Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Prescriere de anticonceptionale

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
si vrajeala care-i? era cabinet de planning, sau pur si simplu ginecologie? nu inteleg ce-ai vrut sa zici.

#20
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Eu luam deja anticonceptionale si fiindca am auzit ca se dau si gratis la Spitalul Studentesc m-am dus, hop si io. Si cand i-am zis d-ne dr ce iau in prezent mi-a spus ca nu mi-ar recomanda sa le schimb, pentru ca sunt mult mai bune pe termen lung decat ce dau ei acolo.
Mi-a mai spus ca chestia asta cu anticonceptionalele gratis e pentru eleve/studente  care nu isi pot justifica baniii fata de parinti, si eu daca voi vrea intr-o zi sa am copii mai bine as continua cu ce luam inainte.
Mie primele anticonceptionale mi le prescrisese un endocrinolog.

#21
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postrox, on Jun 13 2006, 21:14, said:

vrajeala pamantului. jeanine-ul nici nu costa 300.000 si nici nu mi l-am luat de la planning. :confuzzled:  "
buna ziua, bla-bla-bla"
"da, cum sa nu, sunteti studenta?"
"da"
"foarte bine, o sa va prescriem ceva ce a mers foarte bine si cred ca o sa mearga foarte bine si la dumneavoastra, costa 300.000 aveti aici cartea mea de vizita, daca aveti probleme mai treceti pe aici sa vedem ce e"
spitalul universitar de urgenta bucuresti :death:
pai heeei numai unele se dau gratis. nu mai stiu care...marvelon bla bla

#22
AnaxoR

AnaxoR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.12.2006
am si eu o intrebare.de 3 luni iau anticonceptionale.ginecologul meu mi-a prescri yasmin si asta am luat.dupa o luna insa nu am avut timp sa merg la farmacie sa-mi iau si am rugat o prietena iar farmacista in loc de yasmin i-a dat jeanine.m-am tot gandit daca e sau nu bine sa le iau si....le-am luat.acum continui cu jeanine insa intrebarea mea e: am facut bine ca le-am schimbat? si jeanine e sau nu un anticonceptional bun?yasmin ar fi fost mai bun?

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostAnaxoR, on May 11 2007, 01:34, said:

am si eu o intrebare.de 3 luni iau anticonceptionale.ginecologul meu mi-a prescri yasmin si asta am luat.dupa o luna insa nu am avut timp sa merg la farmacie sa-mi iau si am rugat o prietena iar farmacista in loc de yasmin i-a dat jeanine.m-am tot gandit daca e sau nu bine sa le iau si....le-am luat.acum continui cu jeanine insa intrebarea mea e: am facut bine ca le-am schimbat? si jeanine e sau nu un anticonceptional bun?yasmin ar fi fost mai bun?
  ma, eu cred ca voi cautati cu tot dinadinsul farmacisti tampiti. Daca gasiti unul care va cere reteta, mergeti tot la ala, ca uite ce se intampla!
  Si ca sa-ti raspund la intrebare: nu sunt exact la fel ca si compozitie, dar sunt la fel de bune. Majoritatea anticonceptionalelor contin doua tipuri de hormoni: un estradiol (etiniestradiol, in cazul yasmin si jeanine, in aceeasi concentratie, de data asta), si un progestativ (yasmin are drospirenon si jeanine are dienogest). Ambele sunt de generatie noua, ultimul racnet care va sa zica, la fel de bune, aceeasi clasa de substante, dar nu fix si exact la fel. Nu-i o tragedie ca le-ai schimbat, dar data viitoare du-te cu reteta, sau macar cu cutia veche, si nu mai face rocada. In principiu, cand schimbi anticonceptionalele, cel putin doua saptamani trebuie sa folosesti alte metode de contraceptie ca sa nu ai surprize. Deci daca acum iei jeanine, ia si luna viitoare tot astea. Sa mai zic ca ar fi bine sa iei legatura cu medicul? Macar un telefon!

#24
sweetyangel

sweetyangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2008
buna ziua...eu iau anticonceptionale diane 35 de 3 luni...si sincera sa fiu le folosesc ca, contraceptive si pt k am auzit k ajuta la marirea sanilor.este adevarat ca jasmine maresc mult mai repede si mai mult sanii?ca sa obtin un rezultat mai bun la ceea ce imi doresc trebuie sa iau jasmine?este vreo prolema daca incepand d luna aceasta o sa le schimb?

Edited by adadoi, 21 July 2008 - 16:52.


#25
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu e adevărat, și dacă le schimbi trebuie să folosești altă metodă contraceptivă vreo două săptămâni. În plus, dacă le întrerupi s-a dus naibii toată mărirea aia a sânilor. Ce nu pot eu să înțeleg de unde vă vin ideile astea cu schimbatul, și ce vă face să credeți că vă puteți juca cu organismul vostru de-a "ce să mai bag în el" fară pic de emoții.

#26
sweetyangel

sweetyangel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.07.2008
da.am inteles.nu o sa le mai schimb.deci diane sunt la fel de bune ca si yasmin in procesul de marire a sanilor?si cam in cat timp se produce marirea?si dupa cat timp trebuie sa fac pauza?multumesc mult pt raspuns.imi este de mare ajutor

#27
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
marirea aia a sinilor e efect secundar si nu se produce la toata lumea. mai mult, nici nu e permanenta, nefiind o crestere propriu-zisa ci doar o stare de tensiune ( asociata sau nu cu durere) care dispare la un moment dat. deci daca iei anticonceptionale ca sa-ti creasca sinii poti sa le arunci la cos si sa incepi sa te freci cu ierburi, ca efectul s-ar putea sa fie acelasi.

#28
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
mai eu nici nu m-am ingrasat, nici nu mi-au crescut sanii nici nimic. asa ca depinde de fiecare si de anticonceptionale.

#29
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Eu iau microgynon de 2 ani. Nu m-am ingrasat de la ele si nici alte schimbari semnificative nu s-au produs, in afara de scurtarea menstruatiei si disparitia durerilor menstruale. Am respectat pauzele de o luna la juma de an - scrie si pe prospect si mi-a spus si doctorita sa le fac, nu stiu de ce cred anumite persoane ca este o prostie. Poate o fi o prostie pentru cei care uita sa foloseasca alte metode contraceptiva in lunile de pauza

#30
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postaaalexandraaa, on Jul 27 2008, 16:35, said:

Eu iau microgynon de 2 ani. Nu m-am ingrasat de la ele si nici alte schimbari semnificative nu s-au produs, in afara de scurtarea menstruatiei si disparitia durerilor menstruale. Am respectat pauzele de o luna la juma de an - scrie si pe prospect si mi-a spus si doctorita sa le fac, nu stiu de ce cred anumite persoane ca este o prostie. Poate o fi o prostie pentru cei care uita sa foloseasca alte metode contraceptiva in lunile de pauza

de ce faci pauza la juma de an? eu iau logest de aproape 6 ani si mereu am facut pauza la un an. scrie ceva depsre pauza in prospect? ca la logest nu... :huh:
on: inainte de a incepe sa iau pastile tin minte ca mi-am facut cateva analize uzuale: fier, calciu etc, transaminaza, hemoglobina...si in fiecare an cand faceam pauza, faceam si analizele uzuale. acum le fac oricum anual in martie, indiferent ca fac pauza atunci sau nu.

#31
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

View Postadrianatoma, on Jul 27 2008, 20:04, said:

de ce faci pauza la juma de an? eu iau logest de aproape 6 ani si mereu am facut pauza la un an. scrie ceva depsre pauza in prospect? ca la logest nu... :huh:
on: inainte de a incepe sa iau pastile tin minte ca mi-am facut cateva analize uzuale: fier, calciu etc, transaminaza, hemoglobina...si in fiecare an cand faceam pauza, faceam si analizele uzuale. acum le fac oricum anual in martie, indiferent ca fac pauza atunci sau nu.
Eu fac pauza la 1 an jumate de diane 35. Asa mi-a zis tanti de la endocrinologie (care mi-a si dat tratamentu' asta).

#32
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Doctorita mi-a spus sa fac fie 2 luni la un an, fie o luna la juma de an

#33
dobby_r

dobby_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2008

View Postflorina, on Jun 13 2006, 22:17, said:

pai heeei numai unele se dau gratis. nu mai stiu care...marvelon bla bla
as avea si eu o intrebare..... iau laurina si am uitat o pastila la un moment dat ( am depasit cele 12 ore). In prospect spune ca in acest caz ar trebui protectie 7 zile inainte si 7 dupa, dar eu am avut contact sexual neprotejat cu o zi inainte si as fi luat postinor...acum intrebarea e daca interactioneaza...daca stie cineva...ms

#34
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postdobby_r, on Aug 4 2008, 17:50, said:

as avea si eu o intrebare..... iau laurina si am uitat o pastila la un moment dat ( am depasit cele 12 ore). In prospect spune ca in acest caz ar trebui protectie 7 zile inainte si 7 dupa, dar eu am avut contact sexual neprotejat cu o zi inainte si as fi luat postinor...acum intrebarea e daca interactioneaza...daca stie cineva...ms
nu stiu unde ai citit tu ca "7 zile inainte", dar e o prostie. Adica trebuia sa stii ca o sa uiti pastila fix la data de?
nu e cazul sa iei postinor. Protectie 7-14 zile dupa, si data viitoare ia pastila cand iti amintesti ca ai uitat de ea (si protectie), iar urmatoarea o iei normal. Daca uiti doua pastile consecutiv, faci pauza de 7 zile si apoi incepi folie noua.

#35
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ada, in prospect la laurine scrie si ca daca ai uitat o pastila in prima saptamana trebuie sa mergi la medic daca ai avut contact sexual in saptamana anterioara (lucru care oricum e primul anticonceptional la care citesc asa ceva...) si de aia cred ca s-a speriat fata!

#36
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
E prima data cand mi se intampla asa ceva, se pare ca intr-o zi am luat doua pastile. Cum am reusit habar nu am, oricum fara indoiala asta s-a intamplat, pentru ca sunt cu o zi in avans, si intotdeauna sunt foarte atenta cand iau prima pastila dintr-o folie sa corespunda ziua saptamanii.  Imi imaginez ca nu se pune problema protectiei pentru ca nu am sarit peste o pastila, ci am luat doua intr-o zi. De asemenea imi imaginez ca menstruatia va veni cu o zi mai devreme intrucat voi termina folia cu o zi mai devreme. Pot exista ceva efecte negative din cauza neatentiei mele? E ceva ce ar trebui sa fac? Iau microgynon. Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate