Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

IBM va cumpăra RedHat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Se pare că IBM va cumpăra RedHat cu vreo 34 miliarde de dolari. Ce credeți că se va întâmpla cu RHEL/Fedora?

https://www.theverge...oftware-company

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Cu banii aia ar putea investi in o noua distributie....si  in niste afaceri care sa sustina mai departe softurile open source cu fonduri...eu asta as face, as incerca sa asigur continuitatea proiectelor open source si asta la un nivel calitativ ...
Vb de actualii detinatori redhat

Edited by karax, 29 October 2018 - 08:31.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In mod normal cand vinzi o afacere te obligi sa nu deschizi o afacere identica in urmatorii x ani  
    Redhat nu o sa mai fie opensouce. Prostii care au investit timp si bani ca sa dezvolte soft pe Redhat se vor adapta la alta distributie sau vor trebui sa plateasca.

#4
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Mi se pare normal, de bun simt sa continue politica Red Hat, s-a dovedit profitabila.

View Postcspot, on 29 octombrie 2018 - 08:54, said:

In mod normal cand vinzi o afacere te obligi sa nu deschizi o afacere identica in urmatorii x ani  
Redhat nu o sa mai fie opensouce. Prostii care au investit timp si bani ca sa dezvolte soft pe Redhat se vor adapta la alta distributie sau vor trebui sa plateasca.
CentOS... Posted Image
IBM nu e interesata de distributia in sine!

Edited by shogun1, 29 October 2018 - 09:00.


#5
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
RedHat are niște soluții pe partea de cloud, presupun că acestea sunt motivul principal. Nu știu dacă achiziția are legătură cu munca (RedHat) recentă pe partea de compute pentru driverul open source nouveau; compute-ul este important pentru HPC. Arhitectura POWER s-ar putea să fie suportată mai bine pe Fedora/RHEL de acum înainte.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttavitu, on 29 octombrie 2018 - 09:11, said:

RedHat are niște soluții pe partea de cloud, presupun că acestea sunt motivul principal.

Da, incearca sa se tina dupa Amazon si Microsoft.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMr_nobody_, on 29 octombrie 2018 - 08:24, said:

Ce credeți că se va întâmpla cu RHEL/Fedora?
In open source nu prea conteaza. Intotdeauna se va gasi altu' sa duca mai departe ideea daca anteriorul da alte semne.

View Postcspot, on 29 octombrie 2018 - 08:54, said:

Redhat nu o sa mai fie opensouce.
Care din solutii nu va mai fi?

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2018 - 09:43.


#8
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018
Pai in cazul acesta sa inteleg ca IBM va renunta la propria versiune de Unix (AIX) ?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Cam renuntasera deja, de cand imping Linux la inaintare.

#10
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018
Ma mir...acum toate platformele livrate de IBM vin instalate cu IBM LinuxONE...ma mir ca vor sa cumpere Red Hat.
https://www.ibm.com/...ucture/linuxone

#11
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postalin---, on 29 octombrie 2018 - 10:24, said:

Ma mir...acum toate platformele livrate de IBM vin instalate cu IBM LinuxONE...ma mir ca vor sa cumpere Red Hat.
https://www.ibm.com/...ucture/linuxone
Au cumpărat RedHat pentru cloud, îi doare în cot de distribuția Linux.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalin---, on 29 octombrie 2018 - 10:24, said:

Ma mir...acum toate platformele livrate de IBM vin instalate cu IBM LinuxONE...ma mir ca vor sa cumpere Red Hat.
Lasa cine se ocupa de dulap, vezi cine ruleaza pentru client: https://www.ibm.com/.../specifications

La fel cu Power Systems, suporta AIX si Linux, ghici pe cine prefera clientii? Linux, AIX nu-i atat de popular.

View PostMr_nobody_, on 29 octombrie 2018 - 10:34, said:

Au cumpărat RedHat pentru cloud, îi doare în cot de distribuția Linux.
Vine tranzactia cu un nr. de clienti platitori, nu-s de aruncat.

Edited by neagu_laurentiu, 29 October 2018 - 10:56.


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
OMFG!

Nu văd să aibă RH un viitor strălucit. Și cum Feodra și CentOS sunt în bătătura RH ...dammit!

Parcă văd ceva acțiuni retarde contra open-source, a la Oracle style, din partea IBM.

#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
E ciudata miscarea, IBM e firma de 115 miliarde venituri anuale si a cumparat pe Red Hat cu venituri de 3 mild/an pentru 34 miliarde. A platit in plus fata de actiunile actuale Redhat cam 60% in plus fata de pretul zile. La nivelul asta cred eu ca o corporatie cumpara alta corporatie pentru potentialul de crestere si eu nu vad cum ii poate creste Redhat prea mult pe IBM.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postfilipxxx, on 29 octombrie 2018 - 15:37, said:

E ciudata miscarea, IBM e firma de 115 miliarde venituri anuale si a cumparat pe Red Hat cu venituri de 3 mild/an pentru 34 miliarde. A platit in plus fata de actiunile actuale Redhat cam 60% in plus fata de pretul zile. La nivelul asta cred eu ca o corporatie cumpara alta corporatie pentru potentialul de crestere si eu nu vad cum ii poate creste Redhat prea mult pe IBM.
IBM se mută din zona de hardware în zona de servicii IT. Mutatul ăsta durează de mulți ani, dinainte de a ieși din piața de PC și laptopuri.
Probabil că RedHat le oferă un portofoliu de servicii și clienți. Probabil că completează alte oferte ale lor.
Redhat a scos banii din servicii, exact la fel cum vrea și IBM să facă de acum înainte, deci mi se pare foarte logică achiziția.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postshiva, on 29 octombrie 2018 - 13:50, said:

OMFG!

Nu văd să aibă RH un viitor strălucit. Și cum Feodra și CentOS sunt în bătătura RH ...dammit!

Parcă văd ceva acțiuni retarde contra open-source, a la Oracle style, din partea IBM.
IBM nu pare la fel de nociv pentru open-source ca Oracle.

Pe IBM il vad mai degraba mergand pe unde il duce curentul, si culegand fructele care se ivesc.

Vor avea si oferte pentru companii, si vor incerca sa atraga companiile in acel sistem cu plata, dar per total, vor lasa open-source in pace.

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cred ca ai dreptate, IBM nu traieste din licentiere ca Oracle (sau cel putin asa era acum niste ani), Red Hat nu era competitia directa. Ma gandesc de exemplu la o implementare Jboss versus Websphere care ar fi de departe concurenti, solutia lui RH era de cel putin 10 ori mai ieftina pe licentiere si suport. :) Practic erau piete diferite pe care IBM le poate adresa acum de aceea nu cred ca va omori prea multe lucruri opensource, ci eventual sa bage consultanta la pachet cu opensource. Multe corporatii cocheteaza cu ideea de open source, dar totusi vor pe cineva pe care sa dea vina in caz ca nu merge treaba. E greu ca directorii platiti cu un purcoi de bani sa ii lase pe developeri sa aleaga ce vor ei de capul lor, pentru ca daca ceva scapa de sub control ei preiau vina. Ai o firma mare de consultanta, o dai pe ei si poate scapi fara sa te dea afara pentru esec dar vei fi promovat pentru reusita. :)

#18
Setty

Setty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.04.2018
Da, în speranța unei declarații asupra lor că nu vor împiedica dezvoltarea Fedora sau CentOS.Mă întreb dacă IBM dorește să-și folosească operațiile de cloud în Red Hat

Edited by Setty, 21 April 2019 - 11:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate