Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Uscaciune sprancene

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Vin si eu cu o problema care pentru mine este destul de deranjanta.

Din concediu din aceasta vara, se pare ca am avut ghinionul sa primesc un fel de bacterie (asa spune doctorul dermatolog), ori din hotel, ori din apa marii, ori habar nu am, care ii place sa doarma in sprancenele omului. Aceasta bacterie usuca pielea sprancenelor partial si produce un fel de coaja. "Avantajul" este ca pielea este ascunsa de parul sprancenelor si asa nu vezi coaja uscata, dar daca te "scarpini" atunci observi cum se indeparteaza si uneori arata ca si matreata in sprancene chiar daca nu este.

Am fost pana acum la 2 dermatologi, care mi-au spus ca aceasta bacterie nu mai dispare niciodata (nu stiu daca sa cred 100 %), dar se poate indeparta pentru o perioada de timp necunoscuta. Primul doctor mi-a oferit o crema (Fungoral) care contine Ketoconazol. Eu am cautat pe internet si scrie ca se foloseste la o anumita ciuperca. Am folosit-o (de 2 ori pe zi) timp de 2 saptamani cum mi-a spus doctorul. In astea 2 saptamani disparuse "bacteria" dupa 2-3 zile de la oprirea tratamentului a reaparut. Deci crema nu si-a facut efectul ci doar imi "uda" sprancenele astfel ca, coaja nu era vizibila.

Al doilea doctor mi-a dat o crema (nu ii stiu numele) care contine vaselina. Tot asa 3 zile, 1 data pe zi inainte de culcare. Este o crema foarte grasa, care dupa aplicarea celor 3 zile a facut sa imi dispara bacteria pentru incredibila perioada de 10 zile. Dupa care reapare incet incet. Acum iar aplic 3 zile la rand sa vad daca reusesc sa indepartez bacteria mai multe zile.

Acum intreb aici deoarece doctorii nici nu s-au uitat la mine doar au zis ceva de genul "ah da este bacteria x y, luati crema x y si o sa dispara o perioada de timp". Ma gandesc ca cu ceva analize, sau stiu eu ce sa se afle exact problema si sa se poata trata. Exista cineva care are sau a intalnit ceva asemanator sau ar avea idee ce as putea face?

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Pai tu zici ca ai ceva bacterie, dar ti s-a prescris un antifungic. Cum o cheama?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Dap
Psoriazis - este de mai multe tipuri
Te-ai lipit de unul din ele
Tratamentul consta numai in crème si lotiuni si - DA - te-ai pricopsit pentru tot restul vietii

Sorry for bad news  Posted Image

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
pe langa medicatie, trebuie sa schimbi zilnic fata de perna si prosopul cu care te stergi pe fata, ca sa nu te re-contaminezi.
ai putea incerca sa folosesti un unguent antifungic si antimicotic, cum este exoderil.
doar ca trebuie sa fii consecvent si sa continui tratamentul cu acest unguent, macar o saptamana (in prospect se recomanda 2) dupa disparitia simptomelor.
https://www.anm.ro/_...09_04.12.13.pdf

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 Naijax, on 08 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Dap
Psoriazis - este de mai multe tipuri
Te-ai lipit de unul din ele
Tratamentul consta numai in crème si lotiuni si - DA - te-ai pricopsit pentru tot restul vietii

Sorry for bad news  Posted Image

nu este am intrebat doctorii.

Este un microorganism care ii place sa stea in radacina parului si produce nu stiu ce secret care da a "matreata" in sprancene. Nu este nimic grav de genul psoriaziului.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Malassezia ?

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mergi si la alti medici. Nu cred ca nu poate fi omorata bacteria respectiva.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 gumball3000, on 08 noiembrie 2018 - 17:46, said:

Malassezia ?

am cautat pe net nu este.

Stiti atunci cand faceti matreaza aveti o foaie subtire de uscaciune pe pielea capului. Eh, cam acelasi lucru doar ca in sprancene. Imi este greu sa va explic, dar nu vorbim de cosuri, bube, coji tari, etc.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 business11, on 08 noiembrie 2018 - 17:50, said:


Cauze si remedii eficiente pentru matreata din sprancene

http://www.sfatulmed...sprancene_13821

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si eu am aceasta problema de cateva luni, parca de cand a venit toamna, mi-a dat medicul Fucidin parca sau ceva asemanator, totul e ok , se hidrateaza , cand nu mai dau reapare Posted Image

 business11, on 08 noiembrie 2018 - 17:50, said:


am cautat pe net nu este.

Stiti atunci cand faceti matreaza aveti o foaie subtire de uscaciune pe pielea capului. Eh, cam acelasi lucru doar ca in sprancene. Imi este greu sa va explic, dar nu vorbim de cosuri, bube, coji tari, etc.

Incearca sa te hidratezi cat mai mult, eu in ultimele luni aveam program mai mult de "stat" si deoarece nu faceam efort consumam foarte putina apa (max 2 pahare pe zi), ma gandesc ca de asta.

#11
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

 business11, on 08 noiembrie 2018 - 16:50, said:

(asa spune doctorul dermatolog),
Mai stiu si eu doctori care recomanda sa mananci doar paine cu salam pentru o dieta echilibrata.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,120
  • Înscris: 10.07.2013
Incearca unguentul: diprogenta

#13
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Desigur ca un forum este cel mai contraindicat in consultari medicale dar ma risc sa spun ca tu initiator cel mai probabil ai o problema de ten si pe fondul ei posibil sa fi mai predispus spre a gazdui tot felul de microorganisme d-astea ciudate.

In principiu un ten sanatos reuseste sa se protejeze destul de bine in fata invadatorilor asa ca mai degraba as incepe un set de analize in acest sens. Cred ca e gresit sa lupti cu nu stiu ce bacterii, vezi mai intai sanatatea pielii....si aici intra o groaza de factori (alimentatie, hidratare, expunerea la variatii de temperatura si umiditate, expunerea sau nu la soare, mediul de lucru, demineralizari/devitaminizari, fumatul si viciile in general, alergii, intolerante alimentare, etc, etc)

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ncu, on 08 noiembrie 2018 - 20:38, said:

Desigur ca un forum este cel mai contraindicat in consultari medicale

A mers deja la doi medici.

#15
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
O fi fost dar acum se afla aici si presupun pt a cere niste pareri.

Da, a mers la 2 medici care nici macar nu s-au uitat la el. Am si eu doctorita de familie care indiferent cu ce problema ma duc, din usa deja imi prescrie antibiotice.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Nici nu i-au spus exact ce are, deci nu stiu ce medici sunt aia. Sa-i zici ca e bacterie si sa-i dai antifungic...

#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 ncu, on 08 noiembrie 2018 - 20:38, said:

Desigur ca un forum este cel mai contraindicat in consultari medicale dar ma risc sa spun ca tu initiator cel mai probabil ai o problema de ten si pe fondul ei posibil sa fi mai predispus spre a gazdui tot felul de microorganisme d-astea ciudate.

In principiu un ten sanatos reuseste sa se protejeze destul de bine in fata invadatorilor asa ca mai degraba as incepe un set de analize in acest sens. Cred ca e gresit sa lupti cu nu stiu ce bacterii, vezi mai intai sanatatea pielii....si aici intra o groaza de factori (alimentatie, hidratare, expunerea la variatii de temperatura si umiditate, expunerea sau nu la soare, mediul de lucru, demineralizari/devitaminizari, fumatul si viciile in general, alergii, intolerante alimentare, etc, etc)

nu este de la ten, daca imi apare odata la 2 ani un cos e bine, la fel si parul capului care niciodata nu face matreata sau alte rahaturi. Igiena este on point, doar ca am avut cumva ghinionul asta sa prind un astfel de microorganism. Si intreb pe forum pentru ca aici vorbim totusi de un numar mare de utilizatori care poate s-au intalnit cu ceva asemanator.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce citesc pe net nu este asa grav. Este vorba de o dermatita seboreica.

"Se evită aplicarea  pe față a produselor topice cu corticoizi (cum ați menționat Elocom-ul), scad inflamația pe termen scurt (zilele în care aplicați), la oprirea tratamentului manifestările revin, de obicei mai intense, iar  pe termen lung corticoizii aplicați pe față determină apariția complicațiilor (telangiectazii- dilatații vasculare, atrofie cutanată- subțierea și fragilizarea pielii, rozacee corticodependentă).
Sfatul meu este consultul dermatologic pentru un diagnostic și tratament corect."

Sursa csid

Edit

"După descrierea dvs vă confruntați cu dermatită seboreică, este o condiție a pielii, cu perioade de exacerbare și perioade fără manifestări. Sunt afectate sprâncenele, conturul liniei părului până la întreaga sprafață a scalpului, zonele laterale ale nasului și șanțurile nazo-labiale, uneori centrul bărbiei sau pieptul.

Apar scuame fine pe un fond de piele grasă, lucioasă, roșie (eritem) însoțite de  mâncărimi. Este nevoie de tratament local antiinflamator, antiseboreic, antifungic (creme , loțiuni, șampoane cu ichtiol, oxid de zinc, ketoconazole) pe termen lung și în special iarna, cand dermatita seboreică se manifestă intens.

Folosiți loțiuni micelare pentru spălare, evitați săpunurile, pielea este mult prea sensibilă."

Csid

Edited by MembruAnonim, 09 November 2018 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate