Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Evolutie rata Prima casa 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Si te-ai dus doar la o banca sau la mai multe banci?

#20
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017

View Postvioleta16, on 18 septembrie 2018 - 14:09, said:

Salutare,

Ca multi dintre voi am luat in 2016 un credit Prima casa pe 30 ani (logic)


De ce e LOGIC?

View Postvioleta16, on 18 septembrie 2018 - 15:47, said:

Ma "bucur" sa aud ca nu sunt singura in nefericirea mea,
Asa e, consoleaza-te cu gandul ca nu esti singura care e complet luata pe nepregatite de evolutia ROBOR, asta o sa te ajute sa-ti platesti ratele Posted Image

View Postxplozia, on 18 septembrie 2018 - 14:50, said:

In 2007 aveam rata 800 lei, in 2011 aveam 1600 lei. Asta crestere. Noi, am fost cei inselati cu francii elvetieni.
Nu ati fost inselati. V-ati asumat responsabilitatea cand v-ati bulucit la credite in franci ca zevzecii si a fost bine cat timp a fost francul scazut.
Cand a explodat, v-ati dat cu curul de pamant in fata Guvernului ca sunteti oropsiti si jecmaniti.
Oricum, majoritatea celor cu franci si-au refinantat in euro si au rezolvat partial problema.

Aaa, ca v-ati luat teapa vietii cumparant locuinte la suprapret in boom-ul imobiliar, ghinion.

#21
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postleusteanul, on 19 septembrie 2018 - 10:42, said:


Nu ati fost inselati. V-ati asumat responsabilitatea cand v-ati bulucit la credite in franci ca zevzecii si a fost bine cat timp a fost francul scazut.
Cand a explodat, v-ati dat cu curul de pamant in fata Guvernului ca sunteti oropsiti si jecmaniti.
Oricum, majoritatea celor cu franci si-au refinantat in euro si au rezolvat partial problema.

Aaa, ca v-ati luat teapa vietii cumparant locuinte la suprapret in boom-ul imobiliar, ghinion.

Nu are rost sa-ti raspund, dar se pare ca acum, cei cu RON se dau "cu curul de pamant". Cat despre " v-ati luat teapa vietii cumparant locuinte la suprapret in boom-ul imobiliar, ghinion" nu este si cazul meu, eu am luat doar echivalentul a 25000 euro, dar multi, da au dat pe un apartament cat nu face, pentru ca aveau nevoie de el, lafel ca si cei ce si-au luat credite in RON in ultimii ani, pentru apartamente la preturi supraevaluate. Ce facem cu acestia, ii punem la zid? Nu. Mergem mai departe, lafel vor spune altii ca tine peste 10 ani, despre ei, ca au fost lacomi si si-au luat strictul necesar, un apartament cu 2 camere, la pret supraevaluat.

#22
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018
In cei 10 ani cat ati fi platit chirie daca ati fi locuit intr-o locuinta similara cu cea care ati cumparat-o in franci?
Cred ca nu e dracul chiar asa de negru.

#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Sper ca nu e nimeni care se astepta sa plateasca 30 de ani la ROBOR apropiat de minimum istoric. :D Mi-a crescut rata, eram pregatit pentru asta doar ca speram sa creasca mai lin nu cum ne-au facut bancherii. Cresterea e "buna" ca sa deschida ochii in a plati mai repede un credit, cand vezi ca de la o luna la alta dai niste milioane direct bancii fara nici un impact in principalul tau.

#24
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View Postalexandrupope, on 19 septembrie 2018 - 13:20, said:

In cei 10 ani cat ati fi platit chirie daca ati fi locuit intr-o locuinta similara cu cea care ati cumparat-o in franci?
Cred ca nu e dracul chiar asa de negru.
Lafel pot face si cei ce cumpara case supraevaluate acum, sa stea in chirie 10 ani in speranta ca preturile vor scadea. Oare o vor face? Vor da in 10 ani: 12*200 (chirie minima 2 camere)=2400*10 ani=24000 euro pe chirie, cand ar putea obtine casa lor cu 60000, pe loc?

#25
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
La mine cresterea e suportabila. Mi-am facut bine calculele cand am luat creditul. Cresterea a fost mai brusca decat m-am asteptat, totusi. Vedem ce o mai fi peste 1 an.

#26
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Sper ca nu e nimeni care se asteapta sa plateasca toti cei 30 de ani. Adica, banuiesc ca toti vreti sa scapati mai repede de credit, iar acest lucru va motiveaza sa castigati mai multi bani si sa terminati creditul mai repede.

#27
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
am platit odata contravaloarea a 6 rate
s-au scazut 9 luni din credit
m-am sismtit bine

dar parca as face altceva cu banii aia
mai un tv, un ac
upgrade auto
o excursie

#28
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View Postmaistoru, on 19 septembrie 2018 - 16:58, said:

am platit odata contravaloarea a 6 rate
s-au scazut 9 luni din credit
m-am sismtit bine

dar parca as face altceva cu banii aia
mai un tv, un ac
upgrade auto
o excursie

Dacă poți obține un randament mai mare cu banii ce dorești să îi plătești anticipat clar nu merita, dar e de preferat să plătești anticipat daca nu te pricepi sa ii înmulțești. Plățile anticipate se fac in primii ani ai creditului cu reducerea perioadei, analizați scadențarul cu dobândă și principalul. Plus că e bine sa faci plati anticipate când ești zmeu, tânăr că la 50-60 ani mai greu.

#29
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
da
rambursarea anticipata trebuie facuta la inceput cand platesti mai intai dobanda

sunt 2 cazuri

1. strangi din buci si te privezi de anumite placeri ca sa platesti anticipat si scapi de gandul ca va exploda robor/euribor/cursul valutar
sau ca vei plati ultima rata din prima pensie.

2. te bucuri de viata ta curenta in ideea ca poate pe viitor vei avea salariu mai mare si vei putea suporta mai usor rata

eu am tot jubilat intre cele 2 si momentan merg pe ultima varianta
in plus am facut credit doar pe 20 ani cand aveam varsta 27 de ani

Edited by maistoru, 20 September 2018 - 08:45.


#30
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View Postmaistoru, on 19 septembrie 2018 - 16:58, said:

am platit odata contravaloarea a 6 rate
s-au scazut 9 luni din credit
m-am sismtit bine

dar parca as face altceva cu banii aia
mai un tv, un ac
upgrade auto
o excursie

Postul asta mi se pare foarte potrivit si te-as ruga sa dai ceva mai multe detalii. Si eu sunt pe modul strang bani acum sa platesc in avans dar nu-mi sunt clare cateva aspecte.
1. Ce inseamna 6 rate ? Vorbim doar de suma de rambursat, fara dobanda, corect ? Cati bani ai rambursat ?
2. Cand ai facut plata celor 6 rate ? Ianuarie - Iunie - Decembrie ? Eu vreau sa platesc in Decembrie cand imi intra ceva banuti in plus.
3. Ai avut si varianta scaderii ratei ? Sunt doar curios cum se prezenta in raport cu scaderea perioadei.
4. Care e valoarea creditului tau si pe cati ani l-ai facut ?

Am facut si eu ceva calcule si mi-a dat ceva similar cu ce ai obtinut tu dar mi se parea prea frumos sa fie adevarat. N-am apucat sa merg la banca inca sa ma lamuresc. Oricum, Decembrie e aproape si pot posta ce o sa obtin atunci.

#31
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
cred ca am fost destul de explicit

am fost la banca si am depus in cont contravaloarea a 6 rate
nu mai retin daca era vara sau iarna si nici daca era senin sau ploua
( in niciun caz nu am fost in decembrie pentru ca atunci am oricum rata mai mare, includzand si comisionul anual de nu stiu c
dupa care am vorbit cu un consilier de la birou
si i-am zis ca vreau sa mi se retraga banutii respectivi si sa se faca o scadere a numarului de rate
scazandu-se numarul de ani pe care s-a facut creditul  a scazut automat un pic si rata lunara ( maxim 10 euro )
dupa ce s-a facut operatiunea am primit un nou scadentar pe care ultima luna de plata era (ultima luna din scadentarul initial - 9 )

#32
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Eram interesat de valoarea imprumutata si valoarea ratei rambursate.
Ma lamuresc eu mai bine cand merg la banca.

Multumesc pentru raspuns!

#33
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,747
  • Înscris: 10.05.2008
39.000. euro pe 20 de ani
circa 245 euro rata de inceput
platit anticipat 1500 euro
circa 231 euro rata dupa
si termin creditul dupa 19 ani si 3 luni

#34
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Pentru inceput mentionez ca am un credit in lei PC la BRD.
In ian 2018 plateam rata 974 lei, din care principal 350 lei. Acum un an mai tarziu, si cu robor-ul crescut, am rata mai mare (logic si normal), 1101 din care principal 280 lei.
Am inteles ca imi creste dobanda de plata, dar principalul nu trebuia sa ramana cat de cat la aceeasi valoare?

Edited by pustiu_22, 18 January 2019 - 09:55.


#35
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
logic era ca pe măsură ce lunile trec să crească principalul....

#36
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Asa ma gandeam si eu. Ma gandesc ca fiind un credit PC, nu le arde de "combinatii" si artificii financiare cu statul. Fiind un contract standard, ma gandeam ca mai e careva pe aici in situatia mea.
La voi cum e? Ati verificat acest aspect?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate