Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

AI vs alte forme de cazare / vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
Ce e UAI?
Nu am fost la nici un AI care sa nu aiba bauturile pe care le gasesti in magazine normale (poate a vin sa fie ceva special).
Am fost pe vremuri la un AI care avea scotch/whisky de calitate decenta la liber in lobby (te duceai si iti turnai un pahar, la liber, la orice ora) dar numai in sectiunea de adulti... in aia de familisti avea un aparat de facut cafea Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 21 November 2018 - 10:07.


#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
ultra-AI (costă cu 50 euroi mai mult, dar beuturica e calitativă, și nu doar ce alcoolică, ci și cafeaua și sucurile)
apropo: NIMENI nu are (decât turcaleții) cel mai bun remediu împotriva arșiței (indiferent de ce e provocată: alcool sau soare :P ) - AYRAN!!!

#57
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007
@vrajitoruldinoz ai aici deosebirile dintre AI si UAI http://www.mihaijurc...a-all-inclusive

@gushpi e bestial ayranul, dar ce te faci daca inainte de asta ai baut bere si ai stomacul mai sensibil ? Bomba ecologica te vei numi ...Posted Image

#58
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012

View Postcristiany, on 21 noiembrie 2018 - 11:18, said:

@gushpi e bestial ayranul, dar ce te faci daca inainte de asta ai baut bere si ai stomacul mai sensibil ? Bomba ecologica te vei numi ...Posted Image

știind, ÎNCĂ din copilărie, că voi fi fiind un adept al UAI asezonat cu ayran, am efectuat un program de pregătire intens și dur în același timp:
-vacanțe (școlare) în șir am golit TOȚI pomii fructiferi ai satului strămoșesc, în ordine aleatoare, am beut - la sincron - toate tipurile de lapte (bovin, ovin, „căprin”... :P ) - bineînțeles nefiltrat și nefiert!!!

după juma de secol mă prezint cu un set complet stomac+mațe indestructibil la încercările marilor bucătari de mă face să merg mai des (decât necesarul) la prietenul nostru „Wecinul Costică”

#59
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,258
  • Înscris: 24.01.2008

View Postgushpi, on 21 noiembrie 2018 - 13:10, said:

mă prezint cu un set complet stomac+mațe indestructibil la încercările marilor bucătari de mă face să merg mai des (decât necesarul) la prietenul nostru „Wecinul Costică”
Offtopic  -  :peacefingers:  -  asa ziceam si eu, pan-am facut greseala sa merg la un revelion la Olanesti, acum vreo 10 ani.  Apa aia sulfuroasa a lor, desi am consumat-o doar in cafea (cu aia o preparau la hotel, pana mi-am dat seama si-am cerut-o preparata cu apa plata), m-a facut cel mai bun prieten cu Wecinu' Costica, si pt destule zile.   :bigwhitegrin:
Spoiler


#60
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
păi să știi că chiar e periculos acolo... maică-mii i s-a făcut rău de la sulful de acolo, noroc că erau destui brancardieri cu diplomă luată pe bune!!!

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcristiany, on 21 noiembrie 2018 - 11:18, said:

@vrajitoruldinoz ai aici deosebirile dintre AI si UAI http://www.mihaijurc...a-all-inclusive


Aha, e un fel de scala de la mers in vacanta la hotelul UGSRului cum era pe vreuri (adica cazare si 3 mese pe zi, eventual pe serii), pina la ce se intelege normal prin AI, adica mincare si bautura la discretie toata ziua si (mare) parte din noapte, la orice ora (desi anumite restaurante din compex sint deschise numai la anumite intervale).
Daca te duci la AI dar nici program flexibil n-ai si nici nu primesti macar o bere sau cocktail pe plaja si nu poti bea o bere cind ajungi in camera e cam nasol...

#62
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Nu inteleg treaba cu all-in!  Realizati ca santeti legati de resortul cu pricina majoritatea timpului?  Nu apuci sa pleci undeva ca hop-pranzul,pleci in alta parte-hop cina.Si o zic ca unu ce am trecut prin treaba asta.

#63
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pt unii e o comoditate. Sunt persoane care nu vor decat plaja camera, camera plaja. Seara se plimba pe stradutele din imprejurimi dupa suveniruri si ala e concediul.

#64
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 MikeSpike, on 24 iulie 2019 - 06:56, said:

Nu inteleg treaba cu all-in!  Realizati ca santeti legati de resortul cu pricina majoritatea timpului?  Nu apuci sa pleci undeva ca hop-pranzul,pleci in alta parte-hop cina.Si o zic ca unu ce am trecut prin treaba asta.
Unde naiba sa plece din Nisipurile de Aur?  Nisipurile de Aur sunt o statiune pentru industria turistica, iar asta e ca orice alta industrie. Daca fabrici suruburi incerci sa fabrici cat mai multe, mai repede, si in spatiu cat mai mic. La fel e si in industria turistica, incerci sa inghesui cat mai multi oameni pe o suprafata mica de teren, nu au cum si nu au unde sa se miste, deci vrei sa-i faci sa nu aibe motive sa se miste. Scopul este ca turistul sa mearga incolonat la plaja, sa stea incolonat pe sezlongul de plastic laplaja sau la piscina, sa se duca incolonat la masa, iar seara sa faca o plimbare scurta de 20-30 deminute, adica 2-3 km, evident ca tot incolonat. Pentru o familie care munceste sub stres un an de zile, asta e ideal, pur si simplu nu are grija de nimic o saptamana.

#65
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Nu era vorba de Nisipurile de Aur! Ci de toate resorturile de acest tip.  Ok,am imbatranit si nu stiam tendinta asta! Ma retrag,vacante placate.

#66
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 MikeSpike, on 24 iulie 2019 - 09:12, said:

Nu era vorba de Nisipurile de Aur! Ci de toate resorturile de acest tip.  Ok,am imbatranit si nu stiam tendinta asta! Ma retrag,vacante placate.
De fapt asta e cam invers, ai imbatranit cand incepi sa te duci in astfel de vacante, in resorturi de genul acesta. De fapt, nici asta nu e valabila. Cand esti foarte tanar te duci in resorturi de genul asta, cu adaugarea incolonat la club. Dupa aceea vine varsta la care ocolesti resorturile acestea, vrei sa explorezi, sa vizitezi. Dupa care imbatranesti si te intorci in resorturi, doar ca fara club. Vacantele de astazi ale adolescentilor seamana cu cele ale familistilor mai in varsta, doar ca adolescentii se duc in cluburi in loc de plaja, se drogheaza si viseaza sa faca sex.

#67
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 spooky51, on 24 iulie 2019 - 08:40, said:

Pentru o familie care munceste sub stres un an de zile, asta e ideal, pur si simplu nu are grija de nimic o saptamana.

Singura chestie care cat de cat e ok la tipul asta de vacanta e faptul ca stii din start cat platesti. SI nu iti mai bati capul cu alte chestii. Nu degeaba hotelurile astea sunt facute inlocuri in care nu ai ce sa faci, ori e prea periculos sa iesi afara sa faci altceva.
In Bulgaria nu stiu ce ai putea face in statiunile alea, de fapt eu urasc termenul de statiune pt ca suna a stat si belit cucul. Din punctul meu de vedere un concediu ok presupune neaparat sa stau intr-un oras la mare. Ca are 3000 de locuitori, ca are 60.000 e neaparat sa fie oras. Genul metropola cred ca e prea mare si acolo chiar poate deveni obositor, insa intr-un orasel micut chiar e relaxare. AI restaurante cu zecile, toate preturile posibile, ai chestii locale , si o atmosfera mult mai animata seara. In plus, prin vest transportul in comun e super ok , nici nu ai nevoie de masina inchiriata sa te plimbii. Evident, la refer la orasele care au ceva special, un centru vechi, o cetate, nu ma duc asa de nebun oriunde.

Dar romanii sunt obisnuiti cu statiunile pt ca la noi toate orasele sunt urate, exceptie facand marile localitati unde ai centru vechi. Orice oras de cateva zeci de mii de locuitori e urat, comunist si nu prea are nimic de vizitat, indiferent ca-i vorba de muzee, cinema sau magazine,

#68
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016
OK< ai un oras de 3000 sau 10000 de oameni. Ce faci acolo? Maninci, te duci la un bar in prima zi, dar a doua zi?
Singura chestie e sa te duci intr-un grup dar si atunci iti iese pe nas la un moment dat.

#69
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 25 iulie 2019 - 03:33, said:

OK< ai un oras de 3000 sau 10000 de oameni. Ce faci acolo? Maninci, te duci la un bar in prima zi, dar a doua zi?
Singura chestie e sa te duci intr-un grup dar si atunci iti iese pe nas la un moment dat.

Intr-un oras de vreo 10.000 de locuitori ai vreo 100 de restaurante minim, vreo 30-40 de baruri si cafenele, se subintelege ca sunt suficient de variate la numarul asta. Ai libertate de miscare daca vrei sa mergi altundeva sa vizitezi pentru ca locatiile astea in tarile decente au legaturi bune de transport in comun. Nu ma refer totusi la Targu Ocna sau Strehaia.

#70
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 17.01.2012
haide bre!
toate restaurantele servesc variatii ale acelorasi farfurii
barurile CHIAR servesc aceleasi beuturi, doar ca in lumini diferite!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate