Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

AC facultatea

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Salut, anul viitor voi da la automatică și calculatoare Cluj deoarece vreau Sa învăț atât software cât și hardware.Momentan stau 1 an acasă(nu am luat bacul in acest an) si vreau sa ma ocup de admitere si de programare.Aș vrea sa ma ocup de programare Java, să aprofundez limbajul Java însă din ce am citi pe internet la această facultate nu se pune accentul pe Java.Imi puteti spune cei care sunteti studenți sau care ati terminat acesta facultate ce pot sa învăț...? Stiu C++ la nivel de consola + algoritmică.Insa nu stiu pe ce sa ma axez in principal...

#2
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
La ce n-ai luat bacul?

#3
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
În primul rând axează-te anul ăsta pe luat bacul, ăla de la anul.
Apoi, mai vezi tu, se pot întâmpla multe într-un an. Poate o să îți dai seama că de fapt programarea nu e de tine.

Ca idee, nu are mare importanță pe ce tehnologie te axezi acum. Dacă chiar ești decis, pune întâi bine bazele informaticii, apoi înveți ce limbaj vrei tu, toate sunt plătite bine în momentul de față (presupun că de asta ai întrebat).

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostRazvanMedicul, on 29 octombrie 2018 - 18:26, said:

vreau Sa învăț atât software cât și hardware
Stii sigur ce vrei?

View PostRazvanMedicul, on 29 octombrie 2018 - 18:26, said:

la această facultate nu se pune accentul pe Java
Limbajul, la acest nivel, nici nu conteaza. Ai nevoie de unul (ma rog, mai multe) sa exemplifici conceptele, nu faci facultate pentru un limbaj (gandeste-te ca in productie tot ai sa schimbi limbajele si ce faci, alta facultate?!)

Dar pentru linistea ta, poftim Java la ei: https://ac.utcluj.ro...r orient ob.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2018 - 18:38.


#5
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Daca stii si esti dispus la efort, da mai bine in afara. Facultatile din tara merg pe principiul industriei din vremuri apuse. Mult, prost si fara rost. Daca nu ai nervi tari sa inghiti prostii, DON'T. Mai bine te duci in afara pe ceva mediu calificat (tehnician, retelistica etc) si vezi acolo ce e de facut. Nu te lua dupa altii ca "si Romania e ceva in IT" ca astea sunt prostii. In materie de IT:

Romania <<< Europa <<<<<<<<<< SUA


Atragem prin forta de munca ieftina si de calitate satisfacatoare, dar atat. Firmele mari au doar centre de suport la noi.

Si nu te lasa atras de salariile mari d ela noi, ca vei da bani de nu te vezi pe la 35-40 de ani pe sanatate sau alte chestiin la care tu acum ca tanar nu te gandesti. Trust me ;) Plus de asta, nu se stie pe unde se mai relocheaza industria in 10-20 de ani.

Edited by aaaa4567, 29 October 2018 - 19:10.


#6
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Am luat bacul dragul meu cu 9.65 in 2015 însă unii trebuie sa muncească sa se întrețină

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaaaa4567, on 29 octombrie 2018 - 19:06, said:

Nu te lua dupa altii ca "si Romania e ceva in IT" ca astea sunt prostii. In materie de IT:

Romania <<< Europa <<<<<<<<<< SUA

Atragem prin forta de munca ieftina si de calitate satisfacatoare, dar atat. Firmele mari au doar centre de suport la noi.

Mii de programatori lucreaza in Ro pentru firme mari, straine.

Apoi cu ce-i asa stralucita Europa din punctul asta de vedere? Sa ajungi sa castigi usor mai mult decat un muncitor necalificat si/sau sa cauti parteneri de locuit pentru a mai strange un ban?

#8
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Problema sta in felul urmator: bacul l-am luat acum 3 ani iar din motive financiare nu am putut merge la facultate( voiam tot la AC ).Timp de 2 ani am lucrat pe comunitate(sofer 3.5 t) si acum am in cont mai multi bani pusi pentru facultatea de anul viitor.Am dat si anul acesta admitere la politehnica(Cluj) si am luat in examen 8.20 si am intrat la ETTI, nu am vrut sa merg acolo si incerc la anul iara la AC, la AC a fost 8,40 si ceva ultima medie.Deci nu sunt un om care trebuie sa ia de la inceput matematica, o stiu destul de bine si mai trebuie sa muncesc sa iau mai mult pentru a intra.Mereu mi-a placut calculatoarele si tot ce tine de ele(de la placi de baza pana la procesoare si placi video) imi place si vreau sa vad cum se creeaza acestea + ca imi place si programarea WEB(stiu html, css, php) insa in general sunt pasionat de tot ce tine de IT, de la gaming pana la placi video si procesoare.Insa in acest an pe care il stau vreau( pe langa pregatirea la matematica ) sa invat un limbaj de programare calumea( vreau sa invat programare orientata pe obiecte calumea ).Vreau cand ajung in facultate sa am o baza destul de buna in programare, insa nu stiu cu ce limbaj sa incep si ce sa fac, de aceea am nevoie de o indrumare.

Edited by RazvanMedicul, 29 October 2018 - 19:55.


#9
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

View Postaaaa4567, on 29 octombrie 2018 - 19:06, said:

Atragem prin forta de munca ieftina si de calitate satisfacatoare, dar atat. Firmele mari au doar centre de suport la noi.

In momentul asta sunt in Bucuresti, intr-o firma mare din SUA, si nu fac suport, fac programare. Si nu e singura firma mare din Bucuresti unde se face programare. IBM, Oracle, Adobe, Autodesk, acum si Amazon. Probabil mai sunt si altele
Exista si segmentul asta, de munca (relativ) ieftina si calitate ok, dar nu toata lumea e asa. Deja salariile din IT sunt comparabile cu anumite tari occidentale, si unii dintre noi ofera calitate mai mult decat "satifacatoare". Munca ieftina e in India.

#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostRazvanMedicul, on 29 octombrie 2018 - 19:53, said:

Problema sta in felul urmator: bacul l-am luat acum 3 ani iar din motive financiare nu am putut merge la facultate( voiam tot la AC ).Timp de 2 ani am lucrat pe comunitate(sofer 3.5 t) si acum am in cont mai multi bani pusi pentru facultatea de anul viitor.Am dat si anul acesta admitere la politehnica(Cluj) si am luat in examen 8.20 si am intrat la ETTI, nu am vrut sa merg acolo si incerc la anul iara la AC, la AC a fost 8,40 si ceva ultima medie.Deci nu sunt un om care trebuie sa ia de la inceput matematica, o stiu destul de bine si mai trebuie sa muncesc sa iau mai mult pentru a intra.Mereu mi-a placut calculatoarele si tot ce tine de ele(de la placi de baza pana la procesoare si placi video) imi place si vreau sa vad cum se creeaza acestea + ca imi place si programarea WEB(stiu html, css, php) insa in general sunt pasionat de tot ce tine de IT, de la gaming pana la placi video si procesoare.Insa in acest an pe care il stau vreau( pe langa pregatirea la matematica ) sa invat un limbaj de programare calumea( vreau sa invat programare orientata pe obiecte calumea ).Vreau cand ajung in facultate sa am o baza destul de buna in programare, insa nu stiu cu ce limbaj sa incep si ce sa fac, de aceea am nevoie de o indrumare.

Daca vrei sa te faci programator de la ETTI puteai fara probleme. Sau, alternativ, dupa un an puteai ori sa te transferi ori sa dai din nou examenul si sa iti echivalezi cursurile deja facute.
Un an pierdut de florile marului mi se pare cam mult.

#11
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Da, probabil ca am gresit ca nu am stat.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Programator poti sa te faci si din postura de absolvent litere sau fara nici o diploma. Da' sa tragi cea si pe urma hais, nu-i o solutie.
Iar pierdut nu-i inca. Insa nu astepta ca doar cursurile sa te invete, ia-o singur de pe acum.

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2018 - 20:54.


#13
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Da da, insa din experienta dumneavostra ce ar trebui sa fac acum ? Cu ce sa incep, pe ce sa ma axez pentru ca in facultate sa imi fie mai bine ?

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Programa de liceu, in primul an la facultate o vrei relua si aprofunda insa pe repede inainte iar acum poti sa o pitrocesti in liniste.

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2018 - 21:45.


#15
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

View PostRazvanMedicul, on 29 octombrie 2018 - 18:26, said:

Momentan stau 1 an acasă(nu am luat bacul in acest an) si vreau sa ma ocup de admitere si de programare.

View PostRazvanMedicul, on 29 octombrie 2018 - 19:18, said:

Am luat bacul dragul meu cu 9.65 in 2015 însă unii trebuie sa muncească sa se întrețină

Mai greu cu expunerea ideilor...

Invata foarte bine C++. Restul e can-can.

#16
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Am gresit initial, am vrut sa zic ca am luat bacu in 2015 insa nu am mers niciunde...

#17
RazvanMedicul

RazvanMedicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.09.2018
Oscilez intre java si C++

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru? Un programator va trebui sa lucreze cu mai multe instrumente, totul e sa le foloseasca optim. Un sofer profesionist nu merge cu orice masina? Un fotbalist nu joaca si la clubul advers? Aici nu-i religie, trebuie sa fii peste maruntisurile astea.

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2018 - 22:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate