Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tânăr, 20 de ani, dornic de emigrare

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#37
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 Platon, on 21 septembrie 2018 - 15:16, said:

Voi nu v-ati saturat de topicurile astea ? Ieri apare unu de 21, astazi apare unu de 20, satul de tara si de viata, de ce puneti intrebari inutile ? Pune mana, ia un bilet de autocar sau tren, sau roaga-te de ai tai,care muncesc in tara asta jegoasa sa iti ia un bilet de avion, si du-te draga baiete, mergi unde vezi cu ochii, si unde oamenii sunt buni, calzi la suflet, si tara nu este jegoasa, de ce pui intrebari pe aici ? Crezi ca vei gasi vreun sponsor, sau vreo sponsorita ? Crezi ca stim noi la ce te pricepi sau nu ? Plecatul poate fi un bilet de loterie uneori, mai ales in cazul tau, cand nu stii sa tii o surubelnita in mana, sau poate te pricepi la tehnologii avansate....

Te-ai saturat
Te-ai saturat

Nici nu ai inceput viata si te-ai saturat....ce nevoi speciale ai de esti atat de diferit ? Vrei sa pleci ? go ahead, dar intreaba-te ce poti face pentru oamenii aia buni si calzi, ca pe langa tine mai sunt milioane de emigranti, toti satui de ceva
Domnu' Platon, pot să pun pariu că sunteți mai mare ca mine, însă nu ați învățat niște chestii elementare în viață.
Eu am pus o întrebare, am cerut sfaturi de la oameni care sunt plecați în străinătate. Nu am cerut critici deloc constructive de la frustrați.
Repet, nu ne cunoaștem. Ceva pozitiv nu știm să scoatem pe gură? Tocmai de asta plec... să nu mai am de a face cu astfel de oameni.

 OriginalCopy, on 21 septembrie 2018 - 15:21, said:

Nici troleala nu mai e ce era odata. Imi raspunzi la intrebare, dar "nu ai vazut-o" Posted Image

[ https://i.imgur.com/4hTNZQ9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu zic ca iti meriti soarta de ... si de .... ce esti.

..... dreacu'.
Eu am întrebat ceva, mi s-a răspuns cu alt ceva... ce relevanță are întrebarea nu înțeleg.
Oricum, văd că ai început să jignești și nu-mi place, eu nu ți-am făcut nimic.

#38
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Daca vrei sa faci o treaba buna asculta...lasa diploma de facultate, ca te stergi si aici cu ea....fa o scoala de operator CNC, strung, freza, etc...si o sa o duci bine si aici....se cauta si in Germania...

Am prieten aici, 1000euro lunar+multe bonusuri....

#39
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Îți recomand India, Venezuela, Egipt, Etiopia, poți încerca și prin Norvegia, Olanda în țările astea se caută munca intelectuala.

Nu incerca in Franța că cică acolo vor toți la birou, și nu sunt locuri decât munca fizica

#40
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
prietene initiator, daca sti ce vrei, sti sa faci ceva pe bune si esti serios nu exista tara pe lume in care sa castigi mai mult ca in Romania....noteaza asta.

#41
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Invata ceva din:  curs electrician;curs infirmier;ceva cursuri/limbaje it.  Asa,de jos in sus.  Intre timp ,termina cumva aia de nu-ti place. Cursurile (oricare)cand le termini sa stii ce ai invatat/practicat. Daca faci doar pt.o diploma in plus,las-o asa!

#42
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:31, said:

Bună ziua!
Am 20 de ani, sunt la facultate în Craiova și am nevoie de un sfat... actually, de mai multe.
Cunosc limba engleză la un nivel mai mult decât mediocru, sunt apt de muncă și dornic de emigrat.

Acum... probleme. Am o familie cu venituri medii, nu duc lipsă de nimic material, însă m-am săturat de groapa asta de țară, că altfel nu o pot numi.

Merită să emigrez? Dacă da, unde?
Aș dorii să lucrez intelectual, dacă nu la început, măcar pe viitor.
Salariile minime îți permit să trăiești în străinătate? M-am interesat despre cost of living în diferite țări, însă nu pot știi cu certitudine până nu ajung acolo.

M-am săturat de țară, mi-e silă de oamenii necivilizați, de jeg... pur și simplu nu mă regăsesc și sunt dispus să ies din zona de comfort ca să avansez.

Merită să termin facultatea? Adică, se pot echivala studiile? Atât de disperat sunt să plec, că nu-mi mai vine să fac nimic.

Vă rog să-mi oferiți sfaturi cât mai complexe din pct. dvs. de vedere, vă rog mult. Mulțumesc!

Ești un laș.

#43
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Nu vezi ca au ramas in tara doar manelistii care arunca cu banu'? Cu siguranta banii aia din munca cinstita, din salariu de 1000 de Euro / luna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UXqjr9c1aMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hehehe, nu le face nimeni nimic. Cine sa le faca cand toti sunt mana in mana? Posted Image

Ori te pricepi sa faci bani, ori nu te pricepi si pleci in alta tara. Alta solutie nu ai. Ori sclavete toata viata, ori baiatul cu Bentley. Afaceri nenea, afaceri. :)

Edited by hwplanet, 21 September 2018 - 15:46.


#44
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
am sa va spun ceva ce-i va durea pe multi ! ... Posted Image
imaginati-va ca sunteti orfani ! ...
ca nu aveti pe nimeni ! ...
ca in acesta lume valoreaza doar ce puteti voi ! ...ca om ! ... ca persoana !
a-ti mai fi (unii) atat de "tari in clanta" ? ... Posted Image
eu ma indoiesc sincer !

Edited by realduc, 21 September 2018 - 15:48.


#45
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 waterman, on 21 septembrie 2018 - 15:24, said:

Nu știi nici o limbă străină ok, nu ai studii, dar vrei să pleci.
Sper că îți place munca. Fizică.

Slabe șanse să te facă vreunu director pe acolo pe unde ajungi.

Pune burta pe carte, fă-te bun în orice - ceva, apoi caută unde să pleci.
Am CAE, iar studiile sunt în curs de finalizare. Și da, vreau să plec.
Nu am cerut să devin director.
Cu ultima parte sunt total de acord, asta fac.

Dar eu nu te înțeleg pe tine. Ai oase în burtă? Chiar atât de tare ai simțit nevoia să scrii acest comentariu total irelevant? Eu da.
Te rog eu să te abții data viitoare că deja pute topic-u la câți d-ăștia au scris și nu au ajutat cu nimic.

Mulțumesc anticipat!

 alexpet, on 21 septembrie 2018 - 15:43, said:

prietene initiator, daca sti ce vrei, sti sa faci ceva pe bune si esti serios nu exista tara pe lume in care sa castigi mai mult ca in Romania....noteaza asta.
Sunt parțial de acord, am înțeles ideea.
Dar nu plec pentru bani neapărat, plec pentru mine. Tu... nu te-ai săturat?

 un-simplu-om, on 21 septembrie 2018 - 15:44, said:


Ești un laș.
De ce spui asta?

 hwplanet, on 21 septembrie 2018 - 15:44, said:

Nu vezi ca au ramas in tara doar manelistii care arunca cu banu'? Cu siguranta banii aia din munca cinstita, din salariu de 1000 de Euro / luna.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UXqjr9c1aMA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hehehe, nu le face nimeni nimic. Cine sa le faca cand toti sunt mana in mana? Posted Image

Ori te pricepi sa faci bani, ori nu te pricepi si pleci in alta tara. Alta solutie nu ai. Ori sclavete toata viata, ori baiatul cu Bentley. Afaceri nenea, afaceri. Posted Image
Mhm.

#46
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
O dorinta legitima.....
Dar nu uita....dorintele se implinesc in special la varsta pensiei...

Pana atunci poate o sa ai o tara ca afara si nu te deranjezi

#47
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007
Alege dintre: carat lazi, sters babe la cur, sortat cartofi, cules de portocale.

#48
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 laffin, on 21 septembrie 2018 - 15:54, said:

Alege dintre: carat lazi, sters babe la cur, sortat cartofi, cules de portocale.
Ai fost în afară? Vorbești din propria ta experiență?
Sau ești altu' care dă cu gura?
Te rog, chiar am nevoie de informații. Dacă intenționezi să scrii ceva de genul înapoi, te rog mai bine nu scrie.

#49
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:15, said:

You miss the point. Repet, suntem oameni cu nevoi diferite, în situații și medii diferite.
Vrei să intru peste el în topic? Dude... asdladsajdsajsa ... știu că poți.
Nu mah frate, doar vroiam sa citesti si sa te inspiri de acolo.
Care e diferenta, ca ai tai au bani, ai lui nu ?!
Deci, o sa-ti dea 1000 de euro start
E bine pentru tine.
Tu stii mai prost engleza ca el, deci pica bine aia 1000 de euro, da' s-ar putea sa zboare mai repede.
O sa munciti amindoi cu cîrca.
O sa stai in cine stie de maghernita in chirie.... bla bla bla....

#50
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 vio69a, on 21 septembrie 2018 - 15:52, said:

O dorinta legitima.....
Dar nu uita....dorintele se implinesc in special la varsta pensiei...

Pana atunci poate o sa ai o tara ca afara si nu te deranjezi
M-am gândit și la asta. Mulțumesc frumos de sfat!

#51
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:49, said:

Dar nu plec pentru bani neapărat, plec pentru mine. Tu... nu te-ai săturat?
mai nu! chiar nu si am vazut jumatate de glob, am avut ceva oferte sa raman in afara si singura tara la care m-am gandit mai mult a fost Australia (o tara faina si putin populata)....probabil esti in depresie si nu poti sa gandesti lucid dar trece :-). Si eu ieri am stat patru ore sa iau un certificat fiscal la primaria sector 3 timp in care l-am injurat pe Negoita cu tot neamul lui si-mi venea sa iau primul avion....dar mi-am adus aminte si de kakaturile pe care le-am indurat in afara si mi-a trecut. A apropos sti ca in Ilfov ma chinui de trei saptamani sa gasesc un instalator capabil si nu gasesc? si nu vorbesc ca nu ne-am inteles la pret.....pur si simplu nu gasesc

Edited by alexpet, 21 September 2018 - 16:04.


#52
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

 trollerul_de_serviciu, on 21 septembrie 2018 - 15:57, said:

Nu mah frate, doar vroiam sa citesti si sa te inspiri de acolo.
Care e diferenta, ca ai tai au bani, ai lui nu ?!
Deci, o sa-ti dea 1000 de euro start
E bine pentru tine.
Tu stii mai prost engleza ca el, deci pica bine aia 1000 de euro, da' s-ar putea sa zboare mai repede.
O sa munciti amindoi cu cîrca.
O sa stai in cine stie de maghernita in chirie.... bla bla bla....
Am CAE și știu să vorbesc engleză.
La mine mediocru înseamnă că nu am fost în afară să fiu nevoit să o vorbesc la fiecare colț. Acum fiecare cu ce înțelege, fiecare cu ce așteptări are.
Dacă la tine "puțin peste mediocru" înseamnă aproape deloc, înseamnă că ești jos de tot.

#53
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
Pleacă și nu te mai uta înapoi, nici măcar cu mânie!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0pvCrn-FAhU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:58, said:

M-am gândit și la asta. Mulțumesc frumos de sfat!


#54
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

 TrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:57, said:

Ai fost în afară? Vorbești din propria ta experiență?

Da fratiware, am facut munca de jos. Sau ce, acum cand ai auzit de sters babe la cur dai inapoi?

Edited by laffin, 21 September 2018 - 16:05.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate