Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Majoritatea angajatilor sunt degeaba

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Este o observatie a mea. Ma refer la angajatii de birou, inginerii, operatorii pe calculator din orice domeniu.
Este ca si la scoala. Sunt 2-3 copii buni, 2-3 slabi, si restul care "se descurca". Adica sunt parareli, dar spre deosebire de cei slabi, reusesc sa se impuna. Ori ii pun pe tocilarii clasei sa le faca temele, ori sunt menajati de profesori datorita carismei lor.
Practic sunt niste paraziti sociali. Stau acolo pentru bani, dar produc putin spre deloc. Firma nu castiga nimic de pe urma lor.
Un caz destul de grav am vazut intr-un spital. Operator calculator la tomograf. Jobul ei este ridicol de simplu, dar probabil bine platit. In mod normal fisa se poate termina in 5 minute, dar ea are nevoie de 4 ore. Este grav pentru ca viata unor oameni poate depinde de acea fisa care se scoate cu cateva clickuri sau taste apasate.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Eh, eterna poveste bugetara.

#3
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
"Firma nu castiga nimic de pe urma lor."
Deci vorbim de stat sau privat?

#4
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Nu este doar la bugetari. Cunosc persoane care lucreaza la firme private cunoscute, au salarii mari, si daca ii intreb chestiuni tehnice din domeniul in care lucreaza, multi nu cunosc sau nu pot da raspunsuri concrete. Dar au abilitatea de a se eschiva, poate de aceea si reusesc sa se mentina angajati. Aveam un coleg de clasa care a ajuns inginer la o firma cunoscuta si il intreb ce face exact acolo, si nici pana acum nu m-am lamurit. Putea vorbi ore intregi despre relatiile dintre agajatii de acolo, barfe si alte lucruri marunte, dar despre ce trebuie sa faca el acolo nu cred ca stia nici el prea multe. Repeta probabil din niste sabloane pe care cineva i le-a dat ca sa le urmeze, si orice depasea limitele lor era extraterestru pentru el.

#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:18, said:

Este o observatie a mea. Ma refer la angajatii de birou, inginerii, operatorii pe calculator din orice domeniu.
Este ca si la scoala. Sunt 2-3 copii buni, 2-3 slabi, si restul care "se descurca". Adica sunt parareli, dar spre deosebire de cei slabi, reusesc sa se impuna. Ori ii pun pe tocilarii clasei sa le faca temele, ori sunt menajati de profesori datorita carismei lor.
Practic sunt niste paraziti sociali. Stau acolo pentru bani, dar produc putin spre deloc. Firma nu castiga nimic de pe urma lor.
Un caz destul de grav am vazut intr-un spital. Operator calculator la tomograf. Jobul ei este ridicol de simplu, dar probabil bine platit. In mod normal fisa se poate termina in 5 minute, dar ea are nevoie de 4 ore. Este grav pentru ca viata unor oameni poate depinde de acea fisa care se scoate cu cateva clickuri sau taste apasate.

stii care e chestia...acea diploma pe care tanti aia o are, tu nu o ai :)...

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De "secretul de serviciu", ai auzit? Uite de aia te-a prostit  fostul tau coleg de clasa. Si-a reusit. Bravo lui!

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postjimi91, on 14 octombrie 2018 - 17:32, said:


stii care e chestia...acea diploma pe care tanti aia o are, tu nu o ai Posted Image...
auchhhhh

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postedy_wheazel, on 14 octombrie 2018 - 17:19, said:

Eh, eterna poveste bugetara.
Nu e doar o problema specifica sectorului bugetar, o buna parte din muncitorii corporatisti care activeaza in backoffice si call centers presteaza o munca repetativa, inutila Societatii, in cateva decenii de aici o sa fie inlocuiti de produse precum IBM Watson.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Peste 80% din joburi sunt degeaba.


#10
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015

View Postmyshyk, on 14 octombrie 2018 - 17:33, said:

De "secretul de serviciu", ai auzit? Uite de aia te-a prostit  fostul tau coleg de clasa. Si-a reusit. Bravo lui!
Ai dreptate doar partial, teza asta e valabila pentru cineva care ocupa o pozitie de senior in cadrul unei corporatii, nu si pentru acel lumpen de la baza piramidei.

Edited by doxan, 14 October 2018 - 17:37.


#11
Patiserul

Patiserul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 17.05.2018
Cum a ramas cu cărămida aia, Supreme? Te-ai hotarat pe care o cumperi?

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Nu cred ca vreun patron plateste pe cineva numa' sa incurce angajatii.

View Postdoxan, on 14 octombrie 2018 - 17:37, said:

Ai dreptate doar partial, teza asta e valabila pentru cineva care ocupa o pozitie de senior in cadrul unei corporatii, nu si pentru acel lumpen de la baza piramidei.

Nici in proiectare (indiferent de domeniu) nu prea stai la discutii legate de ce faci exact acolo. Sau programare. Sau ...

#13
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018
La privat daca nu esti capabil te concediaza iute; bine asta se intampla daca nu esti ruda (sau in relatii amoroase) cu patronul.
La stat este trai dulce, mai ales de cand s-au marit si salariile.

Edited by Phoenixxx, 14 October 2018 - 17:41.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Piata libera a muncii are si ea aberatiile ei . De exemplu, un implant dentar care se poate face in 20 de minute cu un stift adus din China care costa 5 dolari , ajunge la 500 -1000 de euro . Si asta este o aberatie. In mediul privat , nu oprea exista frecatori de menta doar daca sunt neamuri cu patronul sau obligatii politice . eu am lucrat in Banca Agricola. Eram 26 de persoane . S-a privatizat ....la Raiffeisen am ramas 6 , cu tot cu director . Faceam aceeasi treaba  si eram platiti mai prost decat pe vremea Bancii Agricole . Motiv pentru care mai mult de jumatare ne-am dat demisia . Nu au plans dupa noi pentru ca au angajat acei tineri minunati care nu stiau nimic dar puteau sa se eschiveze verbal . Sunt putine domenii in care este nevoie de inteligenta , evolutie , adaptare la conditii noi si inventivitate . De fapt , in afara de cercetare , nu prea stiu alta ramura. Restul , aplica niste modele , tehnice sau mai putin tehnice ...si in functie de cat de nevoie este de munca lor la un moment dat , sunt platiti mai bine sau mai prost . Este o chesttiune de adaptare. Dupa ce inveti regula , stii cum sa te faci util si sa obtii un salariu mai mare decat merita prestatia ta . Cei care nu e pot adapta ....raman cu sesizarea faptului ca lumea este plina de nedreptati .

#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:18, said:

... acea fisa care se scoate cu cateva clickuri sau taste apasate.
Serios?
Zici tu in cunostinta de cauza???

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Si un avion tot cu cateva click-uri si manete se piloteaza.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postdoxan, on 14 octombrie 2018 - 17:35, said:

Nu e doar o problema specifica sectorului bugetar, o buna parte din muncitorii corporatisti care activeaza in backoffice si call centers presteaza o munca repetativa, inutila Societatii, in cateva decenii de aici o sa fie inlocuiti de produse precum IBM Watson.

Iar cu teoria ca or sa munceasca robotii in viitor....

Daca imi explicati cui or sa vanda patronii produsele facute de roboti va cred. Adica daca io stau acasa concediat, ca robotul e mai rapid ca mine si nu are sindicat, n-o sa am bani. Deci cine cumpara telefonul,painea,conserva facuta de corporatii?

Exista un echilibru in piata muncii ca si in natura.

#18
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostPhoenixxx, on 14 octombrie 2018 - 17:40, said:

La privat daca nu esti capabil te concediaza iute; bine asta se intampla daca nu esti ruda (sau in relatii amoroase) cu patronul.
La stat este trai dulce, mai ales de cand s-au marit si salariile.
Vise taica... in mare parte privatii sunt mai corupti decat statul. Si nu vorbesc neaparat de Romania.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate