Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Îmbunătățire termoizolatie

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Salut!
Am pereții exteriori ai casei izolați cu polistiren de 5cm peste care e aplicat o  tencuiala decorativă "praf de piatra". Intenționez să adaug un strat de polistiren de 10cm peste cel existent pentru a mari eficiența. Este gresit sa adaug polistiren peste cel existent? Pot aparea probleme de umiditate, condens, igrasie, etc? Mentionez ca nu imi fac griji in privinta aplicării noului strat. Voi folosi șuruburi suficient ce lungi.
Mersi

#2
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Sa dai o amorsa buna peste tencuiala aia decorativa si sa nu te zgarcesti la adezivul pentru polistiren.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca izolatia este facuta corect , este inutila ingrosarea . Verifica si celelalte locuri prin care poti pierde caldura daca simti ca este ineficienta :
- tavane . Toata caldura se duce in sus . DAca tavanele nu sunt izolate temeinic , nu mai conteaza grosimea izolatiei de pe pereti
- usi / geamuri  - daca nu au pariera termica si profilele sunt de proasta calitate sau nu inchid in mai multe locuri si nu se preseaza uniform chederul , degeaba ai izolatie de 15 pe pereti . Eu am de 5 la toata casoaia si platesc 500 de lei pe luna de iarna . 8 camere , doua bai , un hol , pe doua nivele . Izolatia principala este cea din plafoane si tavanele false pline de vata minerala iar tamplaria termopan a fost cea mai callitativa la vremea ei .

Ciuruirea peretilor cu 1000 de dibluri nu este o idee grozava. Izolatia nu-i pe viata , va trebui refacuta la un anumit interval in functie de cat de bine a fost pusa . Gaurile actuale nu le va mai nimeri nimeni si daca incepi sa dai 7 gauri pe metru patrat in perete, la fiecare 15 ani , in doua ture de refacere a izolatiei iti cade efectiv casa .

Edited by JurasikMan, 07 November 2018 - 23:47.


#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 eusuntbunea, on 07 noiembrie 2018 - 22:18, said:

Salut!
Am pereții exteriori ai casei izolați cu polistiren de 5cm peste care e aplicat o  tencuiala decorativă "praf de piatra". Intenționez să adaug un strat de polistiren de 10cm peste cel existent pentru a mari eficiența. Este gresit sa adaug polistiren peste cel existent? Pot aparea probleme de umiditate, condens, igrasie, etc? Mentionez ca nu imi fac griji in privinta aplicării noului strat. Voi folosi șuruburi suficient ce lungi.
Mersi
Poți să folosești polistiren extrudat, ca să nu crești fals grosimea pereților, care și așa e...

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 ericmario, on 08 noiembrie 2018 - 00:04, said:


Poți să folosești polistiren extrudat, ca să nu crești fals grosimea pereților, care și așa e...

    La ce sa foloseasca estrudat ?

#6
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Izoleaza in interior. Pe exterior cat de jos coboara izolatia? E facuta pana sub pamant, la baza fundatiei?

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
@ eusuntbunea... Cum ai ajuns la concluzia ca trebuie imbunatatita izolatia ? Ce te deranjeaza sau ce nu-ti convine cu izolatia existenta ?

#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Poti aplica polistiren peste cel existent, folosesti adeziv suficient si dibluri suficient de lungi.In nici un caz nu izola pe interior, deoarece e o prostie daca ai spatiu sa o faci pe exterior.Daca ai probleme cu pierderile de caldura, verifica tot sistemul, incluzand geamuri, usi etc.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
cand e ger cheama pe cineva care are camera cu termoviziune sa-ti spuna pe unde pierde casa caldura. si dupa aia vei sti unde trebuie sa actionezi.

#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
9 posturi, 3 prostii

1. 5 cm de izolatie = 15cm (probabil ca pe aceeasi idee si 1 = 5), deci trebuia sa pui de 1 de la bun inceput si aveai aceeasi performanta
2. pune extrudat (produs care se foloseste exclusiv in zone potential umede sau unde e nevoie de rezistenta foarte mare la compresiune - podele, terase circulabile, fundatii)
3. izoleaza pe interior - spatiu micsorat, deranj excesiv daca vorbim de o casa locuita, mai costisitor, scazi foarte mult masa termica a locuintei si posibil probleme cu igrasie/condens)

Termosistemul se poate aplica si fara dibluri, sa stiti. Daca e folosit un adeziv bun si sa face corect punerea in opera nu e bai. Sa zicem ca trebuie mai mare atentie la colturi, nu cred ca se darama casa de la ceva gauri in stalpii de beton.

LE: intrebarea ar fi ce compozitie are aceea tencuiala decorativa - e clasica din ciment sau "noutate" cu rasini smacuri si alte cele?

Edited by Bylly00, 08 November 2018 - 08:49.


#11
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

 Hunor_66, on 07 noiembrie 2018 - 23:10, said:

Sa dai o amorsa buna peste tencuiala aia decorativa si sa nu te zgarcesti la adezivul pentru polistiren.

Mersi de sfat. Dar ce părere ai strict de ideea de a aplica polistiren peste polistiren? Pot aparea probleme? Nu imi fac griji ca o sa cada de pe perete.

 Bylly00, on 08 noiembrie 2018 - 08:35, said:

9 posturi, 3 prostii

1. 5 cm de izolatie = 15cm (probabil ca pe aceeasi idee si 1 = 5), deci trebuia sa pui de 1 de la bun inceput si aveai aceeasi performanta
2. pune extrudat (produs care se foloseste exclusiv in zone potential umede sau unde e nevoie de rezistenta foarte mare la compresiune - podele, terase circulabile, fundatii)
3. izoleaza pe interior - spatiu micsorat, deranj excesiv daca vorbim de o casa locuita, mai costisitor, scazi foarte mult masa termica a locuintei si posibil probleme cu igrasie/condens)

Termosistemul se poate aplica si fara dibluri, sa stiti. Daca e folosit un adeziv bun si sa face corect punerea in opera nu e bai. Sa zicem ca trebuie mai mare atentie la colturi, nu cred ca se darama casa de la ceva gauri in stalpii de beton.

Asa am cumparat casa, izolată cu 5 cm. As dori sa rămânem strict pe subiect va rog. Tu ce mă sfătuiești? E greșită ideea mea de a adauga un nou strat? Cresc eficiența? Apar probleme? Condenseaza apa intre straturi sau la perete? Astea sunt grijile pe care le am.

 Fane, on 08 noiembrie 2018 - 02:27, said:

cand e ger cheama pe cineva care are camera cu termoviziune sa-ti spuna pe unde pierde casa caldura. si dupa aia vei sti unde trebuie sa actionezi.

 Fane, on 08 noiembrie 2018 - 02:27, said:

cand e ger cheama pe cineva care are camera cu termoviziune sa-ti spuna pe unde pierde casa caldura. si dupa aia vei sti unde trebuie sa actionezi.

Stiu ca 5 cm nu e suficient. Nu e cazul sa mai plătesc si studiul cu camera termoviziune.

#12
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

 keta, on 08 noiembrie 2018 - 01:32, said:

@ eusuntbunea... Cum ai ajuns la concluzia ca trebuie imbunatatita izolatia ? Ce te deranjeaza sau ce nu-ti convine cu izolatia existenta ?

Nu imi convine faptul că iarna plătesc prea mult pentru încălzirea a aprox 90 mp. Am cumparat casa acum 2 ani si treptat am început să îmbunătățesc izolatia. Prima etapă a fost aceea de a izola tavanul intre parter si mansarda(nelocuita si neincalzita). Am băgat 15cm de vată minerală cu aluminiu. A doua etapă care e in curs de desfășurare este aceea de a schimba fereastra (dimensiune 3200x1200) de la living. Voi pune tamplarie salamander bluevo82 cu tripan (48mm cel mai probabil). A treia etapă care am decis să o fac in primavara ( pentru ca nu mai am bani) este aceea de a îmbunătăți izolatia pereților. Apoi in toamna poate mai schimb o fereastra la un dormitor. Acum, revenind la subiect, consideri ca 5 cm e suficient?

 Bylly00, on 08 noiembrie 2018 - 08:35, said:

9 posturi, 3 prostii

1. 5 cm de izolatie = 15cm (probabil ca pe aceeasi idee si 1 = 5), deci trebuia sa .....

LE: intrebarea ar fi ce compozitie are aceea tencuiala decorativa - e clasica din ciment sau "noutate" cu rasini smacuri si alte cele?

In functie de tipul tencuielii imi poti raspunde la intrebare? E o tencuiala de la baumit edelputz, de la dedeman

#13
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Treaba asta cu suficient e relativa. Ce suma vrei tu sa platesti pe sezon? Care e tinta in ceea ce priveste pierderile termice?

Daca vrei o casa pasiva si 40cm de polistiren s-ar putea sa nu fie suficient. Daca limita de sus a bugetului de cheltuit pe sezon e 5000 de lei e suficient si fara izolatie. Totul e relativ.

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

 eusuntbunea, on 08 noiembrie 2018 - 08:48, said:

Stiu ca 5 cm nu e suficient. Nu e cazul sa mai plătesc si studiul cu camera termoviziune.
e posibil sa ai punti termice, pierderi de caldura pe la geamuri, usi care nu se inchid bine, casa sa nu fie inzolata corect in partea de sus si sa fie mai stringent sa le rezolvi pe alea decat sa mai pui un strat de poliestiren. cu cameara de termoviziune afli chestiile astea.

#15
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018

 Bylly00, on 08 noiembrie 2018 - 09:28, said:

Treaba asta cu suficient e relativa. Ce suma vrei tu sa platesti pe sezon? Care e tinta in ceea ce priveste pierderile termice?

Daca vrei o casa pasiva si 40cm de polistiren s-ar putea sa nu fie suficient. Daca limita de sus a bugetului de cheltuit pe sezon e 5000 de lei e suficient si fara izolatie. Totul e relativ.

Te rog, sa nu ne abatem de la intrebare. Poti sa ma ajuți cu un raspuns concret la ceea ce vreau sa aflu?

 Fane, on 08 noiembrie 2018 - 09:40, said:


e posibil sa ai punti termice, pierderi de caldura pe la geamuri, usi care nu se inchid bine, casa sa nu fie inzolata corect in partea de sus si sa fie mai stringent sa le rezolvi pe alea decat sa mai pui un strat de poliestiren. cu cameara de termoviziune afli chestiile astea.


#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018

 JurasikMan, on 07 noiembrie 2018 - 23:44, said:

Daca izolatia este facuta corect , este inutila ingrosarea .

Fizica te contrazice.

#17
eusuntbunea

eusuntbunea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.11.2018
Am început treptat sa îmbunătățesc izolatia (după posibilitati). Prima dată tavanul dintre parter si mansarda, urmează o fereastra (3200x1200) si la anul ma gândeam sa îmbunătățesc si la pereti. Dar am zis inainte sa ma informez. Nu vreau sa dau jos polistirenul vechi, sa fac deranj mare, asa ca vreau sa aflu daca e eficienta izolatia polistiren aplicat peste cel existent si daca pot aparea probleme ulterioare.
Mersi

#18
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sa vorbim la subiect, dar tu nu raspunzi la ce te intreb. Fie.

15-20cm pe pereti, 30-40 cm izolatie superioara (tavan, pod, unde ai tu loc) si 10-20cm izolatie infrastructura. Nu ai zis nici ce fel de tencuiala ai, de asta depinde si aderenta urmatorului strat de termosistem la primul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate