Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cursuri web design, photoshop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tinodesign

tinodesign

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2018
Ce scoala/companie recomandati pt o fata de 20 ani care vrea sa invete web design si Photoshop, in Bucuresti?

#2
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Vrei sa faci un curs acreditat care sa-ti dea o diploma la sfarsit sau vrei sa faci cursuri doar ca sa inveti?

#3
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu vrei diplome si acreditari si/sau nu ai timp sa stai sa te invete cineva sa editezi o poza sau sa scrii <html> </html> iti recomand Udemy si Lynda, sau chiar Youtube daca ai rabdare sa gasesti pe cineva care iti place cum explica. Photoshop-ul si Web Design-ul nu il inveti ca pe o poezie si apoi te duci cu invataturile si le aplici oriunde. Pentru a invata ai nevoie de foarte mult exercitiu. Eu am invatat PS in functie de nevoile pe care le aveam. Iar cand vine vorba de Web Design, cel mai bine ar fi sa incepi prin a studia HTML, CSS si JS (recomand W3Schools), apoi treci la lucruri mai avansate, cum ar fi Bootstrap si jQuery.
In momentul in care stapanesti toate aceste lucruri, te poti apuca de treaba fara nici o problema.

De curand m-a rugat un apropiat sa "il invat" ce stiu si eu. I-am recomandat exact acelasi lucru si i-am dat "tema" sa faca un template in Photoshop si sa il codeze cat mai bine posibil ulterior. Singurele limitari pe care i le-am impus au fost sa nu foloseasca resurse gata facute. Adica, daca vrea un gradient pe un buton, sa il faca singur, nu sa il descarce de pe net si sa il puna in PS. Pe 1 octombrie s-a apucat de invatat, iar in weekend mi-a trimis deja prima idee cu privire la template-ul in PS.
Nu zic ca e cel mai bine in acest mod, insa cred ca este cel mai rapid. In plus, te vei auto-motiva. Nu va fi nevoie sa faci acelasi lucru ca alti 20-30 studenti si sa astepti sa verifice un om(profesor/trainer/etc.) ce ai facut la urmatorul curs.

#4
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttinodesign, on 11 octombrie 2018 - 04:47, said:

Ce scoala/companie recomandati pt o fata de 20 ani care vrea sa invete web design si Photoshop, in Bucuresti?

Sa iti spun din experienta :
In domeniul acesta diplomele sunt oarecum egale cu 0 iar majoritatea cursurilor ce se fac in ro , se fac la fel ca si creditele, adica "pe repede inainte"

Cum au zis colegii de mai sus , se poate invatat totul online, chiar si gratuit. In plus, exista si forumuri/grupuri unde poate pune intrebari. Cand considera ca are capacitatile necesare , poate aplica pentru un job si cand se va prezenta, singurul lucru important este portofolio-ul.
Am mai vazut reclame pe facebook la cursuri si nu o sa uit niciodata cum incerca o tipa sa ne explice cum si-a luat ea teapa si nu poate face nimic cu diploma aia, ca nu se poate angaja :lol: .

#5
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015

View Postwhiteboy, on 11 octombrie 2018 - 08:16, said:

Daca nu vrei diplome si acreditari si/sau nu ai timp sa stai sa te invete cineva sa editezi o poza sau sa scrii <html> </html> iti recomand Udemy si Lynda, sau chiar Youtube daca ai rabdare sa gasesti pe cineva care iti place cum explica. Photoshop-ul si Web Design-ul nu il inveti ca pe o poezie si apoi te duci cu invataturile si le aplici oriunde. Pentru a invata ai nevoie de foarte mult exercitiu. Eu am invatat PS in functie de nevoile pe care le aveam. Iar cand vine vorba de Web Design, cel mai bine ar fi sa incepi prin a studia HTML, CSS si JS (recomand W3Schools), apoi treci la lucruri mai avansate, cum ar fi Bootstrap si jQuery.
In momentul in care stapanesti toate aceste lucruri, te poti apuca de treaba fara nici o problema.


Partea cu codatul o sa mai fie valabila vreo cativa ani. In viitor AI-ul o sa faca toata treaba de front-end (exemplu). O sa mai fie nevoie de designeri cu toate ca daca e sa ma uit la cum arata majoritatea site-urilor in ziua de azi... vad cam acelasi template-uri si teme obosite de WordPress. In rest, pentru design nu e de ajuns sa stii Photoshop, e nevoie si de cunostinte de compozitie, cromatica, typography, UI/UX si altele.

Edited by borhot, 11 October 2018 - 09:08.


#6
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Se invata lejer online Posted Image  Mie mi-a luat ~4 luni de tutoriale free de pe www.tutsplus.com. In astea 4 luni am invatat Illustrator si Photoshop, mi-am facut un mic portofoliu pe behance cu ilustratii, logo-uri, postere, carti de vizita si pliante pentru companii/ evenimente fictive si mi-am gasit si primul job de graphic designer Posted ImageCu web design-ul e ceva mai greu ca trebuie si niste programare, dar nici aia nu e foarte greu de invatat la nivel basic. Mie mi-a luat vreo ~3-4 luni sa invat HTML/CSS si putin javascript, dar intre timp am uitat complet ca nu m-am tinut de ele Posted Image

#7
andronic312

andronic312

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 16.01.2009

View Postborhot, on 11 octombrie 2018 - 09:06, said:

Partea cu codatul o sa mai fie valabila vreo cativa ani. In viitor AI-ul o sa faca toata treaba de front-end (exemplu).

Exemplul tau, e un fel de dreamweaver pe tabla.

P.S. cum faci evenimente js pe tabla?

Edited by andronic312, 12 October 2018 - 15:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate