Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Bluetooth opel astra H

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
De curand am achizitionat un Opel astra h cu un modul bluetooth (cred) si nu stiu cum as putea sa il folosesc, sa ma conectez la el. Aveti ceva idei despre cum as putea sa il folosesc? Multumesc.

Attached Files


Edited by BoYd, 08 November 2018 - 18:01.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
BC nu inseamna bluetooth
Sigur ai asa ceva pe masina ?

#3
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 29.09.2010
Daca ai disponibil un modul atasat fara sa fie din fabrica si ai acces la modul lui de administrare, unde se poate rezuma la o consola simpla ori un buton de on/off, nu trebuie decat sa verifici sa fie activat doar printr-o simpla apasare si o scanare cu telefonul, observand daca iti sunt afisate dispozitivele din apropriere, incercand sa realizezi "imperecherea " intre dispozitive.
Daca a fost un soi de impatimit si a facut treaba buna, rezultatul final trebuie sa fie unul ce consta in adaugarea unei functii utile, ce poate modelul in sine nu o avea, fiind util sa raspunzi la telefon, sa ai sunet in sistemul audio al vehiculului si sa poti vorbi fara maini in timpul condusului.
La cele din fabrica in functie de producator nu trebuie sa faci mai nimic, decat sa "legi" telefonul cu masina, optiunile de acceptare apel si incheiere fiind de obice in consola centrala de administrare.

 Naijax, on 08 noiembrie 2018 - 18:18, said:

BC nu inseamna bluetooth
Sigur ai asa ceva pe masina ?
Corect, referindu-ma si eu strict pe cele afisate acolo, nu rezulta o asemenea functie incorporata.
Daca a fost cineva priceput sa mestereasca la partea asta, ori ai disponibila aceasta functie fiind si un asemenea modul instalat ori trebuie documentarea in acest caz, fiind convins ca sunt solutii mai simple si pentru acest lucru avad la dispozitie fel de fel de kituri auto pentru treaba asta, fara sa ai complicatii.

Edited by Morphinus, 08 November 2018 - 18:25.


#4
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

 Naijax, on 08 noiembrie 2018 - 18:18, said:

BC nu inseamna bluetooth
Sigur ai asa ceva pe masina ?
Stiu ca BC nu inseamna bluetooth, modulul ala sau ce o fi e pus separat, nu din fabrica, si voiam sa stiu ce e cu el :D

 Morphinus, on 08 noiembrie 2018 - 18:18, said:

Daca ai disponibil un modul atasat fara sa fie din fabrica si ai acces la modul lui de administrare, unde se poate rezuma la o consola simpla ori un buton de on/off, nu trebuie decat sa verifici sa fie activat doar printr-o simpla apasare si o scanare cu telefonul, observand daca iti sunt afisate dispozitivele din apropriere, incercand sa realizezi "imperecherea " intre dispozitive.
Daca a fost un soi de impatimit si a facut treaba buna, rezultatul final trebuie sa fie unul ce consta in adaugarea unei functii utile, ce poate modelul in sine nu o avea, fiind util sa raspunzi la telefon, sa ai sunet in sistemul audio al vehiculului si sa poti vorbi fara maini in timpul condusului.
La cele din fabrica in functie de producator nu trebuie sa faci mai nimic, decat sa "legi" telefonul cu masina, optiunile de acceptare apel si incheiere fiind de obice in consola centrala de administrare.


Corect, referindu-ma si eu strict pe cele afisate acolo, nu rezulta o asemenea functie incorporata.
Daca a fost cineva priceput sa mestereasca la partea asta, ori ai disponibila aceasta functie fiind si un asemenea modul instalat ori trebuie documentarea in acest caz, fiind convins ca sunt solutii mai simple si pentru acest lucru avad la dispozitie fel de fel de kituri auto pentru treaba asta, fara sa ai complicatii.
modulul nu pare din fabrica, mai mult ca sigur e pus de fostul proprietar, am scanat cu telefonul si nu mi-a gasit nimic..

#5
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
BC pe display insemna computer de bord, iti arata date despre consumul de combustibil. Acel modul cred ca este de la un car-kit pt telefonul mobil.

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Esti sigur ca e bluetooth ? Din poza nu se vede decat un plus si un minus pe cele 2 butoane laterale. Sincer sa fiu, nu stiu ce altceva ar putea fi, dar pare prea simplu pentru un bluetooth, in ideea in care nu are butoanele de preluare si inchidere apel, asa cum au cam toate modulele carkit bluetooth. Oricum, pare ceva destul de rudimentar, nu stiu daca are rost sa iti bati capul prea mult.

Edited by Magicwisewolf, 08 November 2018 - 18:46.


#7
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Firele de la acel modul posibil sa ajunga  la o unitate electronica pozitionata de obicei in spatele torpedoului.

#8
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008
sincer nici eu nu stiu exact ce este, are 3 butoane, unul central si 2 laterale inscriptionate cu plus si minus, firul duce pe sub volan, chiar n-am idee ce e cu acest modul, incerc sa ii dau de capat

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 BoYd, on 08 noiembrie 2018 - 18:46, said:

sincer nici eu nu stiu exact ce este, are 3 butoane, unul central si 2 laterale inscriptionate cu plus si minus, firul duce pe sub volan, chiar n-am idee ce e cu acest modul, incerc sa ii dau de capat
Daca dai o scanare de pe telefon, iti gaseste ceva ? Daca nu, ori nu mai e functional, ori nu e alimentat, ca vad ca nu are nici vreun led.

#10
BoYd

BoYd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.04.2008

 Magicwisewolf, on 08 noiembrie 2018 - 18:48, said:

Daca dai o scanare de pe telefon, iti gaseste ceva ? Daca nu, ori nu mai e functional, ori nu e alimentat, ca vad ca nu are nici vreun led.
nu gaseste nimic, inclin sa cred ca nu mai e functional , voi mai incerca maine sa scanez cu telefonul

#11
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Buton inchis-deschis si volum+, volum-.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate