Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apple a descalecat in Romania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Cam tarziu deschide, prin Romania si toata Europa, exceptand poate Anglia, Samsung si Huawei fac legea la capitolul vanzari.

Referitor la transfer pe bluetooth, nu se mai practica nici pe Android.
Cand incerci sa trimiti ceva prin Bluetooth si ambele telefoane sunt capabile de Wifi direct, se trimite prin acesta, instant: 100 de fotografii in cateva secunde.

Edited by i0nut_tt, 01 October 2018 - 20:02.


#38
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Depinde ce intelegi prin vanzari. Cantitativ, da. Din punct de vedere al profitului insa, e distanta mare.
Pe noi insa nu ne intereseaza cine face legea la vanzari, nici ca nr de telefoane vandute nici ca profit facut. Speram la un apple pay, o chestie :))

#39
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Transfer prin bluetooth? In ce an suntem?

E bine ca se face Apple Store, poate se inlocuiesc si la noi gratis tastele care sar din Macbook-uri!

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcspot, on 19 septembrie 2018 - 12:17, said:

Apple nu e companie de binefacere.
In afara ca fabrica miliarde dar uita sa plateasca taxe, nu s-a auzit nimic bun despre ei prin tarile pe unde au umblat.

Faptul ca platesc salarii, angajeaza oameni si ofera un serviciu bun pentru produsele lor (garantie si pst garantie) nu e bun? ce altcea ar fi trebuit?
Dar ce s-a auzit rau ma intreb?

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,629
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpuiu_pe_diezel, on 01 octombrie 2018 - 19:42, said:

sa-ti arate in interiror lor ce petarde sunt apple-urile  si de fapt este hardware chinezesc vandut la preturi obraznice.

Poti sa detaliezi? Adica sa numesti un singur chip chinezesc? Unul singur!
De exemplu:
https://www.ifixit.c...Teardown/113021

Banui ca nu te referi la TSMC care e fabrica pentru Broadcom, Qualcom, Dialog samd (practic cea mai mare parte din electronica actuala daca exceptam Intel).Si evident o parte sanatoasa din pret este  softul. Ailalti il iau aproximativ maca de la google, dar nu e moaca, te vind pe tine.

Quote

Apoi in legatura cu "Nu ai parte de servicii din astea prin terti." aka #orgasm-tehnic, ia intreaba-l pe Linus Sebastian de la LTT, ce a patit cu Apple, si apoi arunca un ochi pe canalul lui Louis Rossman

E ca sexul: unii din noi cunoastem produsele apple din viata reala nu din canale de iutiube.

#42
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 01 octombrie 2018 - 22:46, said:


E ca sexul: unii din noi cunoastem produsele apple din viata reala nu din canale de iutiube.

Care canale de youtube, ca si ultimele redute obiective sunt proApple acum?
Se exclud cele "prietene" by default cu unul sau altul.
Cand apar produsele Apple, la concurenti apar probleme: ba managementul RAM(nu mai pot tine aplicatiile deschise, lucru care se poate face foarte usor: optiuni dezvoltator- setare limita aplicatii deschise la cat se doreste si gata testul), ba difuzoarele care brusc se aud mai incet, ba reviewurile versus la camere(se trag duble pana algoritmii camerei care trebuie sa piarda au scapari, in fond pe asta se bazeaza telefoanele la capitolul camera foto - procesare).
Nu mai zic de GsmArena care au postat stirea cu cel mai bun display desi DisplayMate nu face versus ci doar acorda note, A+ fiind maximul.

Are Apple bani pentru toti. :)

Eu ma retrag, am stat o saptamana pe tusa din cauza ca am postat cum fac si altii chestii adevarate.

Edited by i0nut_tt, 01 October 2018 - 23:05.


#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostsSorsy, on 01 octombrie 2018 - 19:41, said:

Nu stiu ce sa zic...

Nu mai zi nimic. Coada de așteptare e normala dacă cererea de service e mai mare decât posibilitățile locale de preluare cazuri. Ce dacă a dat 3000$/€ pe laptop? Putea sa dea și 30000, tot aia era. Nu cred ca i-a refuzat garanția, pur și simplu a fost pus în coada. Asa e la orice service pentru orice produs.

View Postpuiu_pe_diezel, on 01 octombrie 2018 - 19:42, said:

Apoi in legatura cu "Nu ai parte de servicii din astea prin terti." aka #orgasm-tehnic, ia intreaba-l pe Linus Sebastian de la LTT, ce a patit cu Apple, si apoi arunca un ochi pe canalul lui Louis Rossman
sa-ti arate in interiror lor ce petarde sunt apple-urile  si de fapt este hardware chinezesc vandut la preturi obraznice.

Puiule, sunt abonat la ambii, știu ce poziție au ei fata de Apple. Mai mult, lucrez în domeniu, știu cu ce se servește tehnica de genul asta. Apple are un protocol de business pe care l-a implementat și de care se tine. Asta e, au putere  absoluta asupra produselor lor și asupra rețelelor de service și a canalelor de alimentare cu componente și piese de schimb. E alegerea lor, la urma urmei e o afacere privata condusa în mod privat. Ești liber sa ii boicotezu cum vrei. Eu, ca non-fanboi dar ca utilizator al unora din produsele lor ma declar mulțumit. Am dat banii pe care i-am dat în deplina cunoștință de cauza, am primit produse care promit niște caracteristici și livreaza. Atât. Ca sunt alții care au avut pretenții mai mari și Apple nu le-a satisfăcut cererile? Sigur ca exista. Acele persoane sun libere sa își exprime părerile proprii și sa renunțe în a le da bani.

Eu unul nu am fost dezamagit nici de servicii nici de produse. Am sa ii promovez prin prisma experientei proprii, asa cum promovez toate produsele pe care le folosesc și nu m-au dezamăgit.

De exemplu consider ca dpdv al funcționalității au niște glume de smartphone-uri, cu toate astea utilizez un iPhone 8. Fac asta pentru ca necesarul actual de funcționalitate este asigurat mai bine de un iPhone. De asemena folosesc un Macbook și îl consider cel mai bun laptop pe care nu am cu ce sa îl înlocuiesc, chiar dacă are 4 ani împliniți deja.

De asemena folosesc si telefoane android și câteva laptopuri de la alte firme, toate făcându-și treaba cu brio. Aici totuși, vorbim despre Apple.

Edited by ro_explorer, 02 October 2018 - 00:33.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate