Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Setare WOL from WAN in GPON Sagemcom Telekom

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
chrisiac

chrisiac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua,

Recent m-am abonat la serviciul de internet de la Telekom si am primit in custodie un GPON SagemCom, despre care pot spune ca sunt f. incantat atat pe conexiune ethernet cat si pe wifi, acoperire buna in tot apartamentul.

O mica problema: nu imi dau seama cum as putea sa accesez un calculator desktop aflat in reteaua router-ului, de la distanta.

La vechiul provider GPON-ul era folosit in mod bridge si utilizat un router ASUS cu ASUS WRT, WOL si server VPN.

1) Nu imi dau seama daca pot seta GPON-ul in mod bridge. Trebuie sa dau telefon la relatii clienti? Este hidden acea setare?
2) Nu as dori sa setez DMZ pe ip-ul asignat desktop-ului.
Am incercat sa imi conectez router-ul ASUS la GPON-ul SagemCom si sa setez DMZ in GPON pentru ip-ul alocat router-ului meu + port forward pe porturile folosite de VPN server-ul ASUS (asa cum este mentionat pe site-ul ASUS). Nu ma pot conecta la VPN din exterior, eroare de tuneling.
3) As putea renunta la router-ul personal.
M-am gandit la varianta cu Google Remote Desktop si WOL. Insa in GPON am setat port forward pe porturile 7, 9 si 4343 pe ip-ul asignat desktop-ului.
Din reteaua locala pot "trezi" desktop-ul. Remote, din Internet nu. Poate nu am setat corect ca adresa de broadcast in aplicatia de WOL de pe telefon? Sau trebuie neaparat setat ca IP static / ARP binding? Anyone here tried this before?

Many thanks.
-Chris

#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Cică pe Sagecom nu merge bridge.
Poate are la firewall ceva cu VPN pass throughput

#3
chrisiac

chrisiac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.12.2017
Aparent ar fi posibil (conform unor postari pe un forum din US) sa setezi un router SagemCom in bridge mode.

1- dezactivat wifi
2- conectat router personal la unul din porturile LAN ale router-ului providerului si asignat IP static router-ului personal in tabela router-ului de la provider
3- bounce la router-ul providerului

NOTA: nu am testat personal.

Edited by chrisiac, 16 October 2018 - 20:36.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se poate bridge la sagemcom (deocamdată). E o setare specifică operatorului, nu o limitare a device-ului.

Ps: ce legatura are wol cu port forward?


Daca vrei sa faci vpn, atunci faci forward doar la porturile de care ai nevoie si ai rezolvat problema.

Edited by MembruAnonim, 16 October 2018 - 21:20.


#5
chrisiac

chrisiac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.12.2017
salut,

merci de reply.

legat de vpn

am incercat sa fac port forward 1723 TCP si 47 GRE

tutorialul urmat se numeste "How to set up VPN server with port forwarding?"

am adaugat chiar si routerul meu in DMZ pe router-ul providerul.

Nu ma pot conecta remote pe VPN. Eroare tuneling something

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

 addelin, on 16 octombrie 2018 - 21:18, said:

Nu se poate bridge la sagemcom (deocamdată). E o setare specifică operatorului, nu o limitare a device-ului.

Ps: ce legatura are wol cu port forward?


Daca vrei sa faci vpn, atunci faci forward doar la porturile de care ai nevoie si ai rezolvat problema.

Nu e așa simplu
Dacă aparatul nu știe de acele protocoale, nu va merge.
De exemplu, mie pe Kaon-ul de la RDS nu merge PPTP din cauză că nu are PPTP pass throughput (mai exact pericolul GRE), la fel și cu L2TP. Abia cu OpenVPN sau superior se poate face o schemă în acest sens.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate