Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 

Website din blog

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ony_kisses

ony_kisses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.08.2011
Buna ziua, as avea nevoie de un sfat daca ma puteti ajuta.
Am cu blog de calatorii gratuit de la blogspot.com. Nu am foarte multi vizitatori dar e suficient pentru ceea ce scriu eu, nu il fac sa castig cine stie ce din el, mai mult ca un hobby, am si Adsense, au iesit banuti din reclame.
As vrea sa trec la nivelul urmator in sensul ca as vrea sa cumpar un domeniu din  xxx.blogspot.com sa arate xxx.ro.
Intrebarea mea este:
sa raman pe platforma blogspot.com si sa schimb doar numele domeniului
sau sa cumpar domeniu si sa cumpar si host . Sunt incepatoare la web design, am acum template din blogger. Am vazut ca exista webwave unde poti crea, dar nu stiu cat host as avea nevoie lunar ca si capacitate si daca are rost sa iau si host pentru ceea ce fac eu. Sa optimizez oare blogger se poate?
Daca iau host gratuit de la webwave imi pot transfera bolg-ul meu cu Google Adsense de acolo, sa ruleze in continuare de unde am ramas?

Multumesc

#2
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Nu complica lucrurile. Eu zic să rămâi la Blogspot. Dacă ai nevoie de ajutor cu ceva apelează cu încredere și fără ezitare la mine, pentru că și eu am folosit Blogspot-ul acum ceva vreme.

Succes și Doamne ajută !

#3
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Zic si eu sa incerci sa optimizezi ce vrei sa optimizezi in blogspot si doar sa schimbi domeniul. Nu ma pricep, nu stiu ce, cum se poate optimiza.
In ce mai rau caz sa treci pe Wordpress, care cred ca e mult mai personalizabil.
Si wordpress tot gratuit si doar de luat domeniu pentru el.

#4
ony_kisses

ony_kisses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.08.2011
O sa iau domeniu si deocamdata raman pe blog cum m ati sfatuit va multumesc.
pe wix.com vad niste template-uri foarte dragute de travel, vad ca sunt free, oare o merge sa le fac import la mine in blogspot? nu cred ca imi afecteaza Adsense sau altceva. Imi fac back up oricum la blog inainte.

Edited by ony_kisses, 02 October 2018 - 13:06.


#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Pe wix eu stiu ca sunt free, dar doar in platforma lor. Nu cred ca sunt compatibile cu blogspot.

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
nu stiu cati vizitatori ai ca sa se merite trecerea de pe Blogspot pe propriul domeniu. Gandeste-te ca un hosting cat de cat decent o sa te coste 1-2 eur pe luna. Daca  scoti banii astia pe usor din AdSense atunci treci pe hosting-ul tau si domeniul tau, iti instalezi Wordpres-ul pe hosting si iti alegi un template gratuit care gasesti la greu. Wordpress este bun pe partea SEO/Ads asa ca iti recomand sa ramai pe el.

Wix este o platforma individuala care platesti pentru utilizarea ei. Sunt template-uri propri pe hosting propriu.

#7
ony_kisses

ony_kisses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.08.2011

View Postun-simplu-om, on 02 octombrie 2018 - 11:32, said:

Nu complica lucrurile. Eu zic să rămâi la Blogspot. Dacă ai nevoie de ajutor cu ceva apelează cu încredere și fără ezitare la mine, pentru că și eu am folosit Blogspot-ul acum ceva vreme.

Succes și Doamne ajută !
Am gasit acest template dar cand il aplic nu ma lasa sa editez sa scot artea de sus cu fashion, butoanele de sus dar in principiu cam asa as vrea sa arate noua mea tema pe blogspot.
Ma poti ajuta sa pot face ceva de genul undeva? (poze care sa se schimbe sus etc)
http://gooyaabitempl...review/lavelle/
sau asta
https://sora-travels...s.blogspot.com/

Edited by ony_kisses, 02 October 2018 - 14:49.


#8
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postbusiness11, on 02 octombrie 2018 - 14:06, said:

nu stiu cati vizitatori ai ca sa se merite trecerea de pe Blogspot pe propriul domeniu. Gandeste-te ca un hosting cat de cat decent o sa te coste 1-2 eur pe luna. Daca  scoti banii astia pe usor din AdSense atunci treci pe hosting-ul tau si domeniul tau, iti instalezi Wordpres-ul pe hosting si iti alegi un template gratuit care gasesti la greu. Wordpress este bun pe partea SEO/Ads asa ca iti recomand sa ramai pe el.

Vorbim de 2 euro/luna nu de 2000.

#9
ony_kisses

ony_kisses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.08.2011

View Postaceton, on 02 octombrie 2018 - 14:49, said:


Vorbim de 2 euro/luna nu de 2000.
ce host imi recomandati la pretul asta si cu ce spatiu de stocare?

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
fara sa fac reclama eu lucrez cu ClausWeb de o buna perioada de timp. Pana acum nu am avut probleme si suportul este destul de rapid si eficient.

Eu am inceput cu 3 hostinguri la 0,75 centi pe luna, dar am facut upgrade in timp la 1,25 si momentan am 6 pachete diferite de hostinguri la ei. Pachetul ales de tine depinde foarte mult de clientela ta, daca ai un trafic ridicat, pui multe poze, etc. iti recomand sa incepi cu pachetul 1,25, un upgrade nu este o problema. Pachetul 0,75 centi pe luna este foarte slab, l-as alege pentru un site static care nu se modifica foarte des. Pentru Wordpress cu siguranta orice pachet de la 1,25 in sus.

Edited by business11, 02 October 2018 - 15:59.


#11
ony_kisses

ony_kisses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.08.2011

View Postbusiness11, on 02 octombrie 2018 - 15:59, said:

fara sa fac reclama eu lucrez cu ClausWeb de o buna perioada de timp. Pana acum nu am avut probleme si suportul este destul de rapid si eficient.

Eu am inceput cu 3 hostinguri la 0,75 centi pe luna, dar am facut upgrade in timp la 1,25 si momentan am 6 pachete diferite de hostinguri la ei. Pachetul ales de tine depinde foarte mult de clientela ta, daca ai un trafic ridicat, pui multe poze, etc. iti recomand sa incepi cu pachetul 1,25, un upgrade nu este o problema. Pachetul 0,75 centi pe luna este foarte slab, l-as alege pentru un site static care nu se modifica foarte des. Pentru Wordpress cu siguranta orice pachet de la 1,25 in sus.
Multumesc pentru raspuns
Blog-ul este https://calatoriilel...y.blogspot.com/ nu fac reclama pt ca oricum schimb denumirea, cumpar domeniu cu totul diferit de numele vechi. (daca totusi e problema, il stergem din postare)
Ajunge spatiu de stocare 2GB la ce postez eu ? 2GB banuiesc ca sunt lunar nu? Mersi

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
marimea medie a unei poze puse de tine are undeva la 400-700kb. Daca calculam cu 500kb atunci poti uploada undeva la 3000-3500 poze (dupa instalarea wordpress-ului) pana cand ajungi la 2GB (care nu sunt lunari ci o singura data). In general pentru inceput o sa iti ajunga 2GB, in timp dupa ce evoluezi poti face un upgrade la 4GB si tot asa. Pentru inceput iti ajunge.

#13
ony_kisses

ony_kisses

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.08.2011
Nu reusesc sa bag nameservers la Rotld.ro. ma puteti ajuta va rog? Am de bagat din blogspot. pe youtube am vazut ca se pun 4 IP-uri dar eu am loc doar de unul singur si la nume am la blogspot
Câmpul Nume, Etichetă sau Gazdă     www
Câmpul Destinație, Direcție sau Direcționează către   ghs.google.com
la rotld am nume server si adresa IP.
Mersi

#14
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

View Postony_kisses, on 02 octombrie 2018 - 14:46, said:

Am gasit acest template dar cand il aplic nu ma lasa sa editez sa scot artea de sus cu fashion, butoanele de sus dar in principiu cam asa as vrea sa arate noua mea tema pe blogspot.
Ma poti ajuta sa pot face ceva de genul undeva? (poze care sa se schimbe sus etc)
http://gooyaabitempl...review/lavelle/
sau asta
https://sora-travels...s.blogspot.com/

Vezi dacă ai așa ceva în code-box-ul template-ului. (vezi atașamentul)

Attached File  index_menu.png   32.43K   5 downloads

Tutoriale care te-ar mai putea ajuta :
(http://edit-html.blo...x-for-your.html)
(https://support.goog...er/165955?hl=en)

Edited by un-simplu-om, 06 October 2018 - 10:20.


#15
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 03.04.2007

View Postun-simplu-om, on 06 octombrie 2018 - 10:14, said:



Vezi dacă ai așa ceva ĂŽn code-box-ul template-ului. (vezi atașamentul)

Attachment index_menu.png

Tutoriale care te-ar mai putea ajuta :
(http://edit-html.blo...x-for-your.html)
(https://support.goog...er/165955?hl=en)
Ai putea sa ma ajuti cu o problema la template blog ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate