Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pareri aliexpress.com (2018+)

* * * * * 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8378 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
In comertul online s-au schimbat multe, iar precedentul topic era din 2013.
aliexpress.com a anuntat ca a vandut de ~ 31 mld $ in 11.11.2018.

Acest succes este urias si a depasit logistica depozitelor si a serviciilor postale, de aceea probabil vom astepta mult coletele.

Iata niste lucruri bune de stiut:

1. Depozitele:
- majoritatea sunt in China, dar pentru anumite produse, exista depozite si in UE.

2. Taxe - TVA si VAMA
- Daca produsul vine din depozit UE, nu mai platiti nimic (vama sau TVA), indiferent de valoare
- Daca produsul vine din afara UE si are pret:
-- mai mic de 10 EUR => nu platesti nimic si adesea vine direct acasa, dar mai mult oamenii se iau dupa volum, decat dupa valoarea declarata.
-- intre 10-150 EUR => platesti 19% TVA
-- peste 150 EUR => platesti 19% TVA si VAMA (2-4%)
Cand mergeti la oficiul vamal, sa aveti scoasa la imprimanta tranzactia, in care sa se vada pret produs + pret transport!

3. Transport
- inainte era gratuit in mare majoritate a cazurilor
- acum costa destul de putin pt coletele recomandate (cu tracking number).
Pe langa China Post, exista PostNL sau BPost (Belgian Post), care sunt cele mai folosite.
Cateodata, mai e folosit la pret mic si DHL, dar sunt niste imputiti cand e vorba de formalitatile vamale.
Daca primiti ceva prin DHL, va recomand sa cititi acest topic.

De obicei, coletele pleaca din China in max o saptamana de la comanda, fac cu avionul o zi, si ajung in gaura neagra numita Romania.

Stau in gaura neagra cat aveti norocul (saptamani/luni), iar cand ii vine sorocul e scanat de un angajat al Postei Romane, iar din acel momen e recunoscut ca Posta Romana l-a primit.
Din acel moment puteti folosi serviciul de Track&Trace al Postei Romane + sa primiti pe email fiecare pas.

Dupa ce e scanat, vine lungul drum din Romania al coletului, care intr-un final fie va ajunge acasa, fie trebuie sa mergeti la Oficiul Postal Regional Vamal.

Daca nu stai intr-un oras mare, ai de calatorit, nu gluma.
Iata lista Oficiilor Postale Vamale - Attached File  OP_vama.pdf   190.57K   138 downloads

4. Garantie
- daca e un produs ieftin, nu are rost sa vorbim de garantie.
- daca e un produs mediu ca pret, costul transportului e destul de mare inapoi in China si merge negocierea cu vanzatorul, dupa ce ai trimis probe video.
Adesea iti trimit un produs nou.
- daca produsul e scump si greu, va faceti calcule, pt ca pretul/kg e maricel.

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Daca cumperi de pe Aliexpres iti asumi ca nu ai garantie sau daca beneficiezi de una te costa ceva banuti sa retrimiti.

Totusi, eu am beneficiat de trimiterea unui alt produs (o interfata audio MP3 USB pt auto) in urma unei probleme . Mi-a cerut o proba video cu problema pt expertizare la departamentul lor tehnic si pt ca n-au avut nicio idee mi-au trimis un alt produs cu zambetul pe buze si fara nicio pretentie. Ca idee produsul avea pretul de 17 euro.

N-as cumpara de pe site-uri chinezesti decat nimicuri mai ieftine de 200 lei sau daca nu as gasi acel produs decat acolo.

#3
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,885
  • Înscris: 29.06.2006

View PostAdm, on 18 noiembrie 2018 - 21:41, said:

Cand mergeti la oficiul vamal, sa aveti scoala sa imprimanta tranzactia, in care sa se vada pret produs + pret transport!
eventual editata in prealabil ;)

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
clausio, ai avut si putin noroc. Da, mai sunt si chinezi care rezolva problema fara prea multe discutii, dar uneori poti sa le trimiti cate clipuri video vrei ca gasesc ei ceva motive sa nu te ajute, iar suportul de la Aliex s-ar putea sa iti spuna sa faci retur.

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Excelenta sintetizare a situatiei Adm.

Merita spuse urmatoarele din experienta mea, aia de la vama (oficiul postal 6  Bucuresti in cazul meu) nu mi-au luat niciodata nici TVA, nici nimic. Poate asta ajuta in luarea deciziilor de cumparare.
M-au verificat si nu mi-au cerut niciun ban, m-au pus sa semnez o hartie si sa dau niste date personale.

Eu am mare noroc ca locuiesc la 10 minute de mers pe jos de un centru vamal, O.P. 6, Buc. Altfel cred ca nici n-as comanda.
N-am fost niciodata cu xeroxuri desi mi-au cerut si am xerox acasa. Insa mi-au cerut sa le arat comanda pe aliexpress pe laptop sau smartfon.


Unele produse au fost pierdute pe drum, in cazul meu 3 care nu mi-au venit de peste 200 de zile. Mai sunt doua la care am bad feeling.

O statistica personala asupra numarului de zile de shipping, o aveti aici. Attached File  aliexpress.7z   18.65K   86 downloads

#6
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
eu sunt foarte multumit de ei.
cumpar in general componente electronice. tranzistori, rezisstori, mosfeturi, condensatori.
mai cumpar si placute arduino, esp32, senzori pt ele.

am avut cateva probleme cu ei dar s-au rezolvat. de ex. de obicei cand  comand esp32 caut sa fie cat mai ieftin. am vre 4, 5 placute de astea. am vrut odata sa comand si un alt model de placuta cu esp32 am platit mai mult dar in pachet m-am trezit cu acelasi produs, varianta ieftina. am facut poze, am deschis dispute (nu stiu cum se traduce), si mi-au dat banii inapoi si nu mi-au cerut nici produsul pe care mi-l trimisasera produs care era functional dar nu era ceea ce comandasem. asa ca am iesit in avantaj.

cel mai bine, inainte se comanzi este sa verifici feedbackul. daca verificam si cu acel esp32 nu mai comandam pentru ca in feedback erau destule cazuri asemanatoare, mai patisera si altii asta.
iarasi am avut probleme cu niste senzori de temperatura, ds18b20,  din 5bucati comandate nu a functionat nici macar 1. dar, din nou daca verificam feedbackul nu pateam asta pentru ca au mai fost altii care au semnalat acelasi lucru. aici nu am mai recuperat nimic pentru ca i-am testat dupa cateva luni dupa ce-i primisem si costul fiind mic, in jur de 3 dolari, nu am mai incercat sa obtin nimic inapoi.

O completare la ce a spus adm, in doar 85 secunde au facut primul miliard de dolari cu ocazia blackfridayului lor

Sunt curios amazon au si ei zi de blackriday? ei cat obtin in aceasta zi? ii intrec pe cei de la aliexpress?

Edited by Petrecristi, 19 November 2018 - 00:18.


#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Alibaba anunta investitii mari intr-un hub logistic gigant in aeroportul din Liege,vin vremuri tulburi pentru europeni care vor cumpara tot mai mult chinezarii dar vor pierde locuri de munca.

#8
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Si eu sunt foarte multumit. Am luat chestii faine de calitate exceptionala, nu se gaseste asa ceva pe la noi, ma refer la cabluri de silicon, teflon.
Electronicele sunt foarte ieftine, e ce pot spune. Insa niste condensatori cu tantal am observat ca-s destulde mult in afara specificatiilor, mi-a venit si unul intrerupt. Asta arata un quality control foarte slab.
Minimodulele (gen adaptoare, convertoare DCDC, circuite de protectie, incarcare LiIon, etc..) merg perfect, costa nimica toata si sunt foarte fiabile.
Produsele de larg consum insa lasa de dorit. Dar sunt la jumate de pret cu produse similare.
Sculele (miniscule), consumabilele sunt excelente la banii pe care-i dai. Mini-discuri diamantate la 10% din pretul de pe-aici. Burghie HSS neasteptat de bune la preturi de nimic, poate 5% fata de produse cu calitate similara de pe-aici. Am comandat si un burghiu de carbura sa vad ce-i de capul lui. Preturile pe-aici sunt foarte mari pentru asa ceva, nici nu are rost sa te apropii daca esti hobbyst.
O trusa de surubelnitecu biti 4mm exceptionala ca si calitate. Tubulare mici M2..M5 la preturi derizorii, calitate foarte buna.
Apoi gasesti tot felul de materiale pentru DYI pe care nu le poti gasi asa de usor altundeva.
Adezivul B7000 e belea, e la fel de bun ca si unele cu pret de 6-10 ori mai mare ca https://www.decathlo...d_8210861.html. In plus tubul permite o dozare calumea. Si nu e asa sensibil sa-l pastrezi in frigider, probabil ca si din cauza diametrului tubului de dozaj. E un adeziv din gama restransa a adezivilor elastici si buni.
Astia-l folosesc la lipit ecranele de telefoane, dar e bun pentru multe chestii, cum ar fi impermeabilizarea cusaturilor la bocanci, peticirea unei saltele gonflabile, e printre putinele care fac fata la o asemenea aplicatie.
Ciocan de lipit sub 30 dolari care te duce in gama profesionistilor cu pret de taraba. E incredibil cat de bun poa sa fie la banii astia, nu-ti mai vine sa pui mana pe altceva.
Au tot felul de chestii interesante si la pretur foarte foarte mici, calitate tripla fata de ce gasesti la noi.

Acuma.. sunt si "chinezisme". In general produsele mai de larg consum, mai supuse legilor "economiei de piata", sunt mai apropiate cu ce gasesti la noi.La fel produsele sofisticate nu sunt de incredere, nu au un quality control foarte bun. Dar cele pe care le poate face chinezul, le face bine, iti da si toate detaliile pe care nu le gasesti la produsele de pe la noi.

E si necinstit chinezul, dar nu mai necinstit ca ai nostri. Spre ex, mai baga cate un copper referindu-se la culoare, nu la material, sa induca in eroare.
Dar unde scrie explicit ca-i alba, pai alba este. De aia tre sa te uiti cu atentie la specificatii, nu doar la titlu.

#9
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Desi am cumparat produse de nimica, la o valoare mica, nu am avut probleme, la vama a contat vamesul si cat de plictisit era. Anul acesta prin primavara, am comandat de pe ebay, dar tot din china, produse de nimic, dar mi-au venit direct acasa. Am auzit ca pe aliexpress nu mai e cum a fost inainte, ca s-a facut un fel de site de bani imprumut, chinezul nu mai onoreaza comanda, si iti tin banii blocati. Acuma 1-2 saptamani, am vorbit cu un prieten, si sa il ajut sa puna o comanda pe aliexpress, am comandat un pachet in valoare de 150$ si mai anume, 2000 de bucati de pixel led rgb. Am cautat inainte si pe ebay si pe alibaba, si alte site-uri. Am ales vanzatorul de pe aliexpress, datorita ca avea magazin de 8 ani, si 100% calificative pozitive. Dupa plata, a trimis orezarul mesaj, ca vrea inca 100$ bani in plus pt transport, prin dhl, cu toate ca prin china royale sau ce dracu scria acolo era free. Am zis ca nu vreau sa platesc transport, si sa puna mai putine bucati in mai multe colete. A zis ca nu se poate, ca pe alie, e comanda doar la un pachet, si nu poate uploada decat un singur tracking number, si in caz ca asta esueaza eu imi pot cere banii inapoi pentru toate coletele si ca nu se risca si a dat cancel order. Rezultat banii blocati 2 saptamani. Am zis hai sa il ardem pe fraier, dar prietenul asta care o facut comanda, o zis ca sa nu ii facem rau, are 100% calificative, de ce sa il stricam noi.

Eu am mai prins un store, unde dadea cupon de 100$ de dolari la 100$ cheltuiti, am facut o comanda de 105$ si am platit doar 5$, mi-a trimis orezarul mesaj ca a fost prost ca a gresit ca sa imi dau si eu seama, sa retrag comanda, am zis nu frate, mie imi trimiti marfa pe care ti-am platit banii cat a scris pe site. A dat cancel order, am facut dispute, am primit banii inapoi cu intarzieri, dar cred ca nu am fost singurul care a patit la fel, dar magazinul lui a si disparut de pe alie.

APROPO, grija mare, de pe site-urile chinezesti, nu aliexpress va vinde produsele, e site intermediar, fel si fel de persoane exista, nu iti iei teapa, dar ramai cu bani blocati. Totusi chinezoi care vand pe alie, vand si pe ebay si pe wish si pe gearbox si etc, unele au preturi mai mici si altele mai mari.

ps. apropo, nu uitati de vama si feritiva de dhl, sa nu patiti ca nelson Posted Image) -

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3-Xzyc-VTkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.11.2010
Oare si Gearbest este tot site intermediar precum Aliexpres?

#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
La Gearbest cam toate produsele vândute la ei, au prețuri mai mari cu cel puțin 25% față de aliexpress, la lucruri până-n 20$ ! Am cumpărat 22 celule acumulatori LTO 60A în valoare de 1320$ de pe aliexpress fără să plătesc taxe TVA și vamale ! Posted Image

#12
iullius

iullius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 03.08.2003
A prins careva saracia aia de cupon de 5$?
Ma chinui de ceva ore fara success ��

#13
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Intra la si 59 si stai mai atent acolo pe pagina, il prinzi pana la urma daca esti rapid.

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce cupoane mai sunt ? :))

#15
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
La exchange coins, din ora in ora, 2 la 10 si 10 la 69... dar se prinde destul de greu si cred ca ai voie doar unul din fiecare.

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Super, vad ca in 4 zile incepe black friday si pe aliexpress :))
Pacat ca nu mai baga cupon de 50$ la 100$...

#17
Proful

Proful

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,302
  • Înscris: 21.12.2007
ala vroiam si eu:)

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
N-am prins nimic, pana se actualizeaza pagina deja sunt disparute... Posted Image Sper sa fie doar un cupon de membru... insa nu stiu cate se dau la cate un val din asta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate