Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Site anunturi

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Salutare.
Realizez site-uri de prezentare de ceva timp, si am un client care e interesat sa-i fac un site de anunturi(gen OLX).

Nu am mai facut asa ceva si desi toate siteurile facute de mine pana in prezent le-am facut de la zero fara sa utilizez teme gata facute, in cazul de fata ma gandesc sa cumpar o tema "Classified" si o modific in limba romana.
Cu toate astea am oarece retineri pentru ca nu am experienta cu temele gata facute despre care stiu ca impun multe limitari de design si functionalitati si in plus ma gandesc ca o sa am multe batai de cap cu clientul cu eventuale probleme de functionare cu care utilizatorii se pot confrunta ulterior.
Ce parere aveti, sunt probleme cu astfel de teme Classified, sau sunt usor de gestionat?

Edited by mariussoft, 21 October 2018 - 14:13.


#2
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Tema o poti modifica cum vrei tu. Nu cred ca exista "limitari de design", cel putin eu nu am intalnit asa ceva niciodata. In cel mai rau caz am gasit o rezolvare a unei eventuale probleme de design. Nu stiu care este tema Classified la care te referi tu, la o simpla cautare pe google am gasit foarte multe teme si niciuna nu mi s-a parut ca se potriveste unui site de anunturi.
Cred ca mai important pentru site-ul respectiv este backend-ul. Ce tehnologii te gandesti sa folosesti? Vezi ca sunt CMS-uri care sunt foarte usor de adaptat pentru ceea ce vrei tu. Vazusem la un moment dat un site asemanator facut cu Joomla.
Pe orice varianta ai merge, fa site-ul responsive.
Daca dai mai multe informatii sau chiar un link catre tema pe care vrei sa o folosesti poate iti vom fi mai de ajutor.

#3
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Multumesc pentru ajutor, ma uitam acum la "Adifier - Classified Ads WordPress Theme" pentru WP, si ce stie sa faca.

#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Pare ok tema. Tinand cont ca folosesti WP, sunt sigur ca gasesti cate informatii vrei si ai nevoie pe stackoverflow. Iar daca spui ca ai facut singur teme de WP, sunt sigur ca te vei descurca sa modifici o tema gata facuta. Mai ales ca nu cred ca vei modifica foarte mult la ea.

#5
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Teme n-am facut niciodata din pacate, folosesc Generate Press de obicei, dar numai pentru setarile de baza, in rest site-urile le realizez cu Elementor Pro / Slider Revolution plus pluginurile de care am nevoie in functie de site.

#6
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Am inteles, din pacate nu vei putea face mare lucru cu Generate Press sau Elementor Pro. Slider Revolution nu cred ca isi are locul aici.
Totusi, pentru a face orice modificare a temei trebuie sa stii niste programare + HTML + CSS. In teorie nu este greu. Dar daca nu ai mai facut asta pana acum, s-ar putea sa te chinui putin.

#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
ar trebui sa stii niste php+functiile wp

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Trebuie sa te gandesti ca la un site din asta, daca are si multi utilizatori, o sa tot ai de facut modificari, update-uri, erori. Ca sunt multi utilizatori, multe conturi, pot aparea multe probleme, modificari, etc. Una e un site de prezentare, un magazin on-line cu cativa clienti care doar intra, cumpara cate ceva si poate nu mai intra niciodata, si alta e un site de anunturi.
Daca crezi ca te depaseste un pic de programare sau timpul, mai bine nu te baga. O sa trebuiasca sa aloci ceva timp pentru clientul asta de-a lungul timpului. Bineinteles ca pe bani, depinde cum te intelegi cu el. Ideea e ca sa te bagi in ceva ce poti duce, nu sa ajungi intr-un punct in care te blochezi si clientul devine nemultumit.
Site de prezentare mi-am facut si eu singur in wordpress, nu e mare lucru, ca am facut liceu de mate-info si ceva logica tehnica mai am.

#9
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009
incearca flynax

#10
mariussoft

mariussoft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 23.01.2010
Nu am suficienta experienta ca sa realizez si sa gestionez un astfel de site asa ca i-am zis pass clientului si i-am recomandat sa caute o firma cu experienta care a mai realizat asa ceva si sa verifice/testeze functionalitatea unui astfel de site inainte sa dea banii.
Multumesc tuturor pentru ajutor.

Edited by mariussoft, 22 October 2018 - 13:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate