Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Renovare casă săsească

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#127
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
ulei de in fiert, corect?

ulei de in fiert, corect?

#128
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Depinde Posted Image
Pentru lemn de constructii, da. Ideal este sa fie ulei de in, fiert. Uleiul de in merge si fara ceara, simplu, doar ca dureaza mult mai mult pana plomerizeaza.
Pentru lemnul blaturilor de bucatariePosted Image , daca intereseaza pe careva, folosesc ulei alimentar; de preferat unul care nu rancezeste, cum ar fi nuc, cocos. Daca nu se poate asa, atunci ceara se amesteca cu un ulei mineral ce poate fi folosit in zone unde se prepara mancare.

In incheiere, trebuie spus ca uleiul de in da o tenta galbuie lemnului, tenta care, in timp, capata o nuanta similara cu cea a chihlimbarului. Desigur, daca lemnul este vechi si de culoare inchisa, cum e in cazul de fata, nuanta asta, galbuie, este aproape imerceptibila. Mai sunt si alte metode naturale / uleiuri pentru lemn dar sunt mult mai scumpe.

Spor!

#129
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 08 februarie 2019 - 18:35, said:

Pentru lemnul blaturilor de bucatariePosted Image , daca intereseaza pe careva, folosesc ulei alimentar; de preferat unul care nu rancezeste, cum ar fi nuc, cocos.
In general, uleiuri care contin mari concentratii de acizi grasi saturati (astia oxideaza foarte greu) si care in general sunt rezistenti la incingeri repetate (prajeli).
La indemana este si uleiul de floarea soarelui ori de rapita alimentar. Rezista destul de bine in timp.
Chestia e ca rapita primeste multe pesticide (in general uleiul ajunge la biodiesel) si nu am incredere in cei care sorteaza uleiul alimentar...

Is foarte interesante uleiurile astea. Se comporta in functie de ce acizi grasi contin. Am inteles ca samuraii isi intretineau sabiile prin ungere cu ulei de cuisoare (planta, nu alea de cizmarie...:)).

#130
tsp

tsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.10.2013
a folosit cineva ulei de tung pentru blatul din bucătărie?

View PostMaler326, on 06 februarie 2019 - 19:26, said:

Care Ă®i baiul cu pivnița/fundația ta?

ĂŽntreb, Ă®ntreb. Momentan știu că au mai multe lucrări și ziceau că nu mai vor să ia altele, dar Ă®ntreb și revin cu detalii.




Bârnele le vor curăța manual, iar apoi le vor trata. Mai ziceau ceva de o soluție preparată de ei, cu ceară de albine.
Când ajung la partea asta vă scriu detalii. Mâine sper să ajung pe la casă și să povestesc cu șeful de lucrare.

Posted Image

până la inspecție pentru beciul în cauză, orice păreri sunt binevenite 👍

#131
dddumi

dddumi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2019
salutare la toata lumea,

si eu sunt in posesia a doua case sasesti in mesendorf, sper ca in acest an sa incep renovarile, ma gandesc putin cu groaza la ce va urma, cred ca nici eu nu o sa scap de procesul de subzidire, in general casa arata ok la prima vedere, eu am avut noroc cat de cat, am ramas cu o groaza de mobila saseasca foarte veche...promit sa revin cu poze...

#132
dddumi

dddumi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2019
Noah ce s a mai intamplat cu casa? A reusit sa o restaureze? Ceva poze de final? In ce stadiu ati ajuns?

All the best

#133
Icefish24

Icefish24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.06.2019

View Postandreilesan, on 08 noiembrie 2018 - 20:02, said:

Posted Image Atunci si abordarea colegei Maler trebuie sa fie pe masura. Posted Image

P.S. In zona mea de bastina maleri li se zicea la zugravi.Posted Image

Ca tot nu se vrea folosirea materialelor moderne, recomand cu caldura aceasta carte scrisa de un inginer german, intr-un limbaj accesibil tuturor : https://www.librarie...-apa-in-cladiri
Cateva pagini din aceasta le-am postat si eu pe forum, una din acestea se poate citi aici: https://forum.softpe...2#entry18829188
Din pacate asa carti usor, usor dispar din uz.. Posted Image Si vin unii autori de peste balta mare, cu un limbaj de zici ca scriu pentru recent coborati de pe copaci.. Autori, din cartile carora  se inspira si ceva proiectanti din Romania..

Salut,

daca ai cartea ai fi dispus sa fac o copie xerox?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate