Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Modificare viteza video

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salutare. Sper ca am postat in categoria potrivita, aici mi s-a parut cel mai ok. Am cateva video-uri la viteza normala si vreau sa reduc viteza de redare, sa le fac slowmotion. Problema e ca, inclusiv 0.25 (ceea ce face orice convertor online) e prea mare. Eu vreau una si mai mica, 0.15 sau 0.10 sa zicem ar fi perfect. Stie cineva cu ce program as putea face asta? De preferat free. Multumesc.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003
O sa vezi poze statice daca reduci asa mult o filmare normala. Slomo adevarat se face filmand cu multe fps-uri si afisand normal.
Foloseste pot player, poti controla viteza din 10 in 10%.

Edited by andreic, 18 October 2018 - 21:03.


#3
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Inteleg, insa in filmare actiunea se petrece extrem de rapid. Chiar si cu 0.25 se vede rapid si nu pot vedea toate detaliile ce se petrec. Nu exista nici o modalitate?

#4
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
ffmpeg -i 2.mov -vf setpts=2*PTS -an s2.mp4
Reduce viteza de 2 ori

ffmpeg -i 2.mov -vf setpts=... pui aici ...*PTS -an s2.mp4

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Viteza cu care se misca personajele sau scenariul, nu au nicio relevanta cu calitatea filmarii, rulata cu viteza mica. Numarul de cadre pe secund afac diferenta. Ai doua variante, dupa cat ma duce pe mine un necunoscator, capul:
1) Rulare cadru cu cadru. Nu pierzi nimic, filmul devine slideshow.
2) Rulare cu viteza dorita, cat de mica doresti si vei avea cadre extrem de necalre, din car enu vei intelege nimic.
Practic filmul este compus dintr-o succesiune de poze, asta e partea lui si ochiul umple golurile dintre ele. Tu nu ai de unde sa umpli acele goluri prin soft. Cate cadre ai pe secunda, atatea imagini statice poti vedea, si acelea, cu calitatea filmului original, adica ceata, miscare etc.

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
ReSpeedr. din pacate e pe bani...
in filmuletul de aici vezi ce poate.

#7
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PosttEo, on 18 octombrie 2018 - 21:21, said:

ReSpeedr. din pacate e pe bani...
in filmuletul de aici vezi ce poate.

Mersi mult. Am reusit cu asta. Vad ca merge si cu demo pentru ce am vrut eu.

#8
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018

View PostZark, on 18 octombrie 2018 - 20:56, said:

Salutare. Sper ca am postat in categoria potrivita, aici mi s-a parut cel mai ok. Am cateva video-uri la viteza normala si vreau sa reduc viteza de redare, sa le fac slowmotion. Problema e ca, inclusiv 0.25 (ceea ce face orice convertor online) e prea mare. Eu vreau una si mai mica, 0.15 sau 0.10 sa zicem ar fi perfect. Stie cineva cu ce program as putea face asta? De preferat free. Multumesc.
Windows Movie Maker

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Faci cu orice program vrei tu, aplici de 2-3-xshpe ori efectul de slow motion.
Dar, daca vrei sa reduci de 10 ori, cam ce se mai intelege din clipul ala ?!
De curiozitate, ce continut au acele clipuri, la viteza asa mare ?

#10
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
Marea problema NU e aplicarea multipla a efectului de slow motion, ci faptul ca la ~99% din software-uri, inclusiv cele comerciale scumpe, rezultatul este o miscare sacadata, neplacuta vederii. Respeedr (sau pluginul pentru NLE-uri Twixtor) calculeaza si introduc in miscare niste cadre intermediare, facind imaginea rezultata mult mai fluenta, cu pretul aparitiei unor mici artefacte in zona miscarii


aici, un versus premiere-twixtor, vizavi de slow motion:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bQLtsSCLjz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tEo, 20 October 2018 - 12:14.


#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Un twixtor sau orice plugin sofware de genul te ajuta satisfacator la o reducere a vitezei la jumatate sau cel mult la sfert si subliniez satisfacator.
Pentru slowmotion in adevaratul sens al cuvantului trebuie filmari la FPS foarte mare cu HighSpeed camera gen Phantom.
Sa surprinzi lucruri care se petrec extrem de rapid gen glont,explozii,coliziuni etc e nevoie de highspeed camera.
Restul e utopie pura.

Edited by geo123, 20 October 2018 - 19:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate