Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

AI vs alte forme de cazare / vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postblue74lion, on 01 noiembrie 2018 - 17:32, said:

...si sa ma distrez, distractia neinsemnind sa beau 20 cocteiluri pe zi.

HMMM... atunci ai grijă că faci parte din minoritate!!!
(vezi cluburi în Tenerife, Ibiza, Mamaia, TOATĂ Valea Prahovei, Izvorul Muntelui acum 30 de ani..., chiar și serile grecești se lasă cu ouzo/whiskey/metaxa, Coasta de azur, Monaco, periferia Londrei hihihihi)

View Postcarturarulobosit, on 01 noiembrie 2018 - 20:25, said:

Depinde ce intelegi prin concediu.

Pe langa asta, ce ti se pare asa greu in a merge la supermarket sa iei ceva de mancare si sa gatesc 20 minute?Aici vorbind de varianta mai ieftina,


ufff, CO e atunci când NU mai faci aceleași treburi, rutina de zi cu zi dispare, iar tu te răsfeți!!!
chiar dacă nu te lăbărțezi într-un AI, chiar dacă te plimbi prin locuri dragi ție, orice ÎNȚELEG... dar NU pot înțelege cum plimbatul la piață, gătitul și spălatul/curățenia AR PUTEA face parte dintr-un CO!!! :(

#20
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postgushpi, on 31 octombrie 2018 - 15:16, said:


nene, ăla nu e CO..., e muncă în toată regula!!!
CO e atunci când mintea se lipește într-un colț (de cap pătrat!), nu procesează nimic ȘI DOARME!!!

odihna activă a fost inventată de asupritorii muncitorilor!!!

:))))))  aceeasi chestie o poti face acasa intr-un weekend, sau intr-o cabana in cel mai izolat sat din Romania. sa platesti bani buni pt a sta si a dormi e inutl.

#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postgushpi, on 02 noiembrie 2018 - 09:38, said:

HMMM... atunci ai grijă că faci parte din minoritate!!!
(vezi cluburi în Tenerife, Ibiza, Mamaia, TOATĂ Valea Prahovei, Izvorul Muntelui acum 30 de ani..., chiar și serile grecești se lasă cu ouzo/whiskey/metaxa, Coasta de azur, Monaco, periferia Londrei hihihihi)



ufff, CO e atunci când NU mai faci aceleași treburi, rutina de zi cu zi dispare, iar tu te răsfeți!!!
chiar dacă nu te lăbărțezi într-un AI, chiar dacă te plimbi prin locuri dragi ție, orice ÎNȚELEG... dar NU pot înțelege cum plimbatul la piață, gătitul și spălatul/curățenia AR PUTEA face parte dintr-un CO!!! Posted Image

daca inchiriezi apartament nu faci tu curatenie. De spalat haine cred la hotel nu se pune problema de asa ceva, insa daca ai un apartament inchiriat poti beneficia de o masina de spalat pe care o poti folosi gratuit, e avantajul tau. Iar dpdv al gatitului, poti sa gatesti ceva nou, folosind ingrediente pe care nu le gasesti in Romania si pe care posibil sa ti le fi dorit demulte\. Cred catotusl avantajul unui apartament e ca iti da posibilitatea sa acoperi 2 mese pe zi fara costuri majore, a treia(si cea mai mare) luand-o la restaurant.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgiuliani, on 04 noiembrie 2018 - 02:11, said:


... sa platesti bani buni pt a sta si a dormi e inutl.

CINE stă??? :o
-ziua începe cu 50 cognac (antrenamentul mușchilor stomacului, decolmatarea limbii!)
-mic-dejun de la copios la EXTREM de copios
-stropeală cu încă 100 de ce-o fi acolo: gin, cognac, tequila...
-câteva ture de bazin
-un cocktail
-fuguța la mare, ceva scufundări, admirat cum crește nisipul/pietricelele
-un cocktail
-o partidă de darts
-un cocktail
-o partidă de polo
-un cocktail
-înc-o scufundare
-înc-un cocktail
-cre'că se făcu de masa de prânz... burdihanul se umple
-la masă sunt obligat de consoartă să servim vin :)
-cam 30 de minute ocup și io un șezlong
-un cocktail
-ora de tobogane a sosit, omu' negru a venit!!!
-un cocktail
-echipa de agresiune (am vrut să zic divertisment...) nu mă lasă și mă aruncă la aerobicul de dame (cui nu-i place?)
-un cocktail
-acu se pare că fo' 2 ore sar după o minge de volei
-un cocktail nu-i de-ajuns: sunt, se pare, fo 3/4 că-i cald domne!!!
-pt că voleiul e de fapt beach-volei, aruncatul în valuri e o nik toată...
-un cocktail
-mai e timp de câteva ture de bazin, apoi vine schimbatul pt masa de seară
-la naiba - tot vin...
-dar leneveala de după masa de seară cere un/doi/trei digestive...
-muzica devine din ce în ce mai tentantă, ești antrenat la un show musical
-un cocktail
-se poate încheia ziua fără o oră de disco? NUUU!!!
-întoarcerea în cameră se face cu 2 bidoane de apă minerală, că ce-i in minifrigiderul ăla nu-mi poate stinge setea acumulată, iar producătorii de enzime din organism cer cei 2 litri de apă cu care ne mint reclamele la medicamente!!!

...și zici că stai...

#23
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cind ma duc in excursii incerc sa fac altceva decit fac zi de zi, nu sa nu fac nimic. Din contra, sa fac mai multe, mai diferite mai intense.
Nici mie nu imi place la AI. Pe primul loc ar fi ce s-a mentionat mai sus, adica te duci sa stai in tarc cu altii in loc sa colinzi o tara. Alt motiv e ca mi se pare enervant sa-i subventionez pe altii care beau si maninca mult mai mult decit mine.

Totusi nu e dracul asa negru.
De exemplu la AI e mult mai simplu daca ai copii mici. Eu am fost de 3 ori la AI, prima oara cu copil sub 8 luni.
Daca te duci cu prieteni e mult mai interesant, de fiecare data am fost cu prieteni.
Se pot face multe cu baza de plecare din resort.
Ultima oara am fost la AI anul trecut. Am un prieten care e excat genul inactiv in vacanta dar chiar si asa a iesit excelent. Am inchiriat masina, In fiecare zi luam un catamaran cu pinze (cu unul m-am si rasturnat pe undeva), am gasit o multime de chestii misto pina in 2km de resort (inclusiv scufundari in pesteri, o balta cu crocodili, ruine, zip line etc), am fost pe cont propriu la niste parcuri naturale fantastice - e drept ca transformate in parc de distractii cu turist linga turist dar chiar si asa merita din plin.
Vacanta urmatoare o sa fie exact opusul. Masina inchiriata, condus cu zecile de ore in 10 zile.

Mai e o chestie, daca consideri ca AI orice loc unde ti se asigura mincarea si cazarea dintr-o singura sursa, sint multe locuri unde nu prea ai de ales. In general insule sau cabane.

#24
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvrajitoruldinoz, on 06 noiembrie 2018 - 10:01, said:

Eu cind ma duc in excursii incerc sa fac altceva decit fac zi de zi,

...Masina inchiriata, condus cu zecile de ore in 10 zile.


vezi că ai dreptate... io dacă conduc în fiece zi suta de km, urăsc să fac așa ceva în CO!!!

howgh!

#25
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postgushpi, on 06 noiembrie 2018 - 15:04, said:

vezi că ai dreptate... io dacă conduc în fiece zi suta de km, urăsc să fac așa ceva în CO!!!

howgh!


Si eu conduc 120 de km pe zi dar tot nu m-as duce la AI :))

Cum am zis: fiecare cu placerile lui. Nu suntem toti facuti la indigo.

Iar in "lupta" AI vs non-AI nu exista castigator si invins. Si nici o solutie general valabila pentru toata lumea. Precum rabinul din banc : "si tu ai dreptate...si tu ai dreptate...si tu ai dreptate" :)

#26
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgushpi, on 06 noiembrie 2018 - 15:04, said:



vezi că ai dreptate... io dacă conduc Ă®n fiece zi suta de km, urăsc să fac așa ceva Ă®n CO!!!

howgh!

Și eu conduc 100km pe zi.

#27
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Ma duc in concediu sa admir parbrizul masinii !?
N-as conduce 100 km / zi in vacanta, decat daca ar fi doar pe autostrada si ar fi imperios necesar sa-i fac.
Decat asa, mai bine AI Posted Image

#28
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008

View Postcristiany, on 07 noiembrie 2018 - 12:03, said:

Ma duc in concediu sa admir parbrizul masinii !?

depinde unde ti-e limitat orizontul! in cazul tau soselele panoramice, pass-urile si optiunea ''discovery'' de la viamichelin sunt total inutile.

#29
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Exista o metoda de vacanta care se cheama roadtrip si poate fi foarte distractiv si instructiv, dar eu nici macar la aia nu ma refer.
Te duci 10 zile intr-o tara si vrei sa vezi 2-3 locuri, poate niste obiective intermediare, si sa faci un tur de tara de 1000km. Mi se pare optim pentru o tara mica.
Sa stau 10 zile intr-un singur loc e prea static pentru mine ai ales ca sint atitea lucururi de vazut/facut.
Am vazut o multime de plaje la viata mea si sa vad o plaja mai mult de 2 ore nu intre pe lista mea de lucruri de facut in vacanta. Cit despre piscine, sa nu aud. Iar hotelul e strict pentru dormit.

Edited by vrajitoruldinoz, 07 November 2018 - 20:57.


#30
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdariuscha, on 07 noiembrie 2018 - 20:17, said:

depinde unde ti-e limitat orizontul! in cazul tau soselele panoramice, pass-urile si optiunea ''discovery'' de la viamichelin sunt total inutile.
Mie imi place sa vad natura live, nu din mersul masinii sau prin geamul ei. Si nici sa fac enshpe escale pe marginea drumului pentru a admira peisajul si pentru a face o fotografie. Asta e, sunt mai de moda veche ...
Daca tu ai alte preferinte, este strict placerea ta si ti-o respect.

#31
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
si mie tot live, ca doar nu discutam despre emisiuni tv sau fotografii.
sunt deschisa la sugestii, asa ca astept variante pt cum m-as putea bucura altfel decat din mersul masinii si cu pauze pe marginea drumului de frumusetile unor tinuturi precum toscana sau provence, de trecatorile alpine, de asa numitele ''scenic routes'' .
mi se pare trist sa nu poti vedea mai departe de stergatoarele parbrizului sau de gardul resortului. iar daca sunt persoane care prefera AI decat sa traverseze cu masina pasul stelvio sau canionul verdon (doar 2 umile exemple), e doar alegerea lor. o respect, dar nu o admir!

#32
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
AI-ul are avantaele lui, in functie de tara pe care o vizitezi. Nu m-ar deranja un AI in Belgia, Olanda, Franta, Germania, chiar si in Anglia daca ti s-a urat cu binele si vrei sa bagi in tine otrava pe care o vand astia pe aici pe post de mancare.
Dar Grecia, Italia, Spania, Portugalia, nici pomeneala. Ai atatea restaurante si taverne de unde sa alegi nu as lua AI nici sa fiu platit.
Scenariu de Grecia: sunt in Creta stau pe langa Chania si ma aventurez pana in Heraklion sau chiar mai departe Ce fac, plec de acolo nu mai tarziu de 16:00 sa ajung in Chania la 17:30 cel tarziu ca altfel pierd masa de seara? Sa fim seriosi.
Sa nu mai pun la socoteala ca o singura data am stat in Grecia la hotel, 11 concedii doar la particulari sau prieteni. Concediul in Grecia facut la o gazda e de 10 ori mai placut decat la hotel - petreceri impreuna, plimbari impreuna, chefuri impreuna. Sau poate am fost noi mai norocosi. Cert este ca dupa 5 concedii in Zante cunosc juma de Alykes; merge sa salutam lumea si sa le spunem ca ne-am intors pac te-au pus la masa. Mdaaa, un AI mai lipsestePosted Image

View Postgushpi, on 02 noiembrie 2018 - 09:38, said:

HMMM... atunci ai grijă că faci parte din minoritate!!!
(vezi cluburi în Tenerife, Ibiza, Mamaia, TOATĂ Valea Prahovei, Izvorul Muntelui acum 30 de ani..., chiar și serile grecești se lasă cu ouzo/whiskey/metaxa, Coasta de azur, Monaco, periferia Londrei hihihihi)



ufff, CO e atunci când NU mai faci aceleași treburi, rutina de zi cu zi dispare, iar tu te răsfeți!!!
chiar dacă nu te lăbărțezi într-un AI, chiar dacă te plimbi prin locuri dragi ție, orice ÎNȚELEG... dar NU pot înțelege cum plimbatul la piață, gătitul și spălatul/curățenia AR PUTEA face parte dintr-un CO!!! Posted Image
Iar dau exemplu Grecia. Ca e Creta sau Zante conditiile sunt aceleasi: apartament cu balcon sau gradina cu vedere la mare. Fac cafeaua cum imi place mie, manac cata miere vreau, prajesc ouale cum imi place mie, etc etc. Ies pe balcon sau in  gradina privesc marea care e ca o oglinda si ma uit ori la Insula Kefalonia (in Zante) sau cum decoleaza avioanele de la baza NATO (Creta). Facem planuri pentru ziua aceaa si decolam. Oh, am uitat: unul dintre noi (conteaza cine a pregatit micul dejun) are de spalat vasele. OHHH, the humanity. Ce tragedie, am pierdut 5 minute de concediu.
Ma bate gandul sa ma kak vartos inainte de a pleca de acasa, sa nu mai consum zilnic 10 minute de concediu cu treburi care, deh, le fac si acasa.

Edited by MagicTouch, 10 November 2018 - 23:01.


#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nici mie nu-mi place sa stau locului si sa manc , beau ca porcul ca sa ma tarasc intr-o camera de hotel .
Prefer sa stau intr-un oras/statiune 1-2 zile apoi la volan 4-500 km , alt oras/statiune 1-2 zile din nou volanit 4-500 km , alt oras ( poate stau 3 zile dar dupa trebuie musai sa plec ca ma plictisesc repede  ... diferite restaurante , oameni diferiti , cam 2 saptamani ( 3 saptamani ) cu totul , asta vara , ca iarna e clar ca stau la un hotel 10-14 zile , unde sunt minim 500 km de partie si dupa ce strabat tot , merg si prin vecinatati ..

Edited by Baxon, 10 November 2018 - 23:15.


#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
...recunosc că grecii nu știu AI...

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
AI nu se potriveste in nici o tara europeana unde nu te poti duce sa faci nimic si serviciile sint foarte scumpe.
Ideea de baza la AI este tari tropicale mai murdare si "necivilizate" unde se creeaza o "insula" de "siguranta" si oamenii muncesc pe mai nimic.

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
adik Adica Turcia?
(locul unde „incivilizații” de otomani hrănesc vacanțele „civilidzaților” de oșteni slavi?)

Edited by Barboso, 13 November 2018 - 13:53.
Editarea cu rosu. Am rugamintea sa nu ne mai agresezi retina.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate