Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Emigrare, 21 ani, fara experienta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#19
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 Pololica, on 19 septembrie 2018 - 16:40, said:

Afara vei deveni necalificat (si sunt destui care isi cauta, la fel ca tine, locuri de munca). Eu am facut la zi facultatea si am si muncit. Ghici ce? Nu m-a intrbat nimeni de diploma, ci doar ce stiu sa fac la locul de munca. Deci, "The choice is yours!".
Poti sa-mi spui ce facultate ai facut?Si cum te-ai impartit intre cursuri, laboratoare si job?

#20
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.07.2011
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 Platon, on 19 septembrie 2018 - 16:05, said:

Daca face cursurile astea si prinde meserie nu mai are nevoie sa plece, daca e bun o sa sune telefonul mai ceva ca la gara, eu il sfatuiesc sa faca un curs de instalatii mai mult pe partea de gaze naturale, reparatii aragaze, boilere, centrale, etc, curg banii ca la nebuni, daca as avea 21 de ani asta as face, pe langa facultate, dar munca e grea, generatia asta vrea la clapete, bani usurei, cu AC in spinare, sa apese pe butoane, net, chestii, vlan, van, can can, cam asta vor ei, munca e grea, am trimis astazi un baiat sa munceasca undeva, 450 de lei pe 16 ore de munca, bani in mana, doamne ce se mai vaita, parca nu a muncit toata viata lui

Exact asta vroiam sa fac dupa facultate, sa invet o meserie. Care mai exact, nu stiu. M-am gandit la electrician, cum ai spus si tu, nu mai exista meseriasi, toti vor sa fie la birouri. Daca as termina acuma liceul, nici nu m-as mai duce la facultate si as invata o meserie direct, dar deh, mi-o trebuit sa fiu student. Mai am 1 an, e pacat sa renunt acum.

M-am gandit totusi sa termin facultatea, de stat vad eu unde, vreau sa ma angajez la Uber, astfel am timp sa ma duc si la facultate. Dupa, ma apuc de o meserie, pentru ca nu-mi vad viitorul foarte stralucit cu facultatea asta.

Edited by Hypocrisy, 19 September 2018 - 17:17.


#21
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
La 21 de ani trebuie sa fii nebun sa mai stai in tara,mai ales daca zici ca te descurci greu cu banii. Facultati de Romania? O gluma buna! Ce dracu sa faci cu ele fara experienta? Oricum tot la lopata ajungi afara daca vrei sa faci bani si nu foamea in Ro..
Uite care e treaba,in Irlanda iei 10€/ora necalificat la fastfood. Sau 14€/ora necalificat in constructii.Ce zici,e ceva fata de salariile din Ro? Povesti cu ce bine e in Romania o sa tot auzi,ca de binele ala au plecat cateva milioane de romani,multi blindati de diplome.

#22
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Hypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 17:16, said:

Mai am 1 an, e pacat sa renunt acum.
Ai facut un singur an.
Ai pierdut cel de-al 2-lea an, nepromovand aproape nici un examen.
Cum ai asujs la concluzia ca mai ai un an? sau ca e pacat sa renunti?

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 business11, on 19 septembrie 2018 - 15:54, said:

Dar te asteapta munca multa si conditii de trait destul de joase. In tarile de acolo castigi multi bani (chiar si un angajat de jos are salariu 2-3000eur),
Wow...da de unde ai scos salariile alea ? Ma faci invidios...

#24
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 Hypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 17:16, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.



Exact asta vroiam sa fac dupa facultate, sa invet o meserie. Care mai exact, nu stiu. M-am gandit la electrician, cum ai spus si tu, nu mai exista meseriasi, toti vor sa fie la birouri. Daca as termina acuma liceul, nici nu m-as mai duce la facultate si as invata o meserie direct, dar deh, mi-o trebuit sa fiu student. Mai am 1 an, e pacat sa renunt acum.

M-am gandit totusi sa termin facultatea, de stat vad eu unde, vreau sa ma angajez la Uber, astfel am timp sa ma duc si la facultate. Dupa, ma apuc de o meserie, pentru ca nu-mi vad viitorul foarte stralucit cu facultatea asta.
Parerea mea e ca o facultate nu iti da doar diploma, te ajuta sa fii mai matur si responsabil.Te pregateste intr-un fel de viata.

Electrician, frigotehnist, instalator, mecanic auto.Se castiga bine din toate, acum vezi si tu care te atrage mai tare.Ai spus ca ai ceva bani pusi sa te descurci, investeste-i intr-un curs.

#25
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 carturarulobosit, on 19 septembrie 2018 - 15:55, said:


As face un curs de specializare(instalator, frigotehnist, electrician, etc), as capata experienta in RO(2, 3, 5 ani) si as pleca daca asta mi-as dori.

     Nu te angajeaza nimeni in vest cu diploma de frigotehnist sau electrician de Romania.

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 Hypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 17:16, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.



Exact asta vroiam sa fac dupa facultate, sa invet o meserie. Care mai exact, nu stiu. M-am gandit la electrician, cum ai spus si tu, nu mai exista meseriasi, toti vor sa fie la birouri. Daca as termina acuma liceul, nici nu m-as mai duce la facultate si as invata o meserie direct, dar deh, mi-o trebuit sa fiu student. Mai am 1 an, e pacat sa renunt acum.

M-am gandit totusi sa termin facultatea, de stat vad eu unde, vreau sa ma angajez la Uber, astfel am timp sa ma duc si la facultate. Dupa, ma apuc de o meserie, pentru ca nu-mi vad viitorul foarte stralucit cu facultatea asta.
Parerea mea este sa faci un curs de calificare in urma caruia ti se va da o diploma. Sotia a facut astfel de cursuri si a primit diplome atestate de ministerul muncii. Cursurile costa ceva in functie de activitate.
Ai putea sa incerci sa faci munca part time la vre-o firma, ucenic, ceva sa ai idee cu ce se mananca unele lucruri.
In schimb cel mai mult si mai mult depinde de tine si de vointa ta.

#27
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 cspot, on 19 septembrie 2018 - 17:30, said:

Nu te angajeaza nimeni in vest cu diploma de frigotehnist sau electrician de Romania.
Evident ca nu.
De-aia lucrezi in RO 4-5 ani pana inveti meserie.

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

 carturarulobosit, on 19 septembrie 2018 - 17:29, said:

Parerea mea e ca o facultate nu iti da doar diploma, te ajuta sa fii mai matur si responsabil.Te pregateste intr-un fel de viata.

Electrician, frigotehnist, instalator, mecanic auto.Se castiga bine din toate, acum vezi si tu care te atrage mai tare.Ai spus ca ai ceva bani pusi sa te descurci, investeste-i intr-un curs.
Intotdeauna trebuie sa iei in considerare si riscurile meseriei. Daca te faci mecanic si uiti sa strangi 2 suruburi pe undeva...si ajunge ala in sant din cauza ta ? Electrician la fel...

Pe langa cursuri i-ar trebui practica.

#29
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 tehnics, on 19 septembrie 2018 - 17:32, said:

Intotdeauna trebuie sa iei in considerare si riscurile meseriei. Daca te faci mecanic si uiti sa strangi 2 suruburi pe undeva...si ajunge ala in sant din cauza ta ? Electrician la fel...

Pe langa cursuri i-ar trebui practica.
M-am interesat si eu de cursuri acu ceva timp.
2 luni faceai teorie, 3 luni practica la o firma.
Evident ca in 3 luni nu inveti mare chestie dar dupa poti sa te angajezi undeva.Nu pe cel mai inalt post, dar macar sa fii acolo sa inveti de la altii mai priceputi.

La mine in oras se cauta electrician.Se accepta si fara experienta, doar calificare sa ai.1500 salariu net.
Cine are experienta castiga 3000.
Nu vorbesc de Cj sau Bucuresti, vorbesc de un oras de 15000 locuitori.

Edited by carturarulobosit, 19 September 2018 - 17:41.


#30
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Hypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 15:43, said:

Treaba sta asa. Mai am 1 an de facultate (studii economice), iar ai mei nu ma mai pot tine. Ma gandesc sa ma mut la distanta, si sa plec dincolo. Experienta in campul muncii nu am. Sa ma angajez in orasul in care e facultatea, nu pot, deoarece am restante destul de multe(hai sa trecem peste, va rog nu-mi sariti in cap pe tema asta), si daca o sa fiu la zi, nu le pot face pe amandoua. Cazarea e scumpa, iar camin nu prind.

Ce optiuni am, daca decid sa plec? Ma refer la tari, munca, etc. Engleza vorbesc (aproape) fluent, nivel C1-C2. Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.
Recomand să pleci direct pe job, nu așa, sperând să găsești cazare/job. Pe unde stau eu caută prin fabrici și azile non-stop, deci se poate și direct, dar îți trebuie cont bancar ca să te plătească, care necesită dovada adresei.

#31
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Hypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 15:43, said:

Treaba sta asa. Mai am 1 an de facultate (studii economice), iar ai mei nu ma mai pot tine. Ma gandesc sa ma mut la distanta, si sa plec dincolo. Experienta in campul muncii nu am. Sa ma angajez in orasul in care e facultatea, nu pot, deoarece am restante destul de multe(hai sa trecem peste, va rog nu-mi sariti in cap pe tema asta), si daca o sa fiu la zi, nu le pot face pe amandoua. Cazarea e scumpa, iar camin nu prind.

Ce optiuni am, daca decid sa plec? Ma refer la tari, munca, etc. Engleza vorbesc (aproape) fluent, nivel C1-C2. Am niste bani pusi deoparte care m-ar ajuta macar o luna dincolo.
Ce stii sa faci? Cat ai pus deoparte? Ai permis de conducere?
Vezi aici cat de bine stii engleza. https://www.ielts.or...s-practice-test
Toti is fluenti pana trebuie sa dea un IELTS Academic, TOEFL sau Cambridge Proficiency Exam

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

 Hypocrisy, on 19 septembrie 2018 - 17:16, said:

nu-mi vad viitorul foarte stralucit cu facultatea asta.
Daca nu-l vezi inseamna ca asa va fi. Dar nu facultatea e problema, ea ti-ar putea asigura, indirect, un loc mult mai caldut. Dar totul e ca tu sa vezi asta, nu profesorii, nu colegii, nimeni altcineva decat tu.

#33
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 25.07.2011

 OPEDI, on 19 septembrie 2018 - 17:23, said:

Ai facut un singur an.
Ai pierdut cel de-al 2-lea an, nepromovand aproape nici un examen.
Cum ai asujs la concluzia ca mai ai un an? sau ca e pacat sa renunti?

Nu, am TERMINAT 2 ani, si mai am 1 an.

#34
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Te minti frumos.
Pun pariu pe ce vrei tu ca-n urmatorii 14 ani nu vei avea o diploma de licenta.

Edited by OPEDI, 19 September 2018 - 17:56.


#35
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 OPEDI, on 19 septembrie 2018 - 17:55, said:

Te minti frumos.
Pun pariu pe ce vrei tu ca-n urmatorii 14 ani nu vei avea o diploma de licenta.
E plin de oameni cu diplome care lucrează ca necalificați.

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 cspot, on 19 septembrie 2018 - 17:30, said:

Nu te angajeaza nimeni in vest cu diploma de frigotehnist sau electrician de Romania.
Si alea 3 milioane de romani din afara unde lucreaza atunci? Sau sunt toti genii?  3 milioane daca e sa luam numai spania , franta, germania, anglia si italia. Ca in toata lumea sunt vreo 10 milioane. Oare din ce or trai toti astia?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate