Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7316 replies to this topic

#3997
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Are cineva idee de ce pe site emag doar unele laptopuri au mentiunea "RABLA", desi sunt mult mai multe care s-ar califica (> 1000 lei) ?

Unul de 1200 lei nu poate fi achizitionat cu voucher chiar daca n-are "RABLA" in dreptul lui ?

#3998
hijack3000

hijack3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.06.2007
Posibil sa nu fie vandut de emag.

#3999
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Posthijack3000, on 01 iulie 2022 - 11:53, said:

Posibil sa nu fie vandut de emag.
Toate-s de emag, disponibile in showroom

#4000
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Stie cineva vreo varianta de preluate predare rabla laptop de la emag in Vatra Dornei ? Vad ca n au showroom acolo - unde merg in concediu  si refuza sa tina laptopul la showroom pana revenim din concediu.

Sau alta idee.

#4001
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Oricum ceva nu e in regula cu emag astia, nu permit achizitionarea laptopurilor emag disponibile in showroom decat daca au sigla "RABLA" , poate exista o surpriza la celelalte desi vad ca ar permite insertia voucherului , sa nu onoreze comenzile ... La telefon au spus ca doar cele marcate RABLA pot fi achizitionate , restul, nu , chiar daca-s vandute de emag ...

#4002
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Da, nu e noua treaba asta cu marcajul cu Rabla. Imi aduc aminte ca anul trecut, doar anumite TV-uri erau disponibile prin programul Rabla, in special cele de la 2000 de lei in sus...ca idee...
Deci, da, e f posibil sa conditioneze modelele pentru care se aplica Rabla si pt care nu.
De aia nu imi prea place treaba asta cu Rabla, ca esti conditionat, pe langa faptul ca mai si umfla preturile artificial in perioada desfasurarii programului.
Asa ca, raman de parere ca anumite lucruri care nu sunt urgente trebuie luate cand vi se pare ca au pret bun, e chiar cel mai mic pret de pana atunci, fara a astepta programe minune sau reduceri de BF, etc.

#4003
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostMagicwisewolf, on 04 iulie 2022 - 15:14, said:

Da, nu e noua treaba asta cu marcajul cu Rabla. Imi aduc aminte ca anul trecut, doar anumite TV-uri erau disponibile prin programul Rabla, in special cele de la 2000 de lei in sus...ca idee...
Deci, da, e f posibil sa conditioneze modelele pentru care se aplica Rabla si pt care nu.
De aia nu imi prea place treaba asta cu Rabla, ca esti conditionat, pe langa faptul ca mai si umfla preturile artificial in perioada desfasurarii programului.
Asa ca, raman de parere ca anumite lucruri care nu sunt urgente trebuie luate cand vi se pare ca au pret bun, e chiar cel mai mic pret de pana atunci, fara a astepta programe minune sau reduceri de BF, etc.

Nu stiu de ce insa cred ca vor valida si pentru celelalte, nu pare legal ce fac , nici nu suni bine la ei si cand te pun in asteptare, cu asta incep - sa alegi neaprat inscriptia rabla ; la toate celelalte firme daca este > 1000 RON, poate fi luat cu rabla ...

Adica, daca nu incearca nimeni, ei isi fac treaba = sa le dea doar pe cele nevandute ... Eu o sa incerc maine sa validez voucher si pe non-rabla, sa vad ce se intampla ...

Oricum, daca valideaza voucherul inainte de finalizare comanda si apoi il anuleaza ii va paste sigur o reclamatie catre ANPC ... Daca nu-l valideaza , o sa cumpar ce vor ei ... Insa am facut o incercare si a aparut o eroare de genul "voucher nevalidat de AFM", nicidecum "alege alt laptop ca asta nu e in programul rabla" ...

Deci, incearca si ei sa pastoreasca consumatorii, ca de obicei ...

#4004
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostMalineanu, on 01 iulie 2022 - 11:50, said:

Are cineva idee de ce pe site emag doar unele laptopuri au mentiunea "RABLA", desi sunt mult mai multe care s-ar califica (> 1000 lei) ?

Unul de 1200 lei nu poate fi achizitionat cu voucher chiar daca n-are "RABLA" in dreptul lui ?
Tu știi ce e Rabla? Dai rabla care consuma mult pe ceva ce consuma mai puțin. Asta este ideea programului.
Citește ghidul de finanțare https://electrocasnice.afm.ro/b/
Și dacă emag-ul a făcut o selecție de produse pentru care primesc tichetele alea poți să faci tu reclamații până nu mai poți.

#4005
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postpersona695, on 04 iulie 2022 - 16:15, said:


Tu știi ce e Rabla? Dai rabla care consuma mult pe ceva ce consuma mai puțin. Asta este ideea programului.
Citește ghidul de finanțare https://electrocasnice.afm.ro/b/
Și dacă emag-ul a făcut o selecție de produse pentru care primesc tichetele alea poți să faci tu reclamații până nu mai poți.

Pai au acelasi consum, verifica inainte sa scrii

Arunca un ochi pe specificatiile producatorilor

Plus ca Altex le are la rabla

Edited by Malineanu, 04 July 2022 - 16:45.


#4006
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Inca mai vad naivi care cred ca programul "rabla electrocasnice" e un program prin care sa devii "verde".

E doar un program de sifonat banii publici in buzunare private si atat.
Privatul vinde la "rabla" doar chestii scumpe sau nevandabile in mod obisnuit.
Privatul creste pretul exact inainte de program, din intamplare, cam cu aceeasi valoare cat are tichetul "rabla"
Statul marcheaza banul de vouchere.
Clientul se agita sa obtina voucher, sa-l valideze si apoi sa cumpere un produs (dar nu ce doreste, ci ce i se baga pe gat) la un pret mai mare decat in perioadele de oferte, fara rabla.

Practic, daca luam un produs, sa zicem...frigider. Cu 2 luni inainte de "rabla" gasesti, fara promotii, Gorenje cu 1500 lei si Arctic cu 1200 lei (am luat 2 marci la intamplare; specificatii similare). Vine "rabla". Gasesti Gorenje cu 1700 lei(doar la liber, fara voucher) si Arctic la 1590 lei prin rabla. Tu ai fi vrut Gorenje, dar asa....cumperi cu 1200 lei+ 400 voucher un Arctic, care moare exact cand expira garantia(patit).

#4007
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View Postflorinel, on 04 iulie 2022 - 17:03, said:

Practic, daca luam un produs, sa zicem...frigider. Cu 2 luni inainte de "rabla" gasesti, fara promotii, Gorenje cu 1500 lei si Arctic cu 1200 lei (am luat 2 marci la intamplare; specificatii similare). Vine "rabla". Gasesti Gorenje cu 1700 lei(doar la liber, fara voucher) si Arctic la 1590 lei prin rabla. Tu ai fi vrut Gorenje, dar asa....cumperi cu 1200 lei+ 400 voucher un Arctic, care moare exact cand expira garantia(patit).

Astept sa treaca rabla si iau Gorenje la 1500 lei asa cum am vrut (fara voucher rabla).
Cine mai sifoneaza si ce anume in acest caz?
Oare ce s-ar intampla daca oamenii ar folosi vouchere rabla doar atunci cand pretul este, intr-adevar, mai mic?
Exact! Posted Image

Edited by darkangel2, 04 July 2022 - 17:14.


#4008
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Pai da, asa ar face o persoana informata, care cantareste o achizitie.
Doar ca, majoritatea cumparaturilor se fac din impuls sau "ca primesc reducere". De asta are succes "black friday", de asta merge programul "rabla".

Pentru ca daca era un program cu adevarat "verde", conditiile trebuiau sa fie asa:
- doar produse clasa A si superioare
- orice produs/marca care se incadreaza in clasele de mai sus

Quote

Oare ce s-ar intampla daca oamenii ar folosi vouchere rabla doar atunci cand pretul este, intr-adevar, mai mic?
Nimic. Daca comerciantul vinde la promotie de "Arctic" la 1100 - va incasa 700 de la client si 400 de pe voucher. Adica ar vinde oricum la pretul din oferta.

Emag-ul (si nu doar el) a facut chestia asta si anul trecut, si anul asta. De exemplu, anul trecut voiam sa cumpar un AC prin rabla. Era cam 1800 lei, ma gandeam ca pe la 1500 il iau cu voucher. I-a saltat pretul inainte de startul "rabla" de as fi platit 1750 + voucher.
L-am luat de la Romstal, fara oferta, la 1600.....Voucherul l-am abandonat, ca si ideea de a mai incerca vreodata un program din asta "de stat".

#4009
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 06.11.2008
Orice laptop sub 1000 nu se încadrează la Rabla. Voucherul nu poate fii folosit de exemplu pentru un laptop 900 lei ...adica 500 lei voucherul iar tu sa plătești diferența de 400 lei. Diferenta plătită de tine tre se fie minim egală cu valoarea voucherului.

#4010
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View Postflorinel, on 04 iulie 2022 - 17:28, said:

Nimic.
[...]
Voucherul l-am abandonat

Deci n-ai mai folosit voucher-ul.
Pai as zice ca nu e chiar nimic daca voucherele ar ramane nefolosite pentru ca:
1 Comerciantii nu ar mai putea sa abuzeze de ele (adica sa ia mai multi bani pe acelasi produs).
2 Statul ar trebui sa schimbe ceva cand ar vedea ca voucherele raman nefolosite. Si nu, asta nu inseamna neparat ca ar schimba in bine. Dar cu siguranta daca noi continuam sa folosim voucherele (si sa platim aceeasi bani ca si cum nu le-ar folosi), statul va spune: "Deci romanii sunt multumiti cu programul rabla din moment ce, iata, il folosesc."

Daca vrem o viata mai buna, trebuie sa invatam sa dam feedback-ul corect.

#4011
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Eu zic ca e buna si rabla asta, e a 2-a oara cand o folosesc insa e prima oara la emag , n-am habar ce-a fost pana acum insa eu zic ca te ajuta daca iti iei o masina electrica sau vrei sa mai scapi de vechiturile din casa.

O sa vedem daca produsele emag vandute cu rabla sunt asa proaste cum zic unii insa trebuie ceva timp pentru a stabili asta.

#4012
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016

View Postdarkangel2, on 04 iulie 2022 - 18:11, said:

2 Statul ar trebui sa schimbe ceva cand ar vedea ca voucherele raman nefolosite.
Au si schimbat (facut) data trecuta, in iarna, daca nu ma insel: cei care au rezervat voucher-e pana atunci si nu le-au mai folosit, nu au mai putut rezerva altele. Sau asa s-au laudat ca fac... N-am vazut/auzit ca au si pus in practica.

La asta se rezuma incurajarea statului ca cetateanul sa fac un lucru bun: a-i pune bete-n roate cand nu se conformeaza...

#4013
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Cat e valabil un voucher rabla, de se inghesuie lumea asa repede sa le foloseasca dupa ce le primeste ?

#4014
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostMagicwisewolf, on 04 iulie 2022 - 22:07, said:

Cat e valabil un voucher rabla, de se inghesuie lumea asa repede sa le foloseasca dupa ce le primeste ?

Foarte putin si dispar produsele instant ...

La unele produse se uita cate 250 insi, iti dai seama ca n ai sansa sa apuci decat sa aiba stoc masiv...

Si nebunia asta face parte din instinctele atavice , e fireasca ...

Doar Sophia the robot nu se imbulzeste.,.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate