Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#5167
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,933
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcata, on 11 august 2022 - 07:49, said:


Viata bate filmul!
MyT e utila si arata in functie de zona unde esti, toate service-urile de reprezentanta cu adresa, numar de telefon, pret la diverse servicii care tin de masina. Unii ofera si discount fata de pretul afisat, gen Avia Motors Pantelimon (Toyota Est).

View Postsiruletzu, on 11 august 2022 - 10:35, said:



corolla TS 2.0, a doua revizie, o am programata maine. am cerut un pret aproximativ si mi-au spus in jur de  1500 lei. dar am cerut ulei 0W16 si la filtru de habitaclu am solicitat filtru antialergen nu simplu de carbon activ. am inteles ca se mai schimba si filtrul de la bateria de tractiune si uleiul de frana. o sa revin maine cu pretul final. Daca vrei ulei 0w16 vorbeste din timp cu ei sa iti puna deoparte, ca se gaseste cam greu, inclusiv ala 0W20.
Parca 0w20 e standard, iar 0w16 e extra, adica se plateste (putin mai mult). Verificarea sistemului hibrid nu (mai) e obligatorie, dar se poate integra contra cost in revizie (50 lei).

#5168
zapatilla

zapatilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.06.2008

View PostRaz0rblade, on 11 august 2022 - 14:12, said:

Asta e nouă, cu uleiul de frînă, sau am ramas eu pe dinafară cu ultimele tehnologii auto. Posted Image  Iar faza cu schimbarea filtrului de la bateria hibridă e de noaptea minții. Iți ia 3 minute să il dai afara, să îl sufli sau să îl perii, ca e dintr-un policarbonat destul de rezistent. Îl schimbi doar dacă ai tras de el și l-ai rupt, altfel nu văd rostul înlocuirii lui - doar să le dai niște bani mecanicilor din service. L-am curățat de 2 ori în 18k km, si de fiecare data, cu greu pot să spun că ar fi avut ceva praf pe el. Bine, foarte mult timp merg și cam singur în mașină, preșuri încă le mai am pe cele OEM de cauciuc care nu rețin mizeria și nici nu le las să se umple de praf. În concluzie, la mine nu prea se întrunesc condițiile necesare să îmbîcsesc filtrul ăla ca să justifice schimbarea lui.
Ce spune siruletzu are sens. In foaia cu mentenanta data jos de pe toyota-tech.eu spune ca in conditii de praf se schimba la 15000 km filtrul de la bateria de hibrid. Numarul de piesa e G92DH-12050  ( se gaseste in catalogul de piese la Body / mat and carpet ) . Sunt curios care e pretul lui.

Edited by zapatilla, 12 August 2022 - 03:32.


#5169
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 11 august 2022 - 21:56, said:

Unii ofera si discount fata de pretul afisat, gen Avia Motors Pantelimon (Toyota Est).
Erau noi in reteau Toyota, in rest nu pupi nimicPosted Image . Toyota inainte sa fie in top 3 vanzari Romania faceam programare revizie cu 5 zile inainte, maxim 5 zile. Ultima programare pentru revizie am facut-o cu 2 saptamani inainte, si tu vrei discountPosted Image ?

Edited by cata, 12 August 2022 - 07:55.


#5170
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,933
  • Înscris: 25.04.2016

View Postcata, on 12 august 2022 - 07:55, said:


Erau noi in reteau Toyota, in rest nu pupi nimicPosted Image . Toyota inainte sa fie in top 3 vanzari Romania faceam programare revizie cu 5 zile inainte, maxim 5 zile. Ultima programare pentru revizie am facut-o cu 2 saptamani inainte, si tu vrei discountPosted Image ?
Nu stiu ce vorbesti. Eu ma refer la momentul actual privind Toyota Est. A fost cineva recent si i s-a facut discount (ca si anu trecut) din pretul afisat (pe MyT). Avia Motors Pantelimon inclusiv pentru masini VAG fac discount in acel service.

Au si ulei 0w16.

E si normal sa faci programare. E valabil in orice service. La un service cautat, stai la coada ;)

Edited by MMike, 12 August 2022 - 09:30.


#5171
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 12 august 2022 - 09:26, said:

Nu stiu ce vorbesti.
Posted Image

#5172
siruletzu

siruletzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 11.01.2005
Nu am cerut eu schimbarea filtrului bateriei de tractiune, asa apare in fisa lor de mentenanta si pt garantie ei executa ce le zice fisa de mentenata, iar eu nu am ce sa comentez... eventual daca vreau in plus ceva... De regula la revizii schimb toate filtrele ( aer, polen, ulei) chiar daca in fisa nu apare schimb pt cel de aer de ex. Legat de uleiul Toyota 0W16, in manual asta e recomandat, iar daca nu se poate pune 0W16 se poate pune si 0W20 cu conditia ca la urmatorul schimb sa pui obligatoriu 0W16. Legat de solicitat ulei 0W16 pentru revizie, stiind ca se gaseste greu ( multi s-au plins de asta si lucru confirmat inlusiv de reprezentanta din orasul meu) fac programarea cu aprx o luna inainte si solicit 0W16 sa poata sa imi puna deoparte.  verificare sistemului hybrid e  gratuita in garantie, urmand ca dupa , daca vrei garantie pt baterie sa o fac contra cost, an de an pina pe la 10 ani cred.... nu mai stiu daca s-a mai actualizat ceva acum fata de 2020

#5173
siruletzu

siruletzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 11.01.2005
Update.....  cost revizie 1273 lei inclusiv TVA, cu un discount de 5%( ulei 0W16, filru ulei, filtru aer, filtru habitaclu antialergen, filtru baterie de tractiune, lichid de frana). Filtrul pt bateria de tractiune a costat 77 lei cu tva. Nu apare in fisa de mentenanta dar au considerat ca e mai bine sa il schimbe decat sa il sufle pentru ca riscau sa il rupa si nu se curata bine...

Edited by siruletzu, 16 August 2022 - 11:15.


#5174
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 12.08.2008
Eu am schimbat filtrul de la bateria mare la 60 k km, nici nu a fost curatat pana atunci.
PS Corolla merge la curatat cel putin o data la 2 saptamani Posted Image

Edited by mihaiC1, 16 August 2022 - 11:24.


#5175
T3D5

T3D5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2019
Știe cineva cum poți scoate motorina din rezervorul unei Corolla hibrid-benzina ce a fost alimentata greșit ???

#5176
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,933
  • Înscris: 25.04.2016
@cata deci electricule, probleme ? Am vazut pe alt forum ca ai asteptat ceva sa-ti pui la casa spor de putere electrica. Deh, masina electrica cere "suplimente" :D

#5177
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 12.08.2008
Poata sa plictisit sa astepe o zi pana se incarca ... A vazut ca la statiile rapide dureaza ceva mai putin de 4 h Posted Image Eu la casa m-am zbatut sa am cota cat mai mare pe trifazat !

#5178
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,933
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo de incarcarea la electrice :

"Mirajul costului scăzut per 100 de kilometri parcurși oferit de mașinile 100% electrice începe să pălească, având în vedere evoluția prețurilor la energie electrică și a dispariției treptate a stațiilor de încărcare gratuite. Concret, tarifele la stațiile de încărcare rapidă a crescut cu circa 25% în ultimele luni.
În rețeaua Renovatio E-Charge, care deține în România 178 de puncte de încărcare și 63 de stații de încărcare rapidă în 69 de locații, încărcarea la o stație de curent alternativ (AC) cu până la 22 kW s-a scumpit în șase luni de la 1,45 lei/kW, la 1,99 lei/kW. Iar încărcarea la curent continuu (DC) cu peste 22 kW costă acum 2,49 lei/kW, față de 1,95 lei în vara anului trecut."
https://newsweek.ro/...benzinamotorina
Articolul e din februarie....
De precizat ca incarcarea gratis aproape nu mai exista....


#5179
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 12.08.2008
Ce asi rade ca in 2-3 ani sa schimb bateria mare de pe Corolla ca sa fie PHEV in loc de HEV Posted Image  ( cam cum sunt cele normale cu GPL doar mult mai simplu , ieftin si sigur!)

#5180
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,933
  • Înscris: 25.04.2016
Mai curand o vei schimba tot pe una asemanatoare, dar model nou si mai performanta, capacitate mai mare, mai mica, mai usoara si mult mai ieftina decat una de phev (sa nu mai zic de electrica)....

Oricum o sa razi mai repede decat crezi. Pretu pe kwh tot creste. Nu ii vad bine pe aia cu electrice.

#5181
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 12.08.2008
In caz ca ai "locomotiva" si lemnele sau scumpit cu 40 % Posted Image

#5182
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,933
  • Înscris: 25.04.2016
Apropo de locomotiva. Tot mai buna e aia diesel-electrica, adica hibrida :))))

Edited by MMike, 20 August 2022 - 11:54.


#5183
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMMike, on 20 august 2022 - 10:50, said:

@cata deci electricule, probleme ? Am vazut pe alt forum ca ai asteptat ceva sa-ti pui la casa spor de putere electrica. Deh, masina electrica cere "suplimente" :D
Zero probleme, doar birocrație.Sunt ok cu puterea, dar deja este un trend cu sportul de putere.
Adică se cere spor chiar daca nu au nevoie qcum, dar majoritatea vor să treacă la electrice peste n ani. Vorbească la mine in sat.
Incarc mașina acasă din prima zi la statie de 11kWh, voi?

Edited by cata, 20 August 2022 - 12:51.


#5184
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 12.08.2008
Pai ce capacitate ai la masina ca 11 kwh nu iti ajung nici 40- 50 km ?! In cat timp incarci 11 kwh ? Eu incarc in 5 minute la orice statie cu carburanti ..cum vrea muschiu' meu Posted Image in 5 min.!
Eu am o cota aprobata la noua casa de 15kwh pe trifazat.

Edited by mihaiC1, 20 August 2022 - 14:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate