Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sejur Italia, destinatii faine

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

Vizualizare mesajPaz, pe 06 noiembrie 2018 - 00:58, a scris:

  Vezi ca lla Napoli au si hoti de buzunare. Posted image  

In acest caz se recomanda sa poarte haine modeste sa nu bata la ochi ca fancy turisti  Posted image

#20
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajpufonel, pe 06 noiembrie 2018 - 00:55, a scris:

Si eu ma gandesc sa fac un city break in februarie, si m-am hotarat la zona Napoli. Acolo ai ce vedea: in afara de oras ai in apropiere Pompei, Capri, coasta Amalfi, Positano, poate chiar si Caserta (am inteles ca palatul regal de acolo chiar merita vizitat). Nu stiu cum stau cu transportul, dar banuiesc ca sunt ceva posibilitati de miscare cu trenul sau autobuzul. Vad ca zborurile sunt destul de iefyine.

Omule, ce inseamna city break pentru tine? O saptamana sau doua zile pline?
Ce ti-ai propus sa vizitezi se poate vedea intr-o saptamana, mai ales ca nu ai masina mica la dispozitie ci doar transportul local. Pentru Palatul de la Caserta iti trebuie o dimineata intreaga (6 ore aproximativ). Este mult de vizitat si este mult de mers pe jos. In februarie ziua este scurta, la ora 17:00 se intuneca deja.

Pentru city-break iti recomand doua variante:
1. Napoli si Palatul de la Caserta
2. Napoli, Pompeii (Pompei se numeste actualul oras; Pompeii se numeste cel distrus de Vezuviu) si Herculaneum.

Coasta Amalfi si Insula Capri lasa-le pentru un concediu normal de 8-10 zile. Mai intra aici si o urcare pe Vezuviu.

Edited by florinbad, 06 November 2018 - 09:36.


#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

Vizualizare mesajpufonel, pe 06 noiembrie 2018 - 00:55, a scris:

Si eu ma gandesc sa fac un city break in februarie, si m-am hotarat la zona Napoli. Acolo ai ce vedea: in afara de oras ai in apropiere Pompei, Capri, coasta Amalfi, Positano, poate chiar si Caserta (am inteles ca palatul regal de acolo chiar merita vizitat). Nu stiu cum stau cu transportul, dar banuiesc ca sunt ceva posibilitati de miscare cu trenul sau autobuzul. Vad ca zborurile sunt destul de iefyine.

Eu spun ca pentru Napoli ai nevoie de vreo 2-3 zile fara sa intri la muzee (poate vreo 5 cu muzee), Capri o zi, Pompeii o jumatate de zi (5-6h), pentru Caserta spuneau unii ca iarasi e necesara o jumatate de zi. Iar pentru Coasta Amalfi eu as dedica minim 5 -7 zile, ca sa poti savura pe indelete frumusetea ei.
Eu am petrecut 10 zile in zona, 7 pe Coasta Amalfi si 3 in Napoli de unde am petrecut o zi la Pompeii si Vezuviu. Sorrento, Caserta, Capri, Ischia, Paestum le-am lasat pe altadata.

PS: Vad ca acelasi lucru ti l-a recomandat si florinbad.

Edited by giuliani, 06 November 2018 - 09:43.


#22
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajPaz, pe 05 noiembrie 2018 - 12:14, a scris:

Presupunand ca Florenta inseamna Firenze,
Londrei cum ii spui,London?

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

Vizualizare mesajzuv, pe 06 noiembrie 2018 - 10:34, a scris:

Londrei cum ii spui,London?

Londonistan Posted image

#24
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,196
  • Înscris: 05.01.2008

Vizualizare mesajEduardika28, pe 05 noiembrie 2018 - 11:54, a scris:

Ce recomandati?
Pentru perioada mentionata as alege sudul.Napoli ar fi o alegere OK.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca n-ai fost niciodata pe un vulcan merita mers pe Vezuviu, insa pe mine nu pot spune ca m-a impresionat atat de tare. Despre partea cealalta nu pot spune decat ca ar trebui sa existe cat mai putine dezinformari aici pe forum, Vezuviul e un vulcan inactiv, si in plus daca mergi la Napoli ori pe coasta Amalfi nu te obliga nimeni sa urci pana sus la Craterul Vezuviului.

#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajAranzazu, pe 06 noiembrie 2018 - 10:43, a scris:

Eu-i zic London ... dar nu-l trimiteti prea aproape de Vezuviu tinerii, eu m-as duce in parte opusa sa vizitez ceva cat mai departe de acel vulcan.  Mai bine ma angajez sa spal niste pahare de bere uriase in forma de cizma italiana in San Marino, Republica, decat sa urc pe vulcan.
De ce Aranzuzule ? Vezuviul e linistit deocamdata, in zona e si Solfatara care e interesanta, e si insula Capri cu Grota azzura, ai foarte multe de vizitat acolo. Se mananca extraordinar de bine.

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

Vizualizare mesajPaz, pe 06 noiembrie 2018 - 11:08, a scris:

De ce Aranzuzule ? Vezuviul e linistit deocamdata, in zona e si Solfatara care e interesanta, e si insula Capri cu Grota azzura, ai foarte multe de vizitat acolo. Se mananca extraordinar de cel mai bine.

Am corectat eu Posted image

Pentru mine Napoli + Coasta Amalfi e in varful topului alaturi de Sicilia. As pune in zona si Torino, dar am stat doar doua zile, trebuie sa mai aprofundez Posted image

Edited by giuliani, 06 November 2018 - 11:20.


#28
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Nu exista vulcan inactiv, doar dormant, care in oricare moment poate deveni activ.   Eu nu dezinformez niciodata, acela este un loc periculos ca si Grand Canyon unde mor cel mai des sportivi care cauta sa dobandeasca noi recorduri si cad in prapastie ca au alunecat pe o piatra.   A fost si o romanca tanara victima excesului nu demult.  

Atrag doar atentia ca natura nu este foarte prietenoasa mereu desi pare moarta!  

Daca se mananca super bine precis se si bea ceva super bun, dupa care nimeni nu prea face sport sau maraton sau poate tineretea este de alta parere.   Poate inoata pana la Capri direct in Grota Azzuro sa faca loc pentru o alta portie de calamari pane.  

Deci ca turism gastronomic se considera Napoli, Coasta Amalfi si Sicilia un loc neaparat de vizitat si gustat specialitatile locle.   Am vazut la TV documentare superbe depsre mancaruri si putina plimbare in livezile de masline si citrice.

#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajgiuliani, pe 06 noiembrie 2018 - 11:19, a scris:

As pune in zona si Torino, dar am stat doar doua zile, trebuie sa mai aprofundez Posted image
La Torino nu ai multe de vazut. Ar fi muzeul egiptian - cel mai mare din Europa sau din lume, nu mai stiu, muzeul cinematografiei de la Molle, Superga, Sacra di San Michele... cam atat.

Vizualizare mesajAranzazu, pe 06 noiembrie 2018 - 11:28, a scris:

E hai sa nu exageram cu paranoia, vulcanul ala doarme pe el de mii de ani, vrei sa se trezeasca exact cand te duci tu sa-l vizitezi ? Tine cont ca e si el tinul sub control, nu e asa chiar de capul lui.
E mult mai periculoasa poluarea decat vulcanul ala.

#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

Vizualizare mesajPaz, pe 06 noiembrie 2018 - 11:43, a scris:

La Torino nu ai multe de vazut. Ar fi muzeul egiptian - cel mai mare din Europa sau din lume, nu mai stiu, muzeul cinematografiei de la Molle, Superga, Sacra di San Michele... cam atat.

Te contrazic, la Torino sunt multe de vazut dar este unul dintre cele mai supraestimate orase. In primul rand ai arhitectura care fiind baroca nu are cum sa nu iti placa. Ai in si in afara orasului palatele rezidentiale ale casei de Savoia aflate in patrimoniu Unesco,
Strict in Torino ai Castelele Casei de Savoia, cum spuneam, ai Portretul lui Da Vinci in Biblioteca regala, ai muzee (Egizio, Risorgimento,) mai ai vreo 2 palate doar in centru, Mole Antonelliana cu muzeul Cinematografiei, Catedrala care adaposteste Giulgiul, Piata san Carlo cu cele doua biserici frumoase, turnurile romane, In exterior Borgo medievale, Muzeul automobilului, Ecista ceva fortareata pe dealuri, Basilica di Superga, gleria Sabauda, Juventus Stadium etc.
La toate astea as adauga ceva cafenele si restaurante, Torino fiind recunoscut ca un varf de lance al gastronomiei italiene.

Eu zic ca Torino singur iti ocupa trei zile, dar mai poti petrece timp frumos in zona montana, fiind aproape de Alpi, in zonele viticole piemonteze atat de celebre, ......Piemontul ca regiune mi se pare superba. :)

Vizualizare mesajAranzazu, pe 06 noiembrie 2018 - 12:07, a scris:

Hai ca nu m-am nascut ieri sa cred asa ceva.   Cine tine sub control vulcanul?

Exista aparatura care monitorizeaza permanent vulcanul, iar in cazul unei eventuale treziri a vulcanului se poate determina cand si daca va erupe.

#31
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajAranzazu, pe 06 noiembrie 2018 - 12:07, a scris:

Hai ca nu m-am nascut ieri sa cred asa ceva.   Cine tine sub control vulcanul?
Astea:

Attached Files



#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e vorba ca il tine cineva sub control ci este monitorizat. Un vulcan nu erupe chiar asa, ca o grenada, poc si gata. Incep frământările in interior iar acestea sunt monitorizate cu aparatura performanța asa incat populatia este avertizata din timp sa evacueze zona. Si eu te sfatuiesc ca in Februarie sa mergi undeva mai la sud ca sa nu umbli prin ceata, ploaie sau lapoviță. In Italia de nord vremea e cam ca la noi, poti merge la schi in Alpii italieni dar daca vrei plimbari si vizite la obiective turistice asculta sfatul colegilor si du-te in sudul Italiei.

Activitate seisimică
Este unul dintre cei mai activi vulcani de pe glob motiv pentru care este supravegheat de numeroase aparate de măsură amplasate pe laturile vulcanului la observatorul Vezuviului situat în Napoli. Vulcanologul Claudio Scarpati afirmă: ,,Vezuviul este unul dintre cei mai periculoși vulcani din lume: mereu activ în caz de erupție ar fi amenințate 600000 de persoane. Așa că este supravegheat de foarte aproape”. Aceste aparate înregistrează activitatea seismică a solului temperatura gazelor din fumarolele emise de vulcan și deformările solului. Informațiile sunt completate cu datele lunare transmise de satelitul european Envisat care analizează mișcările solului. Iată ce spune același Scarpati: există în permanență cel puțin doi experți la observator care analizează aceste date. Și pentru a preveni o eventuală pană informațiile sunt transmise în mod sistematic prin cablu prin telefon și prin radio.

Attached Files


Edited by Freddy12, 06 November 2018 - 13:06.


#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

Vizualizare mesajFreddy12, pe 06 noiembrie 2018 - 13:01, a scris:

Nu e vorba ca il tine cineva sub control ci este monitorizat.
Ideea era aia. Eu is mai de la tara si nu prea stiu a ma esprima.

#34
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
omul merge in februarie, pt 4 zile. si ce e mai important, e prima lui iesire, cel putin in italia. in roma nu ar da gres cu nimic, indiferent de cat de capricioasa ar fi vremea. cazare ieftina, o multime de  obiective unul langa altul si atmosfera faina.  altfel, sugestii pot fi o mie!
si oarecum in afara subiectului -  daca va faceti griji legate de vulcan cand mergeti in napoli, faceti-va pt campi flegrei!

#35
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
mie imi este neclar: bugetul de 2000-2500 este in lei sau euro? Daca este in lei, inseamna cca 1000 euro de cuplu, si poti face chestii interesnate in Roma, cu zbor low-cost. Daca e vorba de euro, cu banii aia iti faci vacanta oriunde in lume!

#36
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Daca-s 4 zile mergi la Roma. Sau Napoli si Costiera Amalfitana (aici iti trebuie si masina).

In Februarie vreme poate sa fie capricioasa adica poti sa prinzi vreme buna dar sì ploaie.  Daca e ploaie costiera nu o gusti deloc in schimb la Roma ai multe chestii de facut.

P.s nu prea ai ce turism gastronomic face pe costiera in Februarie e cam totul inchis.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate