Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Copiere valori din celule in alte celule, unele dupa altele

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
radulus

radulus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
Salutare tuturor, lucrez la un program in excel care trebuie sa faca urmatoarele:

1. Prezinta un film (protectia muncii), dupa care respectivul trebuie sa dea un test cu cateva intrebari.
2. In sheet1 in celula A1 afiseaza data curenta, in B1 se introduce de la tastatura Numele iar in C1 firma unde lucreaza. (asta se intampla de mai multe ori pe zi)
3. In sheet2 se face va scrie Data (nu va mai fi "today()), ci data efectiva si copy/paste pt. Nume, si Firma. Cand introduc din nou in sheet1 date in A1, B1, C1, in sheet2 vor fi luate copy/paste, dar sub cele precedente, astfel incat sa se creeze o baza de date cu cei introdusi.
4. La fiecare persoana introdusa, voi avea in sheet3 un text prin care se confirma ca persoana respectiva a rezolvat testul, care va contine campurile introduse in sheet1.
5. Textul din acest sheet va fi salvat (*.doc, *.xls, *.pdf, de preferat PDF), care sa aiba ca denumire Nume_Firma_data.
6. Acest text va fi tiparit la imprimanta.
7. Se intoarce la primul sheet, curata informatia din celule (nume si firma) si reia ciclul.

Am realizat cu "record macro" cu ce este mai sus, dar nu imi "ies" actiunile de la punctele 3, 4 si 5. Poate sa ma ajute cineva? Tnx!!!

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
1 - n-ai nimic de munca
2 - OK

unde sunt intrebarile ?
unde se completeaza raspunsul ?

ce ai incercat pentru 3, 4 ?
5 il salvezi manual
6 - n-are importanta la ce il tiparesti
7 este de fapt primul pas

tu ce stii pentru 3 si 4 ?

#3
radulus

radulus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
Sunt niste sheeturi suplimentare, cu intrebari scrise in text box-uri, cu link-uri spre urmatoarea intrebare sau revenire la aceeasi intrebare. Asta e simplu, l-am rezolvat.
Pentru 3 - nu am reusit sa copiez celulele cu data, numele si compania, unele sub altele in alt sheet pentru a crea un istoric , iar pentru 4,  nu am reusit sa salvez intr-un fisier o fisa, ca dovada ca respectivul a fost instruit. Cireasa de pe tort este ca imi va trebui o semnatura, pe care sper sa o rezolv cu un pad de semnaturi Topaz, pe care l-am vazut pe o.x si care are add-in pt excel.
Ideea este ca acest program va sta pe un calculator, cu ecran tactil, cu imprimanta si cu padul de semnatura, toate bagate intr-o cutie din ceva, gen punctele de informatii din orase. Va trebui sa lucreze independent, fara alt operator, in afara de cel care da testul si care sa nu poata decat sa-si scrie numele si firma, de la o tastatura virtuala pe ecran si sa aleaga raspunsul corect de pe niste ecrane care i se deruleaza in fata. Alte celule decat cele la care trebuie sa aiba acces, vor fi blocate la scriere.
Am atasat fisierul cu ce am facut eu pana acum.

Attached Files



#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
pct 3
poti sa adresezi foia de pe care citesti valorile
Sheet1!A1:B2


#5
radulus

radulus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
pai ar fi simplu asa, ideea este ca trebuie facut automat, intrarile din celule fixe sa fie copiate in sheetul2 in range+1, adica unele sub altele si sa ramana acolo ca istoric, ba mai mult, sa se si salveze fisierul dupa fiecare ciclu.Posted Image

#6
radulus

radulus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 27.01.2010
Nu are nimeni nicio ideie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate