbinți, astfel că se aruncă pe coș o cantitate mai mare de căldură..., în consecință pierzi la randamentul centralei!

-apoi un alt aspect important: transferul de căldură nu este liniar, în funcție de temp agentului termic, ci are mai mult o variație logaritmică
-astfel că dacă temp agentului din calorifer se duce sub 50*C, randamentul transferului scade extrem de mult
(practic degeaba ai un calorifer mare de 40*C, față de unul mai mic dar care are 60*C)

dealtfel, ai văzut că toate tabelele de transfer încep de la valori ale agentului termic de 70/50 și nu mai mici

PS: dacă vrei și calcule, te rog observă că la o reducere cu 17% a temp agentului termic pe tur (75 vs 90*C), puterea caloriferului scade cu 22%!
Q.E.D.

Attached Files



#13
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 gushpi, on 26 noiembrie 2018 - 10:15, said:

din poza lui florin observ că țeava rece este deasupra, iar cea fierbinte e dedesubt

Acum am observat si eu treaba asta. Am montat o singura data niste panouri U, insa nu m-am gindit ca ar avea importanta care sa fie turul si care sa fie returul la colector. Fiind obisnui cu cele de tip i, le-am montat la nimereala.  Acum stau si ma gindesc daca sint montate bine sau nu Posted Image

Edited by florin71_skoda, 26 November 2018 - 11:21.


#14
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 16.02.2008

 florin71_skoda, on 25 noiembrie 2018 - 20:31, said:

Sinteti aici o mina de utilizatori care sunteti in masura sa va expuneti opinia si experienta in domeniu, pentru ca folositi panouri solare si mai sinteti si pasionati de domeniul asta. Pentru un viitor "doritor" ar fi mult mai simplu daca in primele pagini ale topicului ar agasi niste informatii "comasate" legate de panourile solare. In loc sa citeasca peste 450 pagini de pareri pro si contra, nu ar fi mai simplu ca in primele 2-3 pagini sa citeasca diverse review-uri ?

Nu mai comenta si pune si tu osul la treaba. Ca-i si topicul tau. Al meu nu-i ca nu am panouri solare Posted Image

Pai putea sa faca dl daco-get de la inceput daca tot s-a apucat sa le schimbe...

Putin timp spui ?
Hm, am bagat muuult timp aici pana acum, sute de ore adunate numai in 2018 !

Una peste alta in 2019 daca e sa faca cineva ceva, trebuie sa aiba pasiune in primul rand caci altfel nu merita.

Statul komunistoid nu mai face absolut nimic pentru a moderniza Romania. Politica lor de 30 de ani dupa nea Nicu a fost sa tina tara in moaste, pelegrinaje, pomeni si catedrale.
Ce dreq ne mai trebuiesc autostrazi, scoli, spitale, infrastructura, panouri solare, voltaice, etc...daca le avem pe cele de mai sus ?
Daca sunt useri interesati de pasiune (probabil putini excentrici intr-o lume de roboti corporatisti), ca mine, Ovisopa, doega, danpin, M_ierdnA, gmartau, chiar si camsonat) nu au decat sa puna mana sa se documenteze TEMEINIC luni de zile inainte de a face ceva. Au la dispozitie toata iarna ca sa studieze ultimile 50 de pagini din topicul vechi, unde este cea mai relevanta informatie din domeniu.

Cum spunea unul din Morometi, astea vine dupa facultati...si facultatile astea nu se dau mura-n-gura cat ai zice peste.
Noi cei de sus am pus osul Florine la ridicarea nivelului de cunostinte in anul 2018, deci nu ai de ce sa ne spui ca sa sintetizam ingineria termodinamica intr-un post, din care sa nu se inteleaga nimic...
Munca noastra este in topicul de acolo care nu trebuia inchis.
Exista informatie berechet, trebuie doar asimilata.

Edited by gry2000, 26 November 2018 - 20:29.


#15
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012

 florin71_skoda, on 26 noiembrie 2018 - 11:21, said:

Acum am observat si eu treaba asta. Am montat o singura data niste panouri U, insa nu m-am gindit ca ar avea importanta care sa fie turul si care sa fie returul la colector. Fiind obisnui cu cele de tip i, le-am montat la nimereala.  Acum stau si ma gindesc daca sint montate bine sau nu Posted Image
Pai la u-pipe, sau in cazul meu turul e ala unde vine bagat senzorul, ca nu cred ca vine montat pe retur.

#16
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Ca sa nu mai existe discutii, fac o scurta prezentare a panourilor cu tuburi vidate din ce stiu eu.

Panourile cu tuburi vidate sunt alt model de panouri solare. Tuburile vidate functioneaza ca un termos transparent la radiatia solara. Prin urmare energia de la soare intra in tub (fiind captata de o foita de aluminiu) dar pierderea de caldura in afara este foarte redusa datorita vidului din tuburi.

Caldura captata de fiecare tub in parte este transmisa mai departe in diferite feluri in sistem.

Avantaje si dezavantaje fata de sistemul cu panouri plane

Primul avantaj pe lista pentru tuburile vidate este faptul ca radiaza foarte putin in afara si din acest motiv randamentul lor in sezonul rece este mai bun ca al panourilor plane. La dezavantaje este odata pretul mai mare si a doua oara suprafata de absorbtie semnificativ mai mica fata de un panou plan cu aceleasi dimensiuni. Un alt avantaj al panourilor cu tuburi vidate este ca opune mai putina rezistenta la vant decat cele plane. De asemenea, cantitatea de energie captata depinde mai putin de unghiul sub care razele soarelui cad pe suprafata panoului.

Tipuri de panuri cu tuburi vidate

1. Panouri nepresurizate: Tuburile vidate se asambleaza direct intr-un boiler care se monteaza pe casa. In tuburi intra apa rece din boiler care preia energia de la soare si prin termosifonare urca in boiler. Aceste panouri au randamentul cel mai bun dintre toate cu tuburi vidate, insa principalul dezavantaj este ca in sezonul rece trebuie golite ca sa nu inghete apa in tuburi. Alt dezavantaj e presiunea redusa a apei calde care e data strict de inaltimea la care e montat boilerul fata de inaltimea punctului de consum.

2. Panouri presurizate cu heat-pipe (sau i pipe): caldura captata in interiorul tubului vidat este preluata de o tija de cupru (heat pipe) in care se afla un lichid cu punct de fierbere scazut. Datorita caldurii, lichidul se evapora si condenseaza in bulbul care este introdus in colelctor. Prin colector circula glicol care preia caldura si o duce in serpentina boilerului pentru a incalzi apa din boiler. Principalul dezavantaj al acestor sisteme este faptul ca exista multe schimburi de cladura pana la apa finala care trebuie incalzita si fiecare schimb de
cladura se face cu un randament subunitar. Ca avantaje, in primul rand e de mentionat faptul ca sistemul este modular, tuburile pot fi puse si scoase separat fara a intrerupe functionarea intregului sistem. Pe de alta parte insa pipele care conduc caldura in colector sunt cele mai sensibile si au in general viata limitata necesitand inlocuirea la anumite intervale de timp.

O variatie a acestor sisteme cu heat pipe este un sistem presurizat cu boiler pe casa. Avantajul este ca bulburile de la heat-pipe sunt introduse direct in apa care trebuie incalzita si deci un randament crescut. Dezavantajul este ca boilerul sta afara si trebuie izolatie mai buna eventual o rezistenta care sa mentina apa in stare lichida in timpul iernii, sau la fel ca la panourile nepresurizate sa fie golit in sezonul rece.


3. Panouri presurizate U-pipe: Acest panou se apropie cel mai mult de un panou plan. Agentul termic care merge in boiler trece prin tuburile vidate prin tevi in forma de U ff alungit. Deci serpentinele care stau in soare, in loc sa fie inglobate intr-un panou plan trec prin tuburile vidate de unde iau caldura. Este mai greu de montat pentru ca vine asamblat cu totul. Ca randament exista discutii daca e mai bun sistemul U-pipe sau cel cu heat-pipe, insa odata montat si functional la acest panou sunt mai putine lucruri care se pot defecta decat la cel  cu heat-pipe.

Ca si concluzii, panourile cu tuburi vidate se preteaza foarte bine in tari calde (unde nu exista pericol de inghet) cu boiler sus pe casa. De asemenea se pot folosi cu succes pentru aport la incalzire cu conditia ca numarul de tuburi sa fie unul semnificativ. In acest caz se impune o solutie pe timp de vara pentru surplusul de cladura (ex piscina). Solutiile care sunt strict pentru prepararea apei calde pe timpul verii (si un aport la prepararea apei calde in celelalte sezoane) sunt probabil mai putin rentabile (dpdv economic) decat solutiile cu panouri plane.

#17
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Multumiri celor care au expus aici, observatii despre  panouri solare, sub diferite forme.
Inca o data mi-a fost intarita convingerea, sa nu renunt la actualul  sistem solar.

#18
danpin11

danpin11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 22.09.2016
Salut,
Despre izolatia tevilor in exterior... Cum am facut eu...
Legatura dintre panouri si boiler este realzata cu teava flexibila din inox, preizolata cu spuma elastomerica rezistenta la temperaturi ridicate EPDM cu celule inchise, imbracata cu o pelicula protectoare mecanic din plastic rezistent la razele UV. (Teava cumparata de la o firma specializata)
Circuitul din exterior al tevilor l-am izolat suplimentar cu vata de sticla 5cm infasurata in jurul tevilor pe toata lungimea circuitului. Apoi toata "chestia" am introdus-o in tevi de PVC de 110mm. Unde a fost nevoie, am folosit coturi: de ex. pt. cot la 90 am folosit 2 la 45 pt. a face mai usoara trecerea tuburilor cu izolatia suplimentara. Eu am 4 panouri cu tuburi. Legatura dintre panouri am izolat-o suplimentar cu cochilie de vata minerala cu folie de aluminiu la exterior.
Ca idee, in loc de teava PVC se pot folosi burlane de apa pluviala, acolo unde tevile trebuie instalate pe fatada cladirii, chestie de estetica, etc...
In topicul inchis sunt ceva poze cu instalatia mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate