Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tânăr, 20 de ani, dornic de emigrare

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#19
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
O treime din Romania e deja emigrata economic, si majoritatea trimit bani in tara. UK, SUA, Canada, Suedia etc. De ce crezi ca s-au dus acolo si nu se mai intorc?

#20
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postbai3tzash, on 21 septembrie 2018 - 14:57, said:

Du-te daca mergi la ceva la sigur. Altfel stai linistit acasa.
Prin ce ai trecut la 20 de ani sa zici ca tara asta e atat de jegoasa incat nu mai poti sta in ea?
Spun aceeasi placa ca de obicei: de unde moda sau trendul sau ce o fi ca trebuie sa pleci din tara? In ultima vreme toti tinerii rumega asta cu plecatul din tara si ei nici sa faca cartofi pai nu stiu.

Eu daca as fi tanar as pleca doar daca ar fi una dintre urmatoarele situatii:
1. Plec la ceva sigur. Loc de munca recomandat, locatie recomandata de cineva de acolo.
2. Sa fac studii de specialitate, la facultate buna. Apoi vad daca raman sau nu.
Nu trebuie sa treci prin multe pentru a spune ca e o tara jegoasa.
E de ajuns sa deschizi TV-ul 10 minute si te-ai convins.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posthwplanet, on 21 septembrie 2018 - 14:52, said:


Ai un astfel de Job pentru mine de lucrat din fata pc-ului? Posted Image
Da, dar e pentru o singura mana.

#22
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postbai3tzash, on 21 septembrie 2018 - 14:57, said:



Vad ca zici ca muncesti sau ceva asemanator. E atat de nasol ce lucrezi ca nu-ti ajung banii? Sau nu ai nicio perspectiva sa evoluezi in ceva mai bun? Sa ai un salariu si mai bun?
Sau poate nu-l intereseaza banii.Poate vrea sa scape de mentalitatea din RO, de smechereala si nesimtire, de bataie de joc? 80% din cei care emigreaza nu o fac pentru bani.

#23
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Pe lună.
Vorbesc eu cu Yusaku Maezawa to take you with him to the moon și să te lase acolo.

#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006

View Postcarturarulobosit, on 21 septembrie 2018 - 14:59, said:

Nu trebuie sa treci prin multe pentru a spune ca e o tara jegoasa.
E de ajuns sa deschizi TV-ul 10 minute si te-ai convins.
Mai lasati dracu' televizorul si umblati pe strada. Vorbiti cu oameni. Treceti prin experiente. Nu stati cu castile in urechi pe strada, fiecare in bula lui. Inconjurati-va de oameni care va plac.
Da, birocratia nu e cea "mai" extraordinara. Da, poate nu avem peste tot spitale de 5 stele. Dar de cate ori in viata ai de trecut prin birocratii si spitale?
Poate cu birocratia de cateva ori in toata viata.
Intr-adevar cu spitalul e mai nasol daca suferi de ceva grav.

Edited by bai3tzash, 21 September 2018 - 15:03.


#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postbai3tzash, on 21 septembrie 2018 - 15:02, said:

Mai lasati dracu' televizorul si umblati pe strada. Vorbiti cu oameni. Treceti prin experiente. Nu stati cu castile in urechi pe strada, fiecare in bula lui. Inconjurati-va de oameni care va plac.
Da, birocratia nu e cea "mai" extraordinara. Da, poate nu avem peste tot spitale de 5 stele. Dar de cate ori in viata ai de trecut prin birocratii si spitale?
Poate cu birocratia de cateva ori in toata viata.
Intr-adevar cu spitalul e mai nasol daca suferi de ceva grav.
Sa stii ca am trecut si prin spitale.Nu era ceva foarte grav.Am fost la 3 medici si am primit 3 raspunsuri diferite.Bine ca am reusit sa ajung la un medic in Italia si s-a rezolvat.

Edited by carturarulobosit, 21 September 2018 - 15:07.


#26
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View PostOriginalCopy, on 21 septembrie 2018 - 14:55, said:

Lumea isi bate joc de tine pentru ca meriti. Pentru ca ignori intrebarile relevante:
Îmi pare rău, acum am văzut întrebarea. Economice și afaceri internaționale.

View Postbai3tzash, on 21 septembrie 2018 - 14:57, said:

Du-te daca mergi la ceva la sigur. Altfel stai linistit acasa.
Prin ce ai trecut la 20 de ani sa zici ca tara asta e atat de jegoasa incat nu mai poti sta in ea?
Spun aceeasi placa ca de obicei: de unde moda sau trendul sau ce o fi ca trebuie sa pleci din tara? In ultima vreme toti tinerii rumega asta cu plecatul din tara si ei nici sa faca cartofi pai nu stiu.

Eu daca as fi tanar as pleca doar daca ar fi una dintre urmatoarele situatii:
1. Plec la ceva sigur. Loc de munca recomandat, locatie recomandata de cineva de acolo.
2. Sa fac studii de specialitate, la facultate buna. Apoi vad daca raman sau nu.

Vad ca zici ca muncesti sau ceva asemanator. E atat de nasol ce lucrezi ca nu-ti ajung banii? Sau nu ai nicio perspectiva sa evoluezi in ceva mai bun? Sa ai un salariu si mai bun?
Nu e niciun trend. Văd că trend-ul există printre românii cărora le convine să câștige 200 euro și să facă foamea. Hunger Games. Lmao.
M-am săturat de pesimisul prezent în țară și nu vreau să fac parte din memoria asta colectivă de tot rahatul.
M-am săturat de gândirea învehită și lipsa de oportunități.
M-am săturat sa fiu judecat, batjocorit și umilit de toți rromii cu 3 clase, oamenii "inteligenți' &sh*t.
Banii îmi ajung, să-mi iau hârtie igienică și paracetamol, pentru că mă doare capul de la câte văd.
Mulțumesc de sfaturi!

View Postiliketoforkmyself, on 21 septembrie 2018 - 15:01, said:

Pe lună.
Vorbesc eu cu Yusaku Maezawa to take you with him to the moon și să te lase acolo.
Vorbește cu Myl Sughi to give u some sense și să te ungă.

#27
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:44, said:

Cu părere de rău... nu este același topic. Suntem oameni cu nevoi diferite.
Fock yeah, are you sure ?! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
https://forum.softpe...ara-experienta/
M-ai facut sa rid nitel...
Diferentele sint nesemnificative, practic.

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 September 2018 - 15:11.


#28
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postburkina, on 21 septembrie 2018 - 14:57, said:

O treime din Romania e deja emigrata economic, si majoritatea trimit bani in tara. UK, SUA, Canada, Suedia etc. De ce crezi ca s-au dus acolo si nu se mai intorc?
din cauza ca romanii nu au curaj sa faca "putina curatenie" ! ...
da! ... ma refer la politicienii "post-decembristi" ! ... Posted Image
eu astept (degeaba) de 28 de ani sa ma intorc in Romania !
cand "astia" ii omorau (de Craciun) pe sotii Ceausescu eu stateam la coada la Pasapoarte ! ... Posted Image
imaginati-va cat am umblat prin lume in acesti 28 de ani ! ... Posted Image
apropos, eram profesor de geografie la tara, tanar (prospat) absolvent al BB Cluj-Napoca !...
initiator, vreau sa-ti spun doar atat : "pana una alta, ai o singura viata ! ... nu merita sa ti-o irosesti
in Romania !"

Edited by realduc, 21 September 2018 - 15:22.


#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Diploma conteaza. Daca ai diploma de drept nu pot lucra pe un job tehnic, daca nu ai experienta. Sunt sigur ca la o firma de calculatoare daca aplici si zici ca ai facut dreptul nu iti vor baga in seama CV-ul. Insa cu o diploma de inginer s-ar putea.

Si cum zicea un coleg, spune ce facultate ai sa stim ce sa-ti recomandam.

#30
TrakerRO

TrakerRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 21.09.2018

View Posttrollerul_de_serviciu, on 21 septembrie 2018 - 15:11, said:

Fock yeah, are you sure ?! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
https://forum.softpe...ara-experienta/
M-ai facut sa rid nitel...
Diferentele sint nesemnificative, practic.
You miss the point. Repet, suntem oameni cu nevoi diferite, în situații și medii diferite.
Vrei să intru peste el în topic? Dude... asdladsajdsajsa ... știu că poți.

View PostBursul, on 21 septembrie 2018 - 15:13, said:

Diploma conteaza. Daca ai diploma de drept nu pot lucra pe un job tehnic, daca nu ai experienta. Sunt sigur ca la o firma de calculatoare daca aplici si zici ca ai facut dreptul nu iti vor baga in seama CV-ul. Insa cu o diploma de inginer s-ar putea.

Si cum zicea un coleg, spune ce facultate ai sa stim ce sa-ti recomandam.
Am spus mai sus. Thx!!!

#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:10, said:

Îmi pare rău, acum am văzut întrebarea. Economice și afaceri internaționale.
Intra in legatura cu asociatiile studentesti romanesti din diaspora. Asta daca pana acum excelezi la facultate.

Daca nu excelezi nici macar la facultatea aia de umplutura cum o fi ea, atunci gaseste-ti un santier de lucru ceva prin Romania, ca sunt destule. Uita de "munca de birou".

#32
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Voi nu v-ati saturat de topicurile astea ? Ieri apare unu de 21, astazi apare unu de 20, satul de tara si de viata, de ce puneti intrebari inutile ? Pune mana, ia un bilet de autocar sau tren, sau roaga-te de ai tai,care muncesc in tara asta jegoasa sa iti ia un bilet de avion, si du-te draga baiete, mergi unde vezi cu ochii, si unde oamenii sunt buni, calzi la suflet, si tara nu este jegoasa, de ce pui intrebari pe aici ? Crezi ca vei gasi vreun sponsor, sau vreo sponsorita ? Crezi ca stim noi la ce te pricepi sau nu ? Plecatul poate fi un bilet de loterie uneori, mai ales in cazul tau, cand nu stii sa tii o surubelnita in mana, sau poate te pricepi la tehnologii avansate....

Te-ai saturat
Te-ai saturat

Nici nu ai inceput viata si te-ai saturat....ce nevoi speciale ai de esti atat de diferit ? Vrei sa pleci ? go ahead, dar intreaba-te ce poti face pentru oamenii aia buni si calzi, ca pe langa tine mai sunt milioane de emigranti, toti satui de ceva

Edited by Platon, 21 September 2018 - 15:16.


#33
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 14:31, said:

Bună ziua!
Am 20 de ani, sunt la facultate în Craiova și am nevoie de un sfat... actually, de mai multe.
Cunosc limba engleză la un nivel mai mult decât mediocru, sunt apt de muncă și dornic de emigrat.

Acum... probleme. Am o familie cu venituri medii, nu duc lipsă de nimic material, însă m-am săturat de groapa asta de țară, că altfel nu o pot numi.

Merită să emigrez? Dacă da, unde?
Aș dorii să lucrez intelectual, dacă nu la început, măcar pe viitor.
Salariile minime îți permit să trăiești în străinătate? M-am interesat despre cost of living în diferite țări, însă nu pot știi cu certitudine până nu ajung acolo.

M-am săturat de țară, mi-e silă de oamenii necivilizați, de jeg... pur și simplu nu mă regăsesc și sunt dispus să ies din zona de comfort ca să avansez.

Merită să termin facultatea? Adică, se pot echivala studiile? Atât de disperat sunt să plec, că nu-mi mai vine să fac nimic.

Vă rog să-mi oferiți sfaturi cât mai complexe din pct. dvs. de vedere, vă rog mult. Mulțumesc!


La ... PLOIEŞTI :)

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTrakerRO, on 21 septembrie 2018 - 15:10, said:

Îmi pare rău, acum am văzut întrebarea. Economice și afaceri internaționale.
Nici troleala nu mai e ce era odata. Imi raspunzi la intrebare, dar "nu ai vazut-o" Posted Image

[ https://i.imgur.com/4hTNZQ9.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu zic ca iti meriti soarta de ... si de .... ce esti.

..... dreacu'.

Edited by OriginalCopy, 21 September 2018 - 15:22.


#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu știi nici o limbă străină ok, nu ai studii, dar vrei să pleci.
Sper că îți place munca. Fizică.

Slabe șanse să te facă vreunu director pe acolo pe unde ajungi.

Pune burta pe carte, fă-te bun în orice - ceva, apoi caută unde să pleci.

#36
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
ptr cei exagerat de optimisti : diploma voastra de absolvent de facultate in Romania,
nu valoreaza nimic in Occident !... (desi sunt anumite exceptii !)
eventual doar "disciplina" pe care v-au "inoculat-o" ! ... Posted Image
apropos, in capitalism sclavia are multe fete ! ... Posted Image
eu batran fiind as avea curaj sa va spun asta : "daca nu ai batrani, sa-i cumperi ! ...si daca-i ai sa-i futi ! " ... proverb romanesc !

Edited by realduc, 21 September 2018 - 15:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate