Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Emigrare, 21 ani, fara experienta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da´ un "studiu economic" ai facut pentru a rezova situatua? Ce ti-a dat cand ai tras linia?

#38
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Suspenda facultatea .... trebuie sa vezi in regulamentul fa ultatii ce si cum .... dute si lucreaza unde si ce stii .... strangi bani timp de 2 - 3 ani ... revii in tara si termini ultimul an .... intre timp mai cantaresti lucrurile.

Bafta

#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostHypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 15:43, said:

Treaba sta asa. Mai am 1 an de facultate (studii economice), iar ai mei nu ma mai pot tine. Ma gandesc sa ma mut la distanta, si sa plec dincolo. Experienta in campul muncii nu am. Sa ma angajez in orasul in care e facultatea, nu pot, deoarece am restante destul de multe(hai sa trecem peste, va rog nu-mi sariti in cap pe tema asta), si daca o sa fiu la zi, nu le pot face pe amandoua. Cazarea e scumpa, iar camin nu prind.

Ce optiuni am, daca decid sa plec? Ma refer la tari, munca, etc. Engleza vorbesc (aproape) fluent, nivel C1-C2. Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.

Bag seama ca se cauta si economisti:
https://www.olx.ro/l...ca/q-economist/

Cu toate astea pe salarii de mizerie, adica si incepind de la 600 de lei. Pentru mai mult presupun ca se poate doar cu experienta. Suna cam subtire. Pe de alta parte ce fel de diploma vei avea cu 3 ani? Chestia aia de se numeste acum bachelor?
Invata sa pui faianta. "Afara" inseamna intre 40 si 80Euro pe mp. Caut de-mi sar capacele unul liber pentru 120mp si singura promisiune mai rapida este peste vreo 4 luni. Baietii, cu care lucrez de obicei, sint plecati in Italia pentru o lucrare la un hotel intreg.

Edited by vata_pa_batz, 19 September 2018 - 19:05.


#40
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 22.04.2007
Diplomele din Ro de electrician is recunoscute in Eu

Edited by ursan2003, 19 September 2018 - 19:15.


#41
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostPlaton, on 19 septembrie 2018 - 16:05, said:

Daca face cursurile astea si prinde meserie nu mai are nevoie sa plece, daca e bun o sa sune telefonul mai ceva ca la gara, eu il sfatuiesc sa faca un curs de instalatii mai mult pe partea de gaze naturale, reparatii aragaze, boilere, centrale, etc, curg banii ca la nebuni, daca as avea 21 de ani asta as face, pe langa facultate, dar munca e grea, generatia asta vrea la clapete, bani usurei, cu AC in spinare, sa apese pe butoane, net, chestii, vlan, van, can can, cam asta vor ei, munca e grea, am trimis astazi un baiat sa munceasca undeva, 450 de lei pe 16 ore de munca, bani in mana, doamne ce se mai vaita, parca nu a muncit toata viata lui
In viata asta, ori te nasti patron, ori sclav.

#42
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostOctavian_SK, on 19 septembrie 2018 - 15:55, said:

la 22 de ani ai viitorul in fata, nu merita sa il irosesti
Azi, viitorul unei persoane depinde putin de tara in care e, cel mai mult conteaza cum isi aranjeaza viata proprie.

View Postkarax, on 19 septembrie 2018 - 18:09, said:

Si alea 3 milioane de romani din afara unde lucreaza atunci? Oare din ce or trai toti astia?
Conteaza si cum traiesti... si ce doresti de la viata.
Ai putea trai ca necalificatii, cu inca 4-10 intr-o camera (drogati/distrusi/disperati), cu toaleta si dus la comun, mancand de sub unghie, ca sa poti strange un ban?(+ 8-12 ore munca fizica grea + naveta zilnic 2-4 ore)

Daca poti face asa ceva, si asta iti doresti de la viata ta...  succes!

Vezi cum se poate munci in Germania (postat de myshyk): https://www.youtube....h?v=TlmmE4aq1AA

Edited by Quantum, 20 September 2018 - 08:05.


#43
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostQuantum, on 20 septembrie 2018 - 07:52, said:

Azi, viitorul unei persoane depinde putin de tara in care e, cel mai mult conteaza cum isi aranjeaza viata proprie.
Da, da, e la fel in Ro unde mentalitatile sunt cu 100 de ani in urma, salariile de rahat si nivelul de civilizatie foarte scazut cu Germania, SUA, UK? pentru cineva care n-a vazut mai mult de izlazul satului o fi la fel pentru cine a mai iesit in lume diferentele sunt uriase;

#44
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postcarturarulobosit, on 19 septembrie 2018 - 16:49, said:

Poti sa-mi spui ce facultate ai facut?Si cum te-ai impartit intre cursuri, laboratoare si job?

Exact cum se descurca toti: am mers la cursurile si laboratoarele la care reuseam sa ajung (adica dimineata la 7-8 si seara dupa ora 17), iar la cele la care nu ajungeam, apelam la colegi sau ma mai invoiam o ora-doua de la servici (de 2-3 ori pe semestru).

Studiul a fost, practic, individual (cumparand manualele).

#45
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

View PostQuantum, on 20 septembrie 2018 - 07:52, said:


Azi, viitorul unei persoane depinde putin de tara in care e, cel mai mult conteaza cum isi aranjeaza viata proprie.


Conteaza si cum traiesti... si ce doresti de la viata.
Ai putea trai ca necalificatii, cu inca 4-10 intr-o camera (drogati/distrusi/disperati), cu toaleta si dus la comun, mancand de sub unghie, ca sa poti strange un ban?(+ 8-12 ore munca fizica grea + naveta zilnic 2-4 ore)

Daca poti face asa ceva, si asta iti doresti de la viata ta...  succes!

Vezi cum se poate munci in Germania (postat de myshyk): https://www.youtube....h?v=TlmmE4aq1AA
Sau ar putea pleca naibii din pestera aia numita Romania sa traiasca decent undeva in lumea civilizata,unde si o persoana necalificata are dreptul la viata. In Romania ar munci pe un salariu de mizerie si ar locui cu parintii pana la adanci batraneti...

#46
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View PostPololica, on 20 septembrie 2018 - 08:35, said:


Exact cum se descurca toti: am mers la cursurile si laboratoarele la care reuseam sa ajung (adica dimineata la 7-8 si seara dupa ora 17), iar la cele la care nu ajungeam, apelam la colegi sau ma mai invoiam o ora-doua de la servici (de 2-3 ori pe semestru).

Studiul a fost, practic, individual (cumparand manualele).
Despre ce facultate vorbim?Politehnica, ASE?

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View PostHypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 15:43, said:

Cazarea e scumpa
...
Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.
Stai sa vezi ce scumpa e in strainatate Posted Image
Fara calificare nu o sa ai acces decat la joburi prost platite.
In aceste conditii e riscant sa mergi orbeste. Vezi pe cine cunosti acolo la munci din astea, sa te introduca undeva, altfel risti sa mergi, sa-ti cheltui banii si sa te intorci cu coada intre picioare.
Mergi deci doar la cineva care e acolo si lucreaza, si care ar putea sa te gazduiasca si sa te ajute cu cautarea unui job.

Edited by Karhu, 20 September 2018 - 10:16.
typo


#48
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,523
  • Înscris: 01.08.2006
Termina facultatea neaparat, ia licenta. Asta ca sfat oriunde ai lucra. E doar o hartie, dar e o hartie inca destul de utila.
Apoi incearca in Romania. Eu nu stiu de unde moda asta cu lucrul in strainantate. Nici nu stii ce e viata, cu ce se mananca munca, si deja se muta toti in strainatate. Mi se pare lasitate/prostie, dar asta e alta discutie.
Pune CV-uri unde crezi ca poti lucra. Unii fac intership-uri. Nu gasesti poate din prima saptamana de lucru, dar gasesti intr-o luna, doua, ceva de inceput, sa vezi cum e cu munca, sa scrie macar ceva la tine in CV. Si eu am inceput de jos, am stat vreo 2-3 luni pana sa gasesc ceva de munca sa-mi convina si sa-mi placa cat de cat. Ca de mers la Profi sau McDonalds, poti merge cand vrei, ca aia cauta non-stop.

Fara nicio experienta, fara ceva cunostinte in afara, te duci ca sclav. O sa castigi cat sa-ti platesti chiria si sa ai ce manca. Doar ca esti acolo, nu aici. Poate ai noroc si prinzi ceva bine, dar nu stiu cate sanse sunt sa fie asa.
Incearca prima data aici, daca chiar nu poti face nimic, du-te si in strainatate. Macar in Romania esti acasa, ai prieteni, ai casa, castigi oriunde cat sa poti iesi la o bere cand vrei.

#49
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postbai3tzash, on 20 septembrie 2018 - 10:22, said:

Mi se pare lasitate/prostie, dar asta e alta discutie.
Serios, ai tras tu concluzia asta ca e lasitate. Poti explica de ce? Sau de ce se aplica altuia ceea ce crezi tu ca e bine? Sunt copii care pleaca in alte tari de pe bancile scolii, in lumea normala e ceva obisnuit, numai la romani trebuie neaparat sa te asemeni cu turma, daca turma zice sa stai aici stai aici; numai ca in ultimul timp multi au iesit din turma si au facut altceva, ca e bine sau rau numai ei stiu, dar este si exclusiv treba lor; mai este si alt aspect al sfatuitorilor cu stai acasa ca acasa -i mai bine, ala legat de rautate si invide ca nu cumva altul sa faca un pas mai mult ca el, era bancul ala cu cazanul din iad unde la ala cu romani nu era nimeni de paza deoarece cum incerca unul sa iasa il trageau ailalti inapoi :)

#50
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
De pe la cunostintele care au plecat pe afara, am inteles ca e important pe cine cunosti acolo: daca te duci tu undeva unde nu stii pe nimeni si nu esti suficient de descurcaret, cand se termina banii, ajungi sa dormi in parcuri sau sa ii suni pe parinti plangand sa iti trimita bani, si dupa ce termina parintii banii ii suni iara si ii intrebi daca mai vor sa te primeasca acasa.
Traditia cu plecatul e cam asa: pleaca unu' mai descurcaret; ii merge bine si aduce incet-incet, tot neamul, tot satul, tot cercul de prieteni. Chiar daca nu ii duce capul pe toti, ii ajuta ceilalti sa supravietuiasca.
Daca nu esti in stare sa te descurci in Romania, unde intelegi limba, cultura, ce sanse sunt sa te descurci singur in strainatate?

Eu as zice, ca o varianta destul de ok ar fi sa termini facultatea; si in timpul asta te angajezi si sa inveti ceva meserie.
Sunt multi afaceristi romani cu aceeasi poveste: nu mai gasesc oameni pregatiti; nici macar oameni nepregatiti, dar, seriosi, dornici sa invete, cat de cat disciplinati, care sa isi asume greselile si eventual sa nu faca firma de ras.
Sunt sanse foarte mari ca la inceput sa fii platit prost; dar, trebuie sa privesti lucrurile altfel - e ca si cum in loc sa platesti tu un curs care te invata ceva teorie, te platesc unii ca sa faci un curs practic la ei.
De exemplu, povestea Cabral ca era broker de asigurari; si il rugau unii sa se bage in televiziune pe bani mai putini decat castiga el - si nu a vrut initial; dar, si-a dat seama ca pe termen lung iese in castig.

Daca nu termini facultatea acum, sansele sa o mai termini vreodata e foarte-foarte mica. Nu stiu daca asta va fi sau nu o piedica; sunt destui bogatasi care nu au terminat facultatea: Becali, Eminem, Steve Jobs, Bill Gates, Johnny Depp, Brad Pitt etc. Sunt de asemenea si multe sute de milioane de oameni foarte saraci fara facultate terminata; si studii care arata ca in medie, cei cu educatie mai multa castiga in medie mai mult decat cei cu educatie mai putina.

#51
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postcarturarulobosit, on 20 septembrie 2018 - 10:07, said:

Despre ce facultate vorbim?Politehnica, ASE?


Medicina! Chiar are sens? Romanano Americana. Si da, chiar invatam acolo.

#52
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postromanasu, on 20 septembrie 2018 - 13:20, said:

Traditia cu plecatul e cam asa: pleaca unu' mai descurcaret; ii merge bine si aduce incet-incet, tot neamul, tot satul, tot cercul de prieteni. Chiar daca nu ii duce capul pe toti, ii ajuta ceilalti sa supravietuiasca.
Daca nu esti in stare sa te descurci in Romania, unde intelegi limba, cultura, ce sanse sunt sa te descurci singur in strainatate?
Ce spui tu se aplica la aia de nu-s capabili sa treaca drumul iar in cazul asta mai bine nu pleci si tai lemne pe la vecini la tine in sat. Cand pleci afara nu o faci numai pentru bani, o faci sa beneficiezi la maxim de mediul multicultural; daca pleci sa stai doar printre romanasi de-ai tai mai bine lipsa, stai acasa. Experientele personale cu grupuri de romani de peste mari si tari, m-au dus la o singura concluzie, "daca nu esti in stare sa supravietuiesti pe propriile picioare stai acasa". Am inteknit exemplare de genul asta care iti aratau (fara sa fie intrebati) de unde sa iti cumperi paine si apoi aveau pretentia sa ii recunosti meritele. Ma-am inteles si ma inteleg foare bine cu diferite natii de pe glob, ei cand venea vorba de romanasi apar problemele/metehnele specifice.

#53
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.07.2011

View Postromanasu, on 20 septembrie 2018 - 13:20, said:

De pe la cunostintele care au plecat pe afara, am inteles ca e important pe cine cunosti acolo: daca te duci tu undeva unde nu stii pe nimeni si nu esti suficient de descurcaret, cand se termina banii, ajungi sa dormi in parcuri sau sa ii suni pe parinti plangand sa iti trimita bani, si dupa ce termina parintii banii ii suni iara si ii intrebi daca mai vor sa te primeasca acasa.
Traditia cu plecatul e cam asa: pleaca unu' mai descurcaret; ii merge bine si aduce incet-incet, tot neamul, tot satul, tot cercul de prieteni. Chiar daca nu ii duce capul pe toti, ii ajuta ceilalti sa supravietuiasca.
Daca nu esti in stare sa te descurci in Romania, unde intelegi limba, cultura, ce sanse sunt sa te descurci singur in strainatate?

Eu as zice, ca o varianta destul de ok ar fi sa termini facultatea; si in timpul asta te angajezi si sa inveti ceva meserie.
Sunt multi afaceristi romani cu aceeasi poveste: nu mai gasesc oameni pregatiti; nici macar oameni nepregatiti, dar, seriosi, dornici sa invete, cat de cat disciplinati, care sa isi asume greselile si eventual sa nu faca firma de ras.
Sunt sanse foarte mari ca la inceput sa fii platit prost; dar, trebuie sa privesti lucrurile altfel - e ca si cum in loc sa platesti tu un curs care te invata ceva teorie, te platesc unii ca sa faci un curs practic la ei.
De exemplu, povestea Cabral ca era broker de asigurari; si il rugau unii sa se bage in televiziune pe bani mai putini decat castiga el - si nu a vrut initial; dar, si-a dat seama ca pe termen lung iese in castig.

Daca nu termini facultatea acum, sansele sa o mai termini vreodata e foarte-foarte mica. Nu stiu daca asta va fi sau nu o piedica; sunt destui bogatasi care nu au terminat facultatea: Becali, Eminem, Steve Jobs, Bill Gates, Johnny Depp, Brad Pitt etc. Sunt de asemenea si multe sute de milioane de oameni foarte saraci fara facultate terminata; si studii care arata ca in medie, cei cu educatie mai multa castiga in medie mai mult decat cei cu educatie mai putina.

Si unde pot gasi ofertele astea? Sau da-mi niste exemple de job-uri, un reper, dupa ce sa ma uit.

#54
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postkarax, on 19 septembrie 2018 - 18:09, said:


Si alea 3 milioane de romani din afara unde lucreaza atunci? Sau sunt toti genii?  3 milioane daca e sa luam numai spania , franta, germania, anglia si italia. Ca in toata lumea sunt vreo 10 milioane. Oare din ce or trai toti astia?

Din ciordeales.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate