Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

DJI Mavic Air - discutii generale

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
574 replies to this topic

#1
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Cum nu vad sa fie vreun topic dedicat pentru dronele de la DJI, am zis sa deschid unul aici legat de Mavic Air. Daca mai sunt "piloti" de Air pe aici, ar fi ideal sa avem aici toate parerile, problemele, intrebarile si experientele faine cu aceasta drona.

O sa incep eu, ca proaspat "proprietar" de Mavic Air de cam o luna. Am in total cam 4 ore de zbor la activ, per total sunt impresionat de performantele "jucariei", nu am avut niciun fel de problema, se simte sigura si stabila. Camera e geniala, insa efectul "wow" il da stabilizatorul pe 3 axe care se descurca foarte bine, chiar si la miscari bruste si viteze mari. Momentan invat sa trag cadre cat mai profi si sa le si editez incat sa obtin niste filmari cat mai bune.

Alti posesori sau pasionati de "zburatoare" pe aici? :)

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și filmări nu pui ?

#3
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Zborul și folosirea dronelor foto este reglementat de legi speciale ?

#4
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View Posthpavictor, on 10 octombrie 2018 - 13:27, said:

Zborul și folosirea dronelor foto este reglementat de legi speciale ?
Da, e reglementat. In Romania e absurd (ca multe altele), dar e reglementat.

View Postwaterman, on 10 octombrie 2018 - 13:25, said:

Păi și filmări nu pui ?
Pun si filmari cand am timp sa le editez. Am vrut intai sa vad daca avem colegi pe aici.

Edited by MusafirulCreativ, 10 October 2018 - 13:34.


#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Categoric sunt si eu unul dintre amatorii pasionati de ele.
Pana acum am cochetat cu ideea achizitiei unei Parrot Bebop 2 (~300-400 euro), deoarece nu ma simt inca destul de ok cu ideea de a da ~700-800 euro pe un Mavic Air / Phantom 4. Insa de fiecare data cand am fost la un click distanta de achizitie, am ezitat si, in definitiv, renuntat.

Si eu sunt interesat sa vad ce ai filmat, Musafire. Eventual YouTube?

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Si eu am tot ezitat si am renuntat/revenit asupra mai multor modele si nu prea ma simteam confortabil sa dau atat pe un Air, insa mi-am dat seama ca decat sa dai 4-500 pe o jucarie pe care o ridici de 3 ori si cam atat, mai bine dai 800 si ai un aparat semi-profesional pe care stii ca te poti baza (calitate filmare, siguranta, tehnologii, autonomie, semnal, piese de schimb, etc.). Incerc sa pun sus in seara asta niste filmari.

Edited by MusafirulCreativ, 10 October 2018 - 13:48.


#7
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Foarte tare.
Pai diferentele majore (in opinia mea) intre cele doua ar fi :

filmare 1080p / 30fps la Bebop 2  
filmare 4K    / 30fps la Mavic Air   avantaj Mavic

si

raza zbor 2km la Bebop 2
raza zbor 4km la Mavic Air.   avantaj Mavic

Sa merite astea pretul dublu?

PS: Bebop 2 are, in teorie, un timp de zbor cu 4 minute mai mare decat Mavic. Nu suna a fi mult, insa procentual inseamna 16%, ceea ce mi se pare rezonabil. Camera foto este, din nou, cel putin teoretic, mai performanta pe Bebop 2.

Nu vreau sa fiu inteles gresit. Nu laud nici una, nici alta. Astea sunt doar info colectate de mine pana in prezent, pentru a ma decide in achizitie...(desi cu cat citesc mai mult, cu atat mai nehotarat sunt)

Edited by JustARandomGuy, 10 October 2018 - 14:13.


#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Si eu sunt posesor de Mavic Air. Am stat si eu mult pe ganduri daca chiar merita sa dau atatia bani pe ea dar din toate review-urile vazute nu am vazut nici macar unul care sa puna sub semnul intrebarii calitatile dronei. Calitatea filmarilor mi se pare foarte buna iar stabilitatea este incredibila (am avut cateva tentative pe vant mai serios si din filmari nu puteai sa-ti dai seama). Din pacate legislatia lasa rau de dorit si din cauza asta sunt destul de ezitant cand vine vorba de filmari in zone mai aglomerate (chiar daca as evita sa zbor deasupra persoanelor).

#9
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
RandomGuy:

1. Cum sa fie 1080p mai buna decat 4K? Plus ca parrot-ul nu are stabilizator, stabilizarea se face doar din soft.
2. Mavic Air se poate conecta la telecomanda si pe 2.4 Ghz si pe 5.8 Ghz, in functie de interferentele din jur. Deci ai tot timpul cea mai buna conexiune. In traducere, acei 2 km de la Parrot pot fi maxim 500m in realitate, in timp ce eu am dus Mavic-ul la aproape 2 km si inca avea 3/4 liniute la semnal.
3. Mavic are senzori pe toate partile, fata/spate/jos. Evita singura obstacolele, verifica singura suprafata de aterizare, practic n-o poti tranti de ceva decat daca vrei neaparat.
4. Mavic are foarte multe functii automatizate, o poti pune sa urmareasca obiecte/persoane din fata/spate/profil, sa se invarta in jurul lor, sa se ridice desupra lor, etc.
5. Mavic se poate controla fara telecomanda, din telefon, si chiar FARA niciun dispozitiv, prin gesturi.

Sunt si multe alte lucruri in plus, diferenta de pret se justifica zic eu.

Edited by MusafirulCreativ, 10 October 2018 - 14:10.


#10
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Pai de aia am incercat sa structurez reply-ul meu in doua parti:
Prima cu avantajele DJI
A doua (dupa PS) cu avantajele Parrot.

Am si editat, ca sa fie mai clar un pic.
Scuze daca s-a interpretat "Cum sa fie 1080p mai buna decat 4K?". Inca nu sunt chiar asa depasit de tehnologie.

#11
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View Postmkdan2004, on 10 octombrie 2018 - 14:05, said:

sunt destul de ezitant cand vine vorba de filmari in zone mai aglomerate (chiar daca as evita sa zbor deasupra persoanelor).
Teoretic nu ai voie sub nicio forma sa zbori in intravilan. Eu pana acum am zburat doar pe la munte, pe campuri sau la marginea orasului, in zone libere sau cu maxim 2-3 case rasfirate.

#12
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Mare grija la pasari (btw ce culoare este drona ta?). A mea este alba si am avut deja 2 "intersectii" cu pasari curioase. O data deasupra lacului Snagov si o data chiar in filmarea de mai jos desi nu apare pe filmare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SWAIS4D-Mh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mkdan2004, 10 October 2018 - 14:32.


#13
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View PostJustARandomGuy, on 10 octombrie 2018 - 14:16, said:

Scuze, m-am uitat acum pe specs la parrot si am vazut ca are 14 megapixeli in loc de 12. Dar eu sunt convins ca e doar un upscale la un senzor mic. Repet, camera de pe Mavic scoate poze/videouri superbe.

View Postmkdan2004, on 10 octombrie 2018 - 14:32, said:

Mare grija la pasari (btw ce culoare este drona ta?). A mea este alba si am avut deja 2 "intersectii" cu pasari curioase. O data deasupra lacului Snagov si o data chiar in filmarea de mai jos desi nu apare pe filmare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SWAIS4D-Mh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E pe negru si da, am patit si eu de cateva ori sa zbor "in formatie" cu niste randunele sau sa se invarta niste ciori curioase in jurul dronei (odata chiar am confundat mavic-ul cu o cioara si nu stiam de ce a intrat brusc in picaj) :) Dar problema cea mai mare sunt insectele care se sinucid printre pale si trebuie curatate apoi de pe drona.

Edited by MusafirulCreativ, 10 October 2018 - 14:33.


#14
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Salut. Ati folosit care mavic air-ul iarna ?

Pe net scrie ca se poate folosi intre 0 si 40 de grade. Dar daca o folosesc  la -10 grade ?

#15
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View PostRazvan125, on 20 octombrie 2018 - 18:11, said:

Salut. Ati folosit care mavic air-ul iarna ?

Pe net scrie ca se poate folosi intre 0 si 40 de grade. Dar daca o folosesc  la -10 grade ?
Teoretic o poti folosi, doar sa ai grija sa nu tii bateria la temperaturi scazute. De exemplu, una e sa tii bateria in masina la 20 grade, apoi sa zbori imediat si alta e sa o tii 2 ore afara la -10 grade si apoi sa zbori. E valabil si pentru drona, preferabil e sa n-o tii la temperaturi scazute inainte de zbor sau s-o lasi sa se incalzeasca 1-2 minute inainte sa decolezi. Alte probleme n-ar trebui sa fie daca e vreme buna, teoretic iarna aerul e mai dens, deci si drona se descurca mai bine :)
O alta problema ar fi daca zbori la temperaturi scazute prin zone cu ceata sau ninsoare abundenta. Era un video pe net in care un Air a "picat" efectiv vreo 20-30 m iar proprietarul banuia ca s-a format un strat de gheata ori pe elice ori a blocat un motor.

Edited by MusafirulCreativ, 22 October 2018 - 13:33.


#16
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
Eu oricum nu o sa o ridic cand ninge sau ceva de genul. O sa o ridic cand o sa fie vreme buna de filmat si de facut poze...

Azi am folosit drona cateva minute si am observat ca nu mi se incarca telefonul de la telecomanda.. Din ce cauza poate fi ? Deja sa se fi stricat ceva ? :))) O am de maxim 2 saptamani.
Am incerca cu cablul usb type c ( sau microusb.. habar n-am) - lightining dar si cu cablul original de la iphone pe care l-am bagat in portul usb de la telecomanda.. Dar tot degeaba. Se incarca si dupa cateva secunde se deconecteaza. :( O fi o problema software de la ei ?
Poate e de la ultimul update. Pana acum nu am observat ca nu se incarca pentru ca avem telefonul incarcat.

#17
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View PostRazvan125, on 22 octombrie 2018 - 16:22, said:

Eu oricum nu o sa o ridic cand ninge sau ceva de genul. O sa o ridic cand o sa fie vreme buna de filmat si de facut poze...

Azi am folosit drona cateva minute si am observat ca nu mi se incarca telefonul de la telecomanda.. Din ce cauza poate fi ? Deja sa se fi stricat ceva ? Posted Image)) O am de maxim 2 saptamani.
Am incerca cu cablul usb type c ( sau microusb.. habar n-am) - lightining dar si cu cablul original de la iphone pe care l-am bagat in portul usb de la telecomanda.. Dar tot degeaba. Se incarca si dupa cateva secunde se deconecteaza. Posted Image O fi o problema software de la ei ?
Poate e de la ultimul update. Pana acum nu am observat ca nu se incarca pentru ca avem telefonul incarcat.
Daca folosesti iPhone/iOS am impresia ca nu merge incarcarea din telecomanda. Mie pe Android imi incarca telefonul, desi as prefera uneori sa pot dezactiva functia asta Posted Image

Edited by MusafirulCreativ, 23 October 2018 - 13:39.


#18
Razvan125

Razvan125

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 03.02.2016
iPhone folosesc �� poate nu am observat pana acum ca nu incarca.
Oricum... mi s-a parut ciudat ca incarca 2-3 secunde si dupa se opreste.
Trebe sa incerc cu un Android

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate