Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Inlocuire sistem home-cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Salutare!

Dețin acest produs -> https://www.emag.ro/...2/pd/EW130BBBM/ <- achiziționat cu ani în urmă.
Între timp spațiul de locuit s-a modificat și în prezent nu mai dispun de posibilitatea amplasării a 2 boxe în spatele canapelei, așadar toate stau în față, depărtate una față de cealaltă. De asemenea, DVD player-ul nu a fost folosit niciodată în toți acești ani.

Recent am achiziționat un TV nou și mă întreb dacă nu ar merita schimbat și sistemul audio cu unul mai bun și mai compact.
Din motivele enumerate anterior nu pare să merite achiziționarea unui nou home-cinema, fie el și mai capabil. M-am uitat la soundbars dar mă pricep prea puțin în acest domeniu și nu aș vrea să iau ceva mai slab calitativ decât ce am acum.

Ce mi-ați recomanda?
Consider și varianta să nu fac nicio achiziție, dacă un produs până în 1500 de lei ar însemna un downgrade. Deși mă îndoiesc, nu am un termen exact de comparație dar cred că se poate mai bine ca acele Philips-uri.

Mersi fain Posted Image

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
daca amplasare nu e, dolby nu e...

Edited by Fane, 10 October 2018 - 16:08.


#3
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Eu am renuntat la vechiul 5.1 din aceleasi motive,multe boxe,sunet nu prea bun.Am luat unul din asta:https://www.emag.ro/soundbar-panasonic-sc-htb685-egk-3-1-350w-4k-subwoofer-wireless-bluetooth-nfc-negru-sc-htb685egk/pd/DC49Q2BBM/,doar un cablu optic pentru semnal audio din tv si alimentarea la 220v pentru bara,subwoofer-ul in alta parte a camerei cu alimentarea lui la 220v.Daca vrei putere mai mare te poti uita dupa un amplituner sau amplificator + 2 incinte de podea.

#4
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Mersi de link @C63AMG.
Puterea mi se pare suficientă, prefer mai degrabă calitatea.
Crezi că un soundbar la 1000-1500 lei se va auzi mai bine decât sistemul acela 5.1 de la Philips?

#5
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă tot nu vei avea sunet surround, nu mai bine ai cumpăra un amplificator stereo și două boxe ?

Edited by eddy_teer, 10 October 2018 - 16:18.


#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
La momentul in care ai ales Philipsul ala te-ai lasat impresionat de cum arata dar sistemul nu suna bine. Nu fa la fel!

Cauta un amplificator si 2 boxe daca nu vrei 5.1. Este important si ce vrei sa conectezi la el, un amplificator nu este la fel de flexibil ca un receiver AV.

Edited by Mr. Incredible, 10 October 2018 - 16:28.


#7
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
@eddy_teer & @Mr. Incredible - mersi de idee.
Într-adevăr design-ul contează destul de mult, de asta mi-am și îndreptat atenția către soundbars care mi s-au părut mai „elegante”. Dar aș vrea să iau ceva care combină design-ul cu calitatea de data asta.
Aș aprecia niște recomandări de produse, dacă nu e prea mare deranjul. Sistemul (în orice formă ar fi el) vine conectat la un Smart TV de generație 2018.

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
dar cam la ce vrei sa-l folosesti? mediaplayer? asculti si muzica la el sau doar televizor si filme?

#9
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
@Fane - doar TV și filme în principiu.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
pai cred ca soundbar-ul de la panasonic e ok. daca vrei mai multa calitate ar trebui sa mergi pe sfatul lui Mr. Incredible. daca esti din bucuresti ai doua magazine la mediagalaxy unde poti sa-l asculti, sa vezi daca iti place.

#11
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008
Dar nu vrei sa treci pe un sistem 2.0? Niste boxe de raft carora la cumperi stative si arata foarte bine, plus ca sunetul va fi net superior pe stereo.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
la boxele pe stativ ajuta mult si amplasarea fata de un sounbar.

#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
eu am ceva soundbar de la panasonic, l-am prins la o reducere. isi face foarte bine treaba, gasesti scule ok pana in 6-700 lei. nu merita 1500 lei niciun soundbar de pe planeta asta. de banii aia iei 2 boxe raft si un amplif/receiver si se va auzi de un milion de ori mai bine fata de soundbar

#14
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Nu vreau să par dezinteresat sau ignorant, chiar apreciez părerile voastre. Caut însă ceva mai spre ideea de plug & play decât o soluție pentru pasionați (gen boxe pentru care trebuie stativ iar mai apoi un amplificator potrivit).

Din toate răspunsurile, pot să extrag liniștit că orice variantă ar fi peste sistemul Philips pe care îl am acum? :)
Mersi încă o dată!

#15
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

 Fane, on 10 octombrie 2018 - 16:54, said:

la boxele pe stativ ajuta mult si amplasarea fata de un sounbar.
Asta asa e, dar daca are loc in lateralele televizorului si putin in fata, rezolva usor.

 DanyPMN, on 10 octombrie 2018 - 17:04, said:

Nu vreau să par dezinteresat sau ignorant, chiar apreciez părerile voastre. Caut însă ceva mai spre ideea de plug & play decât o soluție pentru pasionați (gen boxe pentru care trebuie stativ iar mai apoi un amplificator potrivit).

Din toate răspunsurile, pot să extrag liniștit că orice variantă ar fi peste sistemul Philips pe care îl am acum? Posted Image
Mersi încă o dată!
Uite, eu am niste boxe Microlab Solo 7C - https://www.emag.ro/...w/pd/DX4VG3BBM/
Si cu standurile astea - https://www.olx.ro/o...te-IDbhuMt.html

Sunt boxe active, au calitate buna a sunetului si mi se par si fiabile. Fac 3 ani in Decembrie si n-am avut nicio problema cu ele, iar sunetul chiar se aude bine. Pana in 1500 de lei sunt sigur ca te poti duce si la unele mai performante daca asta vrei, dar eu iti pot recomanda doar ce am testat.

#16
DanyPMN

DanyPMN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 31.05.2008
Mă bate gândul să reconfigurez puțin sufrageria astfel încât să încapă un sistem 5.1.

Ar fi acest sistem ->
https://m.emag.ro/si...ASAAEgLb_PD_BwE <- o idee bună?

Pare să aibă review-uri bune, bănuiesc că e peste Philips-ul pe care îl dețin acum (link în prima postare).

#17
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,707
  • Înscris: 31.12.2013
Păi dacă vrei să reconfigurezi, atunci rămâi cu Phillips-ul, pentru sunetul TV-ului nu cred că merită să investești mai mult.

#18
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Nu cred ca merita un sistem din ala desi va suna oricum mai bine decat ce ai tu acum.

Vezi poate faci un efort si mai urci bugetul, in zona de peste 2.000 lei gasesti sisteme receiver AV plus boxe 5.0 care vor suna incomparabil mai bine decat sistemele all in one.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate