Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cumparare masina electrica

* * * - - 12 votes
  • Please log in to reply
17743 replies to this topic

#10549
AlexAnnecy

AlexAnnecy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.06.2015
Tot apropo de statii de incarcare, se dezvolta...:

https://www.pressale...sate-timisoara/

Edited by AlexAnnecy, 18 February 2021 - 11:50.


#10550
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View PostAlexAnnecy, on 18 februarie 2021 - 11:49, said:

Tot apropo de statii de incarcare, se dezvolta...:

https://www.pressale...sate-timisoara/

In articol scrie ca firma castigatoare va instala 16 statii cu 2.2 milioane lei plus TVA.
Rezulta un cost/statie de 163625 lei cu TVA adica aprox 33.500 euro/buc
De aici deduc ca toate vor fi fast charge.

#10551
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postraven75, on 18 februarie 2021 - 14:51, said:

In articol scrie ca firma castigatoare va instala 16 statii cu 2.2 milioane lei plus TVA.
Rezulta un cost/statie de 163625 lei cu TVA adica aprox 33.500 euro/buc
De aici deduc ca toate vor fi fast charge.
o statie fast charge costa 33 k euro?
mi se pare imens.

PS adica iti trebuie profit 550 e pe luna doar ca sa amortizezi statia in 5 ani.

Edited by roPopa, 18 February 2021 - 16:01.


#10552
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,137
  • Înscris: 09.09.2003
Cand cautasem eu alea de 50kW de la ABB erau vreo 18-20k

#10553
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostroPopa, on 18 februarie 2021 - 15:50, said:

o statie fast charge costa 33 k euro?
mi se pare imens.

PS adica iti trebuie profit 550 e pe luna doar ca sa amortizezi statia in 5 ani.
Nu cred ca doar statia costa 33k de euro. Eu cred ca include instalare, aprobare(multa birocratie), mentenanta, bransament curent, etc. Am uitat sa spun cat de mult merg negocierile. Cu cat mai multe statii, mai ales cu funduri publice, cu atat vor scadea pretul comercianti.
De ex.+
De pe site-ul AFM.ro
ART. 7
Cuantumul finanţării
(1) Finanţarea se acordă în cadrul unei sesiuni până la 900.000 lei per solicitant, reprezentând
până la 80% din cheltuielile eligibile.
(2) Suma maximă finanţată de Autoritate va fi:
a) 11.250 lei pentru o staţie de reîncărcare cu putere normală;
b) 157.500 lei pentru o staţie de reîncărcare cu putere înaltă în curent continuu;
c) 13.500 lei pentru o staţie de reîncărcare cu putere înaltă în curent alternativ.

Prin Program se finanţează staţiile de reîncărcare a autovehiculelor electrice şi electrice
hibrid plug-in:
a) cu putere normală, echipate cel puţin cu prize sau conectori de tip 2 pentru vehicule,
conform descrierii din standardul EN62196-2;
b) cu putere înaltă curent alternativ, echipate cel puţin cu prize sau conectori de tip 2 pentru
vehicule, conform descrierii din standardul EN62196-2;
c) cu putere înaltă curent continuu, echipate cel puţin cu conectori ai sistemului de
reîncărcare combinat Combo 2, conform descrierii din standardul EN62196-3.

Categorii de cheltuieli eligibile
(1) Sunt considerate cheltuieli eligibile cele efectuate pentru:
a) achiziţia de staţii de reîncărcare a autovehiculelor electrice şi electrice hibrid plug-in;
b) cheltuieli cu montajul staţiilor de reîncărcare;
c) cheltuielile efectuate pentru realizarea şi instalarea panoului de informare;
d) taxa pe valoarea adăugată aferentă proiectului pentru autorităţi publice locale şi instituţii
publice în condiţiile în care aceasta a fost solicitată şi nu este recuperabilă, rambursabilă sau
compensată prin orice alte mijloace potrivit prevederilor legale.
(2) Cheltuielile cu taxa pe valoarea adăugată (TVA) nu sunt eligibile pentru finanţarea din
Fondul pentru mediu în cazul solicitanţilor operatori economici.
(3) Cheltuielile aferente branşamentului la reţeaua de energie electrică nu sunt eligibile
pentru finanţarea din Fondul pentru mediu.
(4) Pentru lucrările de montaj profitul şi TVA-ul aferent acestuia nu sunt eligibile.
(5) Sunt considerate eligibile numai cheltuielile efectuate după semnarea contractului de
finanţare nerambursabilă.

Edited by cata, 18 February 2021 - 16:22.


#10554
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012

View Postcata, on 18 februarie 2021 - 16:11, said:

Cu cat mai multe statii, mai ales cu funduri publice, cu atat vor scadea pretul comercianti.

Total de acord, daca toate primariile din orasele mari ar instala cu fonduri 10-20 de statii fast charge cu un pret decent/kwh, Renovatio&Co ar fi nevoite sa ofere niste preturi normale.

Iar daca pe primarii le intereseaza un transport public cat mai curat le-as oferi cateva statii moca dedicate taximetristilor pe 2-3 ani macar...stiu ca o sa imi iau hate dar ei sunt cei mai buni promotori ai masinilor electrice.

#10555
AlexAnnecy

AlexAnnecy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 06.06.2015

View PostroPopa, on 18 februarie 2021 - 15:50, said:

PS adica iti trebuie profit 550 e pe luna doar ca sa amortizezi statia in 5 ani.

3 ore sa mearga pe zi la un profit de 0.7RON / kwh si te-ai scos. Dar da, sunt scumpe, nu inteleg de ce...

#10556
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
în dimineața asta, în zona asta: https://www.google.r...l=ro&authuser=0

un BMW seria 2 era pus la încărcat într-o parcare de langa un bloc. nu știu dacă era teren proprietate sau cine știe.

dar avea un cablu/prelungitor lung de vreo 30-50 de m, tras „frumos” pe după colțul blocului printr-o gaură pe sub geam.....

dacă așa arată civilziația?

#10557
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 19 februarie 2021 - 09:36, said:

în dimineața asta, în zona asta: https://www.google.r...l=ro&authuser=0

un BMW seria 2 era pus la încărcat într-o parcare de langa un bloc. nu știu dacă era teren proprietate sau cine știe.

dar avea un cablu/prelungitor lung de vreo 30-50 de m, tras „frumos” pe după colțul blocului printr-o gaură pe sub geam.....

dacă așa arată civilziația?
@bob, data viitoare mergi pe alt traseuPosted Image. Auzi, dar eu ce sa spun ca fac ITP-ul la multe masini in naveta mea zilnica de 60 de km? Asta-i civilizatie?

Edited by cata, 19 February 2021 - 09:50.


#10558
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
ai pus BMW si civilizatie in acelasi context? :P
*scuze CRG...

glumesc.

electricele nu au treaba cu civilizatia. oricine are acces la masini, nu se dau pe baza de test de civilizatie. unde mai pui ca reducerea de 5k la hybride..i-a astras pe multi.

#10559
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postwrc2007, on 19 februarie 2021 - 10:06, said:

ai pus BMW si civilizatie in acelasi context? Posted Image
*scuze CRG...

glumesc.

electricele nu au treaba cu civilizatia. oricine are acces la masini, nu se dau pe baza de test de civilizatie. unde mai pui ca reducerea de 5k la hybride..i-a astras pe multi.
da..am văzut că unii tot aruncă cu noroi în proprietarii de diesel sau de VW sau de bmw sau cine știe ce în timp ce dacă ai ZOE ești cetățean de frunte.

vă dau un exemplu văzut într-o seară. ora 18:00 bld pipera între pod și rond, zona de prezentanțe.
intrarea ieșirea de la Toyota e la aproxiamtiv 50-70 de m de rond, dar sensurile sunt separate.
https://www.google.r...l=ro&authuser=0

un cetățean cu un lexus - corespondent a6, nou.
a văzut că pe sensul celălalt este aglomerație și ar fi inseamnat să ocolească...a așteaptat și când a prins o „fereastră” a intrat pe cotnrasens până la giratoriu.
să-mi fie cu iertare, nu cred că era prima dată iar mașina pe care o conduci sau combustibilul pe care îl folosești nu are nicio legătura cu gradul de civilizație și de respect față de ceilalți.

#10560
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Eu nu stiu ce ma deranjeaza mai mult: fumul degajat in trafic daca ar merge in regim fosil? Sau impactul optic al cablului atarnat de bloc?...  Pana la urma Bucurestiul e plin de cabluri aeriene...

(bine, eu nu as face asta niciodata. In primul rand m-as muta la casa, mai ales ca as lua bani frumusei de pe apartamentul localizat in zona aia...)

#10561
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
hai să cădem de acord că acel fum există doar la mașinile f vechi și complet neînteținute.

nu este o scuză, da rnu trebuie să generalizăm.

așa cum am mai spus, vechiul a4 cu 500k km nu scotea niciun gram de fum. nu manca și nu pierdea absolut deloc ulei. dar vorbim de persoane responsabile vs persoane (completați voi)

#10562
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 19 februarie 2021 - 10:18, said:

hai să cădem de acord că acel fum există doar la mașinile f vechi și complet neînteținute.

nu este o scuză, da rnu trebuie să generalizăm.

așa cum am mai spus, vechiul a4 cu 500k km nu scotea niciun gram de fum. nu manca și nu pierdea absolut deloc ulei. dar vorbim de persoane responsabile vs persoane (completați voi)
Posted Image

Edited by cata, 19 February 2021 - 10:21.


#10563
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postbobalex18, on 19 februarie 2021 - 10:11, said:


să-mi fie cu iertare, nu cred că era prima dată iar mașina pe care o conduci sau combustibilul pe care îl folosești nu are nicio legătura cu gradul de civilizație și de respect față de ceilalți.
asta zic si eu...

View Postbobalex18, on 19 februarie 2021 - 10:11, said:

da..am văzut că unii tot aruncă cu noroi în proprietarii de diesel sau de VW sau de BMW sau cine știe ce în timp ce dacă ai ZOE ești cetățean de frunte.

tu ai vazut asta, da?

View Postwrc2007, on 19 februarie 2021 - 10:06, said:

glumesc.


#10564
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbobalex18, on 19 februarie 2021 - 10:18, said:

hai să cădem de acord că acel fum există doar la mașinile f vechi și complet neînteținute.
nu este o scuză, da rnu trebuie să generalizăm.
așa cum am mai spus, vechiul a4 cu 500k km nu scotea niciun gram de fum. nu manca și nu pierdea absolut deloc ulei. dar vorbim de persoane responsabile vs persoane (completați voi)
In aceasta dimineata am stat la un semafor putin mai mult ca era ambuteiaj. Eram pe banda 3 din 4, inconjurat fiind de ICE-uri. In stanga fata un M5, in fata mea un X6, Iar in dreapta fata ceva Toyota Yaris.
Dupa cateva minute normal ca putea la mine in masina a noxe. La ce nori de fum/abur scoateau cele doua BMW-uri (noi, pareau bine intretinute), pe esapamentul dublu,  ma indoiesc ca era de vina Yaris pentru mirosul si gustul de noxe din masina mea.

Daca norul nu e negru nu inseamna ca nu pute ce iese pe teava de esapament.

Edited by andreyvsjoker, 19 February 2021 - 10:28.


#10565
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostCRG, on 19 februarie 2021 - 10:14, said:

Eu nu stiu ce ma deranjeaza mai mult: fumul degajat in trafic daca ar merge in regim fosil? Sau impactul optic al cablului atarnat de bloc?...  Pana la urma Bucurestiul e plin de cabluri aeriene...

(bine, eu nu as face asta niciodata. In primul rand m-as muta la casa, mai ales ca as lua bani frumusei de pe apartamentul localizat in zona aia...)
ți-am spus, imi place i3 maxim, imi palce id3, mi-aș lua Renault twizy cu usi complete etc etc.
sunt fan audi, dar sunt deschis multor altor modele pentru că îmi place industria auto.

dar nu sunt de acord cu alimentarea de la tiristi, nu sunt de acord cu incarcarea electricelor prin prelungitoare sau in parcare la kaufland moca.
ba chiar nu sunt de acord nici cu pomana de 10k euro.

adică apreciez pe oricine își face instalația conformă, pe oricine care alimentează pe bani.
sună ciduat, dar normalitatea în segmentul electric o să apară doar când pomana de 10k euro o să dispară și lumea va plăti alimentarea - și nu mă refer la maturitatea segmentului ci normalitate în sensul că achizițiile electrice vor fi făcute pe baza unei minime analize obiective iar rețeaua se va dezvolta pe principii sănătoase.

View Postwrc2007, on 19 februarie 2021 - 10:26, said:

asta zic si eu...


tu ai vazut asta, da?
nu mă refeream la tine, nici pe departe.

View Postandreyvsjoker, on 19 februarie 2021 - 10:26, said:

In aceasta dimineata am stat la un semafor putin mai mult ca era ambuteiaj. Eram pe banda 3 din 4, inconjurat fiind de ICE-uri. In stanga fata un M5, in fata mea un X6, Iar in dreapta fata ceva Toyota Yaris.
Dupa cateva minute normal ca putea la mine in masina a noxe. La ce nori de fum/abur scoateau cele doua BMW-uri (noi, pareau bine intretinute) ma indoiesc ca era de vina Yaris pentru mirosul si gustul de noxe din masina mea.
ai probleme legate de asamblare sau calitatea filtrului de aer/polen.

la mine în nicio mașină nu a mirosit vreodată a noxe.

#10566
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Posted Image  Zi  sincer de cati ani ti-ai pierdut simtul mirosului?  Vezi sa nu fie Covid.
Cand am stat in spatele unor masini mai mult timp si conditiile meteo au fost de asa natura, a mirosit a noxe in toate masinile pe care le-am avut. Filtrul de polen cu orice tehnologie ar fi nu are cum sa filtreze toti produsii de ardere. Daca ar fi asa le-am instala la esapament nu in habitaclu.

Vedeti cum e la dinozaurii astia? Problema cica nu e la masina care lasa duhoarea e la noi astia care simtim noxele.

Edited by andreyvsjoker, 19 February 2021 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate