Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

cea mai eficienta forma de a produce energie cu vant

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
M-am uitat peste formele de productie de energie electrica bazate pe vant. Si toate au cate un drawback.... fie ca nu suporta presiunea vantului ca in cazul invelox , fie ca vantul trebuie sa bata dintr-o parte , fie ca nu merg cu vanturi lente etc etc
Insa am o solutie foarte buna ....  sa zicem ca avem un dispozitiv sub forma de deal care inauntru are niste roti si leviere sau arcuri ceva care duc miscarea in jos intr-o camera cu un generator. Dispozitivul astfel nu este  lipit pe pamant ci este doar deasupra pamantului la 1 mm , pus pe arcuri sau whatever. Cand bate vantul va avea un joc ce va duce miscarea in subteran la un generator. Avantaje:
- poate fi facut cu "caciula" aceea in forme diferite exact pentru nevoile in ceea ce priveste viteza vantului si directia
- poate fi pus impreuna cu alte dispozitive de asa natura sa simuleze o trecere a vantului prin o stramtoare astfel generand curenti puternici care vor genera curent eficient.
- se poate folosi datorita formei customizabile de efecte gen vortex shedding https://en.wikipedia...Vortex_shedding
sau efectul de aripa de  la avion astfel  incat sa aiba  parte de miscari ample
- vantul  poate sa bata din orice directie
- vantul poate sa bata cu  putere , neexistand efect de lift ca in cazul invelox
-  propria greutate e bine distribuita astfel ca dispozitivul e robust nefiind in pericol sa se rupa sub propria greutate
- este usor de reparat , conceptul fiind extrem de simplu
-extrem de usor de intretinut
- ieftin avand  in vedere gama larga de materiale ce pot fi folosite
-poate fi montat oriunde
-rezistent la seisme, inundatii  si uragane
Atasez si o pictura in paint mai grosolana care sa arate conceptul :

Attached Files



#2
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Vreau să văd calcule. Cât costă, cât produce, cât iese profitul.

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Dar parca exista niste eoliene in forma de tirbuson, care merg indiferent cum bate vantul, si n-au probleme nici la vanturi puternice.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Insa au nevoie de suprafata mai mare sa capteze aceeasi energie.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkarax, on 06 noiembrie 2018 - 09:39, said:

sa zicem ca avem un dispozitiv sub forma de deal

N-am prea inteles cum e dispozitivul.

#6
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
vad ca ai evoluat, de la apa minerala de saptamana trecuta la puterea vantului!
saptamana viitoare vine episodul cu pamant sau cu foc pentru curent electric?

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPhobos, on 06 noiembrie 2018 - 09:54, said:

N-am prea inteles cum e dispozitivul.
o ciuperca ai carei palarie e la suprafata si piciorul este intr-o cutie subterana ....ca sa zic asa....iar piciorul ala e mobil...

View PostPhobos, on 06 noiembrie 2018 - 09:48, said:

Dar parca exista niste eoliene in forma de tirbuson, care merg indiferent cum bate vantul, si n-au probleme nici la vanturi puternice.
Nu cunosc...link please...

View Posttavitu, on 06 noiembrie 2018 - 09:48, said:

Vreau să văd calcule. Cât costă, cât produce, cât iese profitul.
Simplitetea proiectului e de la sine inteleasa....calculele ar arata cu siguranta costul mic si productie mare ...

#8
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
De la în teorie are cost mic și producție mare la în practică are cost mic si producție mare, este diferență ca de la cer la Pluto.

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Pai am explicat avantajele asa ca nu vad ce anume ar  putea creste pretul de productie si exploatare....palaria ciupercii poate fi facuta din o gama larga de materiale subtiri, rezistente si turnabile in orice forma....la fel si piciorul respectiv fiind vorba doar de simple angrenaje de transfer al energiei mecanice...in rest puterea = forta  aplicata x suprafata deci putem avea  o  suprafata care sa capteze cat  mai mult vant...dar sa nici n-aiba efect de decolare...

Edited by karax, 06 November 2018 - 10:19.


#10
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Ce ai zis tu e așa o pagină, dacă este să vorbim de explicare pe bune, vorbim de zeci sau sute de pagini cu scheme, cu formule de calcul, cu comparație de materiale, de preț, etc...

Îți spun asta ca să știi ce ai de făcut.

Eu unul nu am înțeles partea cu roți, leviere, arcuri și cum se duce energia asta în jos la generator. Și nu înțeleg cum poate genera energie in mod continuu.

Edited by tavitu, 06 November 2018 - 10:25.


#11
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Îl băgăm în proiect și pe Doamne-Doamne, să facă vântul să bată in rafale ?
Că dacă e constant nu văd la ce ți folosește guguloiul ăla indiferent ce portantă are.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttavitu, on 06 noiembrie 2018 - 10:23, said:

Ce ai zis tu e așa o pagină, dacă este să vorbim de explicare pe bune, vorbim de zeci sau sute de pagini cu scheme, cu formule de calcul, cu comparație de materiale, de preț, etc...

Îți spun asta ca să știi ce ai de făcut.

Eu unul nu am înțeles partea cu roți, leviere, arcuri și cum se duce energia asta în jos la generator. Și nu înțeleg cum poate genera energie in mod continuu.
la drept vorbind n-ai nevoie de sute de pagini. Se face doar un calcul in ceea ce priveste forta vantului, apoi se face un calcul in ceea ce priveste un model ideal de material de rezistenta , greutate redusa si capacitate de a fi turnat, plus usurinta cu care poate fi exploatat/ gasit , transportat etc....apoi se iau n materiale si se fac tabele  pentru criteriile astea...care material obtine scorul cel mai bun ala va  fi folosit...sau mai degraba alea vor fi folosite pentru ca se vor folosi mai multe....apoi in  dosarel se pune schema si cu tabelele materialelor cele mai potrivite plus calculele de putere a vantului , energie generata pe ora la diferite puteri ale vantului, aproximarea unui cost de vanzare avand in vedere materialele folosite, cumpararea lor, transportul , turnarea, folosirea masinilor pentru turnare, asamblare  si fabricare , muncitorii necesari pentru 1 produs, extrapolare direct proportional pentru n produse x muncitori necesari, costurile de livrare in magazine (proprii sau magazine market) , costurile salariale , scazut toate cheltuielile si la final estimarea profitului pe 1 luna, 3 luni, 6 , un an si asa mai departe...plus bagate la worst case scenario ceva buget pentru cheltuieli neprevazute generate de intarzieri ,  accidente , cresteri de preturi neasteptate , un studiu pe pietele de materiale la pret stabil ca sa nu ai surprize ....
cam astea

cu toate nu cred sa depaseasca 150 de pagini....sau ar depasi cu tot cu chestiile de ordin juridic insa aici vorbesc de  planul de  afaceri...

#13
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
OK, începe și scrie ce ai zis mai sus.

#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
calculele in sine nu sunt multe avand in vedere ca designul ar fi simplist ceea ce inseamna ca nu vor fi foarte complicate...

#15
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Mai repet de două ori, fă calculele respective. Nu zice că nu vor fi complicate, ci chiar fă calculele.

Edited by tavitu, 06 November 2018 - 10:38.


#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttavitu, on 06 noiembrie 2018 - 10:36, said:

OK, începe și scrie ce ai zis mai sus.
Pai ar trebui sa le iau in ordine
1 un calcul in ceea ce priveste forta generata de vant la  diferite viteze ca sa stiu cu ce se va confrunta materialul
2  formulele pentru rezistenta , greutate redusa , si  turnare in forma , ca sa calculez ce materiale ar fi potrivit/e ceea ce  presupune sa calculez in final formula atomica a materialului potrivit, presiunea exercitata de vant in  insus  modelul atomic al materialului , adica structura atomica  , dispunerea moleculelor si fortele care ofera rezistenta....
3 de acolo incep sa caut furnizori de materialul rspectiv si sa ma interesez de  preturi si costul de transport...de  la benzina la plata oamenilor ce cara , descarca, incarca etc etc
4 trebuie cautat un spatiu unde se va petrece turnarea si formarea materialelor, si masinile/uneltele potrivite...ar mai fi varianta contractarii unei turnatorii deja existente care are si seriozitate...insa asta trebuie platita...asamblarea urmand sa o fac eu sa zicem impreuna cu un staff angajat....

Planul e bun partea proasta e ca nu stiu calculele ...nici cele de fizica, adica forta vantului si pentru materialele folosite si nici calculele tipice economice pentru dezvoltarea produsului si etc....

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
levierele tre sa fie noi sau bune si alea ruginite de prin piete?
hopa,planul e bun,dar nu stie sa-l faca
pai asa si eu am in plan,eradicarea cancerului,dar nu stiu cum sa fac DAR planul e bun

Edited by ceanu1980, 06 November 2018 - 10:47.


#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttavitu, on 06 noiembrie 2018 - 10:38, said:

Mai repet de două ori, fă calculele respective. Nu zice că nu vor fi complicate, ci chiar fă calculele.
Cam cat de complicata crezi atunci ca e fuziunea care foloseste zeci de mii de piese? cate tone de documente crezi ca au trebuit la fuziune?

View Postceanu1980, on 06 noiembrie 2018 - 10:43, said:

levierele tre sa fie noi sau bune si alea ruginite de prin piete?
Evident noi , n-am ce face cu alea ruginite....s-ar  putea sa te coste mai mult reconditionarea decat  turnarea altora noi...insa si aici trebuie un calcul....n-ar fi o idee rea pentru inceput nici contractarea unor depozite de fiare si masini de unde sa putem extrage piesele necesare pentru  primele demostratoare cu care s-ar face demonstratia la posibilii investitori.... urmand ca ei sa vina cu sumele necesare pentru obtinerea de piese ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate