Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#19
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postraduk, on 22 noiembrie 2018 - 19:08, said:


Așa... și? Posted Image
CĂźnd activam pe aria jurnalelor de casă, eram Ăźntrebat adesea: care este cea mai bună Ăźnvelitoare de acoperiș? și eu răspundeam, invariabil: aceea montată corect. Posted Image

Adevarat!
Asa cum spuneam pe vechiul topic :), focarul reprezinta doar o parte a unui semineu de calitate. Montajul, cosul de fum si inteligenta utilizatorului(lemn calitate, utilizare corecta, mentenanta prin cosari autorizati etc) completeaza ansamblul respectiv.

Spre deosebire de invelitori(unde riscul este mai mic, raportat la incediul care poate fi provocat de un semineu/cos de fum), semineul, daca este cu eficienta mica sau de slaba calitate, degeaba este montat corect. Devinde doar un obiect al designului interior sau un alt “furnal” ce consuma mult lemn...

Edited by mmtsdc, 23 November 2018 - 08:15.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003

View Postbobitzaaa, on 22 noiembrie 2018 - 20:37, said:

Adm te rog pune un video cu arderea si date despre cat timp trece de cand aprinzi focul pana se stinge flacara, iar apoi cat timp mai tine jarul.

Nu cred ca pot filma atat de mult...
Eu am propria metodologie:

1. Scot cenusa.
2. Pun un lemn nu foarte gros, dar nici surcele orizontal
3. Pun niste carton + surcele si conuri (am strans o cantitate impresionanta)
4. Pun niste motorina si dau foc.
5. Inchid geamul si dau tirajul la maxim.
In 95% din timp focul pleaca furibund, apoi mai pun lemne groase si duc la 50% tirajul.
Cand focul este "plasma", se curata automat si geamul (am inteles ca e tratat special pt asta).

Tirajul e foarte bun!
Am un vecin care are un alt semineu si isi blesteama zilele, iar problema pare a fi cosul prea scurt.
Pana se incalzeste semineul nu are tiraj si iese fum in casa, prin portiunea de sus a focarului, unde (paradoxal) nu exista sigiliu din ceea ce pare a fi constructie.

Seara, inainte de retragere, arunc un bustean cat mai mare si las tirajul 5-10%. Pana dimineata nu mai ramane nicio urma.
==

Pe mine ma distreaza cand vad imaginile astea imaculate.
Ori am eu bratele/degetele rare, ori e ceva stricat la mine.

De cate ori aduc lemne, zona arata de parca a trecut o ceata de reni. Mizerie cat incape, ace de brad etc.
Trebuie sa aspir si sa dau cu mopul (FlashPower Mop rulz).

Attached Files



#21
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012

View PostFelician_86, on 21 noiembrie 2018 - 21:26, said:

Buna seara! As avea nevoie si eu de cateva recomandari pentru un semineu si un cos de fum. Semineul va fi amplasat in living, iar cosul va fi aproximati pe mijlocul casei (iese chiar pe coama) si are aproximativ 8,7m. Casa va fi incalzita de o centrala pe gaz printr-un sistem de calorifere ( initial am vrut IPAT, dar m-am razgandit). Semineul l-am proiectat la dorinta sotiei mai mult pentru decor, dar acuma sunt derutat pentru ca nu stiu cum ar fi mai bine: semineu sau termosemineu, cosul de fum inca este o necunoscuta, nu stiu daca are rost sa investesc mult pentru ceva care nu stiu cat voi folosi. Nu stiu daca merita termosemineu plus puffer si toata automatizarea sau ar fi mai bine un facar ieftin cu un design frumos care sa isi faca treaba de cateva ori pe an. Momentan am terminat zidaria la parter, casa va avea in jur de 130mp. Orice sfat imi este de mare ajutor. Daca aveti ceva recomandari de persoane care comercializeaza cosuri de fum ( montajul il am in manopera de la constructor) si seminee (si montaj) in zona Clujului sunt binevenite.

nu te chinui cu termo..., ar trebui să legi țevile lui la rețeaua cazanului și e inutil de complicat
apoi, focul din șemineu va încălzi parterul, deci centrala va avea deja o parte din sarcină anulată (acum depinde unde îți vei pune termostatul de ambient - deci neapărat făr'de fir!)
coșul, se pare că, va avea înălțimea bună (oricum vezi să fie cu 40 cm peste coama casei...)

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 09:04, said:

...
Pe mine ma distreaza cand vad imaginile astea imaculate.
Ori am eu bratele/degetele rare, ori e ceva stricat la mine.

De cate ori aduc lemne, zona arata de parca a trecut o ceata de reni. Mizerie cat incape, ace de brad etc.
Trebuie sa aspir si sa dau cu mopul (FlashPower Mop rulz).

confirm!
de 4 ierni aspiratorul de cenușă mi-a devenit extrem de drag...

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012
@adm!
vezi că montatorii nu ți-au făcut instructajul pân'la capăt:
-lemnele din pereți se introduc prin spatele peretelui, nu tre să intri cu ele pe ușă
:P

#23
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 09:04, said:

Nu cred ca pot filma atat de mult...
Doar un minut cat arde "plasma" aia :) Te rog, pentru placerea mea vizuala. Uite un exemplu atasat cu o ardere la mine, dupa o ora si 40 de min de la aprindere. Daca ai putea sa masori si timpii care i-am zis mai sus ar fi si mai interesant.

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 09:04, said:

Eu am propria metodologie:
Eu aprind de sus in jos, fara motorina, dar cu cateva surcele de brad si "lana de lemn" 2 bucati. Apoi, dupa caz mai pun lemne dupa ce se stinge flacara. Aerul de admisie foc la maxim la inceput, apoi cand o ia, il mai reduc. In Adreal, la acest aer ii zice "țug", care inseamna aer rece, frig :) Cenusa o scot odata la 20 de focuri, cum aprind de sus in jos, pun lemnele peste cenusa.

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 09:04, said:

Cand focul este "plasma", se curata automat si geamul (am inteles ca e tratat special pt asta).
Din cate am citit eu pe verticala, aceste geamuri sunt, de fapt ceramica transparenta. D-le Mugur asa este?

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 09:04, said:

Seara, inainte de retragere, arunc un bustean cat mai mare si las tirajul 5-10%. Pana dimineata nu mai ramane nicio urma.
Eu daca fac asa, nu cred ca ajunge aerul si se sufca focul, se afuma geamul. La tine cum e geamul dimineata?

Attached Files



#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
De anul trecut, trimise pe Whatsapp.

https://imgur.com/a/3szF1Vp

Daca fac focul in weekend, promit ca filmez.

E normal ca dimineata sa fie geamul opac/negru, pt ca are loc o ardere fara oxigen => mult fum.

Attached Files

  • Attached File  foc1.gif   8.05MB   147 downloads
  • Attached File  foc2.gif   2.03MB   147 downloads


#25
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View Postbobitzaaa, on 23 noiembrie 2018 - 13:25, said:

Eu aprind de sus in jos, fara motorina, dar cu cateva surcele de brad si "lana de lemn" 2 bucati. Apoi, dupa caz mai pun lemne dupa ce se stinge flacara. Aerul de admisie foc la maxim la inceput, apoi cand o ia, il mai reduc. In Adreal, la acest aer ii zice "țug", care inseamna aer rece, frig Posted Image Cenusa o scot odata la 20 de focuri, cum aprind de sus in jos, pun lemnele peste cenusa.
Așa da....
Despre o soba ca sistem principal de încălzire a 90 mp.

View Postanduvirgil, on 08 ianuarie 2015 - 11:12, said:

In aceasta perioada scot cenusa o data la 2 zile (4 focuri). Cand afara este mai cald scot cenusa chiar si la 4 zile.
Cenusa cade din focar intr-o tava de aprox 3l.
Mizerie nu se face nici la alimentarea cu lemne, in conditiile in care lemnele le aduc in brate.
Cu putin ajutor de la soare, in ultimele 24 ore , la o medie a temperaturii exterioare de -16,5gr si a temperaturii interioare de 21,5 gr, am facut 2 focuri cu  aprox 17-18 kg lemne/ foc.
Temperatura gazelor la cos nu  a depasit 80-85 gr, durata arderii in jur de 3-4 ore cu flacara / foc.

View Postanduvirgil, on 13 martie 2017 - 06:16, said:

Prima impresie a unui prieten cand a venit pe la mine....."Nu miroase a fum, credeam ca o sa miroasa ca la centrale" (stiind ca e soba-cazan)
Un altul...dupa 4 ore de foc ramanand jar 50-60% din cantitatea de lemne imi zice ..."In doua ore bagi din nou?!"
Altul..."Nu se face mizerie pe jos?!"
Oare ei ce or fi vazut?
Cred ca avem probleme cu imaginatia ...


#26
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009
Nordpeis Ni25 Bifold. După două ierni sunt foarte multumit.

Attached Files


Edited by luc09, 27 November 2018 - 08:21.


#27
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Se intampla un lucru extraordinar ce imi ofera mare satisfactie: multi romani ce locuiesc in Germania si Austria, isi cumpara focarele pentru seminee din Romania(datorita pretului scazut), dar cosarul german nu le da acordul pentru montarea acestuia pentru nu sunt conforme cu normele germane. Mentionez si faptul ca aceste focare sunt comercializate de catre firme serioase din Romania(mari chiar), care mai sunt si membri in asociatii de profil.( asta ca sa ne dam seama cat de serioase sunt asociatiile care afirma ca "ai hartii, ai produse bune" si ca unele hartii sunt doar pentru RomanicaPosted Image

In scurt timp, si in Romania vor exista aceste norme si  multi "maesteri" din Romania isi vor aminti ca degeaba m-au considerat acid/rau/gigicontraPosted Image

I-am solicitat mail scris ultimei doamne care s-a confruntat cu acesata problema si il voi publica peste tot!Posted Image

Edited by mmtsdc, 27 November 2018 - 12:07.


#28
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Cum se numeste si ce sa intrebam atunci cand achizitonam un semineu :

Pe scurt despre “BImschV ” (Die Bundes-Immissionsschutzverordnungen=regulamentul de control al emisiilor si ordonantele Germane).

Sau de ce tot pun accent pe aceste norme europene si tot fac referire la  BImschV Step 2  pentru Germania, art.15a pentru Austria si LRV  Elvetia....

#29
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

View Postluc09, on 27 noiembrie 2018 - 07:57, said:

Nordpeis Ni25 Bifold. După două ierni sunt foarte multumit.
Posted Image Pune un filmulet daca vrei.

#30
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
acesta e semineul construit de un domn in Germania, semineu pe care trebuie sa il dea jos..si sa schimbe focarul. Cel care i l-a vandut a spus ca au nemtii probleme:::)))))

Attached Files



#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postluc09, on 27 noiembrie 2018 - 07:57, said:

Nordpeis Ni25 Bifold. După două ierni sunt foarte multumit.
Deasupra focarului (bucatile acelea aprox patrate) ce este? Piatra,gresie ...?

#32
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009

View Postcristobob, on 28 noiembrie 2018 - 09:38, said:


Deasupra focarului (bucatile acelea aprox patrate) ce este? Piatra,gresie ...?
Este granit, la fel ca cel care îmbracă focarul,acolo a trebuit sa găsim o solutie pentru a placa la semirotund

Edited by luc09, 28 November 2018 - 14:46.


#33
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Semineul nu inseamna eficiența sau randament sau comoditate . Semineul inseamna miros de lemn si carat lemne cu bratul si zgandaritul jarului cu vatraiul. Cine nu intelege asta sa-si cumpere un televizor mare , sa-i faca o rama rustică, sa-l puna pe podea, sa-i bage un stik cu un foc si sa bea un ceai chinezesc la plic. Omorati orice pasiune cu comoditatea si economia voastră .

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,106
  • Înscris: 17.01.2012

View Postluc09, on 28 noiembrie 2018 - 09:16, said:

Vreau, dar nu pot��
Cică nu pot incarca fisiere mai mari de 32MB

pune-l pe youtube, apoi aici doar lipești link-ul!!!

View Postluc09, on 27 noiembrie 2018 - 07:57, said:

Nordpeis Ni25 Bifold. După două ierni sunt foarte multumit.

ursu' ăla e leșinat de frig sau de cald?
n-am înțeles deloc de ce trebuie să ții ursu-n casă...
(io cârcotesc pt că șemineul meu a murit în fașă...)

#35
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 19:25, said:

De anul trecut, trimise pe Whatsapp.

https://imgur.com/a/3szF1Vp

Daca fac focul in weekend, promit ca filmez.

E normal ca dimineata sa fie geamul opac/negru, pt ca are loc o ardere fara oxigen => mult fum.
Cu ce fel de lemne și cât de subțire crăpate ai obținut o asa flacara?

#36
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Lemne de fag/stejar uscate, taiate destul de gros.
Desigur, daca pui brad, iese o flacara foarte frumoasa, dar ard extrem de repede.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate