Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

eSIM in Romania ?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca ofera si SIM-uri astia de la MTX, s-ar putea sa ma intereseze. :D

#38
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

 Catean, on 06 mai 2019 - 17:45, said:

Mi se pare incredibil sa ai free WhatsUp la nivel planetar for free.

Mai exista si varianta asta

#39
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 28.01.2007
Vodafone a lansat eSIM
https://www.vodafone.ro/esim

#40
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019
orange a lansat
vodafone a lansat
telekom doarme
digi sforaie

#41
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 09.10.2009
La Telekom toate serviciile noi( eSim, VoLTE, VoWiFi, 5G) sunt considerate un moft, așa că slabe șanse.
Digi, .. sunt imprevizibili, te uimesc(pozitiv sau negativ) când nu te aștepți deloc.

Edited by gestt, 12 May 2020 - 09:19.


#42
snaker445

snaker445

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 31.08.2006
Salutare. Daca activez esim pe Vodafone, cartela fizica se dezactiveaza automat? Ma gandeam la varianta in care schimb telefonul si noul telefon nu suporta esim. Mersi

#43
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

View Postgestt, on 12 mai 2020 - 09:18, said:

La Telekom toate serviciile noi( eSim, VoLTE, VoWiFi, 5G) sunt considerate un moft, așa că slabe șanse.
Digi, .. sunt imprevizibili, te uimesc(pozitiv sau negativ) când nu te aștepți deloc.
normal (inovatia la telekom este pe ultimul plan)

lanseaza sfaraieli de tipul 2 cartele la pret de una sau internet fara gauri in pereti (fie vorba intre noi reclama mai stupida de atat nu am mai vazut pana acum)

Edited by daniel_vodafone, 14 May 2020 - 08:27.


#44
sopavh

sopavh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.12.2018

View Postsnaker445, on 14 mai 2020 - 08:00, said:

Salutare. Daca activez esim pe Vodafone, cartela fizica se dezactiveaza automat? Ma gandeam la varianta in care schimb telefonul si noul telefon nu suporta esim. Mersi

Cartela se dezactiveaza si nu mai poate fi activata.
Iti recomand sa mergi in magazin sa ceri o cartela goala, pe care sa o ai la tine in cazul in care ai nevoie sa treci inapoi la sim “normal”.
Ii contactezi la *222 si ti se trece numarul pe cartela respectiva.

#45
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Dezgrop putin threadul asta ca sa nu fac altul nou. Mi se pare foarte greu sa gasesc informatii despre eSIM pe la noi, inclusiv in conversatii cu operatori.

Problema: Vreau sa iau un laptop (Dell 5520) care poate veni cu optiunea de eSIM. M-ar ajuta optiunea asta, folosesc de obicei SIM in laptop direct, am folosit pana acum fara probleme de la VDF si Orange, ma scuteste de facut hotspoturi, ma ajuta in anumite cazuri in care NU pot folosi reteaua wifi pentru net, etc.
Am aflat cum sa configurez laptop-ul cu eSIM dar nu pot primi confirmare de la Orange/VDF ca o sa functioneze. Aveti idee daca trebuie sa verific ceva specific? Eu imi imaginez ca ar trebui doar sa-l configurezi cu PIN-ul providerului si aia e, dar nu reusesc sa dau de nimeni de la operator care sa-mi confirme chestia asta. Ei o dau cu "functioneaza pe telefoane Samsung/Apple pe care le vindem noi" si cam atat. Mi-au sugerat sa testez dupa ce-l cumpar, dar daca nu e viabila optiunea asta o sa ma orientez spre alt model de laptop cu SIM clasic (desi mi-ar complica situatia putin).

A testat cineva asa ceva pana acum? Mersi!

#46
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 08.03.2011
incearca cu un yoxo de la orange, dai PM si iti pot da un cod de recomandare sa ai prima luna gratuit, iti faci yoxo, ceri esim, vezi daca merge, nu merge il poti inchide oricind

#47
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
@Modemuri3G - mersi dar nu aia e problema, ca si la orange si la vdf pot testa gratuit. Problema e ca daca NU functioneaza trebuie sa iau alt laptop. Voiam sa aflu inainte sa achizitionez laptopul daca pot sa iau versiunea cu eSIM sau daca ma apuc sa caut alt model cu SIM clasic, ca va fi customizat, vine pe comanda, pe firma, nu prea pot sa-l testez si sa le zic ca nu-i OK si sa-l trimit inapoi, ca imi trantesc aia o taxa de restocking de cateva sute de euro bune.
Mi se pare ridicol ca nu m-a putut trimite niciunul dintre operatori la un departament tehnic care sa-mi poata raspunde la intrebarea asta.

#48
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,073
  • Înscris: 04.10.2005
Pai asta o sa ne spui tu daca functioneaza... Nu stiu cati avem laptop cu esim pe aici...

Pai asta o sa ne spui tu daca functioneaza... Nu stiu cati avem laptop cu esim pe aici...

#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Mi-am incercat norocul... avand in vedere ca operatorii garanteaza doar pentru telefoane, speram sa dau de cineva care a pus pe alt device, de gen tableta, smartwatch, ceva pe la auto, antifurturi, dracu stie. Ma gandesc ca in mod normal ar trebui sa functioneze, pentru ca tot setupul se face software, nu e nimic hardware in afara de modulul esim propriuzis. Dar e si mare riscul asa ca nu stiu ce sa fac, mai intreb prieteni poate dau de cineva care imi poate explica, si daca nu schimb laptopul ales cu ceva cu sim clasic. :(

#50
Madork

Madork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 30.01.2007
Salurari tuturor!
O intrebare am si eu legata de eSIM (de la Orange de exemplu).
Am un iPhone 11 Pro Max codat pe A1 Austria (asa l-am cumparat in urma cu 2 ani, din motive financiare :D) pe care il folosesc inca de la activare cu un GoFree.
Se poate sa activez un eSIM Orange Romania (abonament personal) pe acest iPhone si sa-l folosesc exclusiv doar cu eSIM-ul, inlaturand definitiv cartela fizica (inteleg ca oricum va fi dezactivata), astfel reusind o "decodare" a device-ului?
Probabil e o intrebare stupida, fiind mult prea usor, dar am zis totusi sa intreb, intrucat nu am gasit ceva clar legat de acest subiect.
Multumesc!

#51
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,508
  • Înscris: 16.12.2006
Da. ;)

#52
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pai eSIM-ul de Orange Romania eu stiu ca decodeaza doar un iPhone codat pe Orange România.

#53
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 20.12.2010
Stie cineva, ofera vreun operator eSIM la cartela prepay?

#54
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,555
  • Înscris: 26.12.2015
Doar la abonament.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate