Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Marturisesc: am omorat un fuji

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006
Mai, nu cred ca este posibil, pentru ca nu stiu in ce masura te pot lua cu mine in cladire / (mai ales) sectia service - unde nu prea intra nici angajatii de la alte departamente, pentru ca e cu paza, cartele de acces, etc. Exista si posibilitatea de a o opera amandoi acasa, dar voi fi limitat in privinta sculelor (inclusiv un osciloscop - foarte important la diagnosticarea SMPS) / piese (tranzistori SMD, chestii care ar putea fi defecte, pe care la serviciu le am din belsug pe placi de "scrap")

daca nu ai incredere, te "foarte" inteleg, ..nu ne-am vazut niciodata la fata, este normal

Edited by T.I.I., 02 March 2006 - 21:15.


#20
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.06.2005
avem osciloscop la mine acasa. Ce altceva ar mai trebui?

#21
XtraVagAnT

XtraVagAnT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 26.06.2005
Maine poimane va deschideti impreuna un service pt camere cazute pe baricadele artei vizuale :D

Bafta! ;)

#22
shuy

shuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 02.02.2006

View Postmr.fred, on Mar 2 2006, 20:14, said:

Primul lucru care trebuie facut intodeauna cand se umezeste e "SCOATETI BATERIA". E de aur regula. Acum e tardiv oricum. Poti incerca la un service dar s-ar putea sa nu ajute prea mult.
sau macar tineti aparatul oprit pana trece condensul.

condoleantze! -_-

#23
falco.user

falco.user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 24.09.2005
Si, l-ati resuscitat? Nu ne mai tineti in suspans...

#24
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
oh my god ... they killed fuji ... you bastards ...
bafta la autopsie ;) poate a fost doar in moarte clinica si-si revine ..

#25
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
shobi, doar am zis ca esti cel mai amuzant de pe sp...:D

saracul aparat...
revenind la chestii mai serioase, pana la urma ce se poate intampla cu un aparat scos in ninsoare de nu te vedeai om cu stalpul stradal si udat pana la piele ?

din fericire al meu nu a patit nimic la testul asta dar stau si ma intreb daca se pot strica asa....

#26
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
pana la urma nu mai inteleg. la red bull, prin septembrie, ploua. un tip cu un panasonic poza de zor, iar din camera lui curgeau siroaie de apa. cum nu stiu ca si camera lui sa fi fost weatherproof, ori era inconstient si dupa ce am plecat noi i-a bubuit camera in mana, ori era norocos. tind sa cred ca e prima varianta, desi imaginea raurilor de apa de pe camera sa imi va ramane vesnic intiparita in memorie :)

#27
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.06.2005
ei bine, in mod ciudat pt mine acuma merge aparatul... a mers mai intai doar in mod play in seara cu pricina, iar acum face de toate, nu mai zice nimic de rau, face si blitz, si raw, nu scoate alte sunete decat cele care le stiam.... (aaa dupa ce am reusit sa intru in meniu i-am dat cu reset camera). Nu stiu daca e definitiva faza... asta a fost

#28
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
group hug pt fuji :hug:
mhm, felicitari :huh:
@angel : :blush:

#29
falco.user

falco.user

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 24.09.2005
Ti-am zis? Isi dau drumu singure domne...

#30
pisicutz

pisicutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.06.2005
Felicitari Nicushor! L-ai speriat!
Iar de reparat... daca iti mai vin idei ... putem incerca la tine in birou ;)

#31
i2c

i2c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.04.2005
bravos, domnule! aflu de pe net ca ti-a crapat aparatul foto ( chiar si temporar ) !
oricum, sa-ti traiasca! :)

#32
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005

View Posti2c, on Mar 5 2006, 17:55, said:

bravos, domnule! aflu de pe net ca ti-a crapat aparatul foto ( chiar si temporar ) !
oricum, sa-ti traiasca! :)
Eu am primit telefon  :harhar:  si dupa aia am vazut pe forum. Las' bine ca merge altfel de ziua lui Nicu trebuia sa strangem bani de un 350D  :D

#33
m_alixandrescu

m_alixandrescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2006
Am un Pentax Optio S45. s-au terminat bateriile si l-am conectat la un alimentator care scoate 3-6-9-12 volti cam la 1.2A dar am uitat sa comut alimentarea pe 3V (a ramas pe 12V). Am apucat sa apas pe ON pentru o clipa.Acum evident nu mai functioneaza. A doua zi am bagat acumulatorii (2xAA NIMH) si am avut o bucurie de cateva clipe caci se aprindea led-ul verde cand apasam ON dar dupa asta a murit si se cam incalzeste daca tin acumulatorii in el si are si un bazait. Credeti ca mai e ceva de fact pentru el?

#34
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Păi se pot schimba nişte siguranţe prin el.

Iar referitor la sfatul scoaterii bateriei când face condens. Sfat nul. Condensul are ca rezultat apă distilată. Apa distilată nu conduce curentul electric. Dacă se scapă electronica într-o baltă de exemplu, e cu toul şi cu totul altă mâncare de peşte. Atunci se recomandă a se scoate bateria. Mai departe băi cu alcool izopropilic and stuff.

#35
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006

View PostJaxx, on Mar 27 2006, 19:08, said:

Păi se pot schimba niște siguranțe prin el.
da? sigurante? de 220v sau de 380?

Quote

Iar referitor la sfatul scoaterii bateriei când face condens. Sfat nul. Condensul are ca rezultat apă distilată. Apa distilată nu conduce curentul electric. Dacă se scapă electronica într-o baltă de exemplu, e cu toul și cu totul altă mâncare de pește. Atunci se recomandă a se scoate bateria. Mai departe băi cu alcool izopropilic and stuff.
problema cu teoreticienii este de multe ori ca n-au patit in practica asa ceva.
pe acea baterie de multe ori s-a pus o mana transpirata. sau aparatul a indurat niste excursii la mare care s-au lasat cu niste nisip/sare prin aparat.
nu, nu e suficient ca sa scurtcircuitez o baterie. insa e suficient ca sa faci praf o placa de blitz de ex.

#36
T.I.I.

T.I.I.

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.01.2006

Quote

Am un Pentax Optio S45. s-au terminat bateriile si l-am conectat la un alimentator care scoate 3-6-9-12 volti cam la 1.2A dar am uitat sa comut alimentarea pe 3V (a ramas pe 12V). Am apucat sa apas pe ON pentru o clipa.Acum evident nu mai functioneaza. A doua zi am bagat acumulatorii (2xAA NIMH) si am avut o bucurie de cateva clipe caci se aprindea led-ul verde cand apasam ON dar dupa asta a murit si se cam incalzeste daca tin acumulatorii in el si are si un bazait. Credeti ca mai e ceva de fact pentru el?
...daca zici ca se cam incinge si mai si bazaie ceva, asta e cam bad news.

cat despre condens... ok, sa zicem ca e cum e cu apa distilata, dar daca nu conduce electricitate, atunci e dielectric (...din doua una); bun, fiind dielectric => se comporta capacitiv + HV de la bobina trigger = poc poc poc bum (ca avea si red eye reduction activat :D); si daca nici macar atat, poate o electroliza mica acolo, asa cat sa corodeze niste treceri prin placa, niste lipituri reci... acuma nu inseamna ca trebuie sa se paranoizeze toti cu condensul :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate