Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Reconditionare Rostov 105

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am rezolvat, functioneaza comenzile, inclusiv Line Out ul.
Chestia e ca nu functioneaza amplificarea proprie, pe niciun canal. Analizand canalul drept, observ ca pana la R63 am semnal amplificat (rotind butonul de Volum variaza tensiunea AC de la 0V pana spre 10V, functie de muzica redata)
Pare ca releul KA intrerupe iesirea spre boxe? Pare ca pinii 6 si 7 ai acestui releu nu fac contact. Se activeaza protectia?

Attached Files


Edited by SIG, 11 November 2018 - 13:31.


#38
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am pus in legatura boxa cu R63 si se aude muzica in boxa. O fi defect releul?

#39
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.09.2016
Pe casti merge?
Comutatorul de casti,din cite stiu eu,actioneaza releul.Comuta pe casti sau pe boxe.

#40
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Acum am verificat, am semnal in casti insa butonul respectiv nu are niciun efect. In orice pozitie ar fi butonul, am semnal permanent in casti. Nu se activeaza oare releul?

Edited by SIG, 13 November 2018 - 18:26.


#41
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Conform schemei, pare ca semnal in casti este in permanenta, butonul respectiv doar cupleaza/decupleaza boxele.
Am sa il desfac din nou in urmatoarele zile si mai incerc.

#42
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.09.2016
Asa este.Am verificat si in schema releul decupleaza si cupleaza boxele.
Verifica comutatorul de linga mufa de casti.Daca este ok,inseamna ca este problema cu comanda releului sau chiar cu releul,mai ales ca-ti merg castile.
Poti face suntarea releului,iar boxele ramin cuplate permanent.
Spor!

Edited by tutibarbone, 13 November 2018 - 20:59.


#43
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
LEDurile de peak nu se aprind.
Am aplicat un semnal de 440 Hz pe intrare iar cu magul pe starea "Source" am rotit butonul de Rec. pana cand acele VU au urcat la +3 si chiar peste, spre maxim. Am incercat apoi sa vad care e tensiunea continua pe LEDurile de peak insa imi da o aiureala. O fi defect integratul aferent de pe placuta VU metrelor? LEDurile sunt bune, le-am verificat cu o baterie. VUmetrele au un integrat dedicat iar LED peak urile un altul. VUmetrele functioneaza OK atat in starea Source cat si Tape.
Oare schema aceasta ar inlocui cu succes integratul de peak?
http://users.otenet....k_indicator.htm
Multumesc.

Attached Files



#44
tutibarbone

tutibarbone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 26.09.2016
Ai veriicat semireglabilele?Se aprinde ledul daca misti de ele?

#45
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Nu se aprind, oricat am rotit de semireglabile. Am realizat schema din link. acum functioneaza ledurile. Multumesc.

Edited by SIG, 23 November 2018 - 06:46.


#46
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Schema am realizat-o cu BC547, neavand prin casa BC550C. Insa am si niste 2SC2240 (inlocuitorul low noise al lui SC458 problematic de prin Akai uri). Sa folosesc mai degraba acest 2SC2240 in loc de BC547, in schema de peak indicator?
Thanks.

#47
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Peak-level nu are treaba cu low-noise!
Daca functioneaza, lasa-l asa!

#48
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, functioneaza și cu BC547, insa ma gandeam daca nu cumva baga ceva noise spre Line Out, intrucat indicatorul de peak isi ia semnal de la calea de iesire a semnalului audio.

#49
mamaie112

mamaie112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.10.2018

View PostSIG, on 26 noiembrie 2018 - 20:56, said:

Da, functioneaza și cu BC547, insa ma gandeam daca nu cumva baga ceva noise spre Line Out, intrucat indicatorul de peak isi ia semnal de la calea de iesire a semnalului audio.
Eu zic sa ștergi repede postarea asta acum, cât mai ai timp. Nu de alta dar deja te-ai făcut suficient de râs pâna acum, nu mai trebuie si alte motive!

LE
N-am verificat încă dacă n-ai reușit să îi uimesti cu aceasta idee și pe cei de pe Elforum, căci văd că tot faci naveta între astea două.

Edited by mamaie112, 26 November 2018 - 21:23.


#50
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Mai sunt si prosti pe lumea asta, cum ar arata lumea asta doar cu destepti ca tine?
Tu nu poti accepta ideea ca nu toti am facut o scoala de profil.
Asta este.

Edited by SIG, 26 November 2018 - 21:27.


#51
gilcao

gilcao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.03.2007
Cum fac legatura cu un tuner?

#52
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postgilcao, on 01 mai 2022 - 16:12, said:

Cum fac legatura cu un tuner?
Neaparat cablu ecranat

#53
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,060
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgilcao, on 01 mai 2022 - 16:12, said:

Cum fac legatura cu un tuner?

View PostSinmbad, on 05 mai 2022 - 12:27, said:

Neaparat cablu ecranat

Neparat va uitati la momentul in care s-a postat, topicul e deschis de prin anul 2018, presupun ca pana acum initiatorul fie l-a reparat, aruncat la gunoi, vandut pe bucati pentru piese. Revenind la curiozitatea voastra: Iti trebui o mufa de tip DIN pe care o conectezi la magnetofon, parca asa foloseau harabaiele astea, n-am avut onoarea sa am rostov in schimb am doua TESLA, un B-90 si un B-115 functionale oarecum, nu vrea sa scape "batranul" de ele, amintiri, eu le faceam vand de multa vreme. Revenind la oile noastre: mufa de tip DIN si in partea cealalta iti iei conectroii care-ti trebuie pentru respectivul tuner. Cablul ecranat, da, se poate, dar nu-i neaparat obligatoriu. (Sper sa fie vorba despre mufa DIN si nu altceva, nu l-am avut "pe mana")

Chiar face afacerea sa consumi curent electric "a la Greuceanu" cand ai putea sa-ti iei niste boxe active, si sa le legi la respectivul tuner printr-un cablu? Sau boxe care sa aiba tunerul incorporat? Solutii gasesti cate vrei tu, da' daca vrei sa folosesti o harabaie de genul celei descrise de initiator acum 4 ani e altceva, presupunand ca functioneaza inca. Din punctul meu de vedere "nu merita", alea-s bune doar pentru colectionari, eu unul nu m-as intoarce la asa ceva.

djl iti poate face o istorie completa a tuturor harburilor, pardon chestiilor de colectie, care inca functioneaza din toate domeniile! Chiar o fi gasit laser-discuri si 486? Posted Image

Edited by un_el, 06 May 2022 - 09:35.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate