Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Lonicera resort and spa hotel - Alanya

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016

View Postcorinadaniela, on 19 decembrie 2018 - 09:50, said:

s-ar putea sa fii dezamagit, nu vei scapa de romani la lonicera, anul trecut s-a vandut ca painea calda, anul acesta probabil va fi la fel.
asa ca pregateste-te psihic sa induri manifestarile unora...pretul relativ mic isi va spune cuvantul si in privinta "calitatii" si "educatiei" unora dintre compatriotii pe care ii vei intalni acolo.

Ma mut. Ma duc la piscina, oricum o sa alternam marea cu piscina, eventual ma duc la marea aceea cu plaja de pietricele. Oricum sotia nu stie sa inoate. Ma asez langa rusi sau nemti, macar pe aia nu-i inteleg daca injura Posted Image

Edited by 2Unlimited, 19 December 2018 - 13:39.


#38
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.03.2009

View Postrottweiler2007, on 17 decembrie 2018 - 13:53, said:

asta este plaja hotelului Lonicera Resort. Mie nu îmi place ce văd. Vouă vă place așa la înghesuială? Posted Image
Tinand cont de faptul ca merg la sfarsit de septembrie ma gandesc ca nu este asa mare ingramadeala. Mi-am asumat riscul acesta deoarece am considerat ca hotelul are raport  pret calitate bun si nu doream sa am parte de o plaja cu pietre si intrare abrupta in mare. A mai contat si faptul ca Lonicera resort&spa este un hotel nou, ma refer la corpul de 5 stele. Sper sa nu ma fi inselat.

#39
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Imediat se termina luna februarie si vor mai fi numai 3 luni pana la 1 iunie. Abia astept vacantza :)

#40
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Nu mai am rabdare, mai e o luna pana la 1 iunie. Intamplator am aflat ca un prieten de-al meu pleaca si el tot la Lonicera, in a doua jumatate a lunii iunie. Si o alta prietena (inca una) a fost tot acolo anul trecut. Totul a fost ok, insa singura problema a fost rezervarea sezlongurilor pe plaja cu nisip fin, trebuia sa te scoli de dimineata. N-ar fi o problema asa mare. Voi reveni cu feedback si poze dupa vacanta.

Edited by 2Unlimited, 02 May 2019 - 12:17.


#41
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.03.2009

View Post2Unlimited, on 02 mai 2019 - 12:09, said:

Nu mai am rabdare, mai e o luna pana la 1 iunie. Intamplator am aflat ca un prieten de-al meu pleaca si el tot la Lonicera, in a doua jumatate a lunii iunie. Si o alta prietena (inca una) a fost tot acolo anul trecut. Totul a fost ok, insa singura problema a fost rezervarea sezlongurilor pe plaja cu nisip fin, trebuia sa te scoli de dimineata. N-ar fi o problema asa mare. Voi reveni cu feedback si poze dupa vacanta.
Sa ne spuneti cum a fost. Eu m-ai am de asteptat pana in septembrie.

#42
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
S-a terminat si vacanta. A trecut parca prea repede. Ma voi rezuma cu comentariile strict referitor la acest hotel. Pana la urma pentru ca partenerul TEZ tour nu a mai organizat si o excursie in Antalya, am ales cele 2 excursii disponibile, la Pamukkale si in Alanya. Superbe excursiile si aici trebuie sa subliniez profesionalismul si spiritul organizatoric pana la cele mai mici detalii al organizatorului.
De asemenea, pentru a evita confuziile, ma voi limita cu comentariile doar pentru Lonicera resort & spa (5*), desi am vizitat si Lonicera world si Lonicera city, sunt in acelasi complex.
Lonicera resort & spa este situat la 98 km de aeroportul din Antalya, la 20 km de orasul Alanya, in satul Turkler, pe malul marii. Construit in anul 2016, suprafata totala este de 130.000 metri patrati. Am plecat in Antalya cu Tarom, avion tip charter, si in avion am primit un sandwich, bauturi la alegere (suc cu acid, natural, bere, vin, etc...), si o napolitana cu ciocolata Milka. La iesirea din aeroport dupa statiile de taxi erau insiruite pe o lungime destul de mare gherete speciale cu numele tuturor operatorilor. Am gasit ghereta noastra si acolo ne-a intampinat un ghid vorbitor de limba romana. Ne-a condus la autocar, si dupa vreo 30 de minute cand au sosit toti turistii romani, am plecat catre hoteluri. Am ajuns la al nostru dupa vreo 2 ore si jumatate, cu jumatate de ora pauza inclusa, si am intrat in hotel. Desi il vazusem in poze, prima impresie a fost aceea de colos. Holul impetuos si exorbitant sugera clar ca ai intrat intr-un hotel maiestuos de cinci stele, si pe masura ce inaintai, nu faceai decat sa te feliciti pentru alegerea facuta. Nimic in acest complex nu mi-a dat impresia de murdarie, peste tot existau femei de serviciu supravegheate de sefi de echipa care faceau curatenie ca in armata. La toaleta mirosea a primavara si simteai mirosul de deodorant de la 10 metri de usa de intrare. M-au impresionat toaletele turcesti tip tron care au si un fel de tasnitoare pentru spalat. In viitorul apropiat imi voi face si eu acasa o toaleta identica. Desi am ajuns pe la ora 11, la receptie fatuca de acolo mi-a spus ca in 10 minute camera este gata, si pana atunci sa beau ceva din receptie. Am luat un pina colada ca de obicei, si in 15 minute ne-am intors. Am primit cardurile (cel pentru intrarea in camera si cardul de prosop), si apoi un angajat ne-a condus la camera. Am avut noroc si de o camera cu vedere spre piscine, si aproape de holurile principale, cu semnal wi-fi aproape full. Am intrat in camera, camera impecabila. Se facea curat zilnic, de cateva ori am gasit si lebede cu inimioare facute din prosoape in combinatie cu flori. Am mers la masa si apoi am inceput sa inspectam teritoriul, sa avem idee unde am ajuns. Am facut o poza la harta disponibila in camera si am trecut la vizitat. Primisem si un cupon cu reducere 100% pentru 15 minute de masaj la Spa-ul din hotel, insa nu ne-am dus. Ne-am dus la Hanzade turkish bath & spa center, tot o combinatie cu operatorul, si am iesit la 18 dolari de persoana, un masaj / hamam complet, care a durat 1.45 minute (Multumesc userului Corl, intr-adevar, daca ajungi in Turcia, este obligatoriu sa faci o vizita la un hamam, este exceptional. Pe scurt, operatiunile sunt: sauna uscata, sauna umeda cu esenta de eucalipt, baie rece, baie tip jacuzzi la temperatura camerei, masaj cu frectie cu o manusa de panza putin aspra - peeling, masaj cu spuma, clatire, masca pe fata si repaus si apoi masajul de relaxare...)
Am vizitat incinta complexului pe rapid cam vreo 2-3 ore. O imensitate de complex, cam greu cu orientarea la inceput. Nu ai cum sa te plictisesti in resort, si daca totusi o faci, poti iesi in afara lui, in jur exista un fel de bazar, plin cu marfa de toate genurile si pentru toate gusturile. Tentativa de gradina zoologica nu mi-a placut si mirosul nu se asezona cu anotimpul. Insa l-am ocolit si am trecut prin Aquapark. Destul de mare si suficent. Am numarat restaurantele. Exista unul si cel mai mare unde nu ai voie sa intri in costum de baie, la parterul hotelului. Lipit de el pe partea piscinelor, un alt restaurant de tip fast-food unde aveai acces si in costum de baie. Chiar deasupra primului mai exista un restaurant cu specific turcesc, unde nu am fost, am aflat de el doar in ultima zi. Apoi spre stanga complexului exista o patiserie, o casa a inghetatei si un fast-food mic, dedicat kebab-ului si shaormei, urmat de un loc unde puteai sa bei suc natural de portocale. Practic tu iti alegeai portocala, o taiai si o storceai in masina de stors, adunand zeama in paharute de plastic. In partea cea mai aproape de plaja, in stanga, era un restaurant a la carte, Kebab house. Rezervarea costa 5 euro, si nu ne-am dus. Langa el se afla restaurantul aferent hotelului Lonicera city, vorba vine hotel, este un complex de vilute foarte cochet, si destul de mare. Apoi de-a lungul plajei continua cu inca un restaurant a la carte, pe baza de peste, Camlik restaurant. Ambele restaurante a la carte erau goale. Plaja exceptionala, nu era aglomerata si am prins loc pe sezlong la ora 14.00. Nu in fata, pe ultimul rand. Apoi in partea dreapta era spatiul rezervat hotelului Lonicera world, cu 2 piscine, 2 restaurante si o scena maiestuasa unde se tineau seara spectacole. In plus existau parcuri pline de verdeata si umbra, locuri de joaca pentru copii, masinute, inclusiv ateliere hand-made. Daca in Bulgaria la all inclusive aveai 40 feluri de mancare, aici erau peste 100. Cine spune ca nu a avut ce sa manance la Lonicera resort & spa are probleme la mansarda. Cum sa n-ai ce manca? In prima zi la restaurant va jur ca am stat 20 de minute ca sa ma decid ce voi manca. Desi turcii nu mananca porc, pot sa jur ca ce am mancat eu la gratar avea gust de porc. Si coastele de miel la tava au fost delicioase. Vazusem pe AFA o cucoana care se plangea ca pepenele ei nu a fost dulce. Pai ia-ti alta bucatica, femeie, ca taiau bucatarii pepeni pe banda rulanta. Imaginati-va un perete de 7 metri plin cu pepeni si dovleci sculptati numai pentru simplul fapt ca turistii sa-si faca poze acolo. Pepenii sculptati nu i-am vazut la masa, la masa se taiau pepeni perfecti. In ultima zi s-a intamplat sa aduca pe o masuta cu rotile un tort de inghetata flambat de circa 2 metri. Asta ma duce cu gandul la prajituri. Wooooow. Nu semanau unele cu altele la gust, si nu am reusit sa gust din toate. Mi-au placut macarons, si am mers pe specific turcesc. Aveai absolut tot ce-ti putea trece prin cap in materie de mancare. Mancare mucegaita? Nu exista. Intotdeauna la masa prajiturile erau proaspete, se vedea dupa frisca ca au fost pregatite atunci, iar un sfert din mancare ti se gatea in fata. Salate de toate felurile si soiurile. In camera, minibar gratuit, cu posibilitate de a chema in camera personalul sa-ti aduca vreo bautura de la bar. Voi posta si cateva poze, un numar mic din cele 300 pe care le-am facut strict numai cu Lonicera, sa va faceti o idee. Intr-adevar pentru a prinde sezlonguri la piscinele din spatele hotelului trebuie sa va treziti la 8 dimineata. La 10 mai puteti prinde doar la piscina tip bazin olimpic. Nu a fost aglomerat nici la plaja, nici la piscina, nici la masa, avand in vedere ca exista foarte multe alternative.
In incheiere, recomand cu caldura acest hotel, si singurul lucru pe care l-as putea critica daca e sa fiu carcotas, este faptul ca de la ora 22 la 23.30 pe o terasa de langa piscina rotunda, la vreo 20 de metri de geamul meu, in fiecare seara se tinea un mic party. Avand in vedere ca au fost niste solisti si soliste care au cantat live inclusiv melodii vechi din repertoriul international, nici acest lucru nu a fost rau, chiar am si dansat cu sotia pe acordurile melodiei Wonderful life, cantata de un tinerel cu voce de aur...

Attached File  IMG_2904.JPG   409.83K   45 downloadsAttached File  IMG_2909.JPG   550.96K   44 downloadsAttached File  IMG_2912.JPG   424.95K   46 downloadsAttached File  IMG_2914.JPG   253.44K   47 downloadsAttached File  IMG_2926.JPG   608.96K   47 downloadsAttached File  IMG_2927.JPG   447.98K   46 downloadsAttached File  IMG_2932.JPG   674.37K   39 downloadsAttached File  IMG_2934.JPG   571.21K   37 downloadsAttached File  IMG_2954.JPG   509.13K   38 downloadsAttached File  IMG_2930.JPG   682.15K   35 downloadsAttached File  IMG_2967.JPG   538.44K   42 downloadsAttached File  IMG_2975.JPG   421.26K   39 downloadsAttached File  IMG_2981.JPG   484.98K   37 downloadsAttached File  IMG_2982.JPG   694.83K   38 downloadsAttached File  IMG_2984.JPG   447.94K   39 downloadsAttached File  IMG_2992.JPG   558.8K   36 downloadsAttached File  IMG_3012.JPG   251.95K   35 downloadsAttached File  IMG_3008.JPG   474.4K   35 downloadsAttached File  IMG_3009.JPG   768.03K   32 downloadsAttached File  IMG_3259.JPG   376.16K   30 downloads

Edited by 2Unlimited, 14 June 2019 - 17:52.


#43
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Si pentru ca departamentul culinar merita o postare separata:

Attached File  IMG_2936.JPG   470.28K   49 downloadsAttached File  IMG_2937.JPG   453.53K   51 downloadsAttached File  IMG_2940.JPG   354.16K   48 downloadsAttached File  IMG_2941.JPG   474.49K   50 downloadsAttached File  IMG_2942.JPG   445.36K   47 downloadsAttached File  IMG_2944.JPG   318.13K   45 downloadsAttached File  IMG_2946.JPG   394.8K   50 downloadsAttached File  IMG_2947.JPG   434.4K   45 downloadsAttached File  IMG_3021.JPG   501.16K   44 downloadsAttached File  IMG_3022.JPG   462.83K   45 downloadsAttached File  IMG_3023.JPG   504.76K   44 downloadsAttached File  IMG_3025.JPG   400.52K   40 downloadsAttached File  IMG_3026.JPG   379.94K   41 downloadsAttached File  IMG_3047.JPG   468.87K   38 downloadsAttached File  IMG_3049.JPG   375.86K   36 downloadsAttached File  IMG_3056.JPG   431.15K   38 downloadsAttached File  IMG_3057.JPG   454.31K   36 downloadsAttached File  IMG_3077.JPG   471.21K   37 downloadsAttached File  IMG_3239.JPG   464.31K   38 downloadsAttached File  IMG_3244.JPG   498.63K   39 downloads

Edited by 2Unlimited, 14 June 2019 - 18:05.


#44
AlinaFulg

AlinaFulg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 27.03.2009
Ma bucur ca a fost ok. Noi mai avem de asteptat pana la sfarsitul lunii septembrie.

#45
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Nu mai e mult, trece vara imediat :)

#46
Nelia-Panait

Nelia-Panait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2019
Foarte frumos ce ai povestit. Abia așteptăm și noi să plecam. Pe 12 iulie avem rezervare de 7 nopți.

#47
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Nu prea e ontopic, insa voi aminti pe fuga si excursiile. Excursia partenerului TEZ la Alanya a fost suberba. Am vizitat dealul pe care se afla cetatea Alanyei, impreuna cu zidurile si restul edificiilor, 40 minute este prea putin sa poti vizita tot, apoi pestera Damlatas cu ale ei stalactite si stalagmite, plaja Cleopatrei, turnul rosu si excursia cu nava piratilor merita toti banii. Pranz inclus, bauturi nu, insa la autocar aveti 2 bidoane de apa la 0.50l la 1 euro/1 dolar. Cola, fanta la cutie tot 1 euro/1 dolar. Excursia la Pamukkale la fel, de nedescris. Insa pe mine m-a impresionat mult Hierapolis, orasul vechi aflat in aceeasi locatie. Daca ajungeti aici sa faceti neaparat poze cu fotografii profesionisti care va vor imbraca in gladiatori. Merita din plin 12 euro de poza, noi am luat 6 poze cu 50 de dolari, in format mare, dupa negocieri maxime. Aici aveti mic dejun, pranz si cina incluse. Intrarea in piscina Cleopatrei nu este inclusa, si nu o recomand. Apa e fierbinte insa in piscina exista bolovani mari alunecosi foarte periculosi. Si sa nu uitati de Hamam Posted Image

PS. Am uitat sa spun ca am avut ghizi in limba romana. La Lonicera resort & spa, fiind cel mai scump, nu prea am avut parte de romani. Doar 2 familii de Bucuresteni cu care am venit impreuna pe autocar, insa nu prea am dat de ei la plaja sau la masa, si erau ok oricum. Restul au fost cazati la Lonicera world. Nu am intampinat absolut nicio problema pe care am discutat-o pe acest topic mai inainte. Unele postari chiar ma fac sa rad. Putoare in hotel? Mirosea a primavara la 10 metri de toalete, linistit puteai sa mananci inauntru...

PS2. Contrar celor spuse pe aici excursiile partenerilor au fost mai ieftine decat ofertele primite de la agentiile din zona hotelului, si in plus ofereau ghid in limnba romana, aspect care conteaza foarte mult. De asemenea pentru ca am achitat excursiile in a doua zi dupa ce am sosit am primit discount 10%. 55 dolari - Pamukkale si 45 dolari - Alanya, cu reducere am dat 180 dolari pentru 2 persoane.

De asemenea va recomand sa aveti dolari. La ei raportul dolar/euro e acelasi, insa in tara dolarul este mai ieftin.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 20 June 2019 - 12:13.


#48
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Ca fapt divers, la Hierapolis a fost martirizat Apostolul Filip (unul din cei 12 apostoli).

#49
Nelia-Panait

Nelia-Panait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2019
Sunt convinsă că hotelul este super. Sper sa avem destul timp să vizităm fiecare parte a lui. Noi suntem 5 familii cu copii și cu siguranță ne vom distra. In ultima zi am hotărât să plecăm la prima ora din hotel pentru a merge da vizităm Pamukkale. Sper sa fie și acolo așa cum am citit pe net. Apoi de acolo mergem către Afion unde ne vom caza o noapte, apoi mergem sa vizităm și Istanbul și ne vom caza și acolo o noapte pentru a vizita orasul. Suntem cu mașinile și sper sa putem să vizităm tot ce ne-am propus.

#50
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Pamukkale este superb insa exista foarte-foarte multi turisti. Puteti gasi totusi si locuri unde sa faceti poze singuri, insa trebuie sa coborati in jos, minim 20 minute. Mare atentie la copii, nu aveti voie sa intrati incaltati si piscinutele sunt foarte alunecoase. Hierapolis este mai lejer, insa mult mai impunator, parerea mea. Sa luati in calcul ca din Avsallar se fac 5 ore cu masina pana in Pamukkale, si acolo veti sta la coada la bilete minim 20-30 minute. Noi am fost lasati 4 ore sa facem baie in piscina Cleopatrei, sa vizitam Pamukkale si Hierapolis, si abia ne-am incadrat. Asta fara sa vizitam portiunile mai indepartate ale orasului vechi...

PS. Sa le luati la copii o inghetata de la turci, vor face un show comic de cateva minute pana vor servi copii cu inghetata, eu mi-am filmat sotia cum ramanea in mana cu cornetul gol. Am ramas cu o amintire placuta, si acum zambim cand o revedem...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UHI6aZIWW0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by 2Unlimited, 08 July 2019 - 14:11.


#51
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Lonicera Resort and Spa Hotel – doar acceptabil nimic deosebit.
Un hotel relativ bunicel se inscrie în linia hotelurilor fară mari pretenții de 5 stele din Turcia.
Resortul este unul imens compus din mai multe hoteluri de 4 şi 5 stele Lonicera World – Lonicera City şi Lonicera Resort and Spa dar este curat, spații verzi bine întreținute.
Camera mare frumoasă, curățenie aproape zilnic, prosoape schimbate, mini bar umplut zilnic doar cu apă ceaiuri cafea, balcon mare.
Plaja mare curata cu nisip. Singurul incovenient a fost că apa era destul de mică pe o distanță relativ mare, ideal pentru cei cu copii foarte mici. Ar fi fost bun un ponton, noi avem copilasi putin mai mari 8- 10 ani. In general am stat la plaja prindeam şezlonguri foarte greu. Foarte aglomerată deoarece deserveşte mai multe hoteluri din acelaşi resort.
După ora 21.00 plaja se închidea. Nu puteai sa faci nici o plimbare mai nocturnă.
Piscine. Nu am mare lucru de spus. Noi am stat mai mult la plaja. Am vazut totusi ca erau destul de animate si curate.
Aqua Park frumos cu multe topogane pentru toate vârstele un program foarte bun (10.00 – 18.00)
Masa se putea lua in restaurantul principal sau în fiecare restaurant a celorlalte hoteluri diferente mari neexistănd decât la masa de seară. Diversificata si pe toate gusturile. Carne de pui – curcam - vita – peste – fructe de mare, paste diverse mancaruri gătite garnituri etc. Prajituri foarte bune, multe fructe. Gaseai ce sa mananci. In afara de restaurantul principal mai exista mai multe fast food - uri langa plajă, piscină, topogane, în care găseai pizza, hambugeri, cartofi prajiti, diverse carnuri prajite salate si altele. Am sarit peste masa de pranz in hotelul principal de cateva ori si am luat masa acolo.
Gozleme facute pe loc 10.30 – 16.00 foarte bune.
Băuturi alcoolice peste tot. Exista mai multe baruri: la receptie, langa piscina mare, două câte unul la fiecare intrare pe plaja si unul la topogane.
Cam la 2 zile se deschidea 2 ore pe zi 17.00 – 19.00 barul Zoo cu bere internațională îmbuteliată.
Bere Efes la pahar de plastic sau sticclă(sa nu fim carcotasi merge bauta si din paharele de plastic).
Bauturi locale la toate barurile, din import la barul din loby unde era deschis noaptea pana la 02.30. La masa se putea consuma şi vin. Exista si o mini disco pentru adulți dupa ora 23.00 pana pe la 2.30 era taxa nu stiu exact oricum nu era nimeni la disco.
Aqua Park pentru copii o zona foarte frumoasa cu topogane deschisa 10.00 – 18.00, zona unde gaseau mancare, inghetă, fresh-uri şi fructe.
Ca la orice hotel pe plaja se puteau face si diverse sporturi nautice contra cost. Se putea negocia pentru grupuri mai mari. Am luat plimbare cu balerina 10 min 12 euro.
Nu am ratat oraşul şi bazarul care ori de cate ori am merge sunt tot extraordinare si merită văzute.
Plusuri:
- Resort curat, spații verzi întreținute, plaja şi apa curate,
- Mancare foarte bună şi diversificată,
- Piscinele curate,
- Băuturile alcoolice destul de bune
- Aquapark frumos, multe topogane program bun (10.00 – 18.00)
Minusuri: nu suntem deloc pretențioşi însă am remarcat cateva lucruri
- Foarte multi ruşi zgomotoşi si cam necivilizați. Tot personalul vorbeste rusă, foarte greu te întelegi în engleză. Toți aveau impresia că dacă te afli la acel hotel trebuie sa vorbesti rusă.
- A 2 –a plajă care este prezentată în descrierea hotelului nu există. Este o păcăleală. Este un golfuleț pustiu fara acces.
- Plaja destul de neâncăpătoare pentru tot hotelul, motiv pentru care în fiecare dimineată erau discuții cu rezervcarea şezlongurilor. Daca reuşeai sa prinzi totusi un sezlong, plaja avea nisip curat, apa foarte curată, intrare lină perfect pentru copii.
- Pe plaja nu aveai voie cu bauturi alcoolice sau sucuri doar apă. Puteai sa aduci bere la pahare de cafea din carton.
- După ora 21.00 plaja se închidea. Nu puteai sa faci nici o plimbare mai nocturnă după cină.
- Animația lipsea cu desăvârşire. Nişte tentative de spectacole în rusă seara, cateva focuri de artificii. Pe timp de zi echipa de animație mai incerca cate o activitate dar căldura şi lipsa lor de experiența nu prea ne-au prins.
- Barurile se închid toate la ora 2.30, după această oră toată lumea se culcă.
Excursii optionale
- Plimbare cu vaporul piraților toată ziua pănă in Alanya şi înapoi 20 euro/ persoana cu o masa inclusa, opriri pentru baie şi 2 ore în port în Alanya cumpărături.
- Safari jeep pănă in Alanya şi înapoi 15 euro include plimbare cu telecabina în oraş intrare la o mică peştera şi o ora baie la plaja.
Cu siguranță nu voi revenii.

#52
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Exista un bar care are si produse de patiserie pentru cei care sosesc noaptea in hotel. Asta pentru ca niste clienti au reclamat faptul ca la sosirea in hotel la 4 dimineata nu aveau ce sa manance. La all-inclusive trebuie sa ai mancare si bautura 24/24. Este intre holul de la intrare si restaurantul de la etaj. Plaja nu se inchidea la 21. Se inchidea poarta de acces intre plaja si hotel. Puteai sa o iei pe drumul de acces, nu te oprea nimeni. Am iesit din complex si m-am plimbat pe malul marii vreo jumatate de ora dupa apus si am iesit pe un drum care facea accesul la mare. Pe plaja nu aveai voie cu recipiente din sticla. Am dus la plaja bidoane de jumate cu suc de portocale stors de mine. De asemenea puteai duce orice, insa in pahare de hartie. Nici macar de plastic, pentru ca plasticul ajuns in mare se degradeaza in 1000 de ani - un plus din partea mea. Rusii necivilizati nu sunt vina resortului. Eu nu am avut parte de ei, si am avut parte de animatori foarte profi, insa probabil din cauza ca am fost la inceputul lunii iunie si am prins Ramadanul. Oricum ar fi fost, eu prefer rusii si nemtii intotdeauna in dauna romanilor, care sunt dezastru oriunde ajung.

De remarcat (chiar daca ma repet) ca acesta a fost singurul hotel unde am ajuns la ora 10 dimineata si la 10.15 camera era gata. La restul intotdeauna am asteptat dupa ora 14.00. De asemenea daca trebuie sa parasesti camera la ora 10 dimineata, nu ti se taie bratara, si ai acces la toate facilitatile hotelului pana noaptea, ceea ce la alte hoteluri de asemenea nu se intampla...

PS. Sper sa nu te supere aceasta remarca. Desi ai scris ca nu esti pretentios, comentariile de la minusuri dovedesc contrariul. EU sunt FOARTE pretentios, si in acest resort nu am gasit minusuri concrete. Intr-adevar, nu am fost niciodata la Burj al-arab. Numai bine.

Edited by 2Unlimited, 10 July 2019 - 10:02.


#53
BOGDANLIVIU1980

BOGDANLIVIU1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 26.01.2017
Minusurile sunt rezonabile nu apartin unei personae pretentioase.
Nu ma-am apucat sa spun de praf sau curatenie in camera, acelasi dozator de sapun la dus si la chiuveta.
Mini barul dupa prima zi nu era alimenat decat cu 2 sticle de apa plata. Masina parcata intr-o alta locatie departe de hotel.
- O plaja care nu exista
- Sa ies din complex sa fac 15 - 20 min pana la plaja sa ma plimb putin  nu-mi place.
- Sa beau o bere pe plaja din pahare de cafea de 100 ml iar nu-mi place.
- Pot sa te asigur ca barurile se inchideau toate la 2.30. Despre mancare nu am comentat nimic.
- Intre orele 7.30 - 8.30 toata plaja era "rezervata cu prosoape". Iar cele 4 randuri de sezlonguri erau foarte putine tinand cont ca deserveste 3 hoteluri din complex.
- Despre animatie fiecare cu preferintele lui. Personal spectacolele in limba rusa si ceva concursuri si recitaluri la pian nu le-am agreat.
A fost cam cel mai slab hotel din ultimii 10 ani in Turcia.

#54
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Am inteles ca nu ti-a placut deloc. Astept comentarii de la altcineva care a mai fost la Lonicera.

Edited by 2Unlimited, 26 July 2019 - 09:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate