Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

AI vs alte forme de cazare / vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Turcia, Egipt etc au clienti din toata Europa. Asa cum Mexicul, Caraibele sint pentru SUA si Canada in primul rind.
Daca ai face Aiul din MExic in Flodrida ar fi dublu sau triplu la pret. La fel Turcia vs Spania sa zicem.

#38
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Nici AI nu e ok dar nici sa te duci sa gătești in vacanta,prima mea bucurie cand plec in vacanta este ca nu mai gătesc nu mai spăl vase,schimb mâncarea,e bine cand cobori la micul dejun si ai de unde alege si mai incerci cateva ceva nou.

#39
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Daca gatesti sau nu e chestie de buget.
Mie cel mai important pe lumea asta mi se pare ca e sa calatoresc si sa vad locuri si lucruri noi, sa am experiente noi etc.
Restul e mai putin important si tine de buget. Daca e sa aleg intre AI cu mincare lux (desi evident asta nu exista) si dormit la cort si mincat oua ochiuri si batoane si mers cu autobuzul cu gaini calatorind intr-un loc interesant, aleg a doua varianta cu amindoua miinile. Da, evident, imi place mai mult unde e posibil sa dorm intr-un hotel ca lumea si sa maninc mincare buna locala, dar e secundar.
Cum am mai zis, unii in vacanta vor sa calatoreasca, altii sa stea degeaba.

#40
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 vrajitoruldinoz, on 14 noiembrie 2018 - 20:05, said:

Daca gatesti sau nu e chestie de buget.
Mie cel mai important pe lumea asta mi se pare ca e sa calatoresc si sa vad locuri si lucruri noi, sa am experiente noi etc.
Restul e mai putin important si tine de buget. Daca e sa aleg intre AI cu mincare lux (desi evident asta nu exista) si dormit la cort si mincat oua ochiuri si batoane si mers cu autobuzul cu gaini calatorind intr-un loc interesant, aleg a doua varianta cu amindoua miinile. Da, evident, imi place mai mult unde e posibil sa dorm intr-un hotel ca lumea si sa maninc mincare buna locala, dar e secundar.
Cum am mai zis, unii in vacanta vor sa calatoreasca, altii sa stea degeaba.
Am specificat clar ca PRIMA BUCURIE este sa nu gătesc,dar eu pe unde ma duc vizitez toate obiectivele,singurii care nu fac asta sunt cei care se duc la bulgari ca nu au ce face!

#41
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012

 vrajitoruldinoz, on 14 noiembrie 2018 - 20:05, said:

...si mers cu autobuzul cu gaini calatorind intr-un loc interesant, aleg a doua varianta cu amindoua miinile. ...

acum îmi dau seama..., unii nu folosesc CO-ul să se odihnească (poate pt că se odihnesc la servici - pers de față se exclud :P )
dar io-s rupt după juma de an de hămălit, așa că - o săptămână - prefer să STAU, să FIU SERVIT, și să mișc doar înspre activități considerate de mine (și doctor, hihihi) recreative!

PS: am „rupt” cortul (de fapt corturile, începând cu cel polski de 50 kg, pân'la astea elastice de 2 kg) la munte și la mare
PPS: apoi vb de jumatea de CO din vară ref la AI, dar cea din iarnă scoate untul din mine la Bansko, Cota 2000, Postăvaru' ...

PPS: vezi avatarul meu!!!

#42
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca evit AI nu inseamna ca gatesc (n-o fac nici acasa), ci ca mananc ce vreau, cand si unde vreau, nu ce-mi dau aia, cand imi dau ei si doar unde-mi dau ei.
Da, la AI am la alegere intre 10 feluri de mancare, da' io poate ca-l vreau pe-al 11-lea.  Si n-am chef sa mananc in intervalul 12 - 15, cand e masa la ei, ci la 16:30.  Si, mai ales, nu in ţarc, ci la 100 km distanta, c-am plecat sa vad / fac nu-stiu-ce.  De capul meu, cand si cum imi place mie, nu organizat, cu ghid, "de mânuţã cate doi", cum organizeaza resortul.

Eu consider ca AI imi limiteaza, cel putin psihologic, libertatea de miscare.  Si de organizare a timpului.  Sau dezorganizare totala a timpului... se poate formula si-asa.  Cand stiu c-am platit deja (sau platesc oricum, fara sa folosesc) totul la hotel / resort, parca nu-mi mai vine sa plec dimineata nu-stiu-unde si sa ma-ntorc noaptea.  Nici sa spun "nu mi-e foame acum, mananc peste doua ore", cand peste doua ore aia au strans tot.

 gushpi, on 16 noiembrie 2018 - 10:24, said:

prefer să STAU, să FIU SERVIT
La AI nu e cumva gen bufet suedez, cu autoservire ?  N-am fost niciodata (am spus mai sus de ce nu ma tenteaza), nici nu i-am intrebat direct pe cei care-au fost, dar din ce tot citesc despre "isi umplu farfuria si lasa acolo", asa deduc.
Ca atunci se cam duce naibii ideea de "sa stau, sa fiu servit".

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
hmmm... dacă n-ai fost, nu putem lua în considerare părerea! Posted Image
(ce gust au melcii? cum să zic că-s iuți, dacă n-am băgat în gură???)

#44
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 gushpi, on 16 noiembrie 2018 - 11:05, said:

hmmm... dacă n-ai fost, nu putem lua în considerare părerea!
Trebuie sa fi facut puscarie ca sa stii ca nu vrei sa (mai) mergi acolo ?

 gushpi, on 16 noiembrie 2018 - 11:05, said:

ce gust au melcii? cum să zic că-s iuți, dacă n-am băgat în gură???
Nu spun ca-s iuti, da' ma uit la ei in farfurie si-s atat de "apetisanti" ca-mi vine sa vomit.   Posted Image

Poti contrazice obiectiv ce-am zis ?   Daca eu nu mananc acolo trei zile, ca-s plecat prin alte parti si vin doar sa dorm, imi dau aia banii inapoi pe mancare ?  Daca dorm pana la 12, imi mai dau micul dejun la ora aia ?  Sau pranzul la 18 si cina la 23 ?  Si-mi dau X (poate fi orice) la masa, desi nu au in meniu ?  Ca asta am eu chef sa mananc in clipa respectiva...

Edited by Barboso, 16 November 2018 - 11:42.


#45
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
mey, dar io nu vreau să te contrazic!!! :o
fiecare își spune „adicția”
tu alergi
io lenevesc
tu vei muri sănătos!
io mor de frică să nu CUMVA să mor sănătos!

[pamflet]

#46
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

fiecare își spune „adicția”
Pai asta faceam, in primul post.  Dar dac-ai spus ca "nu putem lua în considerare părerea"...    :)
De fapt, daca nu se insista oarecum pe ideea ca "merg la AI ca vreau sa fiu servit, nu sa gatesc", nici nu intram in discutie. Doar asta voiam inititial sa spun, ca daca nu merg la AI nu-nseamna ca gatesc.  Da' m-a luat valul si-am dezvoltat un pic.  :D

Quote

tu alergi
tu vei muri sănătos!
Nu cred ca "risc" asta.  :lol:
Dar, pe langa ce-am mai zis, AI este, in general (iar discutia asta eu am desprins-o dintr-una care chiar despre asta era), la mare.  Eu ma plictisesc, nu-mi place si n-am rabdare sa stau la plaja, asa ca prefer sa umblu.  La plaja strictul necesar, pt mandra, cat sa nu se supere.  :D

#47
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
La plaja cum stateam pe vremuri la Neptun nu cred ca mai stau multi oameni... adica degeaba asa, sub soare, sau in apa pina la piept, de la 7 dimineata pina sa scufunda soarele.
Au mai evoluat si astea. Acum te duci la plaja pentru activitati nautice, de la snorkeling si scufundat la dat cu barca sau surfboadul. Da si asa trebuie sa ai ceva de facut in afara de plaja.
Asa daca ma duc numai sa trag un inot si sa ma usuc, nu stau mai mult de maxim 2-3 ore.

Edited by vrajitoruldinoz, 16 November 2018 - 20:16.


#48
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Barboso, on 16 noiembrie 2018 - 11:35, said:

Poti contrazice obiectiv ce-am zis ?   Daca eu nu mananc acolo trei zile, ca-s plecat prin alte parti si vin doar sa dorm, imi dau aia banii inapoi pe mancare ?  Daca dorm pana la 12, imi mai dau micul dejun la ora aia ?  Sau pranzul la 18 si cina la 23 ?  Si-mi dau X (poate fi orice) la masa, desi nu au in meniu ?  Ca asta am eu chef sa mananc in clipa respectiva...

E clar ca ALL Inclusive este indicat daca vrei cu adevarat sa ai grija de bani in concediu. Acolo stii sigur ca nu platesti mai mult decat suma initiala, decat daca vrei sa faci chestii foarte neobisnuite. Indiferent cat mananci si cat bei nu ai absolut nimic de platit in plus. Daca nu esti pretentios la mancare si nu vrei neaparat sa incerci chestii noi, ciudate, traditionale sau mai stiu eu ce iarasi n-are ce sa iti displaca AI-ul.

Ca o idee, eu n-am absolut nimic cu cei care merg la bulgari sau la turci pentru ca e mai ieftin, e cel mai logic lucru pe care il poti. Insa nu inteleg cum poate cineva sa plateasca peste 2000-2500€ de cuplu pentru 7-10 zile la un AI in Turcia..... avand in vedere ca la banii aia poti  sa vezi si sa simti Coasta Amalfi, Coasta de Azur, Sardinia, Sicilia, Andaluzia,  sau orice alta locatie pe aceiasi bani pe care ii dai la un AI de fite in Turcia....... dupa parerea mea nu se compara Posted Image

Edited by giuliani, 19 November 2018 - 16:45.


#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012

 giuliani, on 19 noiembrie 2018 - 16:43, said:

...cum poate cineva sa plateasca peste 2000-2500€ de cuplu pentru 7-10 zile la un AI in Turcia..... avand in vedere ca la banii aia poti  sa vezi si sa simti Coasta Amalfi, Coasta de Azur, Sardinia, Sicilia, Andaluzia,  sau orice alta locatie pe aceiasi bani pe care ii dai la un AI de fite in Turcia....... dupa parerea mea nu se compara Posted Image

pt că exagerezi, fac un calcul
un AI decent costă 700 euro/persoană/7 zile
deci ai la dispoziție 1400 euro pt destinațiile tale
ca să te încadrezi în cele 7 zile trebuie să iei avionul = cam 280 euro/cuplu
îți rămân 1120 euro/7 zile (deci 160 euro/zi)
cazarea să tot fie (în locațiile zise de tine) 100 euro/zi
60 de euro să mănânci și să plătești transportul și intrarea la obiectivele turistice???

#50
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 gushpi, on 20 noiembrie 2018 - 10:39, said:


pt că exagerezi, fac un calcul
un AI decent costă 700 euro/persoană/7 zile
deci ai la dispoziție 1400 euro pt destinațiile tale
ca să te încadrezi în cele 7 zile trebuie să iei avionul = cam 280 euro/cuplu
îți rămân 1120 euro/7 zile (deci 160 euro/zi)
cazarea să tot fie (în locațiile zise de tine) 100 euro/zi
60 de euro să mănânci și să plătești transportul și intrarea la obiectivele turistice???


Poate nu ai citit atent ce scrie giuliani. El a zis ca ii intelege pe cei care merg ieftin. nu ii intelege pe cei care merg pe 2500 de euro pe cuplu.

Deci calculul tau nu are nici un sens.

#51
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
nu stiu ce considera fiecare un AI decent. pot insa sa spun ca acum mai bine de 9 ani, prietenii nostri (2 adulti si un copil sub 12 ani care beneficia de gratuitate) au platit catva sute peste 2000 euro pt un AI in TR in care standardul sa fie ridicat (de ex. sucul sa nu mai fie la dozator in pahare de plastic, cum fusese in anul anterior). atentie, pretul nu a inclus transportul!

giuliani,  cei pe care eu ii cunosc si aleg tipul asta de vacanta o fac pentru ca prefera sa isi petreaca concediul in grup si cu siguranta e cea mai linistitoare formula pt ei. grupul e format din minim 5-6 familii, uneori chiar peste 20. cunosc familii care merg de 15 ani, anual, altele o data la 2-3 ani, altele care au mers doar de 2-3 ori si doar pt a fi intr-un anumit anturaj.
asadar, nimeni nu isi bate capul cu nota de plata ( cat si ce a consumat fiecare) , copiii fac gasca si isi vad de ale lor, inclusiv adultii (un parinte imi spunea ca de dimineata pana seara nu-si vedea copilul), doamnele ''discuta'' noutatile (daca te ridici si pleci, cu siguranta esti urmatorul ''subiect'' dezbatut), domnii stau la bere sau alte bauturi , povestind si ei.

parerea mea e ca fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea, banii si timpul le apartin!

#52
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,079
  • Înscris: 17.01.2012
a!

#53
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016
Asta cu grupul chiar e o chestie misto, adica si AI poate iesi frumos asa (mai ales cu copii e important). Tot as prefera aventura cu un grup mult mai mic (+ 1,2 familii), dar inteleg ideea.

La AIurile la care am fost eu treaba cu banii nu e chiar asa. Sint mereu chestii de facut in plus pe bani in plus. De exemplu la restaurante numai vinul casei si niste alcoolice de baza sint gratis, daca vrei un vin decent sau un scotch mai scump, e la pret de restuarnat normal, si sint chiar enervanti aia ca incearca sa iti vinda. La fel nu toate restaurantele sint gratis, unele costa o taxa aditionala. Nu toate locurile de distractie sint gratis, de exemplu daca vrei a topogane cu apa sau la delfini poate fi pe bani. Anumite barci sint gratis, altele insa sint pe bani. Scufundarile si cursurile de scufundare, excursiile la snorkeling, la tot felul de atractii din jur, toate astea sint pe bani, si mai scump decit e in afara resortului pe cont propriu.

#54
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 16.04.2007
@vrajitoruldinoz la AI bauturile sunt locale, adica produse similare cu bauturile originale.
Daca vrei sa bei Martini, Cinzano, JB, Johnnie Walker sau vinuri bune la 3/4, atunci alegi UAI.
Sunt concepte diferite si evident la preturi diferite.
Scufundari / cursuri de scufundari sau snorkeling nu am vazut pana acum la niciun AI / UAI sa fie gratuit Posted Image

Edited by cristiany, 21 November 2018 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate