Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Turnare placa - temperaturi scazute

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Nu ma-ntreba ... Eu nu mai sunt pe santier si, in urma mea, s-au dezlantuit orgolii. Si un mic conflict. Astea-s pozele dobandite de la cel care lucreaza pe lemn, ma-ntelegi?! Adica mi s-a facut un favor, care va sa zica Posted Image Sper sa primesc azi mai multe si mai relevante.

LE: Am primit poze. Cam nasol ... Nu inteleg ce-i cu zonele alea, mai albicioase ...

Attached Files


Edited by DIY, 01 November 2018 - 09:26.


#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
asa se intampla cand incepe sa se usuce superficial la suprafata, e normal.

Edited by laffin, 01 November 2018 - 10:23.


#21
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 31 octombrie 2018 - 21:37, said:

Sugestii?
Multam.
Ud-o.
Placa.

Acu' e tardiva intrebarea dar totusi o pun: de ce e asa coborata streasina, de acopera circa un sfert din ferestre ?

View PostDIY, on 01 noiembrie 2018 - 09:25, said:

LE: Am primit poze. Cam nasol ... Nu inteleg ce-i cu zonele alea, mai albicioase ...
S-o zvantat laptele de ciment la suprafata (o fost cald inauntru).
Spune-le s-o ude.

#22
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostHunor_66, on 01 noiembrie 2018 - 12:10, said:

[...]Acu' e tardiva intrebarea dar totusi o pun: de ce e asa coborata streasina, de acopera circa un sfert din ferestre ?[...]

Din cauza de wide angle la camera Posted Image . Nu e chiar asa cum apare in aceste poze dar, intr-adevar, streasinile sunt destul de jos. Casa a fost gandita sa primeasca aport solar, iarna, dar sa nu bata un strop de soare pe ferestre, vara. Pentru motivul din urma, am lasat acoperisul mai jos. In mod normal puteam lasa si ferestrele mai jos, dar nu dadea bine. Asa ca ferestrele sunt inalte pana la 2 m, cu parapet de 40cm si, din casa, se vede sub streasina un pic; asa am si acum.
In plus, casa e la munte si inspiratia a fost un canton de vanatoare din zona.

View Postlaffin, on 01 noiembrie 2018 - 10:22, said:

asa se intampla cand incepe sa se usuce superficial la suprafata, e normal.

Multam!

View PostHunor_66, on 01 noiembrie 2018 - 12:10, said:

Ud-o.
Placa. [...]

O sa.

Attached Files



#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 01 noiembrie 2018 - 16:18, said:

Casa a fost gandita sa primeasca aport solar, iarna, dar sa nu bata un strop de soare pe ferestre, vara. Pentru motivul din urma, am lasat acoperisul mai jos.
Pai aia se facea cu un sageac mai larg.

Ceva de genul:

Attached File  case-din-lemn-04.jpg   191.65K   56 downloads

Si ar fi protejat si trotuarul si fundatia / elevatia de ploaie.

In fine.

#24
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostHunor_66, on 01 noiembrie 2018 - 16:25, said:

Pai aia se facea cu un sageac mai larg.

Ceva de genul:

Attachment case-din-lemn-04.jpg

Si ar fi protejat si trotuarul si fundatia / elevatia de ploaie.

In fine.

Corect. La un acoperis cu panta (mai) mica; precum in poza. La un acoperis cu panta la 45* e ... diferit. Ne-ar fi ridicat inaltimea parterului cu inca vreo 60 cm,, minim, si nu ne-am dorit asta. Cat este ea de impresionanta, caciula asta de acoperis (unghiul a fost dat asa pentru viitoarele panouri solare), vrem, totusi, prin proportii generale si culori, sa se piarda in peisaj.
Trotuar nu avem Posted Image iar fundatia este protejata cu dren perimetral Posted Image

Hmmm .... m-am uitat mai atent la poza poza pusa de tine si .... ia arunca si tu o privire la ferestrele de sus Posted Image

S-auzim de bine!

Edited by DIY, 01 November 2018 - 17:01.


#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostDIY, on 01 noiembrie 2018 - 16:59, said:

Hmmm .... m-am uitat mai atent la poza poza pusa de tine si .... ia arunca si tu o privire la ferestrele de sus Posted Image
Acolo sus e o semi-mansarda si in general ferestrele de sus sunt mai vitregite :)

Acoperisul in doua ape la 45* e foarte bun, mai ales ca permite si o mansarda spatioasa.

Ideea e ca sageacul ingust se preteaza zonelor unde predominant ploua, iar ninsoarea este extrem de rara. Gen Olanda, Belgia.

Acolo unde precipitatiile iarna sunt majoritar sub forma de zapada, se construieste cu sageac larg, zapada urmand sa cada de pe acoperis mai departe de casa, sa-ti lase loc sa umbli in jurul casei.

#26
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Lasa-ma, mai ...
Eu am intrebat aici despre placa. Punctual.
Mai departe ... ma uit la casa ta, ma uit la casa mea, si stiu pe care-o prefer.

#27
ady_adrian

ady_adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2016
Eu am de turnat placa de jos la un garaj, ce zici, merge pe temperaturile astea, noaptea vor fi maxim -3 , -4 aici in zona la noi. Un arhitect mi-a zis ca se poate turna cu, conditia sa-i acorzi 2-3 ore sa faca priza betonul. Teoretic daca o torn dimineata la 8-10 grade, pana seara ar avea timp sa faca priza si sa se intareasca cat de cat, dar parca totusi sunt indecis.

#28
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca face cristale de gheata, la primavara se macina complet.
Baga-i niste aditivi anti-inghet.

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Ii da cu stop-beton si nu se mai macina. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate