Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Restart Energy - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
11047 replies to this topic

#10279
animi

animi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 30.09.2021

View Postanimi, on 22 ianuarie 2022 - 19:00, said:

am trimis la
[email protected],
cu cc la [email protected]

La ANPC n-am mai pus, ca mie nu mi-au mai raspuns de foarte multa vreme, probabil ca se ocupa numai de gandaci. Chiar, unde se poate reclama cand nu raspunde ANPC?

adresa corecta la engie, daca aveti nevoie: [email protected]

#10280
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostCataL10, on 21 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Astia sunt nesanatosi.

La indicatia unui membru de pe acest forum, i-am reclamat si la ANPC.

Nu stiu daca datorita ANPC, dar in urma cu cateva minute m-am trezit pe e-mail cu ultima factura de gaze stornata integral, fara vreo explicatie anume.

Ultimele 2 facturi le-am achitat la pretul din contract, nu cel impus de ei, majorat dupa ureche.

Acum ma gandesc sa nu o anuleze pentru ca a fost bazata pe un index estimat.

Se mai afla cineva in aceasta situatie?

Restart a facturat la clienti facturile asa-zis finale in baza unor indexuri estimate de OD, NU masurate/cititte !!!
La fel Engie a trimis facturi ilegale catre clienti din doua puncte de vedere:
1. Nu sunt bazate faptic pe masuratori ci pe estimari, un lucru ILEGAL in totalitate.
2. Au un pret care nu respecta plafonarea si compensarea din OUG nr. 118/2021. Practic au facturat cu 4 lei/mc gaz metan.

Dati drumul la reclamatii scrise catre toti: Furnizori, operator distributie, ANPC, ANRE.
Nu trebuie sa acceptam JAPCA acestor ticalosi.

#10281
gabriel_ro

gabriel_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.06.2004

View Postenrique24, on 21 ianuarie 2022 - 23:27, said:

Stie cineva care a fost pretul gazului la Engie FUI pe luna Noiembrie, dar defalcat ?
0.72339 lei/kWh (total fara TVA) = ? (furnizare gaz) + ? (transport) + 0.03026 (distributie)
Am gasit undeva ca ar fi fost 0.6854 (furnizare) si 0.00773 (transport), totalul ar da bine, insa mi se pare dubios de mic pretul transportului,
Pe Decembrie tot la Engie FUI transportul a fost 0.01341, dublu fata de Noiembrie.
Datele sunt afisate aici: https://www.engie.ro...ltima-instanta/, insa lipsesc cele dinainte de Decembrie.
Astia de la Engie nu afiseaza pe factura preturile defalcate, si e important de stiut transportul pentru a deduce pretul de furnizare,
cel care va fi luat in considerare la calculul plafonarii si compensarii.

https://www.anre.ro/...t7dlcecrLbbvbY=

#10282
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostCataL10, on 21 ianuarie 2022 - 19:58, said:

Astia sunt nesanatosi.

La indicatia unui membru de pe acest forum, i-am reclamat si la ANPC.




Nu stiu daca datorita ANPC, dar in urma cu cateva minute m-am trezit pe e-mail cu ultima factura de gaze stornata integral, fara vreo explicatie anume.

Ultimele 2 facturi le-am achitat la pretul din contract, nu cel impus de ei, majorat dupa ureche.

Acum ma gandesc sa nu o anuleze pentru ca a fost bazata pe un index estimat.

Se mai afla cineva in aceasta situatie?


La mine au facturat cu prețul mic garantat 12 luni dar a trebuit reclamație pentru indecsi și la Reo și la fui

#10283
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Dupa haosul din noiembrie, in decembrie am primit o factura mare, si una storno care a mai redus din suma de plata, nici eu nu stiu exact de ce. Acum am primit factura pe decembrie...  360 kw consumati, 230 lei de plata, adica 0,64 lei. Asa mai merge...

#10284
Robertt1428

Robertt1428

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.11.2021
La voi cat a durat din momentul in care ati trimis mail cu cererea de contract catre Hidroelectrica pana in momentul in care ati primit raspuns? La mine se fac in curand 2 luni si nu am primit nimic inca.

#10285
animi

animi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 30.09.2021
acum am primit prin mail, de la engie, un preaviz pentru o factura pe care nu am primit-o, pink-ul este o catastrofa! si nu le da prin cap macar sa ataseze factura la mail-ul de preaviz.

#10286
Alexandrucu

Alexandrucu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.03.2021

View Postanimi, on 25 ianuarie 2022 - 10:30, said:

acum am primit prin mail, de la engie, un preaviz pentru o factura pe care nu am primit-o, pink-ul este o catastrofa! si nu le da prin cap macar sa ataseze factura la mail-ul de preaviz.
La fel am primit si eu. Cum sa platesc o factura pe care nu am primit-o. Am incercat acum doua saptamani si prin formularul online de pe sit-ul lor. La telefon nu raspunde nimeni. E incredibil ce se petrece in tara asta.

#10287
Soleil

Soleil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2005

View Postenrique24, on 21 ianuarie 2022 - 23:27, said:

Stie cineva care a fost pretul gazului la Engie FUI pe luna Noiembrie, dar defalcat ?
0.72339 lei/kWh (total fara TVA) = ? (furnizare gaz) + ? (transport) + 0.03026 (distributie)
Am gasit undeva ca ar fi fost 0.6854 (furnizare) si 0.00773 (transport), totalul ar da bine, insa mi se pare dubios de mic pretul transportului,
Pe Decembrie tot la Engie FUI transportul a fost 0.01341, dublu fata de Noiembrie.
Datele sunt afisate aici: https://www.engie.ro...ltima-instanta/, insa lipsesc cele dinainte de Decembrie.
Astia de la Engie nu afiseaza pe factura preturile defalcate, si e important de stiut transportul pentru a deduce pretul de furnizare,
cel care va fi luat in considerare la calculul plafonarii si compensarii.

Aici sunt pe fiecare lună https://www.anre.ro/.../20211639660541
Mie nu mi-e clar dacă acea compensare se calculează ca 33% din 435.40 sau din 435.4+250 (zic de prețurile din noiembrie).

Azi am primit un preaviz de la Engie. N-am nicio factură de la ei până acum.
În 11 ianuarie i-am sunat, au zis că facturile pentru cei veniți de la Restart se emit după 15. Am zis bine și am cerut/activat să-mi trimită factura pe mail.
În 19 ianuarie am trimis mesaj pe formularul de contact că vreau facturile.
N-am primit nimic.
Azi a venit preaviz că am de plată 432 de lei pentru o factură datată 31.12.2021.
Habar nu am de unde vine suma asta, după socotelile mele ar trebui să plătesc 259 de lei cumulat 19.11 - 28.12 când am plecat. Cu compensări + plafonări.

Mă rog, oi fi greșit eu la calcule, dar să văd și io factura aia, să văd unde am greșit cum fac? La 9366 se închide telefonul că-s deh, toți sunt ocupați....

#10288
burcusch

burcusch

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.10.2010

View PostRobertt1428, on 25 ianuarie 2022 - 10:06, said:

La voi cat a durat din momentul in care ati trimis mail cu cererea de contract catre Hidroelectrica pana in momentul in care ati primit raspuns? La mine se fac in curand 2 luni si nu am primit nimic inca.

La Hidroelectrica, trimiteti documentele pe mailul filialei din Sibiu. Va raspunde in cateva ore.
[email protected]
[email protected]

Mai sunt si altele dar nu stiu cum lucreaza.
[email protected]
[email protected]
[email protected]

#10289
dmiki

dmiki

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.08.2015

View PostRobertt1428, on 25 ianuarie 2022 - 10:06, said:

La voi cat a durat din momentul in care ati trimis mail cu cererea de contract catre Hidroelectrica pana in momentul in care ati primit raspuns? La mine se fac in curand 2 luni si nu am primit nimic inca.
Cel mai sigur, făcut contract pe platforma Hidroelectrica. Am avut contract primit pe e-mail, dar deși trebuia sa fie activ din 04.01.2022, în data de 19.01.2022 încă nu era activat și nu se știa când. Am reluat contractarea pe platforma, iar POD-ul este în baza de date. Am verificat a doua zi.

#10290
chjohny2

chjohny2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.09.2021
Am primit si eu preavizul desi am platit factura pe 21.01.2022, dupa o discutie telefonica la Engie .Vedeti ca in preaviz este si nr. de factura si puteti plati factura din aplicatia de internet banking( majoritatea au ca facturier Engie) O zi buna

#10291
Robertt1428

Robertt1428

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.11.2021
Mda, doar ca atunci când am trimis eu actele pe mail oferta era de 0,68 pe kwh. Acum e de 0,72 pe kwh. Se ia in calcul pretul de la data când au fost trimise documentele ma gândesc, nu? Chiar daca contractul e semnat la o data când pretul deja s-a schimbat. Cum ma sfatuiti sa fac, sa mai astept raspuns la mail sau sa fac direct alt contract prin platforma lor?

#10292
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

View PostSoleil, on 25 ianuarie 2022 - 11:47, said:

Azi am primit un preaviz de la Engie. N-am nicio factură de la ei până acum.
In aceeasi situtie sunt si eu. Mi-au trimis direct preaviz, factura din parti...

#10293
Soleil

Soleil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.04.2005
Referitor la compensare și plafonare pentru prețurile FUI: am mai citit o dată, că dacă n-am citit de m-am săturat.
Se zice că prețul final facturat se plafonează la 0,37 lei/kWh, din care componenta de preț al gazelor naturale este de maxim 0,250 lei/kWh.
D-aici trag concluzia că FUI facturează la 0,37 și socotim compensarea ca 33% din 0,250 lei că ăla e prețul la gaz. Nu știu cum e cu TVA-ul la acești 0,250, se pune, se scoate, se
lasă așa... :)

#10294
LauraPV

LauraPV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 04.11.2021

View PostSwerige, on 25 ianuarie 2022 - 13:02, said:


In aceeasi situtie sunt si eu. Mi-au trimis direct preaviz, factura din parti...
Preaviz pe mail sau posta?

#10295
tuffguy

tuffguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.11.2004
pe mail, asa am primit si eu

#10296
igabi100

igabi100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 03.03.2007

View PostRobertt1428, on 25 ianuarie 2022 - 10:06, said:

La voi cat a durat din momentul in care ati trimis mail cu cererea de contract catre Hidroelectrica pana in momentul in care ati primit raspuns? La mine se fac in curand 2 luni si nu am primit nimic inca.


vezi ca au dat drumul la platforma online de contractare. in 10 minute ai contractul semnat pe e-mail.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate