Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Restart Energy - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
11047 replies to this topic

#1
luci-P

luci-P

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2018
În urma unor discuții din altă secțiune, am decis să deschid acest thread pentru a ajuta actualii clienți Restart Energy - dar si alte persoane interesate - cu informații despre serviciile lor.

Eu am trecut la ei recent și totul a fost foarte ok până acum. Am avut câteva întrebări la început, dar m-au lămurit cei de la suport foarte repede. În ceea ce privește furnizarea de energie, a fost ok.

Pe lângă asta, am descoperit și un alt proiect al lor: o platformă pe blockchain care susține că, odată ce te-ai înscris, poți să obții un preț mult mai bun pentru energie.

Vă las aici și site-ul proiectului, ca să vedeți și voi despre ce vorbesc: https://restartenergy.io/ . Dacă mai sunt perosane care știu de acest proiect și sunt mai bine documentate ca mine, aștept păreri. Mie unul mi se pare ceva oarecum diferit de ce fac ceilalți furnizori de pe piața liberă.

Revenind: eu sunt în prima lună de contract și totul merge strună. Ar trebui să mă aștept la ceva probleme pe viitor?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mie mi se pare un fel de reclamă mascată. Poate sunt eu prea suspicios.

UIte ce zice o tanti pe internetul liber

Quote

Domnilor, sunt jalnici, mai rai decit cei mai rai.
Cititi cu MARE ATENTIE contractul lor, si pe urma semnati!!!!
Puneti intrebarea cind vor mari pretul, si care este garantia pretului oferit in contract!!!!!
Intrebati clienti de-ai lor si pe urma mai vedeti ce faceti.
Desi au mare scris pe site, pret fix si garantat… pina acum l-am marti de 2x si de la anul va mai urma.
Clientii persoane juridice primescc numai o notificare si gata…. n-au decit.

Cam rău cu buget mic pe marketing.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. e reclama mascata.. Nu rezulta care e faza cu proiectul ala - compara furnizorii intre ei si ies reducerile de 4-5 lei intre furnizori, pe care le poate calcula, de fapt fiecare ??

@luci-P  "ai trecut direct la ei", unde ??   Preturile sunt la fel de mari, in prezent, cam la toti furnizorii de energie. Anul trecut am avut contract cu ENEL Online cu 0.165 lei pe kwh iar acum am cu 0.205 lei pe kwh, deci o crestere de 24% in numai un an...  Am comparat si cu ceilalti.. economie de maxim 4 lei pe luna.. adica fix pixu, ca sa aiba vreun rost sa schimbi furnizorul pentru 50 lei pe an.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postluci-P, on 13 noiembrie 2018 - 15:49, said:



Revenind: eu sunt în prima lună de contract și totul merge strună.

ce anume merge struna de 1 luna?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Curentul. Așa e în România. Dacă se întâmplă ce trebuie e bine. Gen ca să nu fie rău.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Hai sa va spun cum a fost la ENEL - in primul an am reusit sa prind un tarif ok, dupa care, in anul urmator, a crescut tariful in draci.. Din cate stiu si la DIGI si ceilalti cam la fel, diferentele fiind minore.

Asa ca.. ce sa faci pe platforma aia?  Tot un contract semnezi.. tot atata platesti... ca nu contractezi cu platforma aia.. ci tot cu furnizorul.

#7
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015
Eu sunt client Restart Energy de 1 an si ceva. Pretul la inceput de contract a fost 140, acum este 162 pe contractul de 250kw/luna. Sunt multumit de serviciile lor. Nu au cel mai mic pret de pe piata.

+ serviciul lor de asistenta e foarte ok
+ facturile sunt cat se poate de detaliate
+ la regularizare, kw platiti in + in facturile anterioare, sumele ramase intra automat in factura curenta si facturile viitoare, ceea ce niciodata nu mi s-a intamplat la CEZ.

- de obicei platesc prin zebrapay iar actualizarea platii in baza lor de date uneori dureaza prea mult. De multe ori nici dupa 48 de ore, nu fusese actualizat soldul in contul de client, si am fost nevoit sa contactez pe cei de la asistenta si sa le confirm plata. Dar macar ca tot procesul dureaza putin si s-a soldat mereu cu rezolvarea "problemei"

PS: despre blockchain nu stiam nimic...

Edited by blade0blade, 13 November 2018 - 16:39.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postblade0blade, on 13 noiembrie 2018 - 16:28, said:

Eu sunt client Restart Energy de 1 an si ceva. Pretul la inceput de contract a fost 140, acum este 162 pe contractul de 250kw/luna. Sunt multumit de serviciile lor. Nu au cel mai mic pret de pe piata.

PS: despre blockchain nu stiam nimic...

Pai.. cam astea sunt tarifele actuale in piata +-20/lei pentru cei 250 kwh pe luna....
Chestia cu blockchain-ul din ce am citit asa pe digonala, ar fi sa-ti dea accesul la un fel de piata de tranzactionare din care sa-ti poti cumpara singur energie, lucru care in prezent, la furnizorii clasici nu prea e posibi, ca eu de pilda as prefera sa-mi cumpar toti kilowatii pe un an, numai sa stiu ca sunt la un pret ceva mai redus, sau ca ii pot plati in rate...  lucru pe care cu terminatii de la ENEL nu pot sa-l fac.

#9
luci-P

luci-P

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2018

 waterman, on 13 noiembrie 2018 - 16:03, said:

Mie mi se pare un fel de reclamă mascată. Poate sunt eu prea suspicios.

UIte ce zice o tanti pe internetul liber



Cam rău cu buget mic pe marketing.

 rosix, on 13 noiembrie 2018 - 16:04, said:

Da.. e reclama mascata.. Nu rezulta care e faza cu proiectul ala - compara furnizorii intre ei si ies reducerile de 4-5 lei intre furnizori, pe care le poate calcula, de fapt fiecare ??

@luci-P  "ai trecut direct la ei", unde ??   Preturile sunt la fel de mari, in prezent, cam la toti furnizorii de energie. Anul trecut am avut contract cu ENEL Online cu 0.165 lei pe kwh iar acum am cu 0.205 lei pe kwh, deci o crestere de 24% in numai un an...  Am comparat si cu ceilalti.. economie de maxim 4 lei pe luna.. adica fix pixu, ca sa aiba vreun rost sa schimbi furnizorul pentru 50 lei pe an.
Ar fi draguț din partea lor dacă mi-ar da măcar un mic discount pentru reclama asta 'mascată' pe care le-o fac. :)
Chiar și aia 50 de lei sunt niste bani economisiți, așa că nu văd de ce nu ai schimba.  Am făcut trecerea la ei online, de pe site-ul lor. Oferta finală pe care am primit-o mi-a convenit în momentul în care am semnat.

 zzhunt, on 13 noiembrie 2018 - 16:06, said:


ce anume merge struna de 1 luna?
Nu au fost întreruperi sau alte probleme. Am avut o mică teamă în legătură cu asta, să fiu sincer. Nu întreba de ce. :))

 rosix, on 13 noiembrie 2018 - 16:36, said:


Pai.. cam astea sunt tarifele actuale in piata +-20/lei pentru cei 250 kwh pe luna....
Chestia cu blockchain-ul din ce am citit asa pe digonala, ar fi sa-ti dea accesul la un fel de piata de tranzactionare din care sa-ti poti cumpara singur energie, lucru care in prezent, la furnizorii clasici nu prea e posibi, ca eu de pilda as prefera sa-mi cumpar toti kilowatii pe un an, numai sa stiu ca sunt la un pret ceva mai redus, sau ca ii pot plati in rate...  lucru pe care cu terminatii de la ENEL nu pot sa-l fac.
Cam asta e și ideea pe care mi-am făcut-o eu. Te înregistrezi pe platformă și alegi tu de unde iți iei energia, cel mai probabil la un preț mai mic. Plus că na, dacă iți pasă de chestiile astea, iți iei doar energie verde.  Pe langă asta, am citit că mai oferă și un sistem de bonusuri, pe care poți să le folosești ca să iți plătești facturi.
La ceva de genul mă gândeam și eu, iți faci un estimat, vezi cât ai consuma pe o anumită perioadă și iți cumperi ce iți trebuie. Nu cred că are vreun furnizor de la noi opțiunea asta, de asta mi s-a părut interesantă platforma.

#10
luci-P

luci-P

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2018
https://www.profit.r...de-ico-18047478
Revin cu un mic update: asta este platforma despre care vă spuneam. Deci a fost dezvoltată în urma unui crowdfunding sau ceva de genul și poate fi folosită în 35 de țări. Sa înțeleg că o să pot să îmi iau energia necesară de la cineva din, să zicem, Franța?

#11
pakuone

pakuone

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2018
Salut. Si eu sunt client Restart Energy din August. Bai, nu pot sa spun ca sunt wow sau e vreo mare diferenta la factura, poate doar cativa lei, dar pe mine m-au convins cu felul rapid in care s-au miscat cand s-a facut schimbarea, dar si cu echipa de asistenta. Foarte prompti. Pe scurt, daca vreti o mica economie lunara, merita sa faceti aceasta miscare. Cat despre platforma lor despre care s-a scris mai sus, nu m-au anuntat nimic. Ideea in sine e interesanta, din ce am citit eu, dar nu stiu daca are sanse asa mari sa prinda la noi in tara...

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 luci-P, on 19 noiembrie 2018 - 11:12, said:

Sa înțeleg că o să pot să îmi iau energia necesară de la cineva din, să zicem, Franța?

Acum am înțeles și eu cât de cât, în mare, ce vor ei să facă cu treaba asta.


Ei vor treaba să meargă în felul următor.


Eu sunt Gogu SRL, care am o hidrocentrală, produc energie pe care o bag în sistem. Acum energia produsă de mine ajunge în sistemul național, se utilizează, dar am nevoie de ceva contracte, ori cu un operator, cum e ENEL, să-mi preia energia la un anumit preț și s-o vândă mai departe operatorilor, ori fac eu direct contracte cu operatorii. Bag X MW, eu am dreptul să-mi fac contracte tot de X MW și să-mi iau bani pe energia respectivă. Pentru mulți producători, e dificil să-și facă ei infrastructură să-și vândă singuri energia. Trebuie să faci contracte cu fiecare utilizatori, să-i facturezi, sunt multe cheltuieli adiționale, iar astea sunt evidențiate și pe factură, dacă te uiți, ai prețul energiei și al transportului la un preț, dar mai ai zeci de lei plătiți pentru chestii care n-au legătură cu producția și linia până la tine acasă.


Ăștia de la Restart Energy vor să transforme energia lui Gogu SRL într-o monedă virtuală, acele MWAT (Mega-Watt Token). E același principiu ca la Bitcoin sau la alte monede virtuale, doar că pentru generarea acestei monede, operatorii trebuie să introducă energie în sistem și nu să consume, cum e în cazul altor monede. Odată ce am transformat energia în tokenuri, pot să fac ce vreau cu ele. Le pot vinde clienților casnici, care-mi oferă bani pe echivalentul lor în energie, le pot vinde altor intermediari, sau le pot păstra, funcționând ca o monedă, ar putea să fluctueze, în funcție de prețul energiei. Făcând asta la un nivel mai larg, la nivel european, aș putea cumpăra energie de la un francez, să zicem, care ar putea-o vinde mai ieftin. Ar fi mai ușor dacă aș avea o astfel de monedă, pentru că n-ar mai trebui să fac contracte de furnizare, să văd exact cât bagă francezul în rețea, nici n-ar trebui să produc energie pentru a fi furnizor, aș putea cumpăra tokenuri, ele fiind considerate "energie".

Partea bună ar fi că ai putea cumpăra energia direct de la producător, deci la un preț mai bun, nemaiavând atâtea taxe, plus că ai putea alege mereu prețul cel mai bun, nemaifiind constrâns de un contract pe o perioadă mai lungă de timp.


Nu știu cum va funcționa, dar e o idee interesantă.

#13
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.09.2010
Am vazut ca ofera un pret destul de mic acum pentru gaz cei de la Restart Energy.
A trecut cineva la ei, poate oferi vreo parere ?, a intampinat ceva probleme ?
Multumesc.

#14
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007
Oferta Restart energy pt gaze naturale: Gas Go Avantaj, 106.1 lei/MWh fără TVA, deci 126.259 lei cu TVA inclus.
Oferta Restart energy pt energie electrica: 0.74 lei/KWh toate taxele incluse, dar mai scump decat E.ON.

#15
enrique24

enrique24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 23.09.2010
Esti abonat la ei, ii recomanzi ?
Oferta la gaze este in acest moment cea mai buna de pe piata.

#16
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 22.09.2007

 enrique24, on 22 iulie 2020 - 08:45, said:

Esti abonat la ei, ii recomanzi ?
Oferta la gaze este in acest moment cea mai buna de pe piata.
Inca nu am schimbat distribuitorul, oscilez intre Restart si AIK. Poti urmari discutiile si pe celeltalte topice cu privire la furnizorii de gaze naturale: https://forum.softpe...-gaze-naturale/

#17
georgepopoiu

georgepopoiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.07.2016

 crazykiller, on 22 iulie 2020 - 08:59, said:

Inca nu am schimbat distribuitorul, oscilez intre Restart si AIK. Poti urmari discutiile si pe celeltalte topice cu privire la furnizorii de gaze naturale: https://forum.softpe...-gaze-naturale/
AIK sunt neseriosi, le-am trimis actele pentru schimbare furnizor acum 4 saptamani si nu am mai primit niciun raspuns. Le-am cerut sa-mi comunice stadiul schimbarii furnizorului si saptamana asta, niciun raspuns! Am renuntat la ei!

#18
MoniK123

MoniK123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.08.2020

 enrique24, on 21 iulie 2020 - 11:58, said:

Am vazut ca ofera un pret destul de mic acum pentru gaz cei de la Restart Energy.
A trecut cineva la ei, poate oferi vreo parere ?, a intampinat ceva probleme ?
Multumesc.

Da, au pret bun, se pare ca sunt pe locul 1 la pretul gazului acum. Oricum e usor de verificat, cum schimbarea se face intr-o aplicatie online, pui toate datele si iti spune exact detaliile personalizate pe zona ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate