Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Prescriere de anticonceptionale

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu sunt foarte sigura dar cred ca scrie si ca in primele doua saptamani de la inceperea tratamentului se foloseste in paralel si alta metoda de contraceptie, de-aia nici nu m-am gandit la varianta asta. Oricum protectie exista daca incepe din prima zi a ciclului, asa ca eu as scoate din discutie postinorul.

cred ca aveam pana acum douazeci de copii la cate pastile am uitat sa inghit la timp...

 aaalexandraaa, on Aug 4 2008, 22:23, said:

E prima data cand mi se intampla asa ceva, se pare ca intr-o zi am luat doua pastile. Cum am reusit habar nu am, oricum fara indoiala asta s-a intamplat, pentru ca sunt cu o zi in avans, si intotdeauna sunt foarte atenta cand iau prima pastila dintr-o folie sa corespunda ziua saptamanii.  Imi imaginez ca nu se pune problema protectiei pentru ca nu am sarit peste o pastila, ci am luat doua intr-o zi. De asemenea imi imaginez ca menstruatia va veni cu o zi mai devreme intrucat voi termina folia cu o zi mai devreme. Pot exista ceva efecte negative din cauza neatentiei mele? E ceva ce ar trebui sa fac? Iau microgynon. Multumesc anticipat
stai linistita, nu se intampla nimic. O sa vina cu o zi mai devreme si gata, fara alte probleme. Pauza tot de 7 zile o faci (adica iei pastilele maro si apoi incepi folie noua)

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ada, si eu cate uitam cu triregolul...dar parca la astea noi mi-e mai frica...la ce scrie in prospecte!

#39
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 aaalexandraaa, on Aug 4 2008, 22:23, said:

E prima data cand mi se intampla asa ceva, se pare ca intr-o zi am luat doua pastile. Cum am reusit habar nu am, oricum fara indoiala asta s-a intamplat, pentru ca sunt cu o zi in avans, si intotdeauna sunt foarte atenta cand iau prima pastila dintr-o folie sa corespunda ziua saptamanii.  Imi imaginez ca nu se pune problema protectiei pentru ca nu am sarit peste o pastila, ci am luat doua intr-o zi. De asemenea imi imaginez ca menstruatia va veni cu o zi mai devreme intrucat voi termina folia cu o zi mai devreme. Pot exista ceva efecte negative din cauza neatentiei mele? E ceva ce ar trebui sa fac? Iau microgynon. Multumesc anticipat

cu protectia nu cred ca va fi o problema, asa cum spui si tu, pentru ca ai luat in plus, nu in minus. in prospectul la logest de exemplu, scrie ca daca ai luat mai multe pastile odata poti sangerari vaginale. Cum in cazul tau e vorba doar de 2 pastile si nu un pachet intreg odata, chiar nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.

E ca si cand sa zicem ca le-ai fi uitat intr-o seara si ai fi luat doua in aceeasi zi (pe cea uitata si pe cea cuvenita). Daca elimini problema protectiei care ar exista intr-un asemenea caz si care la tine nu se aplica, practic nu ai alte efecte adverse.

#40
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
In prospect din pacate nu m-am putut uita pentru ca l-am aruncat ..... (l-am citit cu atentie de vreo 2 ori cand am inceput tratamentul si nu mi-am imaginat ca or sa mai apara intrebari :P )

Multumesc pentru raspunsuri, oricum m-am linistit

#41
CyberCore

CyberCore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 29.07.2007
As dori si eu sa aflu o mica informatie ... nu stiu daca am postat bine aici ( sper sa nu supar vre-un modelator sau ceva de genu )

As vrea sa incep sa iau marvelon dar mi sa dus prima zi de ciclu ... mai are efect daca il iau din a 2 zi de ciclu si dupaia il iau corect (adica la ora fixa si in fiecare zi) sau trebuie sa mai astept alta luna pt un nou ciclu si sa incep de atunci din prima zi ? Si daca pot sa iau din a 2 zi de ciclu cum le iau ... arunc prima pastila si incep cu a doua sau le iau normal si nu arunc nici una (adica sa merg ca si cum a doua zi ar fi prima) ?

Va rog frumos sa-mi raspundeti :) sunt un pic "grabita" pt ca zilele trec si nu prea as vrea sa mai astept inca o luna ... :| Va multumesc si o zi/seara placuta in continuare.

Edited by adadoi, 18 August 2008 - 14:37.


#42
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
poti incepe oricand, intre zilele 2 si 5 ale ciclului menstrual, dar va trebui sa folosesti o metoda suplimentara de protectie pentru primele doua saptamani. Incepi cu prima si iei toate cele 21 de pastile.

#43
raluBebe

raluBebe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2008

 adrianatoma, on Jul 27 2008, 19:04, said:

de ce faci pauza la juma de an? eu iau logest de aproape 6 ani si mereu am facut pauza la un an. scrie ceva depsre pauza in prospect? ca la logest nu... :huh:
on: inainte de a incepe sa iau pastile tin minte ca mi-am facut cateva analize uzuale: fier, calciu etc, transaminaza, hemoglobina...si in fiecare an cand faceam pauza, faceam si analizele uzuale. acum le fac oricum anual in martie, indiferent ca fac pauza atunci sau nu.

Imi poti recomanda un endocrinolog in Bucuresti? am vazut ca tie ti le-a prescris endocrinologul...
As vrea sa incep sa iau si eu anticonceptionale, dar mi-e teama ca in romania nu se trateaza cu interes problema analizelor inaintea prescrierii pilulelor si nu stiu ce sa fac, am tot amanat fiindca am intrebat la planning si diversi ginecologi si toti au raspuns diferit.
Mi-as face si 100 de analize  :D  numai sa stiu ca voi primi pilulele adecvate corpului meu.
Am auzit de analize ca: urina, sange, hormoni, papanicolau, secretie vaginala, ficat, mamografie, tiroida...
Unde sa merg intai? La endocrinolog sau la ginecolog?

Sunt fumatoare, am menstruatie ce apare la interval de 28-33 zile, ficatul ma cam supara cand sunt foarte obosita, sanii ma dor putin inainte de menstruatie, dar in trecut am avut ceva neplaceri -   ma durea sanul drept mai tot timpul si simteam ca o umflatura sub bratul drept, am facut o mamografie si mi-au spus ca sunt predispusa la mastoza chistica (factor genetic -si mama are, factor hormonal- exces de progesteron, dar nu mi-au facut analize hormonale)... :huh:

Sunt complet derutata, pls helppp !!! :worthy:
Multumesc!


Scuze ca am folosit mai devreme "pls"  :confuzzled:  Mea culpa, nu am observat din timp ca e interzis...

Va rog mult, cum puteti sa ma ajutati fiecare, sunt intr-o mare dilema. Stiti ginecologi buni in Bucuresti?

#44
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
mie mi le-a prescris doctorita ginecolog la care mergeam in acea perioada. era medic de ginecologie infantila, lucra numai cu copii si tineri si prin medicul de familie am ajuns si eu la ea, eu avand atunci vreo 18-19 ani. poate datorita specializarii ei a fost mai atenta...stiu si eu a medicii in general nu sunt asa de scrupulosi cand vine vb de analize la recomandat contraceptive.

eu ti-as recomanda totusi sa ti le faci, poate chiar inainte sa mergi la un medic si sa i le bagi sub nas in timp ce ii expui probleme...
de recomandat nu stiu pe cine sa-ti recomand, eu in prezent merg la doamne doctor Craciun la CMU.

La endocrinolog nu am mers si nici nu cred ca este obligatorie vizita, atata timp cat nu ai probleme care sa influenteze tratamentul. In schimb, e bine sa informezi medicul de probleme tale hormonale. e ff important...si sa fii foarte precauta in primele luni.

#45
claudia_

claudia_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2009
Buna seara! Am si eu o problema si nu prea stiu care ar fi procedura in acest caz. Eu iau Karissa, de aproape doi ani. Trebuia sa incep o folie noua, insa am omis doua pastile. Nu le-am mai luat si am inceput, practic, cu a treia. Stiu ca e necesar ca timp de o saptamana sa folosesc metode suplimentare de protectie, ceea ce am si facut, numai ca prezervativul s-a rupt. Nu stiu daca e cazul sa iau Postinor si daca ar interfera in vreun fel cu pilulele, sau daca ar avea vreun efect. Pana acum am luat doua pastile si sunt in ziua 8 a ciclului, care din cate stiu eu nu este in perioada fertila. Va rog sa-mi raspundeti daca aveti idee, pentru ca orele trec repede....

#46
deea3

deea3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2009
am si eu o intrebare....se dau anticonceptionale fara reteta de la ginecolog? :confuzzled:

#47
dracushorul

dracushorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 07.08.2003
pai hai sa o luam logic:

de ce iti da reteta doctorul ginecolog?

#48
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
De la farmacie, da , se dau...
totusi, pt. binele tau ar trebui sa treci impreuna cu prietenul pe la cabinetul de family planning...e confidential si nu o sa fie sunati parintii tai acasa ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate