Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Turnare placa - temperaturi scazute

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Ma tot amana cel de tre' sa toarne placa parterului. Ba ca i s-a stricat aia, ba ca l-a chemat nu stiu unde, urgent, s.a.m.d. Intrebarea mea este: avand in vedere faptul ca noaptea se face cam frigut (pana la -3*C) ... oare e bine sa ma zbat, in continuare, s-o toarne? Sau sa las pentru la anu'? Casa e ridicata (deci ar fi cat de cat protejata dar ... nu la temperaturi dintr-astea), are acoperis dar n-are, inca, ferestre. Daca are vreo importanta ...

Multam.

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Are importanta.
Betonul are nevoie de 5-6 ore sa-si faca reactiile, priza. dupa aia poate sa scada temperatura. Deci, daca torni dimineata intr-o zi potrivita, nu are mare importanta ce va fi noaptea, in zona de -3.
Apoi. Exista aditivi speciali pt astfel de conditii de turnare. Nu imi amintesc, e ceva vreme de cand am turnat... Dar, atat cat te cunosc, sunt convins ca te poti documenta si poti afla conditiile propice de asigurat in aplicatia ta.
La tine acolo mai sus de dercul polar se toarna in draci la -25o si n-are nici pe naiba.
Eu ti-am zis sa vorbesti cu Iancu.... el stia sigur ce-i de facut.

 DIY, on 20 octombrie 2018 - 00:19, said:

Multam.
de nada.
Btw.... frendu' tau instalator la Iashington avea o vorba.... de cand fenicienii au inventat moneda.... :P

Edited by viotl, 20 October 2018 - 00:40.


#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu stiu ca pt betonul normal trebuie minim 5° iar pentru temperaturi mai scazute se amesteca cu o solutie speciala potrivita situatiei. Numai ca mi se pare cam absurd sa-ti construiesti casa dupa sfaturile pe internet. E o chestie prea importanta ca sa economisesti cateva mii de lei de inginer. Zic si eu.

#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Paz, traim in Ro. Sunt ingineri si ingineri. Si la cuca macaii unde construieste ea....

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ferestrele se pot astupa rapid cu folie de plastic transparenta. Usa se poate improviza din placaj.
    Daca exista electricitate se folosesc 1-2 radiatoare electrice. Daca nu, radiatoare cu gaz.
    Daca munca va continua pe timpul iernii aceste rafiatoare vor fi necesare oricum Nu trebuie sa fie cald inauntru, dar temperatura nu trebuie sa coboare sub zero.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 DIY, on 20 octombrie 2018 - 00:19, said:

Ma tot amana cel de tre' sa toarne placa parterului.
Daca betonul va fi comandat la o statie de betoane, vorbesti cu cei de acolo si pun ei aditiv anti-inghet.
Daca il face la mana (la betoniera), va trebui sa cauti aditiv anti-inghet sa-l adaugi in compozitie.

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Aditivul anti-inghet e bun si e obligatoriu sa-l folosesti daca lucrezi la temperaturi in jur de 0 grade. Merge pana la -5 grade dar trebuie sa pui de 10 ori mai mult. Totusi are un pret destul de mare.
    Merge sa-l folosesti la lucrari mici de tencuiala sau zidarie.
    Daca ai de turnat multi metri cubi de beton, trebuie sa folosesti o gramada de aditiv.

#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 viotl, on 20 octombrie 2018 - 00:42, said:

Are importanta.
Betonul are nevoie de 5-6 ore sa-si faca reactiile, priza. dupa aia poate sa scada temperatura. Deci, daca torni dimineata intr-o zi potrivita, nu are mare importanta ce va fi noaptea, in zona de -3.
Apoi. Exista aditivi speciali pt astfel de conditii de turnare. Nu imi amintesc, e ceva vreme de cand am turnat... Dar, atat cat te cunosc, sunt convins ca te poti documenta si poti afla conditiile propice de asigurat in aplicatia ta.[...].

De asta mi-era teama ... asa ca mai bine aman totul pentru 2019. Trist, pentru mine, ca iar sar din schema dar ok pentru bunul mers al lucrurilor.

 viotl, on 20 octombrie 2018 - 00:42, said:

Btw.... frendu' tau instalator la Iashington avea o vorba.... de cand fenicienii au inventat moneda.... Posted Image

Pai eu te tot astept la o tuica doar ca - vezi tu - ma tot amana unul, altul ... Da' si cand o fi gata, sa vezi petrecere!

 Paz, on 20 octombrie 2018 - 00:52, said:

Eu stiu ca pt betonul normal trebuie minim 5° iar pentru temperaturi mai scazute se amesteca cu o solutie speciala potrivita situatiei. Numai ca mi se pare cam absurd sa-ti construiesti casa dupa sfaturile pe internet. E o chestie prea importanta ca sa economisesti cateva mii de lei de inginer. Zic si eu.

Nu, nu construiesc dupa sfaturile de pe internet Posted Image Pur si simplu, fiind prea prinsa in problema risc sa pierd imaginea de ansamblu. Si-atunci, scriu pe-aici, imi mai rearanjez neuronii ... de-astea ...

#9
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 viotl, on 20 octombrie 2018 - 01:09, said:

Paz, traim in Ro. Sunt ingineri si ingineri. Si la cuca macaii unde construieste ea....

La cuca macaii, cum bine-i zici tu, sunt pe cont propriu. Adica inginerul - de la peste 2000km departare, unde este el - poate spune ok. Sau poate spune "aditiv". Dar eu trebuie sa vad cum fac sa urce cifele daca incepe sa ploua (ca buldo, care le-a mai impins in sus, cand a fost cazu', e stricat ... ), cat dureaza o turnare (daca ajungem, din nou, sa impingem betonul cu lopetile) si ce fac daca astia de la care cumpar betonul au vreo urgenta si ma lasa pe mine cu ochii-n soare (conform intelegerii, de altfel), pregatita, aranjata si ... fara obiectul muncii.

Acum, scriind aici, m-am mai consolat cu ceea ce eu consider ca este o nereusita majora Posted Image

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Mihule, parerea mea de 2centi canadieni e ca poti turna linistita.
In Canada la cuca macaii se toarna la -minus 25 si n-are nici pe naiba, obiective mari, industriale. Trebuie doar doza potrivita in functie de conditii.
Daca poti sa nu amani eu cred ca ar fi bine. Eu construiesc de 5 ani si ma resimt. Apare un feeling de insatisfactie.... Toarna, zău aşa....

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

 DIY, on 21 octombrie 2018 - 01:25, said:

[....]si ce fac daca astia de la care cumpar betonul au vreo urgenta si ma lasa pe mine cu ochii-n soare (conform intelegerii, de altfel), pregatita, aranjata si ... fara obiectul muncii.
Acum, scriind aici, m-am mai consolat cu ceea ce eu consider ca este o nereusita majora Posted Image
Din cate te stiu, esti un bun manager de proiect. Gasesti tu o cale sa treci si peste asta, sunt convins.

Btw....pietrele mele mai erau acolo? Am uitat sa te intreb...

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
am turnat beton la -17 grade...cu aditiv antiinghet si incalzitoarea pe gaz... la fel cum au spus si colegii exista aditiv anti-inghet cu care poti turna linistita pana pe la -5 fara nici un fel de alte artificii....

#13
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Pai daca lucrezi in domeniu, zii omului si cu cat l-ar costa in plus aditivul ala/mc beton. Sa-si calculeze daca i merita sa toarne iarna. Ca daca iese cu n euro in plus poate ca-i convine sa astepte.

LE Acum vad ca-i vorba de placa parterului. Ma gandesc ca e vorba de placa zero sau sapa din moment ce ai deja acoperisul. In cazul asta sa te organizezi in asa fel incat sa-i lasi macar 2 luni sa se usuce bine. Ca altfel ti se umfla parchetul.

Edited by greenlife, 23 October 2018 - 15:29.


#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 greenlife, on 23 octombrie 2018 - 15:20, said:

[...] LE Acum vad ca-i vorba de placa parterului. Ma gandesc ca e vorba de placa zero sau sapa din moment ce ai deja acoperisul. In cazul asta sa te organizezi in asa fel incat sa-i lasi macar 2 luni sa se usuce bine. Ca altfel ti se umfla parchetul.

Este vorba despre placa parterului, nu despre sapa; placa e flotanta. Sapa, abia la anu' asa ca are tot timpul sa se aseze si sa se usuce.  Multumesc.

#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017
Ce bataie merita mesterii tai ca nu au facut placa de la inceput. Acum daca vrei sa-ti tencuiesti tavanele o sa ai pierderi de material. Fiindca popii de sustinere se lasa daca nu stau pe placa. Sigur ai burta la tavan. Insa daca-ti faci tavan cu rigips e ok.
Sa nu uiti de straturile de pietris si de polistiren.

#16
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007

 greenlife, on 23 octombrie 2018 - 19:16, said:

Ce bataie merita mesterii tai ca nu au facut placa de la inceput. Acum daca vrei sa-ti tencuiesti tavanele o sa ai pierderi de material. Fiindca popii de sustinere se lasa daca nu stau pe placa. Sigur ai burta la tavan. Insa daca-ti faci tavan cu rigips e ok.
Sa nu uiti de straturile de pietris si de polistiren.


Situatia nu-i chiar asa de neagra Posted Image  Placa asta, flotanta, neancorata de elevatie, este in proiect. Deci aici sunt ... in schema. Casa e P+M. Descarcarile acoperisului se fac exclusiv perimetral iar panseul - partial - care delimiteaza zona mansardei, de parter, este ancorat de grinzile perimetrale. Mai exista un stalp care preia din greutatea acestui planseu dar stalpul e ok si are fundatia proprie. Placa va flota Posted Image  si in jurul acesui stalp si pe langa elevatie.
Ca operatiuni, ridicarea casei si turnarea placii sunt separate si nu depind una de alta. Dar nu ma asteptam, totusi, sa ajung la vremea asta fara placa ... vine frigu', vin ferestrele (si-asa e mult mai greu cu peretii ridicati).
Ca sa raspund comentariilor tale: placa are timp (sper! daca se toarna anul asta) sa se aseze bine pana la anu' cand turnam sapa si ridicam partitiile. Tavanele vor fi ancorate de planseul dintre parter si mansarda.
Cam asa ... in mare ...

 brawnie, on 23 octombrie 2018 - 12:27, said:

am turnat beton la -17 grade...cu aditiv antiinghet si incalzitoarea pe gaz... la fel cum au spus si colegii exista aditiv anti-inghet cu care poti turna linistita pana pe la -5 fara nici un fel de alte artificii....

Da, M-am interesat si cei de la care cumpar betonul vor pune aditiv. Iau declaratia la "face value", caci altceva oricum nu pot face ...

 viotl, on 21 octombrie 2018 - 17:12, said:

Din cate te stiu, esti un bun manager de proiect. Gasesti tu o cale sa treci si peste asta, sunt convins.

Btw....pietrele mele mai erau acolo? Am uitat sa te intreb...

Multumesc pentru incurajare numai ca asta, cu PM-ul, e simpla in medii ... de business. Pe santierul meu e, mai degraba, vorba despre rasuciri la 180 de grade, fente si improvizatii. De-aia ma si doare spatele Posted Image

Pietrele ... nu, nu mai erau. Cred ca omul meu de baza de-acolo (cel fara de care nu faceam nimic, nimic) a facut un pic de curatenie ... Posted Image

 viotl, on 21 octombrie 2018 - 12:26, said:

[...] Daca poti sa nu amani eu cred ca ar fi bine. Eu construiesc de 5 ani si ma resimt. Apare un feeling de insatisfactie.... Toarna, zău aşa....

Momentan sunt la faza in care fac tot ce este posibil sa imping de la spate turnarea. Din pacate, am lasat santierul in urma si am prea putin control asupra a ceea ce se intampla, efectiv, acolo. Pe partea de betoane, adica, fiindca in rest e ok.

Inteleg si faptul ca la un moment dat ramai fara energie sau fara motivatie. Am vazut asta, am resimtit-o si eu, intr-o oarecare masura (e vorba despre alte proiecte), si poate ar fi bine sa deschizi un topic dedicat fiindca ... putina lume realizeaza cat este de greu sa-ti revii odata ce te-a lovit ... blazarea. Eu am marele noroc Posted Image ca lucrez sezonier si asta ma duce spre una dintre putinele cai de management al energiei: un plan de durata devine suma unor planuri si etape de scurta durata. Ori, daca planurile astea de scurta (ma rog ... vorba vine .. ) durata au si realizari, imi gasesc motivatia sa merg inainte.
Ceea ce-ti doresc si tie!

 cspot, on 20 octombrie 2018 - 07:23, said:

Ferestrele se pot astupa rapid cu folie de plastic transparenta. Usa se poate improviza din placaj.
Daca exista electricitate se folosesc 1-2 radiatoare electrice. Daca nu, radiatoare cu gaz.
Daca munca va continua pe timpul iernii aceste rafiatoare vor fi necesare oricum Nu trebuie sa fie cald inauntru, dar temperatura nu trebuie sa coboare sub zero.

Cam asa, cu folii in geam si, eventual o aeroterma, o sa procedam daca (DACA!) se toarna placa inainte de a veni ferestrele; cum e si normal ...
Cat despre lucrarile pe timpul iernii ... asta este exact ceea ce mi-as fi dorit sa evit Posted Image
Multumesc.

Edited by DIY, 23 October 2018 - 21:29.


#17
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Azi am turnat placaaaaaa!!! Posted Image Posted Image Posted Image

Operatiunea de azi nu prea mai are legatura cu topicul fiindca vremea a tinut cu noi. Big time!

De vreo saptamana sunt temperaturi de peste 17*C iar noaptea nu au scazut sub 5*C. Soare, frumos, nu a plouat de nu mai tinem minte cand (bag sama ca ploua cand sunt eu pe ... santier  ) drept care cifa a putut urca pana sus, langa casa. Mai Vio Posted Image , cifa a urcat, cu spatele, pana langa casa!! Altminteri nu putea turna betonul asa, delicat, pe ... fereastra.

Am inchis casa cu folii si speram ca, in felul asta, placa nici nu se va usca prea repede, nici nu va ingheata daca da vreun frig prin zona. Sugestii?
Multam.

P.S. V-am spus ca dadusem ultimatum pt sfarsitul lunii octombrie? !Posted Image

Attached Files


Edited by DIY, 31 October 2018 - 21:37.


#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,373
  • Înscris: 16.03.2007
Ai poze cu soferu' dar n-ai cu placa? :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate