Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

AC facultatea

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 dani.user, on 20 noiembrie 2018 - 13:35, said:

Programarea e ca un mestesug. N-o inveti in facultate (acolo cel mult vezi exemplificate niste treburi banale), o inveti practicand-o dealungul mai multor ani (preferabil intr-un mediu unde primesti si feedback adecvat ca altfel nu vei realiza unde gresesti) si aplicand principiile teoretice din facultate.
Facultatea face totusi o selectie a celor ce pot face informatica eficient, le ridica substantial nivelul, ii invata sistematizatre, le dezvolta niste abilitati, discilplineaza... Fara a contesta ca exista autodidacti fara facultate, care sunt foarte buni programatori, "care au imnvatat informatica practicand-o de-a lungul anilor..." numarul acestora este foarte, foarte mic. Daca facultatile de informatica ar fi inutile, americanii si nemtii ar fi renuntat la ele de mult...
E drept, informatica se poate face si nesistematic, dar cere o durata mai mare.
Exista un mare handicap al celor care, chiar dupa facultate nu au inteles sa abordeze sistematic informatica -"practicand-o de lungul mai multor ani"-, care sunt nesistematici in general. Cu toate acestea, pot fi buni meseriasi.

Am cunoscut o absolventa de engleza, care lucra la o corporatie, specoializata pe engleza in afaceri. Ca sa fie admisa, a dat vreo 5 examene dure, ultimul prin telefon in Elvetia. Probabil ca 70-80% din absolventii de liceu, stapanesc notiuni de engleza minime cu care sa se descurce in Anglia. Pentru ca sa iei cele cinci examene de engleza, ai nevoie de o faultate de profil si munca multa in plus folosind manuale specializate. Iar concurenta nu e mica.

Edited by RomeoM, 21 November 2018 - 09:24.


#74
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
N-am zis sa fie autodidact sau ca facultatea e inutila.

#75
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Eu in momentul de fata invat la matematica.Invat Java( pentru mine ) si lucrez in Unity 3D ( imi place game developmentul ) si fac mini-jocuri in C#.

Edited by RazvanMedicul, 21 November 2018 - 12:03.


#76
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 dani.user, on 20 noiembrie 2018 - 13:35, said:

Programarea e ca un mestesug. N-o inveti in facultate (acolo cel mult vezi exemplificate niste treburi banale), o inveti practicand-o dealungul mai multor ani (preferabil intr-un mediu unde primesti si feedback adecvat ca altfel nu vei realiza unde gresesti) si aplicand principiile teoretice din facultate.

La Fac de informatica din Bucuresti, vin multi absolventi de la Cibernetica, pt a-si insusi "mestesugul inteligentei artificiale" la master.
Multi renunta inainte de sfarstul primului an, in conditiile in care au absolvit licenta cu medii mult mai mari decat cei de la informatica (Universitate).
Cei de la Universitate fac doar un curs de un semestru de inteligenta artificiala la licenta, celelalte materii teoretic neavand legatura cu domeniul. Practica arata invers. Planurile de invatamant explica diferentele.
Convingerea mea este ca  profilul absolventului de informatica licenta (informatica si matematica), il face mai pregatit pt abordarea inteligentei artificiale, decat pe absolventul de licenta de la ASE. Nu merge cu arderea etapelor, istetimi si amatorisme...

Daca vrei sa lucrezi in inteligenta artificiala, trebuie sa-ti selectezi facultatea potrivita la licenta, nu la master. La Facultatea de informatica faci in domeniul inteligentei artificiale mai mult decat "exemplificari de treburi banale".

Edited by RomeoM, 21 November 2018 - 12:52.


#77
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Inteligenta artificiala e un fel de statistica aplicata, o ramura a matematicii. E cam logic sa fie studiata mai bine intr-o facultate cu matematica in nume.

A zis initiatorul ca vrea sa invete/profeseze in domeniul asta? Parca citisem ca vrea programare.

#78
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Repet, eu vreau sa intru la AC iar a doua varianta este informatica iar dupa aceea matematica-informatica.Eu studiez in momentul de fata Java(pentru mine), invat pentru admitere(matematica), am luat 8.20 in vara insa vreau sa retusez toate chestiile pe care le-am gresit si pe care nu le inteleg asa de bine.Iar in timpul ce mai ramane lucrez in Unity3D(folosind C#) la jocuri pentru windows si android.Imi place acest domeniu si nu cred ca strica sa stiu Unity3D,C#,programare orientata pe obiecte, deoarece o pot pune aceasta activitate in CV.

Edited by RazvanMedicul, 22 November 2018 - 01:46.


#79
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 dani.user, on 21 noiembrie 2018 - 20:37, said:

A zis initiatorul ca vrea sa invete/profeseze in domeniul asta? Parca citisem ca vrea programare.
La automatica la master exista specializarea "inteligenta artificiala".
Pozitia 5 din Lista Programelor de Masterat 2018-2020:
http://acs.pub.ro/admitere/masterat/
--http://acs.pub.ro/admitere/masterat/--

 dani.user, on 21 noiembrie 2018 - 20:37, said:

Inteligenta artificiala e un fel de statistica aplicata, o ramura a matematicii. E cam logic sa fie studiata mai bine intr-o facultate cu matematica in nume.
Va respect opinia. O simpla cautare pe wikypedia ne ofera definitiile mai de folosite in ultimii 60 de ani:

Definiția cea mai acceptată a inteligenței artificiale a fost dată de John McCarthy în 1955: “o mașină care se comportă într-un mod care ar putea fi considerat inteligent, dacă ar fi vorba de un om”. Mai amplu, inteligența artificială vizează studiul și designul agenților inteligenți, sisteme care percep mediul înconjurător și maximizează șansele propriului succes prin comportament.

O trăsătură des întâlnită a inteligenței artificiale este că sistemul respectiv este capabil să învețe, cu sau chiar fără ajutoare externe, cu scopul de a se îmbunătăți permanent.
Problemele centrale ale cercetării în AI sunt rațiunea, cunoașterea, planificarea, procesul de învățare, prelucrarea limbajului natural (comunicare), percepția, precum și manipularea obiectelor fizice.

https://ro.wikipedia...
--https://ro.wikipedia.org/wiki/Inteligen%C8%9B%C4%83_artificial%C4%83==

Edited by RomeoM, 22 November 2018 - 16:16.


#80
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 RazvanMedicul, on 22 noiembrie 2018 - 01:45, said:

asa de bine.Iar in timpul ce mai ramane lucrez in Unity3D(folosind C#) la jocuri pentru windows si android.Imi place acest domeniu si nu cred ca strica sa stiu Unity3D,C#,programare orientata pe obiecte, deoarece o pot pune aceasta activitate in CV.
Nu am experienta la grafica pt jocuri, si cu atat mai putin la Unity 3D. O recomandare de ordin general:
Dupa ce inveti bine un limbaj, vei dezvolta aplicatii comerciale ( sa in zicem java ), pe baza unui framework

"Cuvântul englez framework definește, în termeni generali, un ansamblu standardizat de concepte, practici și criterii pentru a se aplica asupra unui tip particular de problematică, ce servește ca referință pentru a propune și rezolva probleme cu conotații similare.
În dezvoltarea de software un framework este o structură conceptuală și reprezintă o arhitectură de software care modelează relațiile generale ale entităților domeniului (site-ului).
Abordează o structură și o metodologie de muncă pe care aplicațiile domeniului web o extind sau utilizează."
https://ro.wikipedia.../wiki/Framework
--https://ro.wikipedia.org/wiki/Framework--
https://promanagemen...ual-studio-moc/
--https://promanagement.ro/cursuri-oficiale-microsoft-visual-studio-moc/--

Practic il gandesti ca pe o biblioteca de obiecte, care iti da o solutie pt o problema cu caracter general, pe care tu o particularizezi in conformitate cu cerintele beneficiarului. Frameworkul iti sporeste productivitatea, pt ca munca este in mare parte facuta, dar te si limiteaza.

Prin anul 2008, la un evenimet Microsoft de promovare a Visual Studio 2008, prezentatorul (MVP) si-a inceput expunerea spunand:
- Va dau doua vesti: una buna si una proasta. Cea buna: incemand cu netframework 3.0, aplicatiile asp.net ( Visual Studio 2008) necesita 40% din durata de dezvoltare a aplicatiilor asp.net dezvoltate cu cu netframework 2.0 ( Visual Studio 2005 ). Cea proasta: nu puteti importa pur si simplu aplicatiile din VS2005, ci trebuie sa le rescrieti de la zero, in Visual Studio 2008.

Daca te uiti la adresa https://en.wikipedia...pring_Framework
--https://en.wikipedia.org/wiki/Spring_Framework-- vei gasi freameworkul Spring din java, cu 6 versiuni, incepand cu 0.9 din 2002 si terminand cu 5.0 din 2017.
Trecerea unei aplicatii din Spring 3.0 in Spring 4.0 necesita rescrierea unor mari parti din cod, si pt modificari e mai bine sa o dezvolti tot in 3.0, datorita diferentelor dintre cele doua versiuni.

Cand aloci resurse mari intr-o tehnologie (Unity3D) e bine sa fii sigur ca investesti in ceva de actualitate, si de viitor, si care va fi valabil cat de cat si atunci cand vei termina facultatea, in coditiile in care viteza de schimbare a tehnologiilor este foarte mare. Cand esti student, elev, inveti in primul rand, ceea ce stii ca nu se schimba, sau de schimba foarte greu.

Lucrurile generale, abstrace, stabile in timp le inveti la facultate. Exemplificarile pe tehnologii comerciale la zi nu sunt multe. Pentru asimilarea unei tehnologii la zi, exista cursuri ultra-specializate, la care poate participa oricine, dar pe bani foarte multi, la standarte si certrificari americane.
https://promanagemen...suri-microsoft/
--https://promanagement.ro/cursuri-microsoft/--

PS Incepand cu versiunea 9, java va fi pe bani, si se de asteptat, ca in timp, sa apara tot felul de incompatibilitati cu versiounile gratuite dupa model Microsoft.

Edited by RomeoM, 23 November 2018 - 20:41.


#81
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 RomeoM, on 23 noiembrie 2018 - 20:13, said:

PS Incepand cu versiunea 9, java va fi pe bani, si se de asteptat, ca in timp, sa apara tot felul de incompatibilitati cu versiounile gratuite
Versiunea Oracle ramane free pentru dezvoltare, teste si alte lucruri dar nu pentru productie. Adica difera modul de licentiere la utilizatorul final, produsul e acelasi.
Varianta OpenJDK are o mica diferenta, documentata, neesentiala, azi.

Edited by neagu_laurentiu, 23 November 2018 - 20:42.


#82
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Sa inteleg: daca fac o aplicatie pentru android in Java, nu o pot vinde pe google play ?

#83
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Ba poti. Oricum Android foloseste o mica parte din platforma Java dezvoltata de Oracle, pentru compilator exista si varianta free care va fi inclusa in Android Studio.

Edited by neagu_laurentiu, 24 November 2018 - 11:28.


#84
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Salut, are cineva culegerea de probleme pentru admitere UTCN( daca se poate am nevoie de cea din 2016) sa aibe testele ce s-au dat de prin 2009 pana in 2016( am nevoie sa le fac + sa ma verific).

#85
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 dani.user, on 29 octombrie 2018 - 19:26, said:

Mii de programatori lucreaza in Ro pentru firme mari, straine.

Apoi cu ce-i asa stralucita Europa din punctul asta de vedere? Sa ajungi sa castigi usor mai mult decat un muncitor necalificat si/sau sa cauti parteneri de locuit pentru a mai strange un ban?
E stralucita ca nu mai trebuie sa decartezi zeci de mii sa te duci in vest la copilul pt o operatie, dupa ce tu iti faci iluzia ca esti asigurat. Iti f*ti, asa, zeci de mii de euro, ani din viata. - https://www.bzi.ro/m...picioare-657155

E starlucita din cauza ca nu mai stai cu anii la cadastru sa iti faci o casa, ca nu mai stai la autorizatii pt curent -

E stralucita ca poti sa circuli pe autostrazi, chiar daca stai in localitati cu 300.000 de locuitori. Nu vei fi intampinat de pitici de gradina ca la marginea Bucurestiului, pe centura.

E stralucita ca nu mai faci frigul in statii la -15 grade sau nu mai transpiri ca porcul in statii la 35, injurand la pereti sau scriind in gol la primarie.

E stalucita ca nu mai vezi hoti la tot pasul.

Mai continui?

Da, OK, nu strangi bani prea multi, poate in Romania strangi cam la fel sau poate putin mai multi, insa nu cred, mai ales daca esti in cuplu. Tot ai un 3000, poate 4000 de euro pe luna. Pe luna mai mult de 7-1000 de euro nu cheltui, chiar in orase maricele.

Macar ca experienta.

Nu in ultimul rand, gradul de sofisticare a joburilor e mai mare.

 YourFan, on 30 octombrie 2018 - 00:12, said:

Ce probleme?
Probleme cu sanatatea ta, ale altora (copii), procese cu vecini, cu altii. Orice are lagtura cu statul este potential problematic. Si nu se rezolva totdeauna cu bani, Cine crede ca sistemuld e sanatate medical privat romanesc concureaza cu cel din vest, este naiv sau necunoscator.

Sau voi credeti ca viata va decurge cal 25 de ani, cand totul e frumos si zici: ce, dom'le, si de acas' am Visual Studio, ce mare chestie? Ce dom'le, am masina etc. Ia sa faci tu o hernie e disc, sa ai nevoie de carje si asistente medicala, fizioterapie, sa vezi ce te trezesti la realitate... Si stati ca n-ati vazut tot, sa vedem ce va mai fi in politica, sa vedem cum va trece Romania peste un cutremur serios, sa vedem in cat timp repara mii de blocuri etc etc etc

Dar ercunosc ca pe acolo prin nordul Bucurestiului, orasul arata bine (fara de restul), sau pe la o pensiune etc. Daca ai prins ceva bun si ti-ai facut o casa, uncolectiv de prieteni, nu e rau.

Edited by aaaa4567, 23 December 2018 - 19:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate