Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Dell Latitude E6520 - problema SIM GSM / WWAN

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Salut,

Am cumpărat acum vreo câteva zile modelul susmenționat și am o nelămurire .
In zona unde vine bateria are un slot pentru SIM GSM dar dacă bag unul acolo NU FACE NIMIC .
Văzând că nu lucrează de nici o culoare și INTENȚIONÂND să mai adaug MEMORIE RAM am desfăcut capacul de pe spate .

La o primă inspecție vizuală am observat că lângă placa de rețea WI-FI ar mai fi 3 sloturi libere .
Două în stânga plăcii WI-Fi pe care scrie SATA FLASH respectiv WWAN .
Unul mai jos de placa WI-FI pe care scrie MODEM dar care este acoperit de un plastic negru .

Acum întrebările și nelămuririle mele sunt :
Dacă în slotul WWAN pun o Placa "Dell Wireless 5800 LTE / WWAN" pot FACE FUNCȚIONALĂ conectarea la internet prin SIMUL GSM ?
Placa "Dell Wireless 5800 LTE / WWAN" este COMPATIBILA cu operatorii de INTERNET 4G din Romania ?

Aștept părerile voastre ,
Mulțumesc .

Edited by rudolf_2010, 10 October 2018 - 15:08.


#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Deci tu vrei internet mobil.
Dar trebuie sa cumperi o piesa, teoretic.
Pai, de ce nu iei direct gratis sau cumperi un stick USB cu SIM, de la compania de telefonie mobila / piata libera ?!

Da, se pare ca Dell Wireless 5800 LTE / WWAN este compatibila cu acel model de laptop
https://www.parts-pe...n=item&id=20830
Dar nu vad nicaieri unde se poate baga SIM in acea placuta.
Poate simul se baga in slotul deja existent (are contacte/fire?) iar aceasta placuta este doar interfata controloare (se leaga si niste fire - antena?).
Pe de alta parte, cine iti furnizeaza WWAN ?!
Adica, dupa cum scrie aici - https://en.wikipedia...ki/Wireless_WAN - nu e Internet mobil din asta "standard".

Edited by trollerul_de_serviciu, 10 October 2018 - 15:34.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Copy paste la repezeală

Quote

Hi
For the SIM card to work your computer should have a WWAN card installed. If you ordered a WWAN card with/for your computer, check if the WWAN driver is installed by looking in the Device Manager. To check in the Device Manager:
Press and hold the Windows Key and then press the R key on the keyboard to launch Run Dialog Box.
Type “devmgmt.msc” and hit “Enter”.
Expand “Network adapters” and check what device is listed here. If the WWAN card is not listed here, expand the “Other devices” and check. See the image below:

If you have difficulty finding the drivers for the WWAN card:
Follow the above 3 steps and Double click the listed WWAN Card.
Click the “Details” tab.
Select Device Instance Path or Device Instance Id (whichever is available for your version of Windows) from the drop down box.
Make a note of the Device Instance Path or Device Instance ID and add this in your reply.


Posted Image



Quote

Poate simul se baga in slotul deja existent (are contacte/fire?) iar aceasta placuta este doar interfata controloare (se leaga si niste fire - antena?).
Corect

Daaaar,

Quote

Pai, de ce nu iei direct gratis sau cumperi un stick USB cu SIM, de la compania de telefonie mobila / piata libera ?!

partikip

Edited by waterman, 10 October 2018 - 15:48.


#4
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
Am doar firele ce merg la antenă .
Probabil comunicarea cu slotul SIM se face prin mufa în care intră placa .
Numai că nu știu dacă acea placă e compatibilă cu rețelele 4G Romanești, deoarece nu prea am văzut să se găsească de vânzare pe la noi prin Romania iar cea din link este undeva prin SUA .

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de ce nu iei un modem USB cu sim de la orice operator ?

Care oricum merge ca naiba ?

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 rudolf_2010, on 10 octombrie 2018 - 16:21, said:

Am doar firele ce merg la antenă .
Probabil comunicarea cu slotul SIM se face prin mufa în care intră placa .
Numai că nu știu dacă acea placă e compatibilă cu rețelele 4G Romanești, deoarece nu prea am văzut să se găsească de vânzare pe la noi prin Romania iar cea din link este undeva prin SUA .
Eu am un dubiu ca e compatibila cu 4G - adica internet mobil.
Deja am spus mai sus: WWAN este cam altceva decit internet mobil (GSM....)
Incearca sa intrebi direct la Dell Romania: https://www.dell.com...ormation?~ck=mn

#7
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Iti trebuie DW5630 (Gobi 3000)  = e modem 3G.
https://www.amazon.c...T/dp/B00WKELN6O
Sau DW5550
https://www.dell-out...ess-dw5550.html

Asta al 2-lea Ericsson F5521gw  il gasesti si pe ''oleics''

Edited by costeld69, 10 October 2018 - 17:15.


#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 rudolf_2010, on 10 octombrie 2018 - 15:08, said:

..
Acum întrebările și nelămuririle mele sunt :
Dacă în slotul WWAN pun o Placa "Dell Wireless 5800 LTE / WWAN" pot FACE FUNCȚIONALĂ conectarea la internet prin SIMUL GSM ?
Placa "Dell Wireless 5800 LTE / WWAN" este COMPATIBILA cu operatorii de INTERNET 4G din Romania ?

Aștept părerile voastre ,
Mulțumesc .
Se vede ca te-ai informat un pic inainte daca intrebi de ''5800LTE''.
Teoretic, dupa specificatii, da este posibil sa te conectezi la internet.
Dar vezi ca se asigura drivere doar pentru win7.
https://www.dell.com...=latitude-e6520
Attached File  5800.JPG   60.87K   5 downloads

Edited by costeld69, 10 October 2018 - 17:43.


#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu exact cum e la dell, eu am thinkpad. Thinkpadul vine cu cititorul de sim, dar trebuie achizionata separat placa wwan compatibila cu leptopul.
Compatibila in sensul ca e whitelisted in bios. Din pdv al interfetei, toate ar trebui sa fie compatibile dar sunt blacklisted in bios pe motive care ma depasesc.
Asadar, pentru T420 (dar si pentru modelele anterioare pe care le-am detinut), am cumparat de pe olx la preturi de sub 100lei placa wwan compatibila, intotdeauna a mers fara probleme.
Fiecare serie Thinkpad a venit cu propriile placi WWAN whitelisted, asadar odata cu upgradele la leptop a trebuit sa cumpar si placa WWAN corespunzatoare modelului (au fost cam 2-3 variante per serie) Nu stiu care-i politica Dell, dar ma gandesc ca e asemanatoare.
Eu cred ca la fel e si la Dell, mi-e lene sa caut pe net/forumuri sa vad daca e asa.

Sunt 2 cabluri de antena, unul portocaliu, altul albastru(parca), ele se duc in ecran. Si cititorul de sim. Chestiile astea fac leptopul "wwan ready", o gaselnita de marketing(cred). Insa tot iti mai trebuie placuta wwan pentru a functiona.

Stickul e si el o varianta. Dar proasta in opinia mea. De regula antenele alea din ecran ofera un semnal mai bun, chiar in zone cu acoperire proasta. Un stick are o antena slaba.
Apoi, cel mai nasol e sa stai cu stickul bagat in USB, daca nu esti atent vei strica mufa. Intr-un an de zile tot ti se va intampla macar o data, oricat de atent ai fi.

Eu am trecut de vreo 8 ani pe solutia asta, nu m-as mai intoarce la niciun stick sau modem extern wireless. Din contra, as baga in interiorul leptopului si receiverul de la maus. Chiar daca e mic, tot exista posibilitatea sa-mi deterioreze mufa USB. Am cumparat un adaptor in sensul asta, dar mi-a fost lene sa-l DYI si deocamdata stau asa.

Cat despre compatibilitatea cu reteaua. Alea fabricate de Sierra Wireless isi fac update la firmware de fiecare data cand schimbi operatorul. Am avut ceva probleme la instalare cand nu gaseam firmware-ul corespunzator( driverul de fapt). Insa am rezolvat problema prin cautari pe net, era de fapt o setare intr-un fisier .ini. La servici am un dell rugged cu aceiasi problema, asta ma face sa cred ca e o chestie de Sierra Wireless (erau ambele configurate pentru Verizon america)
Insa cele care vin de la Ericsson merg in mod direct pentru orice retea de la noi. Daca e GSM/LTE, nu exista incompatibilitati. Numai sa nu fie pe CDMA ca nu-ti va merge. Unele sunt LTE+CDMA.

Cele de la Ericsson sunt mai slabe ca performante si am observat ca mai au o problema cu wake din sleep. Dar se rezolva si aia cu niste cautari pe net (pe scurt EnableSelectiveSuspend=0 in registry)

In plus vin si cu GPS. Poti transforma leptopul in GPS sa nu te ratacesti pe GoogleEarth sau alte softuri care au nevoie de locatia in timp real. SiewrraWireless au un GPS bun, rapid. Cele de la Ericsson se fixeaza mai greu in timpul mersului, in masina. Asta-i ceea ce am observat eu, am avut cel putin vreo 6 modele in total de la ambii producatori, diverse generatii, si mi-am facut o idee.


Mai sunt cele de la Qualcom care am inteles ca-s cele mai bune, cele mai stabile insa n-am avut asa ceva. Acum Qualcom au cumparat SierraWireless, sau asa am inteles, deci astea de generatie noua poate ca sunt ceva diferite.

#10
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 maccip, on 10 octombrie 2018 - 18:45, said:

....
Asadar, pentru T420 (dar si pentru modelele anterioare pe care le-am detinut),..., intotdeauna a mers fara probleme.
...
Am avut ceva probleme la instalare cand nu gaseam firmware-ul corespunzator( driverul de fapt). ..

..
Ai incercat si pe win10, intreb deoarece vad ca pe site au driver pentru win7.

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Am inca win7, nu am avut niciodata win10.

#12
rudolf_2010

rudolf_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 30.07.2012
@costeld69

Salut,

Driver pentru Win 7 se găsește pentru DW 5800 așa cum se vede în poză :
Attached File  DW5800.jpg   70.59K   4 downloads
Problema e că din ce văd eu acest driver se poate descărca de pe dell.com și mă gândesc să nu cumva să fie din SUA site-ul iar laptopul meu are tastatura de Germania care arata asa :
Attached File  tastatura.jpg   174.45K   4 downloads
Fapt ce mă face să fiu sceptic în privința compatibilității cu rețelele GSM din Europa, pentru că se știe că nici telefoanele cumpărate din SUA nu sunt compatibile cu rețelele din EUROPA .
O să le fac și o întrebare celor din Romania sa vad ce zic .

O zi buna .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate